Fundulea 7

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Fundulea 7

Mesaj de shopy » 22 Apr 2010, 16:18

Se pare ca am postat unde nu trebuia, rog un moderator sa mute topicul:
http://www.infopescar.tv/forum/sugestii ... 5-300.html
Am facut primul pescuit pe anul asta, pe Fundulea 7. Am ajuns pe data de 20 dupa-amiaza, pe ploaie, am nadit cu barca si sincer nu imi faceam sperante, cu toate ca stiam balta de anul trecut, cand am luat bine crap, intre ochiurile de bradis, la plantat. Intr-adevar, pe la 23:30 a venit primul crapcean, o salonta la vreo 2 kg, apoi un romanesc la 4, si pana in zori aveam 5 bucati, toti pe ploaie, de nu mai aveam o haina uscata pe mine! De dimineata si pana la pranz am mai luat 2, insa nici unul peste 5 kg. Cine merge acolo, recomand sa planteze intre tufele de bradis, intr-adevar, e mult bradis primavara, insa pestelui ii place! Bineinteles, se pescuieste cu un singur carlig, altfel...
Crapi, Fundulea 7, 20 Apr 2010.jpg

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de florentiniuga » 28 Apr 2010, 00:42

Merge si acolo dar daca vrei sa continui cu informatii despre Fundulea 7, poti sa o faci mai bine aici.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de shopy » 28 Apr 2010, 11:31

Asa e! Tocmai am revenit de pe balta - rezultatele au fost mai slabe - 1 la 5 kg, si 2 la 1,5 bucata, care au facut cale intoarsa... Amicul meu a luat si el un romanesc tot in jur de 5... La plantat, bineinteles. La undita, carasel la greu, de distractie @-)

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de shopy » 05 Mai 2010, 14:46

Azi dimineata m-am intors de pe Fundulea 7:
Am ajuns pa balta in seara de 3 Mai, pescari putini, cu toate ca s-a populat balta pentru a doua sau a treia oara primavara asta. Prima surpriza placuta a fost diparitia bradisului in mare parte, din spusele paznicului l-au tras cu barcile. Fiind vant puternic, nu am intrat sa plantez pentru noapte, iar rezultatele s-au vazut dimineata, cand nu aveam nici un peste! Fara tragere de inima m-am mutat mai spre jumatea baltii, si vantul continuand sa bata am nadit doar cu saculeti solubili. Prima salonta a aparut la doar 30 minute, urmata pana seara de inca 8 bucati, intre 1,5 si 5 kg. Am ramas si noaptea urmatoare (ieri) insa doar 4 bucati am mai luat pana la 6 dimineata, cand a trebuit sa strang deoarece trebuia sa ajung pana in ora 8 acasa - deh, probleme. Ce e trist e faptul ca in ciuda faptului ca e o gramada de crap in garla, pe cine am vazut abia daca prinde cate unul! Pai oameni buni, la cat carasel ca palma e acolo, daca dati cu ramute si viermusi, 99% vi le mananca caraseii, dar asta e, unii vor sa vada bambina miscand incontinuu...
Per total a fost bine, am oprit doar o parte, bineinteles.
PS: Ieri dupaamiaza incepusera sa construiasca umbrare, o initiativa buna, cand ma gandesc ce calduri urmeaza!
PS 2: Daca va duceti acolo si vreti sa plantati dar nu aveti cu ce, rugati paznicul (ii dati acolo 10-15 roni) sa vi le planteze cu barca lor, doar sa aveti porumubul!
Fir intins la toata lumea!
10 crapi - fundulea 7, 4 mai 2010.jpg

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Fundulea 7

Mesaj de besliu » 05 Mai 2010, 17:47

iar ai fost fara mine ! :( glumeam ! ai invatat balta ca in palma nu gluma ! pacat ca nu pot sa scap de servici ca sa merg si eu in timpul saptamani cu tine ! la ce i-ai luat tot la boaba ? am fost si eu o data pe fundulea 7 si adevaru ca nam plantat si am dat pe porumb si ghici ce am prins la 2 boabe cu pop-up un carasel cat degetu ! =)) nu invenea sa cred ca a putut sa inghita ac de 6 ! fire intinse

