lanseta crap 3 bucati

Moderatori: gor965, florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de gor965 » 20 Feb 2009, 15:11

maryn_vs scrie:
gor965 scrie:Din cate stiu eu ,regulamentele de concurs preved ca lungimea lansetei sa fie mai mica de 4 m (asa e si la nivel international ) asa ca daca astepti raspuns de la pescarii de competitie care au pescuit cu bete de 4.20 si 4.50 (in regim de concurs) o sa te cam plictisesti ! :)
dar lanseta conteaza daca e telescopica sau din 2 buc?
:D ...evident ca nu conteaza din cate bucati este ! Doar lungimea nu trebuie sa depasesca 4 m !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
maioti
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 25 Ian 2009, 16:42

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de maioti » 22 Feb 2009, 00:17

Conteaza daca e telescopica sau mufabila cel putin din doua motive:1.orice lanseta tele va fi mai grea decat mufabila ,bineinteles avand amandoua aceeasi lungime si aceeasi actiune ca si comparatie. 2.pe telescopica se monteaza un numar de inele egal cu nr.de tronsoane,adica la 4 m.sunt 4 inele sau 4+1 culisabil pe cand la cele mufate se pot pune mai dese si ca urmare firul va iesi mai usor.Distanta mare intre inele face ca firul sa loveasca la iesirea de pe mulineta in tronson scurtand astfel lanseul,mai ales daca se foloseste fir gros ce pastreaza memoria tamburului(spirala).

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de Coleman » 22 Feb 2009, 15:59

Aveti dreptate ,numai ca este exact INVERS :)) .
O lanseta daca are mai multe inele atunci forta de frecare cu firul este mult mai mare deci, distanta este mai mica.
Majoritatea lansetelor de distanta sunt cu actiune rapida si au 6 inele. ;)
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
maioti
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 25 Ian 2009, 16:42

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de maioti » 22 Feb 2009, 17:31

Parerea ta frate si o respect.Eu am renuntat de mai bine de 15 ani la telescopice in favoarea mufabilelor pt.calitatile lor si nu vreau sa fac polemica pe tema asta dar nu ma refer la vergi sau lansete bolognese unde sunt obligatoriu tele.Nu pescuiesc doar la crap ci fac partide si la maruntis cu varga si sheffield ,acesta din urma avand acelasi principiu descris in articolul trecut cu diferenta ca se foloseste calibru redus peste tot(lanseta,mulineta,fir,montura) si daca nu ai pescuit in stilul asta mai ales pe timp de ploaie cand firul se lipeste de tronsoane abia atunci faci diferenta intre lanseta cu inele rare(la telescopice} si celelalte ,bineinteles conteaza materialul de inele.Desigur cei comozi vor prefera telescopicele deoarece pregatirea pt.venire sau plecare e mai scurta fiind necesar doar inchiderea batului si agatarea carligului in mandrina mulinetei sau invers la sosirea pe balta.Mai gasim categoria de pescari fara posibilitatea de transport a unditelor din tronsoane lungi(ex.posesorii de TICO). =P~ Destul cu vorbaria,am incheiat subiectul cu lansetele si nu mai comentez,racesc gura degeaba.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de Coleman » 22 Feb 2009, 17:45

Si eu am renuntat la telescopice si nu am incercat sa te contrazic pe acest subiect.Eu m-am referit doar la chestiunea cu numarul de inele si crede-ma ca am dreptate.In rest ai dreptate si cred ca toata lumea e de acord ca lansetele din 2 sau 3 bucati din carbon sunt mult mai bune decat cele telescopice.
Eu personal am lansete din 3 bucati pentru ca sunt mult mai usor de transportat ,chiar daca am spatiu in masina si pentru cele din 2 bucati.
Numai bine si apropo bine ai venit printre INFO PESCARI

P.S. Gor cand a spus ca nu conteaza s-a referit la faptul ca in concursuri sunt permise ambele tipuri doar ca lungimea sa nu depaseasca 4 m.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
GabyM
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 04 Ian 2009, 23:13

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de GabyM » 22 Feb 2009, 23:07

Lanseta ideala este formata dintr-o singura bucata.Dar cum nu a fost inventata huse de 4m atunci producatorii au realizat lanseta din 2 bucati. :D 2 bucati si atat. Lansetele din 3 bucati, telescopice si cate or mai fi ele sunt construite de dragul comoditatii, NU pentru pescuitul la crap.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de Coleman » 22 Feb 2009, 23:58

Cine hotaraste asta?Si de unde si pana unde ,pentru pescuitul la crap e nevoie numai de lansete din 2 bucati?
Intradevar pentru pescarii ''profesionisti'' sau de competitie sunt aproape obligatorii,dar acestia reprezinta o mica parte din numarul total de pescari .Majoritatea suntem pescari amatori care dam si cu telescopice si cu bete din 3 bucati si la undita si etc.
Asa ca mai bine facem diferenta intre ''profesionisti'' si ''amatori'' si nu mai generalizam asa aiurea.
TOTUL PENTRU CRAP

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de gor965 » 23 Feb 2009, 12:18

Aveti dreptate :
1.m-am referit la lungimea lansetelor admise in concursuri ,cand am spus ca nu conteaza nr. de buc ci doar lungimea.
2.nu conteaza daca sunt lansete de 1-2-3-n bucati , daca indeplinesc niste cerinte minime , se pot cataloga ca fiind lansete dedicate pescuitului la crap...ca sunt avantaje si calitati de partea unora , e alta discutie.
3.nu e o regula ca pe lansetele telescopice de o anumita marime sa fie mai putine inele decat pe o lanseta din 2 buc . de aceiasi lungime . Exemplul cu 4 inele pe o telescopica de 4 m e aiurea rau ...ce ,telescopicele au segmenti de 1 m...fix ?
4. nr. mare de inele sporeste gradul de frecare al firului si nu ajuta in lanseu. O exceptie ar fii in cazul mulinetelor cu tambur rotativ si lansetelor de surfcast !
5. datorita tehnicii in continua dezvoltare , e greu sa faci afirmatii sigure ,universal valabile ! :)
Sa aveti fire intinse !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”