Diverse

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: Diverse

Mesaj de cornel » 08 Feb 2008, 00:20

continuati :)) mai ceva ca tanar si nelinistit :))))

Avatar utilizator
Black Daniel
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2008, 18:48

Re: Diverse

Mesaj de Black Daniel » 16 Feb 2008, 22:01

timer, esti tare !!!
mai baga !!!
nu am harul tau de povestitor (oltean :D ), dar mi s-a intamplat si mie sa alunec pe dalele de pe taluzul oltului, la frunzaru. e drept ca doar o singura data, dar era diiis de dimineata, cand abia se crapa de ziua, si era vara.
dar fiindca numai cine nu a stat macar o noapte pe malul oltului (si nu stie cat de frig e noaptea, chiar si in miezul verii, cand ziua sunt 35-40 de grade) nu poate sa inteleaga ca aveam fiecare obiect de inbracaminte in cel putin 2-3 "exemplare". adica, eram ca un ursulet, cu 3 perechi de pantaloni, 3 pulovere, 2 caciuli si o suba, "puse una peste alta", vorba poetului.
norocul meu a fost ca eram impreuna cu cumnatu-meu, care si el era imbracat tot "ursulet". asa ca ne-am dezbracat (eu "mai complet" decat el, adica la pielea goala) si am impartit frateste hainele lui : un pantalon tu, unul eu, un pulover tu, unul eu, si tot asa ...
am luat o gura de "ceai de 40 de grade", si pe urma a iesit soarele si m-am incalzit.

L.E. nu mai tin minte daca am prins sau nu peste, dar imi amintesc ca aveam si telefonul mobil in buzunar, care s-a dus dracu'. si era in anul '99, cand abia aparusera, si il aveam de mai putin de o luna. si mai dadusem si o gramada de bani pe el. am recuperat cartela si mi-am luat altul la fel ca sa nu se prinda nevasta ...

