o balta ok babaita

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Avatar utilizator
racing.nick
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iun 2011, 20:44

Re: o balta ok babaita

Mesaj de racing.nick » 20 Iun 2011, 21:32

Am fost sambata 18 iunie pe balta. Am ajuns la balta la ora 19 si am stat pana a doua zi dimineata. Balta este foarte frumoasa, singurul lucru care nu mi-a placut fiind manelele care au urlat toata noaptea la carciuma de pe balta.
Taxa 100 RON / 12 h. Se elibereaza ciortanul sub 2 kg. Se pot retine 7 kg de crap, iar caras fara limita.
Am pescuit cu 3 lansete. Am plantat cu navomodelul la aproximativ 100-130 de metri fata de mal.
Din pacate nu am avut activitate la lanseta. Am avut o singura trasatura serioasa pe la 2 noaptea si am prins o salonta la 2 kg. Am mai avut de dimineata o trasatura si am prins un ciortan care nu cred ca avea nici macar 1 kg, pe care l-am eliberat, iar la plecare cand am strans scuele am scos la una din lansete un caras agatat in carlig ( iar eu asteptam crapul sa traga la ea ). Acest caras cred ac nu a a vut forta sa miste plumbul fix de 80 de grame pentru ca senzorul lansetei nu a facut nici macar un bip. Carasul a inghitit cele 3 boabe de porumb uscat trase pe firul de par + buretelul flotant. Era un sandwich destul de mare in ideea de a selecta pestele care trage, dar se pare ca nu a avut efect ...
Atat seara pana la lasarea intunericului cat si dimineata am incercat la undita. I-am dat o nada TTX si am incercat pe rand rame, viermusi, mamaliga si bob de porumb de conserva Bonduelle. La fiecare din momelile enumerate mai sus am prins acelasi peste si anume ciortan ca palma sau chiar mai mic si caras mic ( mai mic decat palma). Se vede clar ca balta a fost populata zdravan cu puiet de crap. Am eliberat peste 50 de buc de ciortanica. Am prins si un pui de cteno ca palma pe care evident ca l-am eliberat.

In concluzie cred ca am sa revin la aceasta balta peste 2-3 ani, atunci cand densitatea crapului intre 3 si 5 kg va fi asa cum imi doresc. Deocamdata balta este plina de puiet de crap, iar dupa parerea mea trebuia sa fie inchis pescuitul 2 ani de zile pe aceasta balta.
Fişiere ataşate
DSC06799.JPG
DSC06792.JPG

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”