informatii pescuit

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
constantin1978
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 15 Aug 2008, 12:01

informatii pescuit

Mesaj de constantin1978 » 15 Aug 2008, 15:16

Buna ziua, Saptamna viitoare, voi merge la pescuit pe Dunare, in zona Bistret. Doresc sa pescuiesc la crap si rapitor si daca se poate sa-mi spuna cineva ce momeala trebuie sa folosesc si ce tip de monturi.
Am pescuit in urma cu 2 saptamani in aceeasi zona si nu am prins nimic la lanseta (am folosit mai multe tipuri de momeala: rama, mamaliga, porumb, viermisori), In schimb am prins la undita babusca, scobar, platica si caras.
Astept raspunsurile dumneavoastra si va multumesc.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: informatii pescuit

Mesaj de costelino » 15 Aug 2008, 16:40

Salut,
In primul rand spune-mi unde e Bistret,in ce zona a Dunarii mai exact.

Avatar utilizator
constantin1978
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 15 Aug 2008, 12:01

Re: informatii pescuit

Mesaj de constantin1978 » 15 Aug 2008, 16:59

Salut.
In Oltenia, intre Bechet si Calafat. In aceasta zona au avut loc inundatiile din 2006 (Rast-Bistret-Dunareni).
Zona de pescuit este pe un brat al dunarii lat de aprox 300m cu un curent puternic. La mal sunt multi pomi cazuti in apa si se poate pescui cu undita (cu atentie) diferite specii cum ar fi scobari, platica, carasi ce au si 0.5 kg.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: informatii pescuit

Mesaj de Madalin Dirla » 15 Aug 2008, 21:30

Dl. Constantin incercati sa pescuiti "in agatatura" fiindca acolo sta pestele...........ca momeala rama, mamaliga si coropisnitza raman nr. UNU pe Dunare!!! ca montura depinde de curentul apei....v-as recomanda plumb de minim 100 grame (plat) restul la fata locului....FIR IN DRILL!! :)

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: informatii pescuit

Mesaj de timer » 16 Aug 2008, 18:48

Ferma lui Lili Shutz(baltile1,2,3,4) e la pamant...braconata.Deci peste ioc..Poti sa momesti 2 zile cu porumb,degeaba.La canale,statia 2,3 ,cariera(targ)..caras la palma si ciortan din an in Pasti..si aici taranii au bagat la greu... plasele.La Calugareni(am fost acum cinci zile) caras la palma ( cu pauze) si ciortanei sub palma ,pe care i-am eliberat...La Sapata(in stanga loc.Carna-Dunareni) apa de un metru,pierdere de timp...Nu vreau sa te deceptionez ,dar cam asta e situatia .Mai ramane balta privatizata de la Calugareni(Plosca) tarif 50 Ron ,dar si aici e cu dus-intors(tot felul de zvonuri) Poate pe aici ,zic eu...In fine ,daca te hotarasti undeva,fir intins!Mai ramane Dunarea ca nu-i departe..pe a Nedeia...dar si acolo se dau locurile ca la stafeta...Iti vine rau de Dunare,ce mai..... :(

Avatar utilizator
constantin1978
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 15 Aug 2008, 12:01

Re: informatii pescuit

Mesaj de constantin1978 » 18 Aug 2008, 10:47

Salut Timer,

Stiu ca in toata acea zona nu se mai prinde nimic.
Anul trecut si acum 2 ani am avut multe zile frumoase in care am prins peste frumos.
Nu dispun de timp prea mult pentru a putea colinda dupa locuri de pescuit. Vin la pescuit in acea zona 1 zi la 2-3 saptamani.
Acum 2 saptamani am pescuit pe dunare, mai exact pe bratul acesteia din dreptul Bistretului.
Am fost surprins cand am prins carasi la 400-500 gr, scobari si platica care ajung si la 250-300gr la undita.
In schimb nu am fost pregatit pentru a pescui la lanseta ( nu aveam montura speciala pentru apa curgatoare si pentru crap). Saptamana aceasta voi ajunge in aceeasi zona (sper) si voi incerca sa pescuiesc si la crap si la rapitor. Cat am pescuit am vazut multe atacuri asupra pestisorilor (cred ca erau avati si salau).
Doream sa-mi recomande cineva monturi speciale pt crap si rapitori pentru acea zona.
De mentiona ca am incercat la blinker pt rapitori dar nu am avut nici o muscatura.
Astept raspunsurile.

