IMPORTANT PENTRU TOTI

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de iorgu » 01 Mar 2010, 20:46

Poate a mai fost dezbatut subiectul,dar sincer nu l-am gasit pe nici un side de pescari.
Ce considerati ca este mai important pentru voi din arsenalul de pescuit pe care il aveti sau l-ati dori ?
Carlig,fir,montura,lanseta,varga,mulineta,senzori,momeala,nada,
navomodel,loc de pescuit,experienta acumulata in timp sau ce credeti voi.Personal pentru mine ordinea este urmatoarea:
-fir-daca este corespunzator :elasticitate,fara memorie,fluo green.
-loc de pescuit-nemomit cand ajung pe balta,ferit de galagie,fara agataturi dure si daca se poate obligatoriu in marginea unei perdele late de stuf.
-navomodelul-plantam si momim in liniste,le ducem unde vrem noi si facem masa mereu cam in acelasi loc.
Astea sunt cele 3 care sunt mai importante ptr. mine.
Sunt sigur ca aveti pareri bine argumentate atat pro cat si contra.
iubiti natura,merita.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de mircea62 » 01 Mar 2010, 21:59

Experieta acumulata. Daca e "buna" te ajuta sa gasesti locul bun, sa alegi nada corespunzatoare, sa folosesti optim echipamentul pe care ti-l permiti,... etc

PS: Nu sunt de acord cu plantatul, ar trebui interzis !

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de iorgu » 01 Mar 2010, 22:16

De acord cu tine Mircea, dar tehnologia navomodelelor a fost inventata si folosita de catre tarile la a caror nivel de trai ravnim cu toti. Personal pescuiesc in balti unde nu se foloseste sistemul de nadire si ingrasare a pestelui. Cred ca in acest fel il ,,blegim'' si nu cred ca acei crapi de 15,20,25kg. se mai pot reproduce. Este o pare personala si avem voie pe acest site sa ne exprimam sincer.Dar nu vreau sa fac of topic, asta este alt subiect.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de florentiniuga » 01 Mar 2010, 23:48

Prin anii 60-70 faceam la cercul pionerilor cursuri de modelism. Pe vremea aia nu se gandea nimeni sa foloseasca vaporasele la plantat. Asa ca nu au fost inventate pentru asta, au fost doar adaptate, ceva mai tarziu.

In privinta importantei : timpul si banii, exact in ordinea asta. Restul vin de la sine. Daca astea iti lipsesc, degeaba le mai ai pe toate celelalte la un loc.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de iorgu » 01 Mar 2010, 23:59

In privinta importantei : timpul si banii, exact in ordinea asta. Restul vin de la sine. Daca astea iti lipsesc, degeaba le mai ai pe toate celelalte la un loc.[/quote]
Si totusi, care din RESTUL?
Ocroteste natura, merita!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de gor965 » 02 Mar 2010, 00:23

Poate ar trebui facuta o emisiune pe tema asta si invitati sa raspunda un pescar f. experimentat ,cu multi ani de pescuit (clasic) in spate si unul din generatia tanara , care nu arunca din mana ,nu sondeaza apa ,etc. ,fiindca are navomodel cu sonar !...si pusi oamenii astia sa-si argumenteze optiunile in materie de pescuit !
Personal sunt de acord cu Mircea62 , daca ai experienta ,le brodesti pe toate pana la urma ! ;)
Coane Iorgule ,da-mi voie sa te supar ... eu nu cred ca cele pe care le-ai enumerat sunt chiar atat de importante ! De fapt cred ca e vorba de modul in care fiecare priveste pescuitul ca o activitate ! Unii vor doar agrement ,altii performanta ,altii eficienta ! Eu am pescuit si cu fir vechi si am avut aceiasi placere...fiindca niciodata nu mi-am pus problema ca e o tragedie daca pierd vre-un peste din cauza lui !Duca-se ...vine altul ...eu sunt fericit ca sunt la pescuit ! :)
La fel te pot combate cand vine vorba de locul de pescuit ! Tine cont ca nu toti pescuim pe o balta si unde matale te feresti de agataturi tari ,altii pe-alea le cauta !
Despre navomodel eu am o singura parere...face pescuitul mai eficient dar il limiteaza pe pescar ! Cine merge la pescuit ca sa prinda peste va adora intotdeauna navomodelul ...cine merge la pescuit doar ca sa pescuiasca ,n-are nevoie de navomodel ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de Teddy » 02 Mar 2010, 00:45

