Balzer

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
hersorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 11 Feb 2008, 21:20

Balzer

Mesaj de hersorin » 12 Feb 2008, 12:45

Salut
Am un bat Balzer Diabolo 3 Telepiker (telescopic) de 2.85 m. Primul inel deci cel mai mare are diametrul interior 1.5 cm iar virfurile(4 virfuri) au 3mm diametru interior. La pescuit se comporta bine, este usurel in general e bun dar am o problema la lansari. Chiar de dau cu fir subtire si greutati mai marisoare (am facut diferite teste cu diferite virfuri si greutati) nu prea trec de 60m. Am in schimb un bat de 2.5 m care are niste inele mai mari si cu care dau mai mult.
Acum intreb daca as schimba inelele ar fi oare un avantaj , as cistiga ceva distanta in aruncari?
Daca ar fi sa schimb ar trebui schimbate toate inclusiv cele de la virfuri sau doar primele de pe batul principal?
La lansari am folosit aceeasi mulineta asta nu bagam in calcul.
Astept parerile dumneavoastra.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Balzer

Mesaj de stefanflorin » 12 Feb 2008, 13:59

Parerea mea este ca daca vrei distanta in aruncare trebuie sa folosesti lanseta de 3.6 m minim, cu una pana in 3 metri chiar daca dai departe nu ai cum sa arunci precis, pickeru ala e conceput pentru pescuitul pe rauri unde nu trebuie distanta, asa ca cu inele mari sau mici, tot iti trebuie bat mai lung. Si mai intra in calcul si grosimea firului, a plumbului(naditorului), tamburul mulinetei, inelele (daca sunt tip lowfriction gen alea SS de inox care le gasim pe la abu garcia sau fuji etc).
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Balzer

Mesaj de Qnyx » 12 Feb 2008, 14:00

In general cu o lanseta de 2,85 chiar e o minune ca arunci si atat. Revenind la subiect, daca ai sa schimbi inelele ai sa castigi un plus de maxim 30 m sa zicem, dar depinde si de tipul mulinetei folosit si cum se aseaza pe lanseta. De ce spun asta, caci intre tamburul mulinetei si primul inel, se face un unghi. Cu cat unghiul este mai mic, cu atat creste fluiditatea desfasurarii firului in momentul lansarii si implicit o rezistenta la inaintare mai mica. Mulineta in sine are iarasi un rol important datorita marimii si formei tamburului, care poate fi de mai multe feluri, in cazul tau avand nevoie de un tambur long-cast. Si daca e sa schimbi inelele, cu siguranta ca trebuie sa le schimbi pe toate. In mod normal, acea lanseta este dedicata unui pescuit anume si cand a fost conceputa, producatorii au calculat toate elementele mecanice, in functie de scopul acesteia.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
hersorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 11 Feb 2008, 21:20

Re: Balzer

Mesaj de hersorin » 12 Feb 2008, 21:09

Va multumesc de raspunsuri si va mai rog ceva datimi un model de mulineta prefer SHIMANO ca aici la mine gasesc foarte usor cu 3 sau 4 rulmenti care sa se potriveasca cu batul meu.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Balzer

Mesaj de stefanflorin » 13 Feb 2008, 00:27

Pai depinde ce buget ai, daca vrei ceva din clasa ieftina iti recomand modelul Catana(am si eu din cele cu frana pe spate si mi se par foarte reusite), daca vrei ceva mai de calitate ia modelul Exage, nu am pescuit cu ele dar m-am "jucat" cu ele si par a fi foarte bine facute plus ca au fighting drag. Ce trece de gama asta zic eu ca sunt pt fitze intrucat toate modelele pana la Exage sunt bine dotate si foarte solide. Ti-as recomanda sa incerci si daiwele care zic eu ca concureaza foarte bine cu shimano si care mi se par un pic mai solide decat shimano si au si tamburii mai mari.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balzer

Mesaj de florentiniuga » 13 Feb 2008, 04:10

hersorin scrie:Salut
Am un bat Balzer Diabolo 3 Telepiker (telescopic) de 2.85 m. Primul inel deci cel mai mare are diametrul interior 1.5 cm iar virfurile(4 virfuri) au 3mm diametru interior. La pescuit se comporta bine, este usurel in general e bun dar am o problema la lansari. Chiar de dau cu fir subtire si greutati mai marisoare (am facut diferite teste cu diferite virfuri si greutati) nu prea trec de 60m. Am in schimb un bat de 2.5 m care are niste inele mai mari si cu care dau mai mult.
Acum intreb daca as schimba inelele ar fi oare un avantaj , as cistiga ceva distanta in aruncari?
Daca ar fi sa schimb ar trebui schimbate toate inclusiv cele de la virfuri sau doar primele de pe batul principal?
La lansari am folosit aceeasi mulineta asta nu bagam in calcul.
Astept parerile dumneavoastra.
Lanseta aceasta cred ca este o struto-camila. Este si un feeder, avand 4 varfuri interschimbabile, fiecare cu actiune diferita, in functie de specia de peste vizata, o lanseta pentru pesti pasnici deci, putand fi folosita totodata si la rapitor. "Telepiker" ne spune ca este telescopica si ca este pentru stiuca. Orice tentativa de schimbare a inelelor o va transforma intr-un foarte bun batator de covoare. Cred ca o poti folosi cu succes la rapitor mai degraba, utilizand varfurile mai moi la stiuca si cele mai tari la salau. Indiferent de stilul pe care vrei sa-l abordezi, ea nu va arunca mai departe. Nici nu e conceputa sa arunce la 60m. Pescuitul la feeder este unul usor, la distante mici si medii iar despre cel de rapitor... ce sa mai spun. Ca mulineta, pentru feeder ia-ti una cu frana pe spate, ca la match iar daca vrei de rapitor, cu frana pe tambur. In rest, fir intins!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
hersorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 11 Feb 2008, 21:20

Re: Balzer

Mesaj de hersorin » 13 Feb 2008, 10:35

Va multumesc foarte mult de raspunsuri si va urez si dumneavoastra fir intins.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”