Ce sa aleg - Formax Legacy, Baracuda Magic, New Hunter?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teddz
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 23 Ian 2011, 02:25

Ce sa aleg - Formax Legacy, Baracuda Magic, New Hunter?

Mesaj de teddz » 13 Feb 2013, 05:37

Formax Legacy Bolo 5m 224gr A5-20gr inele cu picior lung, pare lucrata bine.
http://www.sport-weekend.ro/magazin/lan ... lo-5m.html

Baracuda Magic 5m 198gr A5-20g inele mai "chinezesti" mai ales pe varf dar 25gr mai usoara
http://www.fisela.ro/produse/98/23205/B ... ic-5m.html

New Hunter bolo 5m 250gr - nu am link

Cine a avut ocazia sa puna mana pe ele si ce impresii i-au lasat?
Formax-ul sincer pare lucrata chiar bine, imi plac inelele si greutatea de numai 224gr.
Baracuda ma atrage prin pret si greutate de numai 198gr.
New Hunter am auzit ca ar fi decenta si destul de ieftina.

Din pacate nu am gasit in nici un magazin din Sibiu vreuna ... Sibiul e oras mort la capitolul echipament de pescuit :(
Multumesc anticipat celor care binevoiesc sa-si spuna parerea.

PS: nu faceti recomandari de nu stiu cate milioane si nu stiu ce firme pentru ca nu vreau sa cheltui mai mult de 150-200 ron.

Avatar utilizator
teddz
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 23 Ian 2011, 02:25

Re: Ce sa aleg - Formax Legacy, Baracuda Magic, New Hunter?

Mesaj de teddz » 13 Feb 2013, 05:55

http://www.formaxstore.com/proizvod/6084

Se pare ca Formax-ul are 274gr nu 224 cum scrie pe site-ul acela ... 50gr atarna cam greu in balanta deciziilor :)

Avatar utilizator
teddz
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 23 Ian 2011, 02:25

Re: Ce sa aleg - Formax Legacy, Baracuda Magic, New Hunter?

Mesaj de teddz » 17 Feb 2013, 02:10

Stiu ca lansetele expuse mai sus sunt entry-level, ieftine si probabil proaste, dar dupa lungi cautari par alegerile cele mai bune intr-un buget de aprox. 150 ron
Chiar pe toate ma gandesc ca nu le-a vazut nimeni sa le poata compara, dar macar una dintre ele tot poate fi recomandata / nerecomandata de cineva ...

Vreau s-o iau pentru pescuit mai mult pe apa statatoare dar si curgatoare (curent slab-moderat) primavara si toamna. Speciile vizate sunt carasii, platicile, eventual clean in rare ocazii. As opta pentru Formax dar am inteles ca e cam rigida, Baracuda are actiune medie dar nu stiu cum se simte in mana, inelele de pe varf mi-e sa nu ingreuneze varful si sa se simta "in plus" ...

PS: Formax-ul are 224 grame.

Avatar utilizator
teddz
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 23 Ian 2011, 02:25

Re: Ce sa aleg - Formax Legacy, Baracuda Magic, New Hunter?

Mesaj de teddz » 05 Apr 2013, 21:05

Pentru cine are nevoie pe viitor, bolognesa Formax Legaxy 5m e absolut SUPERBA! Tinuta foarte buna (sageata dreapta), usoara, subtire in talon, amortizeaza foarte bine in dril. Inele cu picior lung ajuta sa nu se atinga firul de blanc. Pentru cine nu vrea sa dea banii pe firma mai mult decat pe lanseta, e o alegere perfecta.
MULT MULT MULT peste New Hunter care pare o chinezarie ieftina pe langa Formax Legacy. Baracuda n-an apucat s-o vad dar nu ma astept la nimic surprinzator din partea ei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”