Cine merge la pescuit ca sa prinda peste va adora intotdeauna navomodelul ...cine merge la pescuit doar ca sa pescuiasca ,n-are nevoie de navomodel !
=D> =D> =D> Bravo George, ai subliniat exact esenta pescuitului sportiv !
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de florian1954 » 02 Mar 2010, 00:49

Timp,bani (aşa spune soţia) şi puţin mai multă experienţă!!!!

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de gogu steriade » 02 Mar 2010, 00:57

io am nava-model :-B e model clasic :P ,adica are vasle ;) , si plantez daca pot cand nu curge Prutu #-o , cand nu curge prea tare #:-S
da si la mine cel mai important este femeia <:-P ...ca daca ea zice NU ,sa ales prafu da fericirea si bucuria da a pescui pa malu garli ! #-o deci iubitiva femeia ca ia e cea mai importanta scula da pescuit. ;;) fara ia si fara acordu ei , nu exista pescar fericit pa balta ! :x am zis am zis ! :-B
ppss
acuma pa bune ,e nevastamea in spatele meu si mai citeste ce scriu siam zis sa zic da bine ca e 1 martie si sa se bucure si ea :-* ...ca io vroiam da fapt sa zic alceva ! :^O
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de iorgu » 02 Mar 2010, 00:59

@GOR 965 ca in toate postarile tale pe care le-ai facut si in aceasta ai f. multa dreptate ,dar nu am deschis acest subiect de dragul de a fi pe forum, nu tu ai spus asa ceva, am zis eu acum.Recunosc sunt un pescar care umbla dupa trofee.Am trecut prin faza de pescuit cu acul, cand eram copil,prin 1961,prindeam peste la ac de gamalie(se numea si cred ca se numeste BOLD)indoit.Ca fir avem o bucata de arnici,luat de la matusa mea,pluta de cocean,iar in loc de plumb aveam o jumatate za de lant de bicicleta.Pe balta rar vedeai cate o masina
Pobeda sau Warshawa(apropo le-ai prins?) Balta era langa bunicii mei si era furajata cu
srot de floarea soarelui.Dupa ce le dadea la pesti srot ramanea grasimea pe marginea barcii,era adevarat nu coji.Prindeam crap oglinda (SALONTA)fara minciog,nici nu vazusem cum arata un minciog.Am furat de la bunica 22 de oua si o galetusa cu lapte, din care am varsat jumatate,cand ma strecuram prin spatele casei, sa imi dea un pescar 1 carlig galben si 3m de fir.In noaptea aia nu am mai dormit-ma credeam regele balti de bucurie.Nu erau boilessuri,betamina,aminoacizi si alte asemanea descoperiri in ale pescuitului.Personal aici eu nu sunt de acord cu ele.Aceste lucruri precum si navomodelele,sonarul,firele cu insertie de titan si alte tehnici noi au fost inventate de oameni pentru oamenii care le plac pescuitul.Unii au ales boilessurile si betamina altii au ales navomodelul. Eu fac parte din ultimii si fiind in mileniul III mi se pare normal sa progresam.
Singur parca ai facut afirmatia intr-o postare (sau ma insel-imi cer scuze)ca Schumacher (asa se scrie oare?) nu poate face performanta cu o Dacia.
Revenind la subiect ce m-a facut sa pun intrebarea: a fost o discutie contradictorie cu un bun prieten - si el pescar. Considerand ca pe site sunt mai multi pescari mi-am permis sa-i intreb si sa aflu care sunt parerile lor. Sincer pana ieri nici eu nu m-am gandit la acest lucru.Dar te asigur ca mai iesim putin din cotidian si aflam lucruri pe care eu le consider interesante si sunt sigur ca si ceilalti la fel.
Ocroteste natura, merita!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de gor965 » 02 Mar 2010, 10:26

