IMPORTANT PENTRU TOTI

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de mihi78 » 22 Mai 2010, 18:37

din punctul meu de vedere pescuitul sportiv este si va ramane pescuit sportiv, degeaba renunti la un ac din montura daca cauti pestele pe sonar si ii arunci momeala in bot.
farmecul pescuitului, ceea ce il deosebeste si delimiteaza de vanatoare sunt sansele de scapare care sunt mai multe, principiile sunt total opuse- se merge pe rabdare si tutun nu pe punct ochit punct lovit- nu stii ce e sub apa si nu esti sigur de ce ai in ac pana nu il aduci la mal.
despre plantat cred ca era normal sa apara si aceasta etapa in secolul vitezei data fiind criza de timp liber a oamenilor, deci se va prinde mai mult, poate mai mare si cert mai repede insa atentie la faptul ca e posibil ca in timp sa scada si din intensitatea satisfactiei.
also, cum spuneam ii ataca bine din principii, iar la chestia asta sunt de acord Mircea, plantatul ar trebui exclus pt ca in stilul asta s-ar putea inventa pana la urma barcute teleghidate cu plasute buclucase care sa-l vare si in juvelnic direct. :-t :))
ca tot veni vorba,voi ce parere aveti? parca as avea un dinte impotriva la C&r pentru ca momentan vad in el un pretext si un bun argument de protejare a afacerii pe la unii (nu si la altii :D ).
sincer nu stiu cat ii scoate in evidenta linia sportiva, cum incurajezi practicarea pescuitului ca sport, atata timp cat taxa nu prea e modica si cand sunt sanse ca din balta acesta sa sara toamna pe tarabe.
revenind la originile topicului, eu o vad cam asa:
balta, nada, experienta, scule.
Ultima oară modificat 22 Mai 2010, 18:58 de către mihi78, modificat 1 dată în total.
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de florentiniuga » 24 Mai 2010, 23:21

mihi78 scrie: ca tot veni vorba,voi ce parere aveti? parca as avea un dinte impotriva la C&r pentru ca momentan vad in el un pretext si un bun argument de protejare a afacerii pe la unii (nu si la altii :D ).
sincer nu stiu cat ii scoate in evidenta linia sportiva, cum incurajezi practicarea pescuitului ca sport, atata timp cat taxa nu prea e modica si cand sunt sanse ca din balta acesta sa sara toamna pe tarabe.
Desi tot nu voi retine peste pentru ca nu consum din balti, aceasta este una din cele mai interesante reflectii postate in ultima vreme pe vreun site de pescuit, care ma face sa reconsider un pic tot ceea ce gandeam (la modul naiv de sincer) despre c&r pe baltile private. Raman in schimb la fel de ferm in ceea ce priveste capturile (din ce in ce mai rare) din apele naturale. Acolo numai Dumnezeu mai ajuta supravietuirea unor specii.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de mihi78 » 25 Mai 2010, 17:41

florentiniuga scrie:
mihi78 scrie: ca tot veni vorba,voi ce parere aveti? parca as avea un dinte impotriva la C&r pentru ca momentan vad in el un pretext si un bun argument de protejare a afacerii pe la unii (nu si la altii :D ).
sincer nu stiu cat ii scoate in evidenta linia sportiva, cum incurajezi practicarea pescuitului ca sport, atata timp cat taxa nu prea e modica si cand sunt sanse ca din balta acesta sa sara toamna pe tarabe.
Desi tot nu voi retine peste pentru ca nu consum din balti, aceasta este una din cele mai interesante reflectii postate in ultima vreme pe vreun site de pescuit, care ma face sa reconsider un pic tot ceea ce gandeam (la modul naiv de sincer) despre c&r pe baltile private. Raman in schimb la fel de ferm in ceea ce priveste capturile (din ce in ce mai rare) din apele naturale. Acolo numai Dumnezeu mai ajuta supravietuirea unor specii.
Domnule Iuga - e doar o parere a mea nu trebuie neaparat "a noastra", deci poate fi tratata ca "un pamflet" ca asa trebuie numit in zilele noastre.
cum spuneam nu generalizez ca ar fi corect si nici cazul, pescuitul nu e stiinta exacta (si daca tot veni vb nu sunt fan al matematicii) insa vazand generalul in particular, adunand ceva experienta, impartind-o la sansele si oportunitatile ivite dupa investitiile facute si avand in vedere ca traim unde traim si ca totul se rezuma la bani, ma face sa tind a trage linie si aceste concluzii.
bagand in ecuatie pretul de cca 15 ron pe kil - poate rezolvam si a treia necunoscuta. :))
lasand deoparte pompoasa lozinca prinde si elibereaza- prin C&R inteleg mult mai mult, esenta fiind cu totul alta: grija, mila si respect pt amaratul ala care se zbate si lupta pt viata sa.
e o lege a naturii, in fond si la urma urmei, mai devreme sau mai tarziu, pe un plan sau altul, asta facem toti...
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de cristian505ro » 26 Mai 2010, 14:41

