Pentru Dnl.Qnyx A vedea imaginea pe tot ecranul

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Închis
Avatar utilizator
Liviu Belu
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 10 Sep 2009, 14:45
Localitate: Malmö
Contact:

Pentru Dnl.Qnyx A vedea imaginea pe tot ecranul

Mesaj de Liviu Belu » 15 Oct 2009, 23:38

Deci am mai discutat in alt topic nu mi-l mai aduc aminte cand scriam ca daca apesi sa vezi pe tot ecranul nu apare asa acum va atasez o fotografie ca sa va dati seama. Eu avand un LCD 32" am incercat si pe un ecran normal de 19" si este aceiasi chestie. Ma gandesc ca normal este ca imaginea sa acopere toata aceea parte neagra nu!?!?!?
Fişiere ataşate
VP-tv.jpg

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pentru Dnl.Qnyx A vedea imaginea pe tot ecranul

Mesaj de florentiniuga » 16 Oct 2009, 01:45

Am sa incerc sa va explic eu cum sta situatia. Materialele sunt filmate in format wide (16:9 simulat), adica un format 4:3 in care imaginea este acoperita cu banda neagra sus si jos ca sa simuleze un panoramic (ca la cinema).
Rezultatele si variantele posibile de vizionare pe un televizor normal (4:3) sau wide (16:9) le aveti in imagine :
monitoare.jpg
Playerul in care vizionati pe site, se comporta atunci cand este extins pe tot ecranul, ca un monitor 4:3 sau ca unul 16:9, in functie de formatul ecranului pe care il aveti dar nu poate afisa decat variantele 1,2,5 sau 6, in functie de filmare sau formatul monitorului dvs. El nu va putea "taia" benzile negre de sus si jos pentru a extinde campul vizual, pentru ca ele sunt bucati din imaginea 4:3, chiar daca sunt negre. Singura varianta pentru ce doriti este sa filmam in format 16:9 real sau HD ca in figura 7... dar atunci cei care au monitoare 4:3 vor vedea imaginea ca in figura 4.
Sper ca m-am facut inteles.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Liviu Belu
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 10 Sep 2009, 14:45
Localitate: Malmö
Contact:

Re: Pentru Dnl.Qnyx A vedea imaginea pe tot ecranul

Mesaj de Liviu Belu » 16 Oct 2009, 11:13

Nu sunt de acord cu dumneavoastra deoarece ca exemplu va voi da chiar doua emisiuni de la dumneavoastra una 2008.05.17 care vine ea cu playerul ei si nu ai ce sa faci ca so extinzi la 16:9 iar aceasta 2009.03.07 o poti face in 16:9, eu personal cred ca este din setariile playerului in pagina HTML. Apoi de ce cand ati dat putin drumul la noua pagina totul functioneaza normal? Parerea mea personala este ca totul este din programarea pagini sunt mai mult ca sigur ca acest player este conectat la un Java scrip iar acolo ii este blocat ca sa se extinda in formatul pe care il are monitorul.

Televiziunile din Romania marea majoritate transmit pe 4:3 dar aparatele noi de tv LCD sau Plasma is fac ele conversia fara a mai trebui sa setezi tu televizorul

Va mai atasez o noua imagine cu tv setat in varianta 4:3 urmariti cu atentie ca aveti banda neagra si apoi gri inchis ceea ce inseamna ca imaginea nu merge in tot ecranul. Si spre surprinderea mea era aceiasi emisiune :) dar mai adaug inca una ca sa nu fie nicio suspiciune
Fişiere ataşate
vp-tv3.jpg
vp-tv2.jpg

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Pentru Dnl.Qnyx A vedea imaginea pe tot ecranul

Mesaj de Qnyx » 16 Oct 2009, 13:05

Multumesc pentru sesizare domnule Belu. Apropos' numele meu este Cosmin (qnyx este un pseudonim). Ati avut dreptate referitor la stretching si am rezolvat problema, totusi exista o singura problema; nu pot sa conditionez formatul de transmisie respectiv 4:3 sau 16:9; rezultatul --> imaginea full screen va fi diferita in functie de rezolutia monitorului, televizorului pe care este afisat player-ul (format patrat, wide, atipic). In orice caz indiferent de situatie imaginea va "cuprinde" tot ecranul acum.

Cu stima,
Cosmin.

P.S. Daca nu mai exista probleme va rog sa postati aici pentru a putea inchide topicul.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pentru Dnl.Qnyx A vedea imaginea pe tot ecranul

Mesaj de florentiniuga » 16 Oct 2009, 14:11

Domnule Belu, in exemplele pe care le dati, prima imagine e filmata 4:3 normal iar a doua tot 4:3 dar wide. Chiar daca sunt din aceeasi emisiune, secventele sunt filmate diferit. Probabil s-au folosit doua camere pe care operatorii le-au setat diferit ori a fost inserata o filmare mai veche in emisiune. Se mai intampla sa ai cate un cadru cu alt format, in special cand mai iei filmari de la altii.
Noutatea introdusa acum este ca spre deosebire de un televizor normal, unde ai optiuni ceva mai limitate, Cosmin a setat playerul sa se intinda pe tot ecranul, indiferent de formatul lui, adica a adaugat si optiunea din graficul 8. Cu toate acestea, daca filmarea este 4:3 wide, o veti vedea extinsa la 16:9 dar tot wide (adica varianta din figura 6 extinsa doar lateral), adica taiata sus si jos de benzi negre. Pentru varianta din figura 7 trebuie ca filmarea sa fie facuta 16:9 real sau HD (fara benzi negre).
Tx qnyx 4 improvement!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Liviu Belu
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 10 Sep 2009, 14:45
Localitate: Malmö
Contact:

Re: Pentru Dnl.Qnyx A vedea imaginea pe tot ecranul

Mesaj de Liviu Belu » 16 Oct 2009, 15:13

Qnyx scrie:Multumesc pentru sesizare domnule Belu. Apropos' numele meu este Cosmin (qnyx este un pseudonim). Ati avut dreptate referitor la stretching si am rezolvat problema, totusi exista o singura problema; nu pot sa conditionez formatul de transmisie respectiv 4:3 sau 16:9; rezultatul --> imaginea full screen va fi diferita in functie de rezolutia monitorului, televizorului pe care este afisat player-ul (format patrat, wide, atipic). In orice caz indiferent de situatie imaginea va "cuprinde" tot ecranul acum.

Cu stima,
Cosmin.

P.S. Daca nu mai exista probleme va rog sa postati aici pentru a putea inchide topicul.
Salut,


Imi pare bine de cunostinta Cosmin, da intradevar numai sunt probleme si poti sa inchizi topicul. Multumesc pentru intelegere.

Închis

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”