prowess recidive vs.fox warrior???????

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 19 Ian 2013, 16:47

vreau sa achizitionez in perioada urmatoare un set de cate 4buc lansete crap,am ajuns dupa mai multe cautari la cele doua,va rog daca se poate sa-mi dati un sfat cine a folosit asa ceva.lanseta prowess recidive 3,6m-3lbs-2tronsoane mandrina aluminiu inel plecare 50mm sau fox warrior s 3,9m-3,5lbs 2tronsoane inel plecare 40mm,Preturile sunt la amandoua intre:360-380ron.multumesc mult

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 19 Ian 2013, 19:30

nimeni???rog rasp cat mai repede

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de osc1or » 19 Ian 2013, 19:43

sunt o gramada de astfel de topicuri deschise!!
daca te-ai obosi sa cauti si tu cate ceva ai afla ce te intereseaza mai repede...
p.s. lumea prefera fox pt aruncari mai lungi
Critic echilibrat

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 19 Ian 2013, 19:53

e adevarat k sunt deschise mai multe,am cautat si vreau sa spun k imi petrec 3-4ore pe zi cautand cat mai multe info in alegerea unor lansete dar vroiam sa aud de la cineva care a si folosit si facand o comparatie directa intre cele doua nu separat si in topicuri diferite,ms oricum,sper k nu e cu deranj topic-u,,,bafta

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 19 Ian 2013, 20:04

depinde la ce lansete voi ramane sa achizitionez o sa fie folosite cu mulinete okuma axeon v2-80,care ziceti ca ar merge???? ce avantaje si dezavantaje??????,,,

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de gor965 » 19 Ian 2013, 22:10

magnatum scrie:vreau sa achizitionez in perioada urmatoare un set de cate 4buc lansete crap,am ajuns dupa mai multe cautari la cele doua,va rog daca se poate sa-mi dati un sfat cine a folosit asa ceva.lanseta prowess recidive 3,6m-3lbs-2tronsoane mandrina aluminiu inel plecare 50mm sau fox warrior s 3,9m-3,5lbs 2tronsoane inel plecare 40mm,Preturile sunt la amandoua intre:360-380ron.multumesc mult
Din cate vad vrei sa alegi intre o lanseta de 3.60 - 3 lbs si una de 3.90- 3.5 lbs ... si nu prea inteleg de ce ? ...adica, nu conteaza deloc lungimea, TC-ul, actiunea, etc. ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 20 Ian 2013, 11:33

domnule gor965,bineinteles k este un lucru f.important in cele mentionate de dvs.si asta imi inclina decizia spre fox warrior s 3,9m-3,5lbs dar nu am avut ocazia sa pun mana pe o astfel de lanseta,iar in ceea ce priveste prowess recidive am testat-o pe a unui prieten si mi sa cam lipit de mana in lanseuri si drill desi as vrea ceva 3,9m,totusi cred k o sa raman pe fox warrior,asta daca nu mai e nimeni sa mai dea detalii,multumesc mult

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de osc1or » 20 Ian 2013, 11:42

Depinde f mult unde pescuiesti.
Daca lacurile pe care le frecventezi au 50-80m latime, poti sa iti iei ce vrei.
Daca lacurile sunt late, 120m +, lacuri unde orice m in plus face diferenta, trebuie sa te orientezi spre lansete mai lungi, mai puternice, adica 3,90m, 3,5lbs min, cu actiune progresiva sau chiar rapida, de varf...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 20 Ian 2013, 12:01

ms mult asc1or,cred k o sa raman la fox warrior s,sper sa fie o alegere buna chiar dak am citit k mai sunt probleme la pastilele inelelor,sper sa nu fiu acel ghinionist sa am parte de neplaceri,multumesc mult

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de osc1or » 20 Ian 2013, 12:22

in Buc exista cateva ateliere unde se pot schimba inelele sparte cu inele cel putin la fel de calitative, deci nu te speria din acest pdv.
p.s. vad ca esti din Sibiu, mi-e greu sa cred ca nu gasesti si acolo asa ceva
Critic echilibrat

Avatar utilizator
tavii83
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 04 Ian 2013, 00:02
Localitate: Oradea

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de tavii83 » 20 Ian 2013, 12:27

