ce facem noi? sa ne fie bine!

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de AlinBina » 14 Sep 2012, 12:53

lucruri pe care le-am remarcat pe balta

1.pescari ce pescuiesc la bomba....conform legii interzis montura cu mai mult de 2 ace....pe ape publice
2.patroni ce plimba apa, pun azot,etc,
3.pescari ce, din setea de a prinde mult, prost si fara rost,(ex:) in loc de 4/5 lansete (conform regulamentului baltii) baga 6/7
4.patroni ce dupa o rezervare telefonica, te anunta, cand ajungi pe balta, ca locul e ocupat, si altele, etc
5.sau grupuri de pescari, cel putin 4/5 cu 30 lansete in linie, toate plantate si care sunt convins ca nu stiu sa "dea din mana", sa faca o montura, sa sondeze fundul apei, sa caute pestele si zonele de hranire, SI LISTA POATE CONTINUA.......


cam cati dintre cei ce isi expun o parere pe acest forum, de altfel libera si neconditionata, cunosc de ex: topografia baltilor mentionate, cati dintre ei planteaza, cati dintre ei dau cu montura tip "BOMBA", cati fac curat dupa ce pleaca de pe locul de pescuit,.........

in cazurile astea ce mai inseamna PESCUIT SPORTIV........cumva PLANTAT si pescuit la BOMBA
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de cristian505ro » 15 Sep 2012, 21:09

Ce pot sa iti spun este ca in ultimii 4 ani ( de cand pescuiesc si eu la crap C & R si competitii ) numarul pescarilor sportivi care practica C & R ( chiar daca merg sau nu in competitii ) este in continua crestere. Majoritatea stiu sa sondeze si sa-si faca topografia locului,nu folosesc navomodel,utilizeaza doar monturi care sa poata pierde plumbul in caz de ruptura,folosesc spray dezinfectant,saltea de primire si mentin curatenia. Sunt insa foarte multe balti (din pacate mai multe decat cele unde se practica pescuitul cu adevarat sportiv) unde se petrece tot ce spui tu. Asta tine de constiinta si civilizatie. Ce este curios,eu am pescuit mult si inainte de '90, fenomenele astea nu aveau loc( poate doar umblatul la apa si hranitul,dar nu era ca acum pe multe balti.) Nu exista bomba,curentul,plase erau dar moderat nu ce s-a intamplat dupa '90, pescuiam cu 2-3 bete sau lansete,nu cu o padure,pescuiam din barca aproape pe orice balta,de prins prindeam cat puteam si duceam tot acasa. Nu era conceptul C & R. dar era peste. Schimbarile majore dupa '2002-2003 s-au facut in pescuitul de crap, de aceea m-am apucat si eu in 2008 de treaba asta, caci nu mai e rapitor ( ce se prinde acum pe baltile din jurul Bucurestiului si chiar in Delta,sau mai bine zis ce nu se prinde, astia sunt pestisori de acvariu fata de ce a fost inainte).
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de AlinBina » 18 Sep 2012, 09:40

cristian505ro scrie:Ce pot sa iti spun este ca in ultimii 4 ani ( de cand pescuiesc si eu la crap C & R si competitii ) numarul pescarilor sportivi care practica C & R ( chiar daca merg sau nu in competitii ) este in continua crestere. Majoritatea stiu sa sondeze si sa-si faca topografia locului,nu folosesc navomodel,utilizeaza doar monturi care sa poata pierde plumbul in caz de ruptura,folosesc spray dezinfectant,saltea de primire si mentin curatenia. Sunt insa foarte multe balti (din pacate mai multe decat cele unde se practica pescuitul cu adevarat sportiv) unde se petrece tot ce spui tu. Asta tine de constiinta si civilizatie. Ce este curios,eu am pescuit mult si inainte de '90, fenomenele astea nu aveau loc( poate doar umblatul la apa si hranitul,dar nu era ca acum pe multe balti.) Nu exista bomba,curentul,plase erau dar moderat nu ce s-a intamplat dupa '90, pescuiam cu 2-3 bete sau lansete,nu cu o padure,pescuiam din barca aproape pe orice balta,de prins prindeam cat puteam si duceam tot acasa. Nu era conceptul C & R. dar era peste. Schimbarile majore dupa '2002-2003 s-au facut in pescuitul de crap, de aceea m-am apucat si eu in 2008 de treaba asta, caci nu mai e rapitor ( ce se prinde acum pe baltile din jurul Bucurestiului si chiar in Delta,sau mai bine zis ce nu se prinde, astia sunt pestisori de acvariu fata de ce a fost inainte).