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Diverse

Mesaj de CRYSTYAN » 17 Feb 2008, 17:32

timer scrie:Acu un an,cam in perioada recoltarii bucatelor de pe campiile patriei,hotarasc impreuna cu doi amici Marian si Florin,impatimiti ca si mine in ale pescuitului,sa “executam” o partida de biban.Zarurile fiind aruncate(culmea,niciodata nu cad tzutz,cand e intelegere) echipam masina,luam momelile,sculele,cele trebuincioase traiului,cuplam motoru’ si o “taiem” in plina noapte-cap compas Craiova-barajul Mamura din gura Oltului(taramul fagaduintei).Si acum ,un mic amanunt,dar nu de neglijat ,in cazul lui Florin.N-a fost partida de pescuit facuta impreuna,in care sa nu cada-n apa…Pe timpul drumului chiar i-am reamintit si l-am dadacit si io si Marian sa lase leapsa pentru alte zile,mai ales ca vremea era cam rea si nu prea tinea cu noi(intre timp daduse si un pic de bura,se vedea pe parbrizu’ masinii)Garantiile ca n-o sa se mai intample asa fiind date,ajungem intr-un final pe malul digului.Desfacem trusele(eram numai noi trei)insiram sculele si,prinsi de farmecul diminetii ,asteptam primele trasaturi izbavitoare.Nu trece mult si ..un STOBALC de toata “frumusetea” sparge linistea diminetzii.Florin al meu,deja alunecase pe dalele lipicioase ale digului.Numa’ pan’ la brau…Acu’ ce dreac sa facem,reactionam intru ajutorare si cu un cotor de prajina il” ancoram”la mal.Murat precum o patlagea,amicul nostrum isi drege glasul si ingaima doar”Ba,parca avuserati gura aurita!”In fine,il mai dojenim pretz de cateva minute si,ca doi buni crestini,il sfatuim sa-si schimbe nadragii(avea o pereche de pantaloni de schimb) si sa-i atarne la “uscat” pe un cracan,pe care-l infipsesem noi intre doua dale.Operatiunea efectuindu-se acompaniata de chicotelile amicului Marian,trecem “usor” peste incident si continuam pescuitul(nu prea tragea) ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.Si cum un necaz nu vine niciodata singur,nu trece mult timp si aud din nou un zgomot de apa ravasita si vad o umbra prelingandu-se pe digul dalat.Imi fac mental o scurta socoteala si ajung la concluzia ca umbra nu poate fi alta decat Florin Intr-o incercare inutila de a se tine cu mainile de dale…In cazuri din astea ,nu trebuie sa pui intrebari lungi.Asa ca,m-am rezumat doar la:”Florine,iar cazusi?”Bunaoara ,nici el n-a cuvantat prea mult,prins fiind de operatiunile de revenire la ..nava mama.:”Aha!”Situatia devenind de data asta ingrijoratoare,avand in vedere lipsa elementelor de imbracaminte si frigul diminetzii,ajungem la concluzia ca singura sansa pentru Florin,e sa-mi incerce propriile izmene.Asa ca n-am pregetat(doar prietenul la nevoie se cunoaste) si i-am oferit spre imbracare,desourile mele, o frumusete de izmene flausate.Bineinteles,dupa un mic episod de streaptease la buza barajului…Multumirile cavaleresti fiind primite(Dumnezeu sa primeasca) am mai inaltzat o flamura(a doua pereche de pantaloni)pe al doilea cracan ,langa primul,cel cu slipul si prima pereche, ce incepusera procesul de “uscare” la …rece .Ce pot sa mai adaug…Pescuitul a continuat,numa’ ca unul dintre noi era la tinuta ..cu izmene..Ptiu… Fir intins! :lol:
Nu vreau sa te superi pe mine dar nu te-ai gindit nici o data sa scrii o caret? Ti-o spun prt. ca din cite am citit eu ceva talent exista in tine si poate cine stie i-mi vei multumi cindva ptr. sfat.Continua tot asa si fane curiosi de urmatoarele povestiri!Sa auzim numai de bine!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Diverse