Nu vei regreta daca te orientexi catre Fox.Eu m-am indragostit la prima vedere de ele.
Chertes Octavian < C&R >

Avatar utilizator
max-carpfishing
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 29 Dec 2012, 21:45
Localitate: Italy

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de max-carpfishing » 20 Ian 2013, 12:40

osc1or scrie:in Buc exista cateva ateliere unde se pot schimba inelele sparte cu inele cel putin la fel de calitative, deci nu te speria din acest pdv.
p.s. vad ca esti din Sibiu, mi-e greu sa cred ca nu gasesti si acolo asa ceva
De ce sa schimbi tot inelul?Pai la fabrica aia din China,unde se fabrica inelele in general, cum credeti ca se baga pastila aia acolo pe rama metalica?Intradevar pastilele Sic sunt mai fragile,dar si cele Alconite tot pe acolo sunt,asa ca toata chestia e sa ai grije si sa fi un pic atent cu manipularea betelor.
Imagine

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de corsaru » 20 Ian 2013, 13:50

Salut,
Pana acum ai primit numai sfaturi bune, putine, dar bune. Nu poti sa ceri la altcineva sa aleaga in locul tau, mai ales cand este vorba de 3,6 m - 3,0 lb - inel plecare 50 mm si 3,9 m - 3,5 lb - inel plecare 40 mm. La inceput toti am fost in '' ceata '' ca tine si citeam tot ce se putea. Nu trebuie sa alegi o lanseta pana nu arunci cu ea, cel putin asa am facut eu. Cautam sa aleg intre cateva modele si am cumparat cu totul altceva. Conteaza ce fel de pescuit preferi, baltile pe care le frecventezi, etc.
Este greu de crezut ca sunt pescari care cunosc foarte bine cele 2 modele care te intereseaza pe tine.
Sfatul meu este sa nu te grabesti, mai citeste, spune-ne ce iti doresti de la pescuit, incearca sa vezi cateva modele de lansete la prieteni, cunoscuti, magazine si, cel mai important, ma repet, sa arunci cu ele.
Si nu uita: de cele mai multe ori, fiecare isi lauda propriile lansete, asa ca atentie!

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 20 Ian 2013, 20:18

corsaru scrie:Salut,
Pana acum ai primit numai sfaturi bune, putine, dar bune. Nu poti sa ceri la altcineva sa aleaga in locul tau, mai ales cand este vorba de 3,6 m - 3,0 lb - inel plecare 50 mm si 3,9 m - 3,5 lb - inel plecare 40 mm. La inceput toti am fost in '' ceata '' ca tine si citeam tot ce se putea. Nu trebuie sa alegi o lanseta pana nu arunci cu ea, cel putin asa am facut eu. Cautam sa aleg intre cateva modele si am cumparat cu totul altceva. Conteaza ce fel de pescuit preferi, baltile pe care le frecventezi, etc.
Este greu de crezut ca sunt pescari care cunosc foarte bine cele 2 modele care te intereseaza pe tine.
Sfatul meu este sa nu te grabesti, mai citeste, spune-ne ce iti doresti de la pescuit, incearca sa vezi cateva modele de lansete la prieteni, cunoscuti, magazine si, cel mai important, ma repet, sa arunci cu ele.
Si nu uita: de cele mai multe ori, fiecare isi lauda propriile lansete, asa ca atentie!
e adevarat k pana la urma o sa fie alegerea mea,dar totusi am considerat k un sfat e bine venit chiar si in cele mai bune momente ale vieti nu numai la .......dar totusi de ce ziceti sa am mare atentie,e ceva legat de fox warriors???????multumesc mult

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 20 Ian 2013, 20:31

lansetele care le voi achizitiona o sa fie folosite cu okuma axeon v2 80,rog dak e ceva in neclar:nepotrivire,avantaje.Daca se poate sa-mi dati si niste detalii privind incarcarea tamburiilor cu umplutura(vreau sa pun fir 0,28-0,30mm)pescuiesc pe ape private unde gradu de agatatura e ffff.mic si nu plantat in concluzie cred k ar ajunge linia principala in jur de 300-350m/tambur,dar ce facem cu restu k intra 575m la un fir de 0,30mm,.P.S.as ramane la fox warrior s 3,9m-3,5lbs.MULTUMESC DE TIMPU ACORDAT

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”