Benga-sarulesti gara

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Benga-sarulesti gara

Mesaj de Coleman » 17 Mar 2009, 13:10

Locatia
-din Bucuresti se iese pe autostrada SOARELUI,se iese de pe autostrada la FUNDULEA,in capatul drumului se face dreapta spre TAMADAU,se merge aproximativ 20 km si dupa ce iesi din TAMADAU,intr-o curba, se face dreapta spre SARULESTI(este indicator),se merge pe drumul acela aproximativ 10 km dupa care urmeaza o linie de cale ferata,se trece de linie iar la prima ''intersecatie'' se merge inainte(drumul principal se duce in dreapta),in capatul drumului se face stanga si se merge pe un drum de ''tara'' paralel cu linia de cale ferata pana se ajunge pe sub autostrada SOARELUI si vedeti o balta,se ocoleste balta aceea(SULIMANU) pe partea stanga si se merge pe drumul acela pana la urmatoarea balta care este BENGA.


Data
16-03-2009


Taxa
100 ron/zi - nu se pescuieste noaptea
-se pescuieste cu 5 lansete(undite),se pot retine 5 kg de peste si daca vrei sa opresti mai mult platesti 17,5 ron/kg
-controlul se face la iesire


Momeli folosite
- doar la rama am prins


Cantitatea peste prinsa
-am prins 14 pesti cu o greutate medie de 4 kg


Comentariu partida
-a fost o partida excelenta cu capturi frumoase,cu rateuri si vreme foarte buna.Anul trecut balta a fost repopulata cu crap cu greutati cuprinse intre 2 kg si 7 kg.Balta este amenajata bine cu foisoare,gratar,cosuri de gunoi,drum iar paznici isi vad de treaba lor fara sa te deranjeze in vreun fel.Controlul se face la plecare ,deci nu sta nimeni langa tine sa cantareasca pestele imediat ce il prinzi.O balta extraordinara cel putin in momentul de fata , sa speram ca o sa ramana asa si pe viitor.
crap aproximativ 4 kg
crap aproximativ 4 kg
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Benga-sarulesti gara

Mesaj de Coleman » 25 Mar 2009, 10:49

Data 22-03-2009
Taxa 100 ron /5 lansete/12 ore/5 kg nu se pescuieste noaptea
Am pescuit doar la rama
Am pescuit la plantat
Am prins 2 crapi de 4kg si 5 kg si vreo 5 carasi (1kg toti)

Am ajuns in jurul orei 6:30 pe la 8 eram cu toate lansetele in apa,primul crap l-am prins pe la ora 9(4 kg) ,dupa care a urmat o pauza destul de mare ,pana pe la 13(5 kg) cand a venit si al 2 lea.Intre 9 si 13 am dat vreo 2 rateuri.Am vb si cu paznicul care a fost sincer si mi-a spus ca nici in celalalt capat nu s-a luat mai nimic.Vremea a fost cat de cat buna ,dar a batut vantul foarte tare pana pe la 12.Din cate am inteles majoritatea au prins cele 5 kg doar ca nu a mai fost ca data trecuta cand am dat ''recital''.
Benga 22-03-2009.jpg
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Benga-sarulesti gara

Mesaj de Coleman » 15 Apr 2009, 12:31

Am fost sambata 11-04-2009 ,pe la ora 6:00 balta era plina cum nu am vazuto niciodata,asa ca dupa indelungi cautari am gasit un loc pe partea aceea in care malul are cel putin 2 m.
La ora 8 aveam toate cele 5 lansete in apa,plantate la 30-40 de metri de mal pentru ca in aceea zona stiam eu ca se afla mustaciosii si nu m-am inselat.Primul crap a venit pe la ora 9 avea 5.8 kg si l-am luat la rama.Pana la ora 12 am mai luat 2 ,niciunul sub 5 kg,cred ca acel loc tine peste ceva mai mare.De data aceasta am prins unul din crapi la porumb dipuit cu S&O,restul la rama.
Datorita malului foarte mare cred ca asta a fost cea mai obositoare partida de pescuit de pana acum ,de fiecare data coboram malul acela de 2-3 m pentru a planta si pentru a scoate pestele si acum ma mai dor muschii,dar a meritat.Am mai dat si 3 rateuri din care 2 la mal.Am retinut un singur peste de aproximativ 6 kg(daca opresti doar 1 peste si are peste 5 kg nu se plateste diferenta).Balta se mentine in top ,cel putin pentru moment.

Benga 11-04-2009.jpg
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Benga-sarulesti gara

Mesaj de Coleman » 10 Mai 2009, 16:47

Data 09-05-2009
Taxa 100 ron /5 lansete/12 ore/5 kg nu se pescuieste noaptea
Am pescuit la rama si porumb
Am pescuit la plantat
Am prins 10 carasi la 100gr/bucata


O partida foarte slaba si spun asta nu numai din punctul meu de vedere dar si al celor careau fost in ziua aceea pe balta, cu mici exceptii.Am avut doar o singura trasatura mai serioasa la porumb in rest pauza totala.Nu pot sa imi dau seama ce sa intamplat incerc doar sa ''dau vina'' pe faptul ca e prohibitie ca alta explicatie nu am.E incredibil cum de nu am prins nici macar un crap pe o balta pe care cu cateva saptamani in urma dadeam ''recital'' si daca nu prindeam doar eu nu era o problema , dar eu personal nu am vazut pe nimeni sa scoata un peste ''punctabil''.A venit pe la pranz un nene care a zis ca unu din capatul baltii ar fi luat 2-3 bucati, dar eu nu am vazut coada de crap in ziua aia si aveam in ''raza vizuala'' peste 20 de pescari.Mai incerc inca o data peste vreo luna si daca si atunci am aceleasi rezultate trec la urmatoarea balta de pe lista.
Apropo balta era plina ''ochi''
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Benga-sarulesti gara

Mesaj de Coleman » 14 Iul 2009, 16:31

Data 12-07-2009
Taxa 100 ron /5 lansete/12 ore/5 kg nu se pescuieste noaptea
Am pescuit la porumb
Am pescuit la plantat
Am prins 3 ciortani aproximativ 12kg toti

Pe o vreme cumplita in care a plouat continuu si uneori mai batea si vantul destul de tare am reusit sa prind totusi 3 ciortani cu greutati intre 3 si 4kg.Toti i-am prins dupa ora 12 cand sa mai potolit vremea.Apa era foarte crescuta si probabil si acesta a fost unul din motivele pentru care nu a mers asa cum trebuia, dar una peste alta am fost multumit
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
jhonny000
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 22 Apr 2012, 20:23

Re: Benga-sarulesti gara

Mesaj de jhonny000 » 22 Apr 2012, 20:45

Salut.
21 aprilie 2012 pe la ora 6 am ajuns la ora 9 aveam 3 crapi a urmat o pauza pana pe la 10 dupa care a inceput recitalul crap dupa crap n-am vazut asa ceva niciodata. doar crap caras pauza fata de acum un an cand prindeai 15 20 kg caras si 2 3 crapi. acum e invers :)) :))
taxa 100lei-4 lansete 5 kg de crap si caras cat poti sa duci (no limit)
-controlul se face si pe balta (vine cu cantarul dupa ei :))) ) si se mai face odata la iesire unde te controleaza si in gaura cu...ui (motor;roata de rezerva tot absolut tot )
cica au bagat 22 tone de crap:D
...am uitat sa specific 20 lei kg daca depasesti
-am facut la C&R de imi venea sa plec acasa:))) sper sa nu se strice cum sa intamplat anul trecut am fost de cateva ori si am prins fix pauza

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”