Livada jud Bihor

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Brie
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 07 Iun 2009, 18:38
Localitate: CLuj-Napoca

Livada jud Bihor

Mesaj de Brie » 07 Iun 2009, 18:47

Locatia
-o balta cu mult crap mare situata la aproximativ 15 kilometri de oradea ...
la iesirea spre Arad dupa aeroport se face dreapta.


Data
03-06-2009 pana 06-06-2009


Taxa
-balta se poate pescui in regim catch & release dar si cu retinere de peste.Voi posta taxele doar pe regimul C & R deoarce nu ma intereseaza sa retin peste...fiind pescar de crap 50RON/24 h , 100 RON pachet 3 zile. Se pescuieste cu 4 lansete este voie naditul cu barca dar interzis plantatul.


Momeli folosite
-dynamite Fresh Squid octopus and black pepper nadit seminte + pelete+bile


Cantitatea de peste prinsa
4 ciortani 2 amuri de 5 si de 6 kilograme si 5 exemplare frumoase de crap 6 , 10 , 11 , 12 si 15 kilograme.


Comentariu partida
Observ ca nimeni nu a scris despre aceasta balta si m-am gandit sa incep eu.
Saptamana aceasta am fost la o partida de 72 ore miercuri-sambata pentru prima data la aceasta balta.Impreuna cu partenerul meu am reusit sa prindem 4 ciortani 2 amuri de 5 si de 6 kilograme si 5 exemplare frumoase de crap 6 , 10 , 11 , 12 si 15 kilograme.

crap 11 kg
crap 11 kg
Catch & Release

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Livada jud Bihor

Mesaj de cristea radu » 10 Sep 2009, 20:55

O partida din 06.08-09.08.2009
Taxa 100 ron catch&release
Eu si cu un coleg am prins in total 12 pesti si 3 rateuri(de la 1 kg la 14 kg) insa prepoderent intrau cei de 5-6 kg,insa au fost si de 7 si 10,5.Desi am avut vantul in fata timp de 3 zile(non-stop) era un vant rece care a facut sa opreasca crapii sa manance(mai multi erau la apa mica).Noi am pescuit pe partea cu, casutele in dreapta de locul asa zis''la cocoasa''.La un momendat am vrut sa plecam acasa caci nea disperat vantul rece.Culmea cei de pe partea cealalta (pe limba si la filigorie)stateau in tricou ,pe cand noi eram imbracati gros.Totusi una peste alta a fost frumos si ne-am simtit extraordinar mai ales ca am prins la bilele facute de noi.
Momeala:bile (reteta prezentata la topicul''retete boilesuri-intrati'')
Am facut doua paturi de bile eu pescuind cu squid&capsuna iar colegul meu somon,caviar,piper .Mixul este acelasi numai aromele difera.
Cateva poze.
PS:scuze dar aparatul foto la-m luat de la un prieten si numai acasa am vazut ca nu era setata data si ora(ca sa nu credeti ca sunt din 2007) si o sa pun si vreo 2 driluri cum se termina de upload pe youtube.
Fişiere ataşate
phpfKV6nFPM.jpg
Ultima oară modificat 10 Sep 2009, 21:35 de către cristea radu, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”