Mesaj de timer » 19 Feb 2008, 14:40

Ajungem in sfarsit pe malu' Oltului la Babiciu...Suntem intampinati,intr-un mars triumfal,de o duzina de godaci care,pesemne suparati ca le-am deranjat habitatul,ne priveau mustrator si iscoditor,amintindu-ne ca ei sunt stapanii"parcelei".Dupa"gatzaaaa"-ul de rigoare,se departara oarecum de masina de "razboi",dar nu inainte de a-si atinti ochii pofticiosi la portbagajul masinii.Si ca primirea sa fie ca la carte,un catzel pripasit si el in cautare de resturi "mamaligoase",gaseste de cuvinta sa-si infiga coltzii in slapul meu drept...Eh,se mai intampla,bine ca n-a intzepat calcaiul lui ...Achile.Descarcam marafeturile si purcedem la instalarea cortului(alta cazna pe o temperatura de 39 grade).Nu inainte de a arunca o privire de "control" pe luciul apei.
"Parca a mai scazut,nu ti se pare?" zice Marian scrutand intinderea de apa, cu un aer de expert in ale debitelor...
"Da' io parca as incerca(ceasu rau) cu barca,vad trei pescari ca dau la batz!" spun io ,dandu-i de inteles ca asta ar fi solutia ideala.
Intelegerea fiind parafata,umflam barca(una ruseaca cu doua compartimente),iau cu mine strictu' necesar,ne despartim cu urarea de fir intins,deriva 30/0 si incep aventura la fro 50 metri de locu' de campare.,in aval de baraj.Ivan Patzaichin,daca m-ar fi vazut,sunt convins ca m-ar fi selectat in lotul national de caiac-canoe...Asa era de mare dorinta de a ajunge pe locu' al bun(ziceam io atunci)Cobor bucatile de traversa pentru ancorarea barcii,desfac doua betze de patru si,intr-un echilibru cam precar,imprastii de-ale gurii pentru momit.Cu ochii precum periscoapele,privesc cele doua plute ce se balansau, ca intr-o samba indracita(cunoasteti dansul) si dintr-o data...una din ele dispare.Dau intzepatura si simt cum adrenalina isi face loc...
"E crap"-imi zic- privind inconvoierea varfului prajinii si firu' in extensie... Mi se raspunde cu un ...trosc de toata frumusetea,care ma face sa fac aluzie(cu voce tare,nu m-auzea nimeni) la producatorii de betze si la ...norocu' meu.Asta e,ma consolez,pestele are si el sansa lui ..Pana la urma,"materialul" e de vina.Offff!O iau de la cap,cu osardie, privind intrebator la cei trei pescari(localnici) care rand,pe rand paraseau locul ostilitatilor.Ma gandeam ca vor sa gaseasca un loc...mai bun.De unde fratele meu?Baietii simteau mersu' vremii...Nu trec nici cinci minute si deasupra mea se pogorasc cei mai urati nori pe care i-am vazut vreodata..."Ei dracie,asta mai lipsea..!" Strang la foc automat ancorele si,cu gandul la izbavire,incep sa vaslesc spre mal.Aiurea,ce sa vaslesti... se monteaza "marea"! Batranul si marea e putin spus....Dintr-o data ma vad "tarat" de valuri mari drept in mijlocul barajului...Doar eu cu ..mine si zbuciumul Oltului care dorea sa-si arate furia.Stiu sa inot,dar atunci am simtit ca totul ar fi inutil,mai ales ca barca devenise o coaja de nuca pe intinderea involburata si pustie a apei...Vrei,nu vrei BEA Grigore...agheazma!Imi faceam chiar si planuri...Se rastoarna "coparseul",ma tin de marginea lui.(nu luasem colacu' din lipsa de spatiu)Uneori si pescarii au Dumnezeul lor...Firu' apei si valurile m-au dus in loc de odihna unde nu-i intristare si pustiu:la dig.Cam la fro doi kilometri de Marian si de cort.Doamne ajuta! Las barca la un localnic(ii multumesc pe aceasta cale) in ideea recuperarii cu masina si,intr-un tumult nefiresc,istovit si lovit de cele intamplate,ajung dupa o cursa( prin praf),pe o ruta ocolitoare,la tovarasul meu de echipa,care deja era nelinistit si nu stia ce s-a intamplat cu mine.
"Salut,ce patzisi, ca esti cam palid la fazta?"
"Mariene,se monta Oltu'!"
ps/Fir intins,da' nu asa! :D