iorgu scrie: Ce considerati ca este mai important pentru voi din arsenalul de pescuit pe care il aveti sau l-ati dori ?
Nene Iorgule, pentru mine este importantul totul. Dar consider ca cel mai important este dragul cu care te duci la peste ! Sincer ma simt la fel de bine daca merg la un concurs cu valorosul meu echipament de crap( doar eu mai am loc in masina), sau daca imi iau priponul si ma duc descult la Braila in port, ori trestia pe Arges si Doamnei, locuri unde am copilarit.
.....dar ca sa revin la realitate si la ceea ce practic de 3 ani cu precadere,cele mai importante acum pentru mine, sunt monturile pentru crap.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de iorgu » 26 Mai 2010, 22:56

Cristiane, am avut placerea sa te cunosc personal, atat pe tine ,cat si logistica pe care o ai.Fata de parerea buna pe care o avem despre persoana ta dupa postarile virtuale pe care le-ai facut, este o mare diferenta, DE BINE. Locurile unde te-ai format ca pescar nu aveau cum sa nu-si lase amprenta asupra viitorului tau in ceea ce priveste pescuitul sportiv. Dar am si eu o sugestie pentru tine, nu un sfat: tu meriti sa fi pe podium la orice concurs la care participi. Dar trebuie sa ai multe partide facute pe locatia respectiva si in standuri cat mai multe, de pe acea balta. Sunt sigur ca timpul si starea financiara iti permit acest lucru. Tu pescuiesti de placere, dar in competitie este obligatoriu sa ai TOATE INFORMATIILE REFERITOARE la balta respectiva. Referitor la topic, cel mai important pentru noi este sa avem si cateva satisfactii dupa iesirea in ,,MAMA NATURA'' Te respect si iti toresc tot binele din lume :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de cristian505ro » 26 Mai 2010, 23:57

iorgu scrie:Cristiane, am avut placerea sa te cunosc personal, atat pe tine ,cat si logistica pe care o ai.Fata de parerea buna pe care o avem despre persoana ta dupa postarile virtuale pe care le-ai facut, este o mare diferenta, DE BINE. Locurile unde te-ai format ca pescar nu aveau cum sa nu-si lase amprenta asupra viitorului tau in ceea ce priveste pescuitul sportiv. Dar am si eu o sugestie pentru tine, nu un sfat: tu meriti sa fi pe podium la orice concurs la care participi. Dar trebuie sa ai multe partide facute pe locatia respectiva si in standuri cat mai multe, de pe acea balta. Sunt sigur ca timpul si starea financiara iti permit acest lucru. Tu pescuiesti de placere, dar in competitie este obligatoriu sa ai TOATE INFORMATIILE REFERITOARE la balta respectiva. Referitor la topic, cel mai important pentru noi este sa avem si cateva satisfactii dupa iesirea in ,,MAMA NATURA'' Te respect si iti toresc tot binele din lume :">

