Achizitie echipament

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Radu89
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 03 Dec 2007, 16:30

Achizitie echipament

Mesaj de Radu89 » 04 Sep 2008, 15:10

As dori sa-mi achizitionez niste lansete de crap insa sunt dispus sa dau aprox. 220 ron pe o lanseta. Ma gandeam la un JRC Skyliner sau Maver Carp Genesis. Ce parere aveti? As putea gasi ceva mai bun la acest pret? Va multumesc!

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Achizitie echipament

Mesaj de Driscu Radu » 04 Sep 2008, 21:33

Salut Radu poti incerca un Eliminator de la Cormoran, Swart, Supremacy de laSert,acum depinde ce stil adopti de pescuit,cu ce fir in ce conditi si mai ales cu ce mulinete vrei sa le echipezi, si mai ales cum te imapaci cu lungimile eu nu pot arunca foarte bine cu 3,9 si tot timpul am avut de 3,6.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
Radu89
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 03 Dec 2007, 16:30

Re: Achizitie echipament

Mesaj de Radu89 » 05 Sep 2008, 11:04

Multumesc pt. raspuns domnule Driscu. Am avut ocazia sa incerc lanseta Sert Swart, mi s-a parut destul de bine finisata, dar era la 3,90 m fiind prea lunga pentru mine. Eu pescuiesc in general pe balti de pe mal si uneori plantat. Ceea ce caut e o lanseta de 3,60m cu actiune semi-parabolica, TC 3lb, din doua bucati care sa coste in jur de 220 ron. La mulinete ma gandeam la Okuma Powerliner 860 sau Banax Helicon 5600 NF. Este o alegere potrivita? Fir intins!

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Achizitie echipament

Mesaj de Driscu Radu » 05 Sep 2008, 13:08

Din experienta mea un banax helicon 5600nf se echilibreaza mai bine cu un 3,9m decat cu 3,6m.Eu pesuiesc cu bete de 3,6m /3,5m si cu helicoane pe ele, fara sa fortez cu textil linie principala si plumb de 90 gr. arunc lejer 80-90m.Numai bine fir intins.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Achizitie echipament

Mesaj de gor965 » 05 Sep 2008, 13:21

La 3.60 m , 3 lbs ,6 inele Sic ,carbon High Modulus ,levier fara neopren ,mufare inversa,greutate redusa si in jur a 220 ron eu cand am cautat nu am gasit decat Maver Genesis si Trabucco Corix ! Ptr. cava bani in plus (mandrina Fuji) mai era Prologic Clasic Carp ! Eu am luat Maver Genesis ptr ca sunt super usoare si ptr. ca pescuiesc in apropierea malului ! Nu sunt lansete ptr pescuit la distanta ,aruncand din mana ,cu greutati mari (optim e 85 gr ,deci se exclud momitoarele mari ori sacii PVA ,la peste 100 m) dar pescuiesti linistit unde bati cu spodul (eu fara nici o experienta cu bat de 3.60 m,cu fir 0.25 ,plumb de 70 gr am dat 118 m ,la prima aruncare...cu 85 gr.sigur dau 130 m (doar ca n-am gasit in oras un plumb de exact 85 gr ,iar balta are cam 120 m latime :D )...iar unul care arunca bine,cred ca da 150m ) ! De-aia Genesis e gama completa de la Maver Carp Anglia 2008 ,incluzand bat de Marker si Spod !Daca apuci sa vezi un bat (este cu mult peste Sert) o sa vezi sigur daca este ce-ti place si mai ales ce-ti trebuie !Eu am Powerliner si e un ansamblu excelent (mandrina e de 18 si da bine cu o mulineta de calibrul asta). Iti recomand sa pui mana si sa verifici fiecare bat in parte ori sa ceri garantie la ele in cazul in care le iei online !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Radu89
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 03 Dec 2007, 16:30

Re: Achizitie echipament

Mesaj de Radu89 » 05 Sep 2008, 15:14

Va multumesc pt. raspunsuri! Si eu pescuiesc in general la distante relativ mici 70-80 m si cred ca pana la urma raman la Maver Genesis, insa locuiesc in Targu-Mures si nu cred ca le voi gasi la magazinele din oras ca sa le pot testa. Dumneavoastra(gor965), de unde le-ati achizitionat? Fir intins!