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Diverse

Mesaj de timer » 23 Feb 2008, 11:19

Stiti cum e cand pregatesti o amorsa.Mai trebuie capsa,fitilul si ...aprinderea:
-Roco,ai mai auzit ceva?-il intreb io,aprinzand fitilu'
-Cica,ar trage la Calugareni,pe partea stanga,cum intri...!
Perfide mai sunt baltile astea.Iti dau cativa pesti si te-au prins in mrejele lor,pe tot restu' vietzii.Ce principii si strategii?Aici e nevoie de mobilizare generala,plina de pasiune
-Pai sa luam legatura cu Marian si-ncercam si noi...!ii dau eu replica,precum o adiere de primavara.
Nu mai insist la pregatiri ,ca le stiti...Totul se rezolva prin resortul adeziunii..In fine,ajungem pe malu' baltii.Cum reusita pescuitului depinde in mare masura de momeli,iar "lista de bucate" e lunga,am pregatit"la botu calului" ceva "frugal" si la indemana:niste mamaliga cu paine framanta,asezonata cu boabe de porumb,totul malaxat intr-un ceaun improvizat de niste minti iscoditoare:un pet de apa plata de cinci litri ,taiat pe jumate.
-Ma Roco,voi ramaneti pe mal ,la lansete,treaba voastra,da io intru la cracane in apa!-zic,desfacand doua prajini din trusoul de "nunta".Fac la repezeala niste cocoloase pentru intretinerea"vadului",iau "cadelnitzele" cu porumb conservat si viermisori si ,acompaniat de behaitul unor oi pripasite pe izlaz,intru in apa, cu dor de prins peste si intepenit in costumu' cauciucat.Am uitat sa zic c-am luat si tigarile,ca de la ele incepu' pricina...Instalez cracanele,intind"mortierele" cu bob la gura tevii si,ca un elev disciplinat,astept cu nerabdare sa vina ora de ..dirigentie.Nu e nevoie de statistici ,pentru a demonstra evidentza:pestele trage de multe ori cand manaci,cand te duci sa te pisi sau cand iti aprinzi tigara.La mine a tras in varianta trei.Si asa de vartos,ca mi-a saltat varga de pe cracan cat as fi zis...peste..Ce sa recuperez...Prajina mea deja traversa balta,precum rapidu' prin gara Cucuieti...
-La ce trasa?il aud pe Marian,infrigurat de turnura situatiei
-La coaja de..rahat,Mariene..!ii zic ,uitandu-ma cu jale la varga mea de carbon,care disparea pe luciu' baltii...
Asta e,pescuitul presupune devotament,fidelitate si in primul rand tenacitate.Asa ca am continuat pescuitul,aruncand din cand,in cand,priviri primavaratice,dupa batzu' meu carat de marele"monstru"...
Si cum D-zeu nu doarme si tine cu cei napastuiti,intr-un final,curentii de apa imi inapoiara scula ,spre izbavirea si linistea mea pescareasca...
ps/De atunci ,imi leg cu sfoara prajinile de cracane...Hai,pa si Fir Intins!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Diverse

Mesaj de nando » 23 Feb 2008, 11:39

multam pentru adresa
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
ama74
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 03 Dec 2007, 19:29

Re: Diverse

Mesaj de ama74 » 24 Feb 2008, 12:33

florentin in primul rind felicitari pentru tot ceea ce faci pentru pescarii din romania(stiu ca nu e usor),si in al doilea rind as avea o intrebare:ai avut o emisiune in care ai facut o copie dupa o catapulta de nadit din plastic ceva o pilnie parca?!mai e in arhiva?si originalul de unde poate fi cumparat?multumiri Adrian
Life is fishing rest just details!
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diverse

Mesaj de florentiniuga » 24 Feb 2008, 22:43

ama74 scrie:florentin in primul rind felicitari pentru tot ceea ce faci pentru pescarii din romania(stiu ca nu e usor),si in al doilea rind as avea o intrebare:ai avut o emisiune in care ai facut o copie dupa o catapulta de nadit din plastic ceva o pilnie parca?!mai e in arhiva?si originalul de unde poate fi cumparat?multumiri Adrian
Multumesc pentru aprecieri. Emisiunea este sigur, pentru ca din 2007 am toate emisiunile in arhiva dar nu ma intreba care, ca nu stiu. Am sa mai pun inca odata pozele cupei de nadire si mai bine iti faci, pentru ca nu se mai gaseste. Acum e un alt model, dupa parerea mea, mai prost si mai scump.
Cupa nadire.jpg
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Diverse