Avatar utilizator
constantin1978
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 15 Aug 2008, 12:01

Re: informatii pescuit

Mesaj de constantin1978 » 25 Aug 2008, 14:31

Salut la toata lumea,
Dupa cum v-am spus, am fost la pescuit sambata 23.08.08 pe Dunare, in dreptul localitatii Bistret.
Am incercat sa pescuiesc la mai multe specii cu diferite rezultate:
1. La rapitori:
- am incercat cu diferite blinkere pt salau, stiuca si avat, dar nu am avut nici o muscatura,
- am incercat apoi cu pestisor viu (carasel prins pe un canal si oblete prins in zona). Nu a tras nimic toata ziua.
2. La crap:
- am avut o lanseta cu o montura specifica, am incercat la bob de porumb (nici o trasatura) si la patrat de mamaliga (reteta proprie) la care am avut trei muscaturi (2 ciortani de 1,8kg si 2kg si cred ca un crap 6-7kg pe care nu am reusit sa-l scot),
- am avut si doua unditi de 5 m, dintre care pe una am pus o linie pentru crap si am incercat cu patratel. Am prins 6 ciortani intre 1kg-2kg si am scapat inca 4 bucati.
3. La scobar:
- cu cealalta undita am dat la scobar. Am prins multe bucati destul de mari 300-400 gr, cativa carasi de 400-500gr si platica.
In genera a fost foarte frumos, m-am distrat de minune.
Am avut si un coleg de pescuit. El a dat numai cu lansete (la rapitor si crap). A prins un crap de 5 kg si 4 ciortani de aprox 2 kg.
Cred ca am sa ajung si in septembrie pentru un nou pescuit si sper sa inceapa sa traga si rapitorul.
Fir intis tuturor.

Avatar utilizator
constantin1978
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 15 Aug 2008, 12:01

Re: informatii pescuit

Mesaj de constantin1978 » 02 Sep 2008, 09:22

Salut pescari.
In wekend-ul urmator am organizat o noua partida de pescuit in zona Bistret.
Nu stiu care mai este situatia in zona de la ultima partida de pescuit, dar nu conteaza doresc doar sa ma distrez.
dac stie cieva daca trage in aceasta perioada crapul si la ce trage as fi foarte recunoscator. Daca poate sa-mi spuna cineva ceva si despre rapitori.
Astept raspunsurile dumneavoastra si fir intins.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: informatii pescuit

Mesaj de vali003 » 02 Sep 2008, 14:46

fire intinse si la mai mare , daca ai posibilitatea , fa niste poze si poti sa le pui aici sa ne clatim si noi ochii . :D

Avatar utilizator
constantin1978
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 15 Aug 2008, 12:01

Re: informatii pescuit

Mesaj de constantin1978 » 03 Sep 2008, 10:15

Salut.
cu fotografiile mai nasol, deocamdata nu-mi permit achizitionarea unui aparat digital. Am cateva poze de la mai multe partide de pescuit pe care le-am facut cu un aparat cu film. Deci va pot informa doar in scris despre "ispravile" mele pescaresti.
Fir intis tuturor.

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: informatii pescuit

Mesaj de nando » 06 Sep 2008, 07:42

baga
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: informatii pescuit

Mesaj de Lucian Nagy » 06 Sep 2008, 18:48

constantin1978 scrie:Salut.
cu fotografiile mai nasol, deocamdata nu-mi permit achizitionarea unui aparat digital. Am cateva poze de la mai multe partide de pescuit pe care le-am facut cu un aparat cu film. Deci va pot informa doar in scris despre "ispravile" mele pescaresti.
Fir intis tuturor.
salut.cind duci filmele la developat,,cere-le sa le puna pe Cd,,si atunci o sa le poti pune in calculator si apoi posta.Poate ca o sa-ti ceara ceva bani in plus,,dar nu cred ca e o dferenta prea mare,,si in plus,,poti sa scoti doar pozele care crezi ca au iesit mai bine decit sa scoti tot filmul.BAFTA,,si.........FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
constantin1978
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 15 Aug 2008, 12:01

Re: informatii pescuit

Mesaj de constantin1978 » 10 Sep 2008, 17:22

Salut din nou dragi pescari.
Dupa cum va spuneam, am fost sambata la pescuit pe dunare in zona Bistret. Din pacate apa era scazuta si nu am prins mai nimic (cativa scobari la undita si o stiuca la lanseta cu pestisor viu).
Va rog sa-mi spuneti pe unde pot sa mai incerc sa pescuiesc in zona Dunareni-Bistret. Sambata aceasta v-oi iesi din nou la o partida de pescuit.
Astept raspunsurile dumneavoastra si va multumesc anticipat.
Fir intins!!!

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: informatii pescuit

Mesaj de cosmake » 18 Dec 2008, 13:43

Salut
sint din craiova si anul viitor chiar as vrea sa ajung si eu la dunare
poate ma anunti si pe mine cind mai mergi in zona
mersi

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”