Tineretea mea nu-mi permite sa fac o comparatie inainte/dupa *89, nu cunosc pescuitul din acele vremuri, dar il remarc si il analizez pe cel de acum. In care C&R se dezvolta, dar cam incet, dupa parerea mea, iar varianta neagra a pescuitului cu pasi mai mari. DE CE? Se comercializeaza din ce in ce mai mult monturi interzise ca: bomba, parasuta si o forma accentuata a taparinei, "pescarii" se degradeaza, administratorii se degradeaza, banul tine loc de performanta pe toate axele: cresterea si dezvoltatrea speciilor e la pamant, foarte rar mai gasesti peste in apa mai mare de 5kg, foarte rar mai gasesti 200-500kg peste/ha, exista trendul pe crap (la care sunt parte) dar multi nu cunosc faptul ca intr-o balta tre sa mai gasesti si altceva (in ecosistem)
Recunosc si ma autodenunt ca mi-au trecu prin mana niste tratate antedecembriste in care se discuta de marii CRAPI de FRASINET,MOSTISTEA, pe astea mi-le amintesc acum, dar in vremea aia eram undeva acolo sus cu C(ra)PUL.
Asa ca trag cateva concluzii la sintagma "Ce facem noi? Sa ne fie bine!"
1.Avem fire tari, le scoatem monturile din balta.
2.Ii alungam de pe balta.
3.Facem tot ce ne sta in putinta sa nu "pescuiasca"
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de cristian505ro » 18 Sep 2012, 22:14

[quote="AlinBina"]..............

Nu sunt un nostalgic,traiesc in prezent,m-am referit la trecut doar ca sa ai o comparatie si un termen de referinta,cu privire la degradarea umana dupa '90 in ceea ce priveste constiinta si bunul simt.
In ceea ce priveste pescuitul la crap,C & R si competitii, suntem demult pe calea cea buna si ne dezvoltam corespunzator,dovada numarul suficient de mare si mereu in crestere a acestor balti. Asta ti-o poate confirma oricare pescar de crap care practica acest stil. Poti merge linistit pe aceste balti cu taxe intre 50lei/12 ore-100lei/24 ore , in general (sunt si cateva mai scumpe) si vei pleca foarte multumit in ceea ce priveste numarul si marimea capturilor,iar comportamentul patronilor si paznicilor este ireprosabil,in cazul in care si al pescarilor este conform regulamentului. Pe majoritatea acestor balti s-au facut amenajari : drum acces pe orice vreme,pontoane,foisoare,curent electric,casute,toalete,wi-fi (unele), punct de aprovizionare.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de LARY » 18 Sep 2012, 23:02

Intr-un fel aveti dreptate, intr-un fel nu.
Daca ma duc la peste pe una dintre numeroasele balti cu teapa care sunt pe la noi ce regulament ati vrea sa imi inpuna patronul balti????
Ce poate sa spuna ala care stie ca a bagat ultima oara in urma cu 6-8 luni 3 ciortani si 5 chinezesti????
Pai ala e in stare sa spuna; Fati fraiere tanbal, baga tot ce ai, da la bomba cu 12 crlige, da la japca, dai si cu curent da numai taxa sa nu uiti sa o dai ca asta e baza.
Sunt balti consacrate, fie care in felul ei.
Unele pentru calitate si altele pentru tepe.
Acum fiecare isi alege balta unde doreste sa pescuiasca , daca te duci pe tancabesti poti da la crap, daca te duci pe bila 1 crapul e bagat la rece in congelator sa nu se strice.
PE MINE CEL MAI MULT MA DERANJEAZA MANELISTI CARE PUN MUZICA PE BALTA eu consider bataie de joc si lipsa de respect. Adica ma obliga sa stau sa ascult ce vrea un bou, parca eu lasi obliga sa dea la bomba din apa pe mal in boscheti sau in lanul de porumb. ~x( ~x( ~x(
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de cristian505ro » 18 Sep 2012, 23:25

[quote="LARY"]Intr-un fel aveti dreptate, intr-un fel nu.

