Prezentare si nevoie de indrumare

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mustang
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 20 Iul 2016, 12:20

Prezentare si nevoie de indrumare

Mesaj de Mustang » 20 Iul 2016, 12:52

Buna ziua,
Ma numesc Alexandru, am 27 de ani, locuiesc in Roman, jud. neamt.
Am "mostenit" pasiunea pentru pescuit de la tatal meu, din week-end-urile in familie pe malul Iazului....dar sincer "intre noi fie vorba"....nu prea am prins niciodata peste, dar locul si activitatea erau de vis....multe de povestit.
Iata ca timpul a trecut si incerc sa imi indrept atentia spre metode de a imi petrece timpul liber cat mai alaturi de natura si intr-un mod cat mai placut.
In anii ce au trecut am mai fost ocazional cate 1 zi pe diverse iazuri din zona dar cunostintele fiindu-mi zero barat iar ustensilele primite in dar de la tatal meu.... cam cu mult istoric, rezultatele au fost ....tot zero.
Ieri am avut ocazia sa imi insotesc un prieten vechi la "pescuit"... la spinning... eu de obicei mergeam cu 4 genti dupa mine...defapt cam un portbagaj de chestii mai mult sau mai putin folositoare... lansete care la aruncari mai bruste urmau plumbul, mulinete care la capturi mai mari se dezintegrau in cateva bucati bune... etc...
In urma "partidei" de ieri, m-am indragostit de acest tip de pescuit...simplu, usor si eficient...(cred) ...
Amciul de care va vorbeam a fost pescar de crap...in trecut, dar datorita timpului limitat de care dispune, a renuntat in favoarea spinning-ului... Astfel ca ieri am achizitionat de la acest amic un set de bete pentru crap....desi cum spuneam mi-a placut mult spinning-ul, pescuitul la crap ramane parte din amintirile alaturi de tatal meu si ca si "prima dragoste" nu se uita niciodata.
Astfel ca am achizitionat ieri un set de 3 lansete marca Maver Serie 25 - 2,75lbs, 3.6mt ... din 2 bucati, dotate cu mulinete TICA Sportera SR4007.... desi am facut cateva cautari pe internet despre aceste marci/modele...nu prea am gasit multe pareri sau caracteristici...Imi inchipui ca sunt modele destul de vechi....m-ar ajuta foarte mult daca m-ati putea informa despre achizitia facuta... cele 3 bete sunt intr-un "sac de transport" foarte bine compartimentat si lucrat...da senzatia de lucru bine facut/calitate... la fel si lansetele alaturi de mulinete...chiar arata bine.
Ma voi pune pe citit referitor la monturi si metode eficiente de pescuit la crap, ulterior....sper sa ma puteti ajuta unde apar neclaritati.
Va multumesc.
Cu stima,
Alexandru.

Avatar utilizator
Mustang
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 20 Iul 2016, 12:20

Re: Prezentare si nevoie de indrumare

Mesaj de Mustang » 21 Iul 2016, 12:46

Astazi am fost la mici cumparaturi...care s-au transformat in destul de maricele cumparaturi... :) Am fost si mi-am facut livretul de pescar, ulterior am trecut pe la un magazin cu articole de pescuit de unde am plecat impreuna cu:
1. Lanseta spin Double Strike de 2.7m cu varf interschimbabil (am primit 2 varfuri la aceasta lanseta), primul de 5-25g, al 2-lea de 10-30g, lanseta din fibra, manere din pluta....as putea spune la prima vedere ca pare destul de greuta, dar in realitate (fara mulineta si montura) are 252 grame... Pret. 119lei
2.Mulineta FL Camo Tree ct-1000 , la prima vedere pare foarte bine realizata, elemente de calitate cel putin la exterior, am primit 2 tamburi, de pe cutie : "multi stop", "system balance", "ball bearing", "Computer balanced", gear ratio 5.1:1, 9+1 rulmenti. Pret 119lei
3. La recomandarea vanzatorului am echipat-o cu struna dip chronium pro 0,205mm, 5,150kg....transparenta...
Am avut in intentia sa folosesc un fir textil, dar tot vanzatorul a fost cel care mi-a explicat ca e destul de rigid pentru tipul de lanseta pe care l-am ales neavand inele ceramice.Pret 14lei.
Sper sa fi procedat bine in alegerea sculelor, daca considerati ca ceva nu este in tandem sau am fost "pacalit" de vanzator, am stabilit ca tot astazi sa pot schimba produsele cu altele din cadrul magazinului....asa ca mi-ar fi de ajutor orice parere. Am vazut si bete de la Shimano dar erau la 300lei bucata.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”