chinezarii de calitate

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

chinezarii de calitate

Mesaj de marian_popescu » 24 Dec 2012, 23:33

am auzit destule pareri avizate despre cum se "face" o lanseta: se ia un blank, se echipeaza in functie de pretul pe care vrei sa il ceri, se branduieste...si se scoate pe piata. Binenteles, in afara firmelor care se respecta. Dar in categoria medium, lucrurile sunt cat se poate de clare. Tocmai de aceea avem sorcove de obor care concureaza cu brio multor bete cu pretentii (nu discutam de mulinete, acolo lucrurile stau putin altfel)

Asa ca mi-am propus sa imi iau un set de chinezarii norocoase, pentru pescuit la distanta, cu naditor.

Nici 400 de lei nu am de gand sa dau pe un mtx 14, dar m-am gandit la urmatoarele modele:
- fl strategist de 3,90. Detin una, am luat-o initial pentru marker, dar blancul este incredibil de nervos pentru cat de usoara, subtire si ieftina este lanseta. Actiune de varf, puternica (am dat cu 120 de grame pana cand am uitat =P~ sa intorc pick-ul-ul si a facut plici inaintasul power pro moss green de 0,25). Si arunc considerabil mai mult decat cu betele cu care pescuiesc (cormoran carp force 3,90, 3,5 lbs). Mandrina este oarecum mizerabila, nu stiu ce-a fost in capul lor, dar asta ar fi cam singurul inconvenient. Am inteles ca vor remedia problema in ianuarie-februarie 2013, cand vine noul model;
- phoenix sharpshooter 3,90. Nu le-am vazut, insa am vorbit cu cineva care are asa ceva la vanzare, pe un alt forum. Si spune ca sunt mai rigide chiar si decat mtx 14, ca a luat somn de 14 kg si lanseta abia il simtea. Parca nici un set de spoduri nu mi-as lua., imi ajunge unul;
- pokee ultra team. de astea nu am auzit nimic, dar e cineva tare interesat sa le cumpere aici pe forum, cineva care intentiona sa cumpere strategist acum ceva vreme;
- baracuda competition (model baboieru) - in afara mandrinei, as jura ca arata e aceeasi lanseta ca si strategist

Va rog, pareri (mai mult sau mai putin avizate, iarna e lunga) despre aceste modele sau altele asemenea

Multumesc
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
ionut72
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 31 Dec 2012, 14:51

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de ionut72 » 31 Dec 2012, 18:09

FL Strategist (o lanseta de senzatie la pretul ei) sau Baracuda Competition.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de osc1or » 31 Dec 2012, 18:46

FL gasesti pe la 200 lei buc, Baracuda gasesti la 300 lei buc.... deja si chinezariile astea costa o gramada de bani :)
un prieten si-a luat niste lansete marca oxygen din dragon 3.60 3,5lbs si lansa cu plumb de 90g in jur de 80-90m, fara o tehnica iesita din comun...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de Joker » 09 Ian 2013, 12:29