Iorgule, stima este reciproca si placerea de a te cunoaste cand ai fost in vizita pe Chiriacu 2, a fost foarte mare! Si pentru ce si cum scrii, vezi si acest topic pe care tu l-ai deschis si pentru faptul ca tu esti de 15 ani pe malul Mihailestiului pe care l-am cunoscut si calcat des in trecut la salau.
Daca tata e din Braila si mama din Pitesti, vad ca stii cum am copilarit. Deh.....vremuri.
Referitor la concursuri ai mare dreptate si as vrea sa pot sa tin cont de recomandarile tale. Timp inca mai am ( cred), bani am mult mai putini fata de acum 1 an. Dar am vointa si logistica. Caut sa fac o echipa stabila de 2-3 si sa participam la cat mai multe concursuri. Dupa aceea, poate va urma un club. Dar sa vedem ce ne rezerva viitorul.....
Am fost atras in fenomenul acesta, la inceput pe cale virtula in 2007, de catre Florentin Iuga, caruia ii port un mare respect. Abia acum un an l-am cunoscut personal cu foarte mare placere si indiferent cate pareri pro sau contra au fost si sunt, recunosc ca am avut si eu opinii contrare lui uneori, Florentin a facut enorm pentru carpfishing.
Revenind la concursuri, am fost la doar 6 intr-un an de zile( 2009-2010), singur la toate ( dar nu sunt Matty, deh...) si ma bucur ca nu am fost codas, am iesit in general pe la mijloc. Ma bucur insa ca intr-un an de zile am reusit sa-i cunosc personal pe multi pescari de crap.
Recunosc ca singur, nu mi-a fost usor , dar incepand cu urmatorul concurs, peste o saptamana, vom fii echipa de 2 sau 3.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de Amstel » 27 Mai 2010, 00:11

@ Cristi & Ovidiu
Va urez fire-ntinse la toate competitiile la care o sa participati! Spun asta cu toate ca in sinea mea am o urma de neliniste cand vad ca cineva renunta la pescuitul de placere si intra in cel competitional... dar inteleg "challenge-ul" :) . Sincer sa fiu, ma asteptam sa va orientati catre un club de "hobby_carpfishing" adevarat, destinat "OAMENILOR-pescari" din Romania - dar este decizia voastra iar eu o sa fiu primul vostru sustinator. :)
Ultima oară modificat 27 Mai 2010, 00:26 de către Amstel, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de iorgu » 27 Mai 2010, 00:24

Cristiane, te asigur ca in memoria lui Gabita si apreciind efortulrile lui Serban ( nu i-a fost deloc usor) voi venii pe balta unde are loc concursul si voi avea mai mult timp la dispozitie pentru a cimenta nu una, ci mai multe relatii prietenesti pe care le-am inceput pe acest site. Referitor la concurs, eu sunt mai conservator si merg pe dictonul valabil din vremuri ancestrale ,,ori totul ,ori nimic'', asta este parerea mea. Nu sunt de acord cu sintagma ,,totul este sa participi''. Poate sunt mai dur in postare dar stiu ca vei reflecta la perceptele mele si in final imi vei da credit macar 10%. Mergi la concurs cu conceptia bine intiparita ca vei fi un castigator, conteaza enorm comanda pe care o dai eu-lui tau. Dar poate ca am intrat in divagatii si nu cred ca esti persoana care sa ai nevoie de incurajari morale. Sunt sigur ca voi auzii numai de bine din partea si de persoana ta :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de iorgu » 27 Mai 2010, 00:34

Amsterdamer scrie:@ Cristi & Ovidiu
Va urez fire-ntinse la toate competitiile la care o sa participati! Spun asta cu toate ca in sinea mea am o urma de neliniste cand vad ca cineva renunta la pescuitul de placere si intra in cel competitional... dar inteleg "challenge-ul" :) . Sincer sa fiu, ma asteptam sa va orientati catre un club de "hobby_carpfishing" adevarat, destinat "OAMENILOR-pescari" din Romania - dar este decizia voastra iar eu o sa fiu primul vostru sustinator. :)