Mesaj de timer » 05 Mar 2008, 18:20

Misiune indeplinita.....
Ceasul desteptator a zuruit prelung.Mi-am ridicat capul de pe perna,privind nedumerit in jur.Aceeasi camera,atat de bine cunoscuta,cu interiorul cald si primitor.Fiind inca la pragul dintre trezire si amorteala somnului,inca nu-mi dadeam seama ca ceasul il pusesem sa sune cu un anume scop.Au mai trecut cateva secunde de betie curioasa,pana cand revarsatul zorilor,care-mi inundase camera,m-a restabilit complet.Sarind din pat ,primul lucru pe care l-am facut, a fost de a privi pe directia unde pusesem ranita.Ramasese asa cum o aranjasem inainte de culcare
"Of,de-as avea noroc..." mi-am zis, cu gandul la ceea ce ma astepta.Timpul trecea cu pasi repezi si nu-mi dadea ragaz pentru raspunsuri.Am tras la repezeala patura peste dormeza si m-am dus intr-un suflet la baie.Erau acolo.Acele scule care ma faceau alt om,de cate ori le atingeam si asteptam infrigurat sa reusesc cu ele.Totul fusese aranjat in amanuntime iar daca ratam si de data asta,,pentru mine nu mai exista nici o scuza...Mai ales ca cei din banda imi dadusera de-nteles ca daca si acum dau gres,ma vor nimici psihic si ma vor reduce la tacere.O umbra de neliniste raci acel interior imbracat cu placute de faianta si ,ca un facut, o musca deranjata de lumina, imi lovi obrazul drept.Luind-o ca pe un semn rau,imi aduse in subconstient tanguiala esecului.Era prea absurd,doar nu trebuia sa iau totul in tragic,imi ziceam, uitandu-ma dupa musca, capiata ce-si gasise loc de odihna pe ..scule.In timp ce ma stergeam cu prosopul,aruncam pe furis privirea spre ele Erau marete,asa cum stateau sprijinite pe tocul usii.Deja intrasem in criza de timp si daca mai intarziam putin,s-ar fi putut ca totul sa fie inutil.M-am imbracat in viteza si din doi pasi am ajuns la ranita.Era acolo si ma astepta cu o cumintenie tacuta.Am prins-o de curele ca pe un obiect de pret si simtind in cealalta mana raceala si netezimea sculelor am plecat cu pasi hotarati spre ...Facusem ceva drum ,dar nu resimteam efortul.Ajunsesem inaintea bandei.Era un punct castigat.Pe malul lacului trestiile se unduiau la adierea vantului iar apa avea o culoare argintie si reflecta sagetile soarelui de dimineata.Am pus jos ranitza si m-am inseninat..In sfarsit,se pare ca aveam o zi splendida de pescuit.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Diverse