Am sigur dreptate,cine vrea sa se convinga sa mearga pe baltile de crap deja consacrate pentru C & R si competitii. Pot si lua acasa 5kg. ( adica 1 crapistean in general sau 2 mai mici). dar poti prinde usor 100-200 de kg. in 24 de ore( cu ex. intre 10-20 kg.) si nu te deranjeaza manelisti,bomberi,etc.....caci asta face parte din regulament, e unul din puncte, d-aia e nevoie de patron & paza.
Nu mai duc polemica mai departe,sunt destul de ocupat si cand am timp si bani ma duc la peste.
Am vrut doar ,ca in cadrul acestui topic, sa va spun ca in materie de pescuit profesionist la crap stam bine in Romania.
Si nu sunt eu cel mai in masura, sunt altii care pot sustine treaba asta mai bine ca mine.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de AlinBina » 23 Sep 2012, 20:27

cristian505ro scrie:
LARY scrie:Intr-un fel aveti dreptate, intr-un fel nu.

Am sigur dreptate,cine vrea sa se convinga sa mearga pe baltile de crap deja consacrate pentru C & R si competitii. Pot si lua acasa 5kg. ( adica 1 crapistean in general sau 2 mai mici). dar poti prinde usor 100-200 de kg. in 24 de ore( cu ex. intre 10-20 kg.) si nu te deranjeaza manelisti,bomberi,etc.....caci asta face parte din regulament, e unul din puncte, d-aia e nevoie de patron & paza.
Nu mai duc polemica mai departe,sunt destul de ocupat si cand am timp si bani ma duc la peste.
Am vrut doar ,ca in cadrul acestui topic, sa va spun ca in materie de pescuit profesionist la crap stam bine in Romania.
Si nu sunt eu cel mai in masura, sunt altii care pot sustine treaba asta mai bine ca mine.
Fara sa facem polemica, te pot contrazice, doar cu cifre sau presupuneri:
1.Cate balti "consacrate" avem? Cred ca se pot numara pe degete, chiar daca le punem si pe cele de la membrele inferioara.
2.Cate balti "neconsacrate" avem? Alea in care regulamentul este mai permisiv sau patronul mai mitoman, infinit mai multe.
Concluzie: daca am transpune in cifre........20 balti ff bune......./ la....100 balti proaste......raportul e 1 la 5.....si daca avem 100 pescari, cum ii impartim......20/balta.......adica 10/20 merg pe o balta buna si restul pe balti proaste......De ce? pentru ca exista conditii: nu iti permiti taxa acelei balti, timpul nu-ti permite pentru deplasari mai lungi raportat la orasul de resedinta, logistic nu-ti permiti pentru ca nu ai bani de dat pt fiecare plumb pierdut sau de nadit.
Atunci ce ramane din hobby? Cu ceilalti, ce nu-si permit toate astea cum ramane? Cu ei ce facem?
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de cristian505ro » 23 Sep 2012, 21:02

[quote="AlinBina"]

Nu prea ai cu ce sa ma contrazici,decat daca asta tii mortis, cred ca mai bine te-ai duce ( cu o suma modica ) pe una din baltile foarte bune de crap si te-ai convinge singur.
Pe o distanta intre 25 si 75 km. in jurul Bucurestiului sunt la ora actuala max.7-8 balti unde poti practica C & R : 12 h/50 lei, 24 h /100 lei sau 5kg. crap/12 h/100 lei ( dupa care te distrezi C & R). Nu am inclus si alte balti foarte bune mai departate intre 85-175 km. ( intervin alte cheltuieli cu benzina, dar poti sa stai 2-5 zile ca intr-o mini vacanta si te-ai scos ).
Tot pe aceeasi distanta sunt balti cu taxa :50-60 lei/12 h si 100 lei/24 h unde ti se permite sa iei acasa 5-10 kg. crap si caras fara numar.
Din pacate totul se rezuma la bani,care sunt din ce in ce mai putini si eu nu mai pot sa merg cum mergeam inainte la concursuri,sau pescuit de placere. Asta e capitalismul : cine vrea sa se distreze sa practice un hoby,trebuie sa faca intai rost de bani.Spuneam ca am pescuit mult inainte de '90,aproape numai din barca,prindeam toti cat puteam si ne costa trenul cu nasul 5 lei dus si 5 lei intors. Baltile ( toata Valea Mostistei de la Tamadau pana la Valea Argovei inclusiv erau "free of charge" ).dau un citat de al meu din alt topic de pe acest forum :

Pe vremea lu' nea Nicu ne interesam doar unde merge pestele si acolo ne duceam,habar n-aveam si nici nu ne interesa regimu' . In general ne regaseam cu totii in gara Obor la trenul de 4.05 : muncitori,medici,avocati,ingineri,studenti, elevi,...."filosofi", etc. Vremuri,deh...