@Iorgu
Schumacher daca vrea sa conduca de placere(ptr. placerea de a fi la volan)...o poate face si la volanul ultimului tip de Dacie ; daca vrea sa conduca eficient ...probabil va conduce un Bugatti Veyron de 1.000.000 de dolari pe o autostrada ; iar daca vrea sa faca performanta in sport...cu siguranta va conduce un monopost F1...ptr. ca masina asta e facuta ptr. sportul in care el activeaza si-l ajuta sa dea tot ce are mai bun din el ca sportiv !In pescuit ,utilizarea navomodelului e ca si condusul unui Bugatti ...te costa mai mult si ajungi mai repede la tinta...dar de performat ca si sofer in arta condusului (in arta pescuitului ,in cazul nostru) ,n-o sa performezi niciodata !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de iorgu » 02 Mar 2010, 10:53

@Gor965
Modul tau de argumentare ma face (ca de obicei ) sa-ti dau dreptate, cu toate ca sunt o persoana care accept numai parerile solid fundamentate (cum sunt ale tale).
Personal sunt multumit sa pot conduce o masina Bugatti Veyron, dar si acest lucru implica foarte multe cunostinte in privinta cunoasterii modului de a o stapani.
Imi cer scuze, nu vreau sa fac ,,off topic'' (am scris corect?),dar esenta intrebarii de la subiectul postat era alta.
Fiind sigur ca m-ai inteles astept cu interes si pe viitor comentariile tale,si te asigur ca nu vreau sa-mi dai dreptate daca nu am in cele afirmate de mine.Te respect sincer.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Thepsis
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 30 Iun 2009, 23:11
Localitate: Bucuresti

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de Thepsis » 02 Mar 2010, 11:14

Referindu-ma strict la cele enumerate de tine, din punctul meu de vedere ordinea este urmatoarea:
1. Loc
2. Nada (momeala)
3. Montura (aici ma refer la calitatea executiei, mecanica si specia de peste vizat)
4. Carlig si fir la egalitate
5. Ansamblul lanseta-mulineta (aici gasesc ca te ajuta experienta)

Restul sunt accesorii, ajuta dar se poate si fara.

Fir intins !
ET SI OMNES, SED NON EGO

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de Joker » 22 Mai 2010, 10:52

parerea mea este ca nada si montura si priceperea de a alege locul de pescuit sunt esentiale ptr a avea o partida de pescuit de neuitat ..lansetele si mulinete sunt si ele piese importante daca vrei sa pescuiesti la un nivel inalt si aici ma refer la baltile renumite in rest primele 3 enumerate cred eu ca sunt esentiale (am sa ma abat putin de la subiect am vazut ca unii sunt limitati de sotii ,eu nu am :D dar eu daca ma duc la pescuit si nu o iau si pe prietena mea cu mine 2 saptamani vorbesc singur ,ea are un bat de 6 m si se distreaza cu carasii )..nu stiu cati sunt de acord cu mine dar eu asa cred
fire intinse !!!
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: IMPORTANT PENTRU TOTI

Mesaj de raduionescu45 » 22 Mai 2010, 11:04

nu am o asa mare experienta pe balta dar cam asta e ordinea la mine:
nada
momeala de la carlig
locul (l-am pus aici deoarece de multe ori e aleatoriu sau ne asezam unde ne place, unde suntem pusi sau unde putem campa)
prezentarea nadei/montura (deriva din locul in care pescuim si conditiile de pescuit)
de aici o luam spre mal cu firul, mulineta si batul care te vor ajuta sa-ti plasezi montura unde doresti si pana la aparatul foto sa poti imortaliza capturile si peisajele sa aibe si prietena la ce sa se uite cand ajungi acasa pentru ca ma indoiesc ca o va interesa faptul ca tu ti-ai dat seama abia a doua zi ca pestele noaptea venea sa se hraneasca pe prag spre mal si tu degeaba incercai sa nimeresti in canalul de la mijlocul baltii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”