Mesaj de timer » 13 Mar 2008, 23:37

O data u intrarea in UE,automat,cresc si pretentiile.Asa ne-am gandit noi,cei din bloc, si,impreuna cu sefu' de scara,am hotarat sa ridicam nitzel standardu' de viatza si nivelu' adrenalinei pescarilor amatori si iubitorilor de natura.Cum verile au devenit caniculare si iernile nu-s ca vara,am decis sa intocmim un proiect(e deja pe masa comisiei,impreuna cu o mica atentie) de construire pe acoperisul blocului a unui elesteu cu peste pentru sezonul de pescuit si prohibitie, pe care sa-l transformam in patinuar ,pe timp de iarna.Pe bune,stati sa va explic cum ne-am orientat noi.Fondurile le strangem(am acumulat trei sferturi,putem demara lucrarile) prin aportul personal al familiilor din bloc.O sa va mirati,da' sumele de bani pentru mana de lucru, dotari si instalatii sunt modice.Costurile lucrarii(initial voiam cu fonduri Phare,da' ne-am razgandit) si infrastructurii,urmeaza sa le amortizam prin instituirea unei taxe de intrare pentru impatimitii din blocurile vecine,cei doritori de senzatii tari,de miscare si de petrecerea unui wekend cat mai agreabil(cu capturi pe masura ,in sistemul prinde si elibereaza)Deci,jumate din platforma acoperisului o transformam in bazin(elesteul,adica) si iarna ii dam alta destinatie,de patinoar(cand ingheatza apa si pesti intra in hibernare) iar in cealalta jumatate se poate face plaja.(s-au cumparat deja umbrelutze si cateva sezlonguri)Am luat in calcul si faptul ca cei in varsta nu pot urca in conditii omenesti scara spre chepengul de acces,asa ca in timpul programului de acces la elesteu,am desemnat prin rotatie(pe baza unui grafic) pe cei tineri si vanjosi,care-i vor sprijini,sa poata urca lesnicios treptele scaritei, inclusiv un sistem de scripeti ,cand e lipsa de personal.In schimb,nu se accepta galagia pe timpul pescuitului(sunt deranjati cei de la patru si sunt speriati crapii)topless-ul si mancatul semintzelor pe plaja amenajata.Pescarii vor aduce obligatoriu sculele personale, iar ca saltele de primire vom folosi pe cele din zona de plaja.In rest,ceilalti pot sa-si aduca d-acasa sendvisuri,bauturi racoritoare, chiar si o juma' de sticla de tarie,inclusiv cearsafuri si prosoape(e mai bine asa ,pentru respectarea stricta a igienei colective)Este interzisa cu desavarsire auditia de manele ,riscand astfel ca pestii sa nu mai intre in ciclul normal de depunere a icrelor si sa devina anchilozati. Am uitat un amanunt important!Umplerea elesteului se face pe timpul noptii(tot pe baza unui grafic)fiecare familie desemnand un carator de galeti cu apa(am zis sa nu mai spargem betonul pentru teava de aductiune)Practic,nici nu e mult,doar 50 galeti pe cap de familie. Golirea elesteului si primenirea apei e si mai avantajoasa.Pentru asta, am legat un stutz de evacuare la conducta de la wc-uri,astfel ca totul se recicleaza,printr-un consum minim la apometre.Peste o luna ii dam drumu',asta vine cam la inceput de sezon.Taman bine ,ca se anunta o vara lunga si caniculara iar ciprinidele le avem aduse de la Metro.Si tot important ar fi ca, din fondurile stranse,vom cumpara pentru sezonul hibernal patine si cotiere de protectie si cu acceptul administratiei vom deschide si pescuitul la copca Fir intins! :shock: :shock:

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Diverse

Mesaj de Pescar Brailean » 13 Mar 2008, 23:51

Mie personal ideea mi se pare destul de indrazneatza shi cred ca are shi priza la blocatari!Dar cred ca ar trebui sa facetzi ceva cu marginea blocului pentru a se evita accidentele!O balustrada nu ar fi folositoare pt ca se pot intampa multe mai ales cu copii shi in timpu patinajului!Oricum ideea mi se pare super!Ashteptam veshti despre finalizare shi inaugurare!Mult succes! :)

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Diverse

Mesaj de timer » 17 Mar 2008, 09:20

Rasu' plansu sau la omu' sarac nici boii nu trag...
Anu' trecut , fiind in apa la"cracane", dupa lanseul cu
prajina de 6,am simtit dintr-o data o greutate ...
Cand ma uit , un pescarus se agatase in acul de la
linie... Bai da-l dreaq, zic io, sunt tare!Peste nu ,da
pasari da!Bineinteles, l-am eliberat si i-am dat
drumu'! S-a intamplat la Fantanele(Ciutura) de Dolj! Voi aveti
intamplari de astea nastrusnice? Bagati text! :)

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Diverse

Mesaj de mini_mic » 17 Mar 2008, 11:21

Pescurs la twister pe Olt, eliberat. Si rata la twister pe Giormane, eliberata.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Diverse

