lunca Jud tulcea

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

lunca Jud tulcea

Mesaj de ciprian_f » 16 Mai 2011, 21:08

Salutare dragi colegi "pescuitori", o intrebare pentru cei care cunosc zona: "Ce fel de nada ati mai folosit si ce se poate prinde pe la lunca, mai ales pe unde mai exact?"
Eu am fost de mai multe ori si am incercat tot felu de nade si arome inclusiv natural :-/ si nu am avut succes deloc, oare e noroc :-< , ori balta nu are peste?
Eu de regula ma duc pe canalele alea de la intrare. va multumesc anticipat si FIR INTINS

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de pharaoh » 16 Mai 2011, 21:18

E ghinion, nu noroc :)) .
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de Amos » 16 Mai 2011, 21:52

ciprian_f scrie:Salutare dragi colegi "pescuitori", o intrebare pentru cei care cunosc zona: "Ce fel de nada ati mai folosit si ce se poate prinde pe la lunca, mai ales pe unde mai exact?"
Eu am fost de mai multe ori si am incercat tot felu de nade si arome inclusiv natural :-/ si nu am avut succes deloc, oare e noroc :-< , ori balta nu are peste?
Eu de regula ma duc pe canalele alea de la intrare. va multumesc anticipat si FIR INTINS
Mai este deschis un topic despre aceasă baltă, unde nu s-a mai postat de mult deoarece, NU MAI ARE BALTA PEŞTE!!!
Poţi să dai şi cu "scăpău de fată mare" mixat, sitat, etc, nimic, rien, nada, niente, nihil .
Încearcă pe canalul de lângă hotel (chiar lângă hotel), o să prinzi ceva mărunţiş, dar nu tot timpul. Fir întins!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de pharaoh » 16 Mai 2011, 22:14

Acum 2 ani am prins la Lunca caras foarte mare, la 1 kg bucata, in canalul dintre balta mare din stanga si lac. Cu alte cuvinte, mergi pe digul de la restaurant pana in capat unde se faci obligatoriu stanga. In stanga o sa ai balta si in dreapta canalul. Nu stiu cum mai e acum, dar atunci mi-am facut loc in stuf. Am lasat lansetele in balta mare (cu fata spre restaurant) si de plictiseala am aruncat varga sa vad ce misca in canalul din spate. Surpriza...Am avut una din cele mai frumoase partide la caras din viata mea. Am zis ca nu mai spun la nimeni...dar na, nu m-am putut abtine :)). Nu stiu ce-o mai fi acum pe-acolo.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de Amos » 16 Mai 2011, 22:25

pharaoh scrie:Acum 2 ani am prins la Lunca caras foarte mare, la 1 kg bucata, in canalul dintre balta mare din stanga si lac. Cu alte cuvinte, mergi pe digul de la restaurant pana in capat unde se faci obligatoriu stanga. In stanga o sa ai balta si in dreapta canalul. Nu stiu cum mai e acum, dar atunci mi-am facut loc in stuf. Am lasat lansetele in balta mare (cu fata spre restaurant) si de plictiseala am aruncat varga sa vad ce misca in canalul din spate. Surpriza...Am avut una din cele mai frumoase partide la caras din viata mea. Am zis ca nu mai spun la nimeni...dar na, nu m-am putut abtine :)). Nu stiu ce-o mai fi acum pe-acolo.
Ai spus bine: "Acum doi ani..."

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de pharaoh » 16 Mai 2011, 22:28

Prietenii mei "spinningari" inca mai merg pe-acolo, la o stiuca, pe canalele din dreapta. Au si rezultate din cand in cand.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de ciprian_f » 26 Mai 2011, 23:23

Multumesc pentru raspunsuri si postari >:D< , intradevar nu ma asteptam sa aud ca la Lunca mai exista inca ceva-ceva peste, pacat ca este un loc frumos de mers cu familia si sa stai cu cortul in mijlocul naturii, ii lipseste putina miscare la bambina (:| .Oricum daca vrei sa ai parte de o partida de pescuit fffffffffffffffoarte linistita te duci la Lunca cu o mamaliguta, 2 rame, un cocean de porumb,poate ceva viermusi si iti ajung vre-o 3 zile =)).Nu te deranjeaza nimeni, doar ceva tantari si diferite alte ganganii .
Lasand gluma de-o parte, o sa mai fac o partida la Lunca saptamana viitoare ( vreau sa stau 2 nopti si 2 zile)( mai exact o sa plec de joi seara), poate-poate o sa ma distrez putin, oricum o sa va tin la curent cum a decurs partida si cu ce pestisori m-am pricopsit =))
FIIIIIIR INTINSSSSSSSS :-h

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de ciprian_f » 07 Iun 2011, 23:12