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de shopy » 05 Mai 2010, 18:08

besliu scrie:iar ai fost fara mine ! :( glumeam ! ai invatat balta ca in palma nu gluma ! pacat ca nu pot sa scap de servici ca sa merg si eu in timpul saptamani cu tine ! la ce i-ai luat tot la boaba ? am fost si eu o data pe fundulea 7 si adevaru ca nam plantat si am dat pe porumb si ghici ce am prins la 2 boabe cu pop-up un carasel cat degetu ! =)) nu invenea sa cred ca a putut sa inghita ac de 6 ! fire intinse
da, se intampla nu numai pe fundulea, sa vezi cum e cand plantezi la 100 m noaptea, cu vantul in fata, si dupa 2 ore trage un caras! =)) asta e, nu pun deocamdata mai mult de 2-3 boabe, nu e inca vara... probabil ma duc iar luni-marti... ma anunti daca mergi <:-P

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de Joker » 20 Mai 2010, 18:38

salutare.. unde e fundulea 7 ca nu am auzit despre ea ..eu sunt din buzau si la noi s-au dus aproape toate baltile ..daca imi puteti da si mie mai multe detalii .. localizare,taxa daca se poate si un loc mai bunicel ..ca la capitolul nada am multe de incercat ...merge si la bile ?
fire intinse!!!
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de shopy » 20 Mai 2010, 18:56

Salut,
"Cu aproximativ 1 km inainte de intrarea in Fundulea se vede
un panou de informare, albastru, situat pe partea dreapta a soselei (sensul Bucuresti
- Pantelimon- Fundulea), pe care scrie Pescuit sportiv Fundulea 7. In dreptul acestui panou faceti stanga si mergeti cca. 800 m pe un drum de tara care ajunge la un dig, in fata veti vedea pe partea stanga balta nr 6 si pe partea dreapta bazinul nr 7. "
Te sfatuiesc sa nu dai cu bile, nu e invatat cu asa ceva, porumbul e ok. Inca ceva, daca nu te duci in weekend, si nu ai vecini apropiati, da pe langa maluri. Ca locuri, mananca peste tot, daca plantezi sau dai cu saculeti PVA, balta nu e asa de mare ca sa aibe locuri preferate, si daca vrei sa dai dupa somn african, ia cu tine un carnat afumat...
Fir intins!

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de Joker » 20 Mai 2010, 22:30

nu prea sunt adeptul de a merge la pescuit in week-end si serv imi permite sa merg si in timpul saptamanii(sa-mi traiasca seful si colegul ) saculetii pva mi se par cea mai practica solutie de momire ...mai am o intrebare taxa cat este cate lansete si eventual cantitatea de peste permisa sa o iei
fire intinse !!
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de shopy » 20 Mai 2010, 22:34

50 ron / 5 lansete, 12 ore / 7 kg crap

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de sdaniel » 21 Mai 2010, 14:21

Prins saptamana trecuta , nu am plantat am folosit doar saculeti solubili .

Am mai prins si 4 salonte , dar foarte mici pana in 2 kg bucata . Toti pestii au fost prinsi noaptea , dimineata am strans si am plecat pt ca s-a aglomerat foarte tare si nu imi place balamucul :-q
Fişiere ataşate
05152010(002).jpg
Dan Serban

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de Joker » 22 Mai 2010, 08:32

felicitari ptr captura si eu sunt mare amator de ten ptr drilul pe care ti-l ofera poti sa imi dai si mie detalii despre montura si ce ai pus in saculeti eu saptamana viitoare vreau sa ma duc aici si daca stie cineva depre niste coordonate gps mi-ar fii de folos eu sunt din buzau si nu prea stiu prin bucuresti ...va multumesc
fir intins!!!!
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de Joker » 22 Mai 2010, 09:44

nada pe care am de gand sa o folosesc cand am sa ma duc este porumb tare bagat in dipuri de usturoi robin red capsuna stuf miere iar in saculeti vreau sa merg pe pelete cu csl ,si un amestec format din seminte si as vrea sa incerc niste monturi snowman ..ce imi recomanzi sa folosesc din ce am ?
fire intinse!!1
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
duke
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Mai 2010, 17:56

Re: Fundulea 7

Mesaj de duke » 22 Mai 2010, 18:00

spuneti mi si mie va rog in caz de ploaie se poate intra sau iesi si ca m ce latime are balta pt ca nu mi place sa pescuiesc la plantat . multumesc fir intins

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fundulea 7

Mesaj de shopy » 22 Mai 2010, 18:05

duke scrie:spuneti mi si mie va rog in caz de ploaie se poate intra sau iesi si ca m ce latime are balta pt ca nu mi place sa pescuiesc la plantat . multumesc fir intins
dupa atatea ploi e cam riscant, cu o masina mica. balta are intre 100 si maxim 180-200 m latime, pe mijloc, adancime maxima pama in 2 m. fir intins daca te duci!

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”