DURATA DE DIZOLVARE

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 23 Feb 2009, 16:08

Toate cele bune domnule Florentin si felicitari in ceea ce faceti. Am si eu o nelamurire referitoare la solubilele astea si anume la timpul lor de dizolvare; in emisiunea din 21.02.2009 (f buna emisiunea) spuneati despre laptele de porumb ca influenteaza timpul de dizolvare al boilesurilor, in functie de cantitatea folosita, mai exact aveati doua boilesuri unul cu 50% lapte de porumb (fiind mai tare) si unul cu 75% lapte de porumb (fiind mai moale) si ce nu am inteles eu 50%-75% din dizolvarea laptelui cu apa sau din cantitatea pe kg de boiles? si faza cu gradul de dizolvare a boilesurilor, cel cu mai mult lapte se zisolva mai greu si cel cu lapte mai putin se dizolva mai repede? Si as mai avea o intrebare; pentru un timp de dizolvare rapida de ex: 30min, ce ar mai fi indicat de adaugat, sau de pus mai mult sau mai putin?....multumiri anticipate si fire cat mai intinse...

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de iulian petre » 23 Feb 2009, 16:34

la 1 kg de mix se pune 500 ml lichid -normal se merge 250 apa si 250 lapte de porumb

daca pui mai multa apa ....350 ml si 150 ml lapte de porumb bilele cand se usuca o sa fie mai tari si usoare pt ca se evapora apa DAR o sa se dizolve mai repede si invers .....350 ml lapte si 150 ml apa bilele or sa ramane mai fragede si grele dar se dizolva mai greu....


trebuie sa calculezi si ce parte lichida mai bagi si sa mai scoti din apa si lapte... :D


ps. ai grija ca la un moment dat in emisiune spune ca dupa ce scoti bilele solubile de la fiert sa le pui la uscat in ladite.....e vorba de bilele tari dar a facut o mica greseala in cauza emotiei....si eu patesc sa scot numai perle cand ma vad cu,camera in fata :)) ...de emotie.. :D

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de george-alexandru » 23 Feb 2009, 17:16

la partea lichida te/a lamurit Iulian.mai poti lucra la mix pt ai mari sau scade timpul de dizolvare,un factor esential este granulatia mixului.daca vrei sa ca bila sa aibe un timp lung de dizolvare poti cerne mixul pt inlaturarea particulelor mai mari din mix iar pt a avea un timp cat mai scurt pe langa ce are mixul mai adaugi tu:megablend,seminte de pasarele,de rapita,de in,coji de ou pisate etc numai atentie la proportii o cantitate prea mare de particule va impiedica rularea bilelor.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de gogu steriade » 23 Feb 2009, 18:04

eu le fac cu seminta de canepa prajit si cernut.dupe aia le ruleaz si ou crud spoiala le intareste la sfarsit :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 23 Feb 2009, 19:14

acum am inteles f bine...mari multumiri inca o data...

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 23 Feb 2009, 19:20

Apropo D-le Alexandru aveti cumva lapte de vandut?- daca bine am inteles eu; m-ar interesa....un pret si eventual cum as putea intra in posesia lui?

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de george-alexandru » 23 Feb 2009, 20:05

am,ai pm.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 00:55

Domnule Alexandru cum influenteaza laptele de porumb un mix pentru pus pe naditor?Si daca nu eprea mult va rog sa-mi spuneti daca folosesc piperul negru in bulgarii de nadit pot ridica atractivitatea mixului si eventual sa selectez pestii care vin la masa???

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de george-alexandru » 24 Feb 2009, 01:05

laptele pus in mixul de naditor ai da un plus de atractie dar si mai bine poate fi folosit la inmuierea semintelor.piperul intradevar selecteaza pestele.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 24 Feb 2009, 01:18

george-alexandru scrie:laptele pus in mixul de naditor ai da un plus de atractie dar si mai bine poate fi folosit la inmuierea semintelor.piperul intradevar selecteaza pestele.

Si cam ce cantitate se poate pune la un kg de mix, precum si la boilesuri?

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de george-alexandru » 24 Feb 2009, 01:31

la mixuri de naditoare intre 100-400 ml per kg iar la bile media este de 250ml per kg
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 24 Feb 2009, 01:36

george-alexandru scrie:la mixuri de naditoare intre 100-400 ml per kg iar la bile media este de 250ml per kg


si al nada pentru momit?

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de george-alexandru » 24 Feb 2009, 01:55

pai am spus 100-400ml,la mine nada fiind aceeiasi si la nadit si la naditoare.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de florentiniuga » 24 Feb 2009, 06:36

bujor marius scrie:
george-alexandru scrie:laptele pus in mixul de naditor ai da un plus de atractie dar si mai bine poate fi folosit la inmuierea semintelor.piperul intradevar selecteaza pestele.

Si cam ce cantitate se poate pune la un kg de mix, precum si la boilesuri?
Sper ca ai intrebat de laptele de porumb, nu de piper.
Apropo, nu incerca sa faci boiliesuri cu durata de dizolvare de 30 min., nu are niciun rost. Pentru desfacere si atractie rapida poti folosi bulgari de nada cu o compozitie in care sa pui lichidele si mixul folosite la boiliesuri, alaturi de un mix oarecare de nadit si boabe de porumb din conserva. Sau in mixul de nada poti baga boiliesuri sfaramate. Succes garantat!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: DURATA DE DIZOLVARE

Mesaj de bujor marius » 24 Feb 2009, 12:37

Mai am cateva nelamuriri: boiaua dulce inlocuieste robin redul; la ce ajuta usturoiul (praful de usturoi) ,pt ca in una din retetele de boiles pe care le-ati dat in emisiunile d-voastra, spuneati de adaugarea lor, precum si de ltele....

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”