Ziua buna dragi "pescuitori" ;) , am fost saptamana trecuta la Lunca, mai exact am ajuns Joi seara si am stat pana Sambata dimineata, am avut intinse in permanent 13 lansete si 3 fixe(zii si noapte), mai intai am nadit asa putin locul pentru o eventuala partida la babusca, pana dimineata nimic. In jur de ora 8 AM a zburat o undita(fixa) de pe mal, norocul a fost ca doar ce o aruncasem si nu m-am indepartat de ea, am tras l-am simtit pe nesimtit dar cum a aparut asa s-a si dus :-< , la nici cinci minute o trasatura cum rar vezi pe balti la una din lansete care tot asa a fost aruncata recent la balta, a plecat cu tot de pe rod-pod, la agatat fratele meu dar dupa 10 min a rupt firul ~x( ( fir de o.45). Probabil va intrebatii ce fel de nada si ce am pus in carlig, ca nada am folosit pe momitor ttx combinat cu ceva strot de floare si arome de capsunica iar pe carlig am folosit pufuleti cu miere( aceasta a fost una din zeciile de combinaii pe care le-am folosit pe balta si la care am pierdut nesimtitii aiia de pesti ~x( ).In rest am folosit tot ce va mai trece prin cap in materie de pescuit la crap: viermusi, rame, porumb uscat, porumbcu aroma de miere si natural, mamaliga de 2 feluri(natur si cu vanilie), boilesuri cu capsunica, inclusiv la paine cu mamaliga amestecat. Pe un carlig mai multe combinatii de nada: viermusi cu porumb (uscat si tratat cu arome), rama linga mamaliga, pufulet cu viermusi, E.T.CCCCCC.
La final concluzia este ca acolo la Lunca au peste dar nu prea =)) . Si mai stiu un lucru, ca lipsa de experienta si-a spus cuvantul in cazul nostru :">
Va doresc fir intins la maxim!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar utilizator
miky_aurash
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 18 Iun 2011, 16:37

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de miky_aurash » 18 Iun 2011, 17:58

ciprian_f scrie:Salutare dragi colegi "pescuitori", o intrebare pentru cei care cunosc zona: "Ce fel de nada ati mai folosit si ce se poate prinde pe la lunca, mai ales pe unde mai exact?"
Eu am fost de mai multe ori si am incercat tot felu de nade si arome inclusiv natural :-/ si nu am avut succes deloc, oare e noroc :-< , ori balta nu are peste?
Eu de regula ma duc pe canalele alea de la intrare. va multumesc anticipat si FIR INTINS
31 martie, lunca
fir intins
Fişiere ataşate
DSC00075.jpg

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de Amos » 23 Iun 2011, 21:05

miky_aurash scrie:
ciprian_f scrie:Salutare dragi colegi "pescuitori", o intrebare pentru cei care cunosc zona: "Ce fel de nada ati mai folosit si ce se poate prinde pe la lunca, mai ales pe unde mai exact?"
Eu am fost de mai multe ori si am incercat tot felu de nade si arome inclusiv natural :-/ si nu am avut succes deloc, oare e noroc :-< , ori balta nu are peste?
Eu de regula ma duc pe canalele alea de la intrare. va multumesc anticipat si FIR INTINS
31 martie, lunca
fir intins
Sigur sunt pești din baltă de la Lunca? Și chestia aia roșie ce este, juvelnic? Sunt prinși la lansetă sau cu plasa? Nu de alta dar nu se vede înțepătura în buză. La ce s-a prins, la râmă, la viermuși sau la cocoloș de bani? Postează niște detalii edificatoare, te rog. Altfel, ne dăm fiecare cu presupusul și ajungem să fim răutăcioși.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de bebe2011 » 23 Iun 2011, 21:17

A fost prins la addidasi sau asta e cea mai ramas din pescar? =))

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de Amos » 24 Iun 2011, 22:51

O dată la două săptămâni am drum la Lunca, ocazie cu care verific și incinta cu plată și balta mare, respectiv Golovița. Până acum, gherlă. :-q

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de ciprian_f » 03 Iul 2011, 07:53

Amos scrie:O dată la două săptămâni am drum la Lunca, ocazie cu care verific și incinta cu plată și balta mare, respectiv Golovița. Până acum, gherlă. :-q

Asa e nu prea au peste, tre sa stai mult si sa ai nervi de otel nu gluma. pana la urma noi mergem sa ne mai relaxam :^O dar cand stai 2-3-4 zile si nimica te apuca toti nervii ~x(
Va doresc bambine zguduite si senzori zgomotosi o:-)

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de ciprian_f » 03 Iul 2011, 08:02

bebe2011 scrie:A fost prins la addidasi sau asta e cea mai ramas din pescar? =))
Propunere: tragem o fuga prin real ori alte supermagazine si ne pozam si noi cu tot felul de pesti, calamari, somoni, toni si spunem ca i-am prins la lunca =)) =)) =))
Asta a fost o gluma, cand postezi asa ceva eu cred ca e bine sa spui si la ceilalti pescuitori cum, ce, cand si la ce ai prins, asta ca sa nu fii judecat gresit( PAREREA MEA :) ) si fara suparare!

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: lunca Jud tulcea

Mesaj de Amos » 10 Iul 2011, 17:41

miky_aurash scrie: 31 martie, lunca
fir intins
Prietene, mai spune ceva de Lunca. Ai mai prins ceva? :-??

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”