A propos, imi poti spune cati tineri din "new generation" ar merge acum cu barca ruseasca de 2 pers. si tot harnasamentul in spate(inclusiv 2 greutati de 2,5 kg fiecare de ancorare a barcii) pana la gara Obor si dus intors cu trenul pentru o partida de 12 ore ?( trenul pleca la 4.05 si taxiuri nu erau decat foarte rar getaxuri ) Si in general ne intorceam in medie cu cate 20 kg.( stiuca,salau,biban) din septembrie pana in mai, apoi incepeam sa dam la caras si crap in plina prohibitie, am scapat de militie de 3 ori alergati cu barca cu motor,cu masina,cautari pe camp,ehe...

Sfatul meu e sa te convingi personal,mergi pe o balta buna de crap cu 50 lei 12h C & R si ai sa vezi ca se merita.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de AlinBina » 23 Sep 2012, 22:05

Da-mi un pont......eu mai practic si pescuitul transportat cu maxitaxi, cu husa+4bete, 2 buc rucsac (1 cu penare,monturi,tehnica adiacenta+1 cu nada,dip-uri,prafuri si mosmoade) si nu ma plang......imi place si atat
Stau in bucuresti dar nu stiu incotro s-o apuc.....crede-ma....la intrebarea asta inca n-am raspuns.....merg tot timpul la ghici si rezolv pe balta......dar gasesti tot timpul informatii mincinoase despre locuri si lacuri de pescuit....nu astept mura'n'gura....dar?!?!?! nu tot ce "inoata" se mananca
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de AlinBina » 23 Sep 2012, 22:19

cristian505ro sper ca nu te superi........noi astia mici invatam de la aia mari si voi astia mari invatati de la stia mici......polemica, comentariul, discutia= forma de progres NU?
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de cristian505ro » 24 Sep 2012, 00:03

[quote="AlinBina"][
Nici o suparare.
Baltile fb de crap in acest moment pe o distanta de 25-80 km de Bucuresti sunt : Moara vlasiei 2,Tancabesti 1,Magura 9,
Sulimanu, Sarulesti.Cam putine... dar verificate si constante .Pe Tancabesti 1 e un pic mai scump si iti trebuie si o recomandare serioasa,pe Sarulesti e foarte scump si recomandare. Daca nu ai masina( sau prieten sa faceti pe din 2 ) poti incerca pe Moara Vlasiei 2 ( de la sosea pana pe balta faci 10-20 min. pe jos, este autobuz si parca si maxi taxi de la Piata Scanteii)) sau Sulimanu cu trenul,cobori la halta Sarulesti si mergi cam 20-30 min pe jos. Ca bagaj iti recomand : 3 bete,3 mulinete, 5 plumbi inline,5 momitoare,2-3 kg de mix sau mamaliga, ceva bile,porumb,plastice si...energie si talent :)
Fac urmatoarea precizare : inainte de '90 nici nu ma gandeam sa-i cer la peste Moskwitchu' lu tata sau Skoda lu' socra'miu,oricum benzina era pe ratie 50 L/luna. Acum se zice ca cine-i harnic si munceste are tot ce vrea......ceea ce eu nu cred, desi fac treaba asta din 1993 ! Deci daca nu ai masina,dar ai pasiune si entuziasm, incearca cele 2 locatii pe care ti le-am indicat. Mai intereseaza-te inainte despre trasee,orar,etc.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: ce facem noi? sa ne fie bine!

Mesaj de AlinBina » 24 Sep 2012, 02:48

astea sunt baltile consacrate, "carpodroame", in care lista mai putem trece cateva, dar mai poti sa-mi dai un pont, altceva, mai neconsacrat, despre care nu se stie mai nimic.........multumesc anticipat
"Iubitor de pescuit si bere"

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”