Exista un asemenea club in Romanica? Daca da, care si unde este? Ce promoveaza? Ce ofera? Ce cere? Te asigur ca eu nu mai alerg dupa cantitate sau ,,monstri''. Vreau decat lipsa de mojicie , de interes, de neimplicare in esuarea unei iesiri in natura (pe balta binenteles) si ATAT :"> Crezi ca ma poti edifica in dorinta mea ? Sau vreau imposibilul?
Olandezule, toate cele bune si fie ca astrele pozitive sa-ti lumineze calea pe care mergi. Pe limba mea, sa ai verde la toate semafoarele.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de raduionescu45 » 27 Mai 2010, 00:37

lasati dle. Iorgu ca pana la urma va "pacalesc" eu cumva si mergem parteneri la un concurs. nu mi-e frica ca nu veti accepta dar nu stiu cum veti trece peste teama ca fiind in stand amandoi va aflu din secrete.
eu cu avantul, dvs. mai imi spuneti un secret si va relaxati in timp ce eu il pun in aplicare sa ajungem pe locul I ...
:D

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de iorgu » 27 Mai 2010, 00:43

Raducule faci parte din portia zilnica de bucurie pe care o am. Mai ales ca acum a inceput o zi noua. Sincer nu ma dau inapoi de la o competitie, dar am prea multe exemple si cunostinte de ,,manevrele'' care se fac la absolut orice concurs de pescuit. Cred ca voi deschide un topic pe aceasta tema si vei afla ce nici cel mai capabil circuit mental al tau nu banuieste. Ma bucur sincer ca ai postat si te asigur ca mi-ai dat o tema de reflectie referitor la o competitie :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de Amstel » 27 Mai 2010, 13:14

iorgu scrie:
Amsterdamer scrie:@ Cristi & Ovidiu
.... Sincer sa fiu, ma asteptam sa va orientati catre un club de "hobby_carpfishing" adevarat, destinat "OAMENILOR-pescari" din Romania - dar este decizia voastra iar eu o sa fiu primul vostru sustinator. :)

Exista un asemenea club in Romanica? Daca da, care si unde este? Ce promoveaza? Ce ofera? Ce cere? Te asigur ca eu nu mai alerg dupa cantitate sau ,,monstri''. Vreau decat lipsa de mojicie , de interes, de neimplicare in esuarea unei iesiri in natura (pe balta binenteles) si ATAT :"> Crezi ca ma poti edifica in dorinta mea ? Sau vreau imposibilul?
Nu cred ca exista - tocmai de aceea speram ca cei doi OAMENI mentionati mai sus ar fi putut sa dea o asemenea orientare clubului lor. (Catre asa ceva incercam sa orientez GL-ul, dar n-a fost sa fie >:D< ) .

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de george-alexandru » 27 Mai 2010, 13:42

Exista cu siguranta ;)
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de iorgu » 27 Mai 2010, 13:51

george-alexandru scrie:Exista cu siguranta ;)


Buna ,George. Vrei sa fi putin mai explicit? Cand o discutie intre doua persoane se poarta la un nivel civilizat, cel putin acele persoane au de castigat. Personal consider, ca tu, esti unul din membri cerebrali (chiar daca esti presedinte, tot in aceasta entitate te incadrezi) caruia ii putem solicita informatii si date concrete la existenta si functionarea acelui club de care se face vorbire. Asteptam argumente in sustinerea afirmatiei tale.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de cristian505ro » 27 Mai 2010, 22:31

Amsterdamer scrie: in sinea mea am o urma de neliniste cand vad ca cineva renunta la pescuitul de placere si intra in cel competitional...
Eu am trecut de la pescuitul de placere, just for fun, la cel competitional, pentru ca doar asa te poti perfectiona, eu nu trag ca sa castig neaparat, desi toti asta ne dorim ( e motivatia participarii si ii raspund un pic si lui Iorgu aici).
Trag ca sa ies cat mai in fata pot, sa imi perfectionez tehnica si nada. Cunosti multi oameni adevarati si in general ramai cu amintiri foarte placute. Este o diferenta enorma intre competitie si hobby de Duminica, Dominiquieros cum zic spaniolii.
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”