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Achizitie echipament

Mesaj de Driscu Radu » 05 Sep 2008, 16:55

Din cate stiu Radu in Tg. Mures ori este reprezentanta Maver sau Trabucco una dintre ele parca in Brasov de ce nu bati un drum pana la Bv.Cel mai indicat lucru ar fi sa gasesti pe cineva care are bete asemanatoare si sa-ti de-a voie sa arunci.Cam imposibil sa nu gasesti ceva destul de bun la acest pret, si sa te tina pana ce-ti faci ucenicia 3-5 ani de acum incolo.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Achizitie echipament

Mesaj de marian_popescu » 05 Sep 2008, 18:06

salutare
in banii astia o varianta buna ar fi energo team president dx kevlar, are un tovaras si am dat si eu cu ele, foarte placute si cu pb de 80-90 grame dai bine peste 100 metri, dar, totusi, nu sunt lansete de distanta. lansetele sunt de ceva vrme pe piata si cel de la care le-am luat (pt ca eu le-am luat pt el) nu a avut probleme cu garantia la ele. in sezon, adica acum, energofish le aduce la 2 milioane, dar incepand cu sfarsitul lunii oct. le poti lua cu 1,1 mil, reducere la tot ce importa energo exceptand sculele shimano. sunt de 3,60 metri, 3lbs, SIC, carbon armat cu kevlar
si dl Florentin Iuga parca scria ca are de 5 ani niste energoteam de 3,6 metri si 3lb si le lauda, iar eu fac oricand loby pt ele.
eliminator nu imi inspira prea multa incredere, citeam pe un forum ca unui pescar i s-a retezat spiggot-ul in aruncare si oricum cormoranul nu mai e ce a fost.
mai degraba sert...authority par cele mai tzepene si lucreaza cel mai frumos si imi mai plac sea bass core....cam moi, dar totusi, de incredere si cred ca in drill fac senzatie, face banul, la 135 ron cat sunt cele de 3,6 lbs. la 3,90 mi se par chiar prea moi
mulinete....powerliner, am si eu. helicon sunt parca prea butucanoase si ai grija ca talpa aia uriasa nu incape in orice mandrina, dar sunt bune si alea. totusi, PL sunt superiare de la calitate, finisaj pana le pret...parerea mea
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Radu89
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 03 Dec 2007, 16:30

Re: Achizitie echipament

Mesaj de Radu89 » 05 Sep 2008, 18:41

Va multumesc pt. sfaturi! Saptamana viitoare voi merge la magazin sa vad cateva modele, si sa ma hotarasc pe care il voi cumpara. Fir intins!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Achizitie echipament

Mesaj de gor965 » 05 Sep 2008, 19:08

Radu89 scrie:Va multumesc pt. raspunsuri! Si eu pescuiesc in general la distante relativ mici 70-80 m si cred ca pana la urma raman la Maver Genesis, insa locuiesc in Targu-Mures si nu cred ca le voi gasi la magazinele din oras ca sa le pot testa. Dumneavoastra(gor965), de unde le-ati achizitionat? Fir intins!
Le-am luat de la Expoaventuri ,ca am incercat sa pun mana pe cat mai multe bete si sa-mi iau ce cred eu ca-mi pica bine ! Exact din Targu Mures sunt cei de la Watson & Co. (importator unic Maver) de la care le-am luat eu ! Nu am acum exact adresa lor dar am un numar de tel.0722973429 - Imreh Levente ,un domn deosebit care sigur te va ajuta sa vezi cumva betele,daca tot esti din Tg.Mures !O sa caut eventual si adresa de e-mail ca o am intr-o revista AVP.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Achizitie echipament

Mesaj de Driscu Radu » 05 Sep 2008, 20:34

Un ultim sfat foarte important mai ales ca incepator inceraca pe cat posibil sa ei din acelasi magazin si mulinetele si lansetele, vezi concret cum se potriveste( poate obti si niste reduceri), iar pe viitor sa fii in limita posibilitatilor client fidel la 1-2 magazine sa te stie si sa-ti recomande cei mai bun in limita posibilitatilor tale.Nu uita de un lucru esential dupa ce ai facut achizitile i-a un plumb si dute si fa aruncari in gol sa nu ai surprize la vreun pescuit.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Achizitie echipament

Mesaj de marian_popescu » 06 Sep 2008, 21:59

am scapat din vedere...despre maver nu stiu nimic, nu le-am vazut decat pe net.
jrc skiliner - pescari mult mai experimentati decat mine mi le recomandau ca fiind peste lansete mult mai scumpe, mai ales modelul extreme range
o alta varianta ar fi, dc ai reprezentanta arrow in zona, sa te uiti la ron thompson custom carp sau ron thompson pit bull, la 3,60 metri cu 3,5 lbs. iti recomand sa te duci personal sa le vezi, mie mi-au placut mult in banii astia, cu toate ca lumea mi-a cam sarit in cap pt ca am indraznit sa le laud, pe forumuri ceva mai exclusiviste, mai pt shimano, century, fox, greys, free spirit...bla bla
important e sa iti placa tie, sa iti inspire incredere si sa faca fata cerintelor TALE
succes
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: Achizitie echipament

Mesaj de bufu » 09 Sep 2008, 10:14

Radu89
ti-am lasat un PM suna-ma daca vrei sa iti arat trabucco corix si mulinetele okuma powerline si longbow ..daca esti baiat cuminte te si las sa lansezi :D

Avatar utilizator
laurkro
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 29 Noi 2007, 03:10
Localitate: Medias

Re: Achizitie echipament

Mesaj de laurkro » 12 Oct 2008, 23:13

Radu, in Tg Mures ai reprezentanta Maver!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”