Firma Pokee este o firma chinezeasca care face calitate pe bani putini ...eu in 4 ani am schimbat foarte multe lansete de la pokee ..de toate am fost foarte multumit ....am 2 prieteni care pescuiesc cu lansete de la firma Pokee si sunt foarte multumiti unu are pokee ultra team 3.6 m 3.5 lb si altul pokee tournament carp 3.9 m 3.5 lb .Daca va uitati la pozele de CN ,si de la alte competitii care s-au desfasurat pe balti gen Doripesco ,Tancabesti o sa vedeti si acolo ca sunt oameni care pescuiesc cu lansete de la Pokee. Firma nu este foarte cunoscuta deoarece in Romania nu este cineva care sa-i faca reclama asa cum trebuie si cum sunt la alte firme .Eu sunt cel care a vrut Fl strategist si acum vreau ultra team .Cu Fl strategist am aruncat si vreau sa zic ca ptr o lanseta de 200 de lei se comporta foarta bina ,mandrina se vrea a fii ceva putin iesit din comun dar eu nu ii vad nimic rau in asta ,inca nu am abandonat ideea de a le lua ..dar ma incanta si ideea sa imi iau ultra team dar vad ca nu gasesc nimic asa ca mai astept pana in februarie si o sa imi iau noi ...ptr un pescar de nivel incepator sau mediu care nu sufera de avioane sunt niste lansete foarte bune care se pot folosi pe termen indelungat si cu care se poate pescuii si la 80 si la 100 si la 120 de m ..care vrea mai multe detalii despre aceste lansete ma poate contacta atat aici cat si la 0766199058..numai bine
P.S cautati bine pe internet si o sa mai vedeti lume care zic de bine despre ele si daca imi aduc aminte este pe un forum un baiat care zice ca unele lansete de la jrc sunt echipate cu blankuri de pokee ...
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
joker_unu
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 09 Sep 2010, 15:58

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de joker_unu » 19 Ian 2013, 09:18

Pokee Ultra tem am avut eu de 3.9.Costa 150 in dragon.Faza e ca betele arata foarte bine ,mandrina fuji.Vaianta de 3.60 are blancul mai finisat.Singura problema la ele,e ca mi sa parut ca blancul dupa 1 sezon si-ar fi pierdut din 'zvac' ca sa spun asa....adica sau cam inmuiat.De aia le-am dat si mi-am luat mtx14.
Fl m-ar incanta si pe mine pt spod.Arata foarte bine.
Parerea mea ca baracuda in segmentul asta cu toate ca are numele lu baboieru pe ele...sunt cam scumpe.

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de Joker » 19 Ian 2013, 09:39

corect ..ultrateam de 3.9 m se inmoaie destul de repede ..explicatia ar fii ca blankul nu este foarte ranforsta si este ultra slim si este destul de lung si deaceea se inmoaie atat de repede ..dar cel de 3.6 se comporta foarte bine chiar si folosit destul de mult (ma refer la peste 13 partide in 7 luni pescuit numai cu momitor si aruncat din mana )ca si spod recomand pokee superior carp 3 de 5 lb varianta de 3.6 m
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de shahjaban » 19 Ian 2013, 17:29

prt marian popescu o intrebare ..
spune-mi te rog ce inaltime ai tu ?? ( legat de faptul ca folosesti lansete de 3.90 ) ..
eu folosesc 3.60 dar as vrea sa trec pe 3.90 si mi s-a spus ca are legatura si cu inaltimea si constitutia pescarului.cica nu pot fi folosite la capacitatea lor...eu nu sunt foarte inalt am doar 1.71m

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de marian_popescu » 19 Ian 2013, 22:18

nu are legatura cu inaltimea pescarului, ci cu pescarul

daca te ajuta in vreun fel, eu am 1,90
dar cunosc un pescar de competitie care a si participat si castigat un concurs de casting organizat acum cativa ani la Darvari. foloseste lansete de 3,90 (hi-s 200) si are cam 1,70 si nici vreun musculos nu e - cosmin tudor din ploiesti

intre timp, am facut si ceva teste cu betele pe care le aveam cand am deschis topicul si am decis sa raman pe cormoran uk carp force de 3,90. cand voi putea posta fi ceva fotografii, voi oferi si explicatii
un lucru e clar > fl strategist arunca foarte bine si se incarca optim cu 110 grame. parerea mea
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de Joker » 20 Ian 2013, 21:51

