C&R prinde si elibereaza

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 17 Dec 2009, 16:49

de ce?cum?se poate?e greu?

sunt adeptul c&r nu de foarte mult timp si sincer ma mandresc cu asta.inainte tot ce prindeam ajungea acasa pe la vecini pe la neamuri pe la prieteni....nu neaparat de foame ci doar pt faptul ca ma puteam lauda cu capturile mele rezultate de la partidele de pescuit pe care le aveam la timpul acela(eu nu mananc peste).....descoperind incetul cu incetul ca,daca eliberez pestele nu inainte de al poza am sanse ca la urmatoarea partida sa il mai prind odata sau macar sa incerc....binenteles ca au venit reactii din partea tuturor prietenilor rudelor...cum sa dau drumul la peste si sa mai si platesc pt asta....cu greu am trecut cu vederea cele spuse de ei pt ca aveau si ei dreptate.platesc balta deci am voie sa iau peste acasa.nu e chiar asa....pe unele balti te gandesti ca eliberezi pestele si ala din dreapta ta il prinde si il ia acasa si iti face si in ciuda ca tu nu ai prins si el da te apuca nervii....incet am incept sa ma duc numai la crescatorii private unde un pescuit c&r este mult mai ieftin decat unul in care iei 5 kg de peste acasa.e de inteles ca niciodata nu ne vom scoate banii dupa o partida de pescuit pt ca daca am cumpara peste am fi mult mai castigati asa ca si patronul castiga pt ca totusi a investit si eu castig ca am cateva driluri la sfarsitul unei saptamani de munca...

deci cum facem sa ne adaptam cu totii la acest stil de pescuit ?
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de roni » 17 Dec 2009, 17:05

il citez pe Vlad Parfene :NICIODATA!
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 17 Dec 2009, 17:16

roni scrie:il citez pe Vlad Parfene :NICIODATA!
poi doar atat?ramai la citat?

asa pot spune si eu pt tine niciodata....daca pescuiesti tot cu mada chiar ca niciodata...stai langa misu...poate poate.....de ce nu exemplifici bibi? vezi ca nu-ti mai aduc dipul.....hai, incearca


am facut aceste topicuri poate gasim o solutie de dialog nu neaparat sa impunem acest lucru doar sa discutam despre acest subiect totusi e iarna...sau la constanta nu e?

este adresat mai ales celor care vor sa intre in lumea competitiilor.....pt ceilalti nu spune niciodata....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de george-alexandru » 17 Dec 2009, 17:43

1-Taxele de pescuit in regim C&R sa fie realiste.
2-Liderii de opinie,Emisiunile Tv si Cluburile sa popularizeze cat mai mult fenomenul
3-Atragerea tinerilor in acest fenomen si sprijinirea acestora
4-Organizarea a cat mai multe evenimente cu caracter sportiv la preturi accesibile.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
banuta george
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 19 Iun 2008, 23:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de banuta george » 17 Dec 2009, 17:54

george-alexandru scrie:1-Taxele de pescuit in regim C&R sa fie realiste.
2-Liderii de opinie,Emisiunile Tv si Cluburile sa popularizeze cat mai mult fenomenul
3-Atragerea tinerilor in acest fenomen si sprijinirea acestora
4-Organizarea a cat mai multe evenimente cu caracter sportiv la preturi accesibile.
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 17 Dec 2009, 17:59

doar atat george?baga si tu un sfat ceva referitor la topic.....stiu sa citesc printre randuri si am inteles ce vrei sa transmiti binenteles ca nu am nimic impotriva reclamei dar ceva mai la subiect?un sfat ceva?
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de roni » 17 Dec 2009, 18:16

jonny de obicei folosesc cuvinte putine dar cu mult subinteles.eu sunt adeptul acestui fenomen dar in jurul meu in afara de 2-3 nu am cu cine sa ma inteleg.am incercat si inca mai incerc promovarea C&R cu toate ca nu particip la concursuri si nici nu ma consider un pescar bun.aici e vb de e caracterul omului sau ,f important,langa cine sta.eu m am "intoxicat" de C&R numai din cauza lui misu,si tu stii chesti asta.trebuie vazut putin mai departe de insusi pestele.respect
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de misu_sipanu » 17 Dec 2009, 18:30

roni scrie:jonny de obicei folosesc cuvinte putine dar cu mult subinteles.eu sunt adeptul acestui fenomen dar in jurul meu in afara de 2-3 nu am cu cine sa ma inteleg.am incercat si inca mai incerc promovarea C&R cu toate ca nu particip la concursuri si nici nu ma consider un pescar bun.aici e vb de e caracterul omului sau ,f important,langa cine sta.eu m am "intoxicat" de C&R numai din cauza lui misu,si tu stii chesti asta.trebuie vazut putin mai departe de insusi pestele.respect
Multumesc,Roni pt.lobby,pe acest site sint sigur ca sint mai putini cei care sint impotriva c&r si mult mai multi care pescuiesc in sistem c&r chiar si de placere.
Fara prea multe cuvinte ci doar doua cred ca sint de ajuns,RESPECT.,PASIUNE :-h

