Cupa Silver Hook editia a III-a

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
paulgusti
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 26 Apr 2009, 15:51

Cupa Silver Hook editia a III-a

Mesaj de paulgusti » 18 Oct 2010, 12:56

In primul rand imi cer scuze pentru intarzierea cu care postez. Concursul s-a desfasurat week-endul trecut pe balta Mititelu din Lehliu judetul Calarasi.
Concursul s-a desfasurat cu casa inchisa.
Organizatorii au fost extraordinari, singura problema fiind vremea nefavorabila care a dus la cantitatea mica de peste prins.
Mai jos regulamentul si clasamentul. Florentin va completa cu pozele. ;;)

Avatar utilizator
paulgusti
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 26 Apr 2009, 15:51

Re: Cupa Silver Hook editia a III-a

Mesaj de paulgusti » 18 Oct 2010, 12:57

CUPA SILVER HOOK editia a III-a
Organizator: Silver Hook
Data: 09.10.2010
Locatie: Lehliu - Balta Mititelu
Taxa de participare: 50 de lei
Numar de locuri: 25
Arbitrajul va fi asigurat de Stojka Carol si Chiriac Stefan.

Regulament

1. Pista de concurs va fi impartita in 2 sectoare. Clasamentele partiale se vor face pe sectoare urmand ca in final clasamentul sa se faca in ordinea inversa punctajului obtinut iar greutatea totala va face departajarea. Daca si in acest caz egalitatea se va mentine atunci se va lua in considerare captura cea mai mare.
2. Intrarea in standuri se face doar la orele stabilite (Primul semnal sonor)
3. Nada este limitata la 17 litri, si momeala vie la 2,5 litri din care maxim 1 litru de larve.
4. Nadirea grea este permisa doar dupa al doilea semnal sonor, cinci minute inaintea inceperii manselor. Dupa aceasta perioada, bulgarii de nada se fac cu o singura mana, concurentii neavand voie sa se foloseasca si de peretii vaselor în care se afla nada.
5. Concurentii sunt obligati sa aiba juvelnic de minim 2,5 m si mincioc.
6. La al treilea semnal sonor, incepe mansa. Pestele trecut in standul vecin se puncteaza!
7. Al patrulea semnal sonor, anunta intrarea in ultimele cinci minute ale mansei.
8. La al cicncilea semnal sonor pescarii inceteaza pescuitul. Daca in momentul in care se semnalizeaza sfarsitul mansei pestele se afla in dril atunci pescarul mai are la dispozitie inca 10 minute in care il poate aduce la mal. Daca se depaseste si acest timp pestele va trebui eliberat.
9. Dupa incetarea pescuitului, concurentii isi pot strange lucrurile fara a umbla insa la juvelnic.
10. Este interzisa intrarea persoanelor neautorizate in standuri atat in perioadele de pregatire cat si pe parcursul manselor pana la cantarire.
11. Orice incalcare a acestui regulament poate atrage descalificarea concurentului vinovat fara a i se inapoia taxa de participare.
12. Puncteaza doar urmatoarele specii de pesti: CRAP, CTEN, CARAS, PLATICA, BABUSCA, RAPITORI. NU PUNCTEAZA NOVACUL, SANGERUL SI OBLETELE.
13. Concurentii sunt obligati sa poarte tricoul si sapca, oferite de organizator pe tot parcursul concursului.
15. Toti concurentii indiferent de rezultatul obtinut si de distanta pana acasa au obligatia sa participle la festivitatea de premiere.

Program

Sambata 09 octombrie 2010

07.00 - Intalnirea pe balta, sedinta tehnica.
07.30 - Tragerea la sorti
08.00 - Intrarea in standuri si pregatirea – primul semnal
09.55 - Nadirea grea – al doilea semnal
10.00 - Inceperea mansei - al treilea semnal
14.55 - Al patrulea semnal – ultimele cinci minute
15.00 - Incetarea mansei - al cincilea semnal
15.00 – 15.30 Cantarirea.
15.30 – 16.00 Anuntarea rezultatelor-Festivitatea de premiere.
16.00 – Masa

Avatar utilizator
paulgusti
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 26 Apr 2009, 15:51

Re: Cupa Silver Hook editia a III-a

Mesaj de paulgusti » 18 Oct 2010, 12:58

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Silver Hook editia a III-a

Mesaj de florentiniuga » 18 Oct 2010, 13:29

Asa cum am promis, iata si pozele de la concurs, din pacate prea putine, deoarece nu-mi mai functiona bine aparatul.
A fost o competitie extraordinar de placuta, dincolo de cantitatea mai mica de peste care s-a putut prinde, a fost un prilej de a se reuni inca odata, poate ultima data in acest an, prieteni mai vechi sau mai noi din pescuitul stationar de competitie. Ca de fiecare data m-am simtit minunat intre ei.
Pentru organizatori, George si Luminita, de la Silver Hook, numai cuvinte de lauda. Rar asa oameni, atat de implicati in ceea ce si-au propus sa realizeze, atat de prietenosi si saritori. NOTA 10 !!!
Imi pare rau ca nu am alte imagini foto dar ca intotdeauna, va urma emisiunea care va va dezvalui totul asa cum a fost. Daca mai au si altii poze sunt rugati sa le posteze si aici.
Multumesc tuturor participantilor pentru ca nu m-au facut sa ma simt incepator.
DSCF7682.jpg
DSCF7680.jpg
DSCF7679.jpg
DSCF7678.jpg
DSCF7676.jpg
DSCF7675.jpg
DSCF7674.jpg
DSCF7673.jpg
DSCF7672.jpg
DSCF7671.jpg
DSCF7670.jpg
DSCF7669.jpg
DSCF7668.jpg
DSCF7667.jpg
DSCF7666.jpg
DSCF7665.jpg
PS De fapt eu am terminat pe locul 10, la egalitate cu Bogdan si la numai doi pesti in spatele lui Maty. :)) :)) :lol: :-h
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”