Idee cadou Mulineta + lanseta crap

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
anitza
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 19 Sep 2013, 13:14

Idee cadou Mulineta + lanseta crap

Mesaj de anitza » 19 Sep 2013, 13:42

Salutare! Ma numesc Anamaria si am nevoie de ajutorul pescarilor din Romania :)
In luna noiembrie va fi ziua sotului meu, care implineste 30 de ani si, deaceea, m-am gandit sa-i fac un cadou mai special.
As vrea sa-i cumpar o lanseta + mulineta pt crap. Buget disponibil cca 400-500 lei si, daca se poate, as vrea ca amandoua sa fie aceeasi firma.
Pana acum el nu a mai pescuit la crap, doar stationar sau putin la stiuca, dar, mai mult ca sigur ar incerca si la crap.
Am observat ca cele mai multe sunt in doua segmente, cu lungimi mari de transport. Este o diferenta mare de folosinta sau calitate intre cele cu 2 si cele cu 3 segmente!?

Astept sfaturi! Multumesc!
Anamaria

PS. Daca cineva e din Brasov, va rog sa-mi recomandati un magazin bun in oras.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Idee cadou Mulineta + lanseta crap

Mesaj de gor965 » 19 Sep 2013, 15:53

anitza scrie:Salutare! Ma numesc Anamaria si am nevoie de ajutorul pescarilor din Romania :)
In luna noiembrie va fi ziua sotului meu, care implineste 30 de ani si, deaceea, m-am gandit sa-i fac un cadou mai special.
As vrea sa-i cumpar o lanseta + mulineta pt crap. Buget disponibil cca 400-500 lei si, daca se poate, as vrea ca amandoua sa fie aceeasi firma.
Pana acum el nu a mai pescuit la crap, doar stationar sau putin la stiuca, dar, mai mult ca sigur ar incerca si la crap.
Am observat ca cele mai multe sunt in doua segmente, cu lungimi mari de transport. Este o diferenta mare de folosinta sau calitate intre cele cu 2 si cele cu 3 segmente!?

Astept sfaturi! Multumesc!
Anamaria

PS. Daca cineva e din Brasov, va rog sa-mi recomandati un magazin bun in oras.
Ca buget, te-ai incadra la o multitudine de combinatii pe care ti-i le poate arata orice vanzator din magazin...dar data fiind conditia ca si mulineta si lanseta sa aiba acelasi producator, variantele sunt mai putine si exista riscul ca un vanzator sa te "abureasca" la un ansamblu mai putin bun, corect, echilibrat (atata timp cat cumparatorul nu are experienta in domeniu). Pentru ca la producatori mai mari si cu marfa mai buna, nu prea te lipesti la buget (Daiwa, Shimano), prima variana care-mi vine in minte e Okuma Epix V2 + Okuma Axeon V2. Daca sotul e o persoana robusta ti-as recomanda varianta extrema a ansamblului, respectiv , lanseta de 3.90m - 3.5 lbs si mulineta marimea 80.
In rest, gasest combinatii de la producatori precum CarpExpert, Energoteam, Cormoran, Hakuyo, K-Karp, Trabucco, etc....cred ca orice magazin bun din Brasov are asa ceva in vitrina !

p.s.
Lansetele din 2 bucati, cu exceptia problemei legate de transport, sunt net superioare celor din 3 bucati.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
anitza
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 19 Sep 2013, 13:14

Re: Idee cadou Mulineta + lanseta crap

Mesaj de anitza » 20 Sep 2013, 08:32

conditia ca cele doua sa fie aceeasi firma nu este conditie obligatorie...doar imi suna bine sa fie un set. As vrea sa iau lucruri de calitate, care sa-i fie de ajutor. Oricum mersi de sfaturi!

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Idee cadou Mulineta + lanseta crap

Mesaj de Bogdan Melu » 20 Sep 2013, 11:08

Asa cum s-a mai spus in bugetul alocat de tine exista destul de multe variante,unele dintre ele chiar foarte bune.
Ca si mulineta recomand Okuma Powerliner Baitfeeder.(http://marelepescar.ro/pescuit-la-crap/ ... eeder.html)
Personal consider ca in gama lor de pret sunt imbatabile.
In cazul pescutului plantat sau in cazul in care se folosete fir de 0,40 pt pescuit in agatatura( este vorba de cantiatea de fir care se poate pune pe tambur) recomand varinata PL-865
Pt un pescuit "lansat din mana" si varianta 860 este super ok.
In ceea ce priveste lanseta si pt a pastra ideea initial cu "setul" recomandarea mea este Okuma Epix V2 3.90m 3,5lbs 2Buc(http://marelepescar.ro/pescuit-la-crap/ ... -2buc.html).
Este o lanseta ok,placuta in dril si pe care te poti baza si care nu va dezamagi mai ales in cazul unui pescuit de placere.
Poti sa comanzi linistia si de la un magazin din Bucuresti sau din alta localitate avand in vedere ca mai toate magazinele ofera transport gratuti pt comenzi ca cea pe care vrei sa o faci tu.
Sper sa te ajute cele scrise de mine mai sus.
Spor la cumparaturi si alege inteligent!
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Idee cadou Mulineta + lanseta crap

Mesaj de osc1or » 20 Sep 2013, 11:44

Si un set Cormoran s-ar incadra in buget.
Lanseta Cormoran Pro Carp Carp Force ES 2 3,90m/3,5lbs sau Lanseta Cormoran Carp Eliminator ES 3,90m/3,5lb ca lansete
http://www.totalfishing.ro/mulineta-cor ... 23595.html sau http://www.baboieru.com/p35-cormoran-pr ... -5000.html

Exista si combinatii mai ieftine, o gramada de mulinete in jur de 150-200 lei, sau chiar mai ieftine, de la firme gen baracuda, hakuyo, FL cu care cred ca un pescar care merge de 10-15 ori la pescuit pe an cate 12 ore nu ar avea probleme nici 20 de ani.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
dumid
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 24 Mar 2013, 20:32

Re: Idee cadou Mulineta + lanseta crap

Mesaj de dumid » 21 Sep 2013, 17:15

mulineta Okuma Distance Carp Max.4 60
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 17831.html

lanseta pokee f1 3.90
http://www.premiumfishing.ro/lansete/cr ... 25-lbs-390

ambele sunt vopsite camuflaj, ideale pentru cadou, mulineta e chiar senzationala, lanseta mai putin dar isi face treaba cu ea si e din 3 bucati, nu ai probleme la transport si impachetat.

Avatar utilizator
mark1
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 17 Mar 2009, 14:44
Localitate: Ploiesti

Re: Idee cadou Mulineta + lanseta crap

Mesaj de mark1 » 24 Sep 2013, 16:03

Lanseta Daiwa BLAK.WIDOW.din 2 buc. 3.90M/3,5LBS ,mulineta Okuma Longbow LB 65 sau LB 70 foarte solide, cu bait-runner.
Incadrare in limita de buget de 500 lei.
Respect!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”