cum a zis si marian nu are treaba inaltimea cu lanseta ..eu de exemplu mai am pana stapanesc tehnica de a arunca cu 3.9 m ....am facut test cu 2 lansete identice doar ca una de 3.6 m si una de 3.9 m echipate cu 2 mulinete la fel cu fir de 0.25 mm si plumbi de 110 gr ....cu lanseta de 3.9 nu am dat atat de mult cat am dat cu 3.6 m ...de ce ?deoarece parghia este mai mare la 3.9 m si trebuie sa te lasi mai greu pe ele ca sa poti sa o incarci .....si mai este si treaba cu plumbul ..daca la o lanseta de 3.6 m incarcarea ei este la 100 gr la o lanseta de 3.9 m punctul de incarcare variaza intre 5-10 gr adica se incarca bine cu plumb de 105-110 gr depinde cum o simte si pescarul ....poate peste 1 saptamana sau 2 o sa ies la ceva aruncari si o sa si filmez ...o sa arunc cu fl strategist 3.9 m 3.75 lb si ultra team 3.6 m 3.5 lb
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de shahjaban » 21 Ian 2013, 12:11

daca stapanesti tehnica cu 3.60m , ce inseamna ca :" mai am pana stapanesc ...de a arunca cu 3.90m " ???
eu cred ca daca dai bine cu 3.60m dai si cu 3.90m , daca zici ca nu are legatura cu inaltimea ..e posibil sa fie vb doar de o mica obisnuinta , care dupa parerea mea inseamna o zi -doua ....o sa vad.
oricum am sa imi iau si niste bete la 3.90 si am sa vad.....nu cred ca o sa dau mai prost decat cu alea de 3.60..:D
( parghia aia se numeste "brat" si aici apare "momentul" care este forta inmultita cu bratul -adica lung.lansetei- si teoretic la aceasi forta momentul este mai mare din cauza bratului mai lung.-scuze ptr lectia de fizica , sunt convins ca stiai -dar si acest lucru m-a facut sa ma gandesc la diferenta de aruncare dintre cele doua .

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de Joker » 21 Ian 2013, 12:39

ma refereaam ca la 3.9 trebuie sa pui mai multa presiune pe bat decat la 3.6 m ...am pescuit mai mult cu 3.6 ...de 1 an si ceva pescuiesc cu 3.9 cu actiune de varf ..pana acum am pescuit cu 3.6 parabolice ...o oleak de diferenta ...spor la cumparat...
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de shahjaban » 21 Ian 2013, 13:01

am inteles...mersi mult de sfaturi.
astept sa vad cum a decurs experimentul tau pe care ai spus ca il faci cu fl strategist si ultra team-ul....

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de Joker » 21 Ian 2013, 14:11

daca am timp si vremea este buna in week-end ma duc sa arunc daca nu peste 2 saptamani mai mult ca sigur
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de marian_popescu » 19 Iun 2013, 11:56

o chestie interesanta ar fi sa testam comparativ, strict la capitolul distanta, urmatoarele modele>
1. mtx 12/14
2. baracuda competition
3. fl strategist

cei care cunosc cel putin doua dintre modelele enumerate mai sus, sunt invitati sa-si dea cu parerea
binenteles, lista nu este exhaustiva, e loc si pentru alte modele, dar sa se incadreze in categoria chinezarii de obor (stiu ca mtx 12 si 14 nu se gasesc in europa/niro, dar hakuyo tot hakuyo ramane. la fel si baracuda)

eu nu cunosc decat fl strategist si sunt placut impresionat de ce poate face batul asta cand e nevoie de distanta
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: chinezarii de calitate

Mesaj de osc1or » 19 Iun 2013, 14:24

eu am baracuda competition 3,90m
din cate am inteles ar fi cam aceeasi lanseta cu fl strategist doar ca are mandrina mai comoda
nu stiu daca este chiar asa pt ca eu nu am vazut niciodata fl strategistul in realitate
eu ma declar foarte multumit de lansetele mele avand in vedere suma investita

am uitat sa mentionez ca am lansat de cateva ori si cu un MTX 12 dar mie nu prea mi-au placut... (desi greutatea declarata este egala cu cea a baracudei, mie mi s-a parut mai grea si mai rigida)
de aruncat, am aruncat cu ambele cam la fel
Critic echilibrat

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”