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de gimi_mures » 17 Dec 2009, 19:28

Pentru a se pescui pretutindeni in sistem prinde si elibereaza trebuie sa nu mai existe foame, sa nu mai existe conceptia ca tot ce se prinde trebuie mancat.Exista dupa parerea mea 2 tipuri de pescuit, pescuit industrial care asigura hrana si pescuit de placere, de relaxare,sportiv unde pestele ar trebui eliberat.Aici intervine diferenta:cei din afara (nu toti dintre ei) au inteles acest lucru (eliberarea pestelui) pe cand la noi (nu la toti) treaba e sa prinzi cat mai mult si sa duci acasa.Putini dintre parintii nostri si alte rude mai inaintate in varsta pot sa inteleaga fenomenul C&R.George Alexandru a scris ff bine cu atragerea tineretului, concursuri multe si accesibile, mediatizarea acestui stil de pescuit, toate acestea ajutand la intelegerea fenomenului de catre toata lumea si mai ales de catre cei interesati ca altfel......E clar ca toti care investesc bani, timp, pasiune in acest sport au inteles cum sta treaba si cum ar trebui sa fie in mod normal, nu numai in competitii, problema fiind la ceilalti participanti care pe deasupra mai si rad de tine daca eliberezi pestele.Este o vorba ca niciodata sa nu spui niciodata insa nu stiu cand fenomenul C&R va fi inteles si acceptat de majoritatea.E o parere personala.
Multumesc.
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
florin mirea
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Noi 2008, 21:47

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de florin mirea » 17 Dec 2009, 19:46

Pentru cei ce nu se pot abtine am niste pastile ,inainte ds partida inghiti o pastila si iti trece sa bagi pestele in sac X-(

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de george-alexandru » 17 Dec 2009, 20:33

jonny_23 scrie:doar atat george?baga si tu un sfat ceva referitor la topic.....stiu sa citesc printre randuri si am inteles ce vrei sa transmiti binenteles ca nu am nimic impotriva reclamei dar ceva mai la subiect?un sfat ceva?

Realitatea este ca NU ne putem adapta cu totii la acest stil de pescuit.Tot ce putem face mizand pe punctele pe care le-am enumerat mai sus este sa crestem procentul pescarilor care indragesc stilul C&R de la 3% probabil la 8-10 %.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 17 Dec 2009, 21:58

george-alexandru scrie:
jonny_23 scrie:doar atat george?baga si tu un sfat ceva referitor la topic.....stiu sa citesc printre randuri si am inteles ce vrei sa transmiti binenteles ca nu am nimic impotriva reclamei dar ceva mai la subiect?un sfat ceva?

Realitatea este ca NU ne putem adapta cu totii la acest stil de pescuit.Tot ce putem face mizand pe punctele pe care le-am enumerat mai sus este sa crestem procentul pescarilor care indragesc stilul C&R de la 3% probabil la 8-10 %.

george tu stii foarte bine ca si atunci cand e taxa mica tot se fura peste sau se baga la traista peste limita admisa....stiu ca ajuta dar cu siguranta nu e suficient.....informare sfaturi impingere de la spate pt a practica stilul asta de pescuit.bagat pe gat daca se poate prietenilor pescari si poate si ei la randul lor prietenilor lor si tot asa....ma gandeam la un fel de prezentare daca pot spune asa.....cum sa prezentam noi pescarii de competitie C&R celor care sunt incepatori cat mai concret ca sa inteleaga ca pe viitor....sa mai aiba unde si ce pescui.cum sa mentina un patron de balta o balta C&R cand se fura peste?daca noi si altii pe langa noi merg pe chiroiu si vede pe cineva ca fura peste imediat trebuie dat in gat ca altfel ala tace ala tace si uite asa pescuim la raci....la aspectul acesta ma refer eu....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 17 Dec 2009, 22:00

florin mirea scrie:Pentru cei ce nu se pot abtine am niste pastile ,inainte ds partida inghiti o pastila si iti trece sa bagi pestele in sac X-(
nea florine sa gaseste la farmacie...vrei sa faci afaceri pe topicul meu? :D X-( X-( X-( X-(
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Madalin Dirla » 17 Dec 2009, 23:39

....... daca nu ajungi sa participi la o competitie este greu sa te adaptezi stilului C&R.....o parere personala ;)

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de roni » 17 Dec 2009, 23:58

poate nu neaparat sa participi..macar sa fii in anturajul unor pescari de C&R...
Cojocaru Radu

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”