Mesaj de IULIAN C » 17 Mar 2008, 11:36

Multumesc aici D-lui Florentin pentru emisiunea din 15.03.2008,in care mi-a acordat un spatiu destul de generos si o atentie deosebita,trebuie sa ma credeti ca parintii mei sunt in al 9-lea cer,iar bunicii intrebau daca se mai da emisiunea in reluare la OTV,ca n-au fost pe faza...au aflat de la vecini.
Am vizionat emisiunea la serviciu,colegii au ramas si ei uimiti,iar care erau pe acasa m-au sunat....
Sincer sa fiu,stiam de imaginile surprinse pe M.V,dar nu stiam ca o sa mi se acorde atata atentie...ca o sa fiu subiectul emisiunii!!
Vreau sa fac aici o precizare,catre toti cei care viziteaza forumul si care vad emisiunea,ca emisiunea,conceptul,tot ce se face si prezinta de catre acesti OAMENI,nu este cu scop de reclama,nu este trucata,nu este nimic regizat!!!
Chiar este totul real,forumul este cel mai prietenos,realist si din cate bag seama cel mai tare posibil!
Argumentez prin faptul ca modul de afisare a imaginilor si pozelor nu prea il vezi pe orice forum,dar mai ales adminii si moderatorii se implica foarte activ,iau nota de tot ce se posteaza,raspund foarte prompt la intrebari si nelamuriri....
Cel mai demn de luat in seama este faptul ca aici s-au reunit doar oameni cu bun simt,onesti,saritori la nevoie...
care nu fac discriminari de natura etnica,sociala,rasiala....sau de vreun fel!
Aici,oameni buni,te simti,vorbesti,pleci la drum,pleci la pescuit....de la egal la egal cu toata lumea!
Tot ce se spune si se face e real,nu sunt baliverne,nu sunt laude,chiar daca se spune ca noi,pescarii avem darul de a mai "inflori" putin lucrurile!
Asadar,indrazniti...!Spuneti lucrurilor pe nume!AICI E LOCUL POTRIVIT!
BRAVO...! De trei ori BRAVO celor ce au creat,intretinut si care au grija in continuare de acest site,de acest forum!
OAMENI in adevaratul sens al cuvantului!! :D :D :D
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

INTAMPLARI...mai mult sau mai putin "nastrusnice"

Mesaj de IULIAN C » 17 Mar 2008, 11:51

timer scrie:Rasu' plansu sau la omu' sarac nici boii nu trag...
Anu' trecut , fiind in apa la"cracane", dupa lanseul cu
prajina de 6,am simtit dintr-o data o greutate ...
Cand ma uit , un pescarus se agatase in acul de la
linie... Bai da-l dreaq, zic io, sunt tare!Peste nu ,da
pasari da!Bineinteles, l-am eliberat si i-am dat
drumu'! S-a intamplat la Fantanele(Ciutura) de Dolj! Voi aveti
intamplari de astea nastrusnice? Bagati text! :)
DA...nastrusnica intamplare...
O faza intamplata pe M.V exact in partida amintita si in emisiunea mai sus amintita,Maestrul Cornel Rosioru era undeva mai departe de malul baltii intretinand o discutie pescareasca cu baietii,si a-nceput sa tiuie un senzor la bateria dansului,am alergat,am tras,au inceput si ceilalti senzori....eu atunci am crezut ca am aruncat eu,fiind in vecinatate,vreo lanseta peste cele ale Maestrului....
Dupa ceva timp insa,recuperand,am simtit cum se zbate pestele,dar nu se simtea pe directia firului,ci ciudat,firul pe care-l recuperam venea de undeva din fata,iar pestele era undeva in stanga...
Nu a fost nici lanseta mea aruncata peste ale dansului,nici nimic de genul....
Ce credeti...un crap la vreo 4-4,5 kg,cu ac in buza,plumb si un innaintas intreg,rupt de la nodul de legatura cu firul principal a dat peste firul lansetei in cauza...aflat in deriva,si s-a incalcit de montura acesteia. :? :shock:
Le-am aratat celor prezenti,am eliberat pestele,deci intr-un cuvant l-am salvat si ma bucura asta foarte tare,insa montura "pescuita" am pastrat-o eu...(S-A CONFISCAT),mai ales ca nu era de la pescarii prezenti!
Asa ca...a fost chiar "in tema" D-l Florentin in emisiunea asta,aratand cum se face CORECT legatura innaintasului,ca noi,sa "bagam la cap" pentru a evita astfel de incidente nedorite!
Precizez ca acel crap nu prea avea sanse sa se elibereze
Deci....ATENTIE!!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”