Telescopice de crap

Moderatori: gor965, florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Telescopice de crap

Mesaj de gor965 » 19 Feb 2009, 19:53

cosmake scrie:As fi curios daca mai stie cineva si alte telescopice mai de calitate. Va rog cine mai stie si alceva sa posteze aici ca eu chiar nu stiu daca ar fi alceva mai bun decit Sert la ora actuala
Intrebi ,asa ,la modul general daca sunt alte lansete telescopice mai bune decat Sert ? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Telescopice de crap

Mesaj de cosmake » 19 Feb 2009, 20:06

Da la modul general si particularizat cu exemple in acelasi timp :) (numai la telescopice ma refer si sa am si de unde cumpara din tara)
Ce trebuie sa urmaresc la cumpararea unei lansete telescopice pentru crap?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Telescopice de crap

Mesaj de gor965 » 20 Feb 2009, 00:34

cosmake scrie:Da la modul general si particularizat cu exemple in acelasi timp :) (numai la telescopice ma refer si sa am si de unde cumpara din tara)
Ce trebuie sa urmaresc la cumpararea unei lansete telescopice pentru crap?
Lineaeffe Spring
Maver TeleCarp Jurassic
K-Karp Excelence
BFF Telescopic Carptech

Urmareste ca inelele sa fie fixate pe blank nu pe guler metalic. Inelul de plecare sa fie fixat pe segmentul 2. La zona de contact inre segmenti cand lanseta e stransa sa existe un manson (un inel) de cauciuc. Inelul de varf cat mai mare posibil.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Telescopice de crap

Mesaj de scorpion » 22 Feb 2009, 09:49

in cazul meu lansetele telescopice le folosesc pe prut unde cursul este mai mult prin padure iar lansetele din 2 bucati ma impiedica foarte mult la transport .folosesc niste bff de care sunt foarte multumit ,mai ales in drill ca aici nu ai nevoie de lansari extreme ,dar daca e nevoie poti atinge 100m relativ usor

Avatar utilizator
huma ionut
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2009, 21:22

Re: Telescopice de crap

Mesaj de huma ionut » 03 Mai 2009, 21:54

salut prieteni.sint un pescar mai neobisnuit..adica eu nu prind aproape niciodata.legat de lansetele telescopice imi permit sa va spun o mica povestioara..eu cu amicii mei mergem la peste mai ales noaptea..eu si ''adi'' sa ai spunem avem lansete din trei bucati..rezistente nevoie mare..3,60..4 bucatti fiecare dar ale dracului de lungi si greu de carat..in loganu meu de abia punem 8 lansete de astea desfacute..mai avem fiteshacare cite 2 rucsaci..scaunu ..o cutie mare si verde pe roti cam cit portbagajul loganului..plecam seara la 6..o ora pina la balta...15 minute dat jos echipamentu...eu si ''adi'' fiecare cite 4 drumuri la malul apei..cam 40 de min. de carat ca magarii..apo 10 min sa ne revenim..desfa apoi inca 10 min. lansetele..din acet moment mai dureaza inca 40-45 de minute pina sa le avem pe toate in apa..insa..aici e shpilu!!!sintem transpirati..obositi..si am pierdut timp pretios..
in antiteza cu noi vine alt amic..are 4 lansete in portbagajul masinii..telescopice..de 2.70 ..strinse se fac cam de 50-60 de cm..si au si mulinetele prinse ..cu firul prins de ultimul inel al batului strins..le tine ca pe un buchet de flori..mai are un scaunel pic si pliabil..o cutie cam de plastic cu miner in care are citeva forface si rezerve..
noi..magarii...adica eu si adi ..stam lesinati pe malul apei si ne tragem sufletu dupa cursele facute..si ne uitam la ''amatoru'' de costi care isi aseaza cele patru lansete pe cracane...in cam..10--15 min...de cind a ajuns pe balta..are nemernicu si juvelnic..de ala cu inele flexibile care se face mic si are si husa la el.in 15 minute si-a pus lansetele in apa....si se uita la noi tacticos...
pe parcursul noptii costi..amatoru ..a prins cit noi amindoi..dexteritatea cu care minuia cele patru bete ne uimea..si am mai aflat ca mulinetele erau de firma ..calitatea lor compensa lungimea scazuta a betelor..
de dimineata a strins in 1o minute si ne-a asteptat in masina..noi am strins in o ora si jumate..si am fost rupti de oboseala..intrebarea este:necesita oare sa car eu dupa mine lansete din 2 sau 3 bucati cind la fel de bune sint si cele telescopice?de cite ori am scapat eu un peste din cauza batului?oare atunci cind ma duc la peste de ce pare ca ma mut?va multumesc pentru timpul acordat si astept sfaturi sau critici.......

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Telescopice de crap

Mesaj de toader nicolae » 04 Mai 2009, 01:12

Daca pescuiesti pe un rau sau pe o balta unde nu tebuie sa arunci departe nu iti trebuie bete lungi si nici foarte performante.Dar ce faci cand locul unde sta pestele este la 120-140 de metri?????Sunt huse in care poti baga linistit pana la 6 lansete cu tot cu mulinete si poti sa si lasi firul trecut prin inele daca vrei sa nu mai pierzi timpul pe balta.Ca sa nu iti mai spun ca este diferit si drill-ul cu un peste mare cand ai o lanseta de 270 fata de lanseta de 390.Asa ca tu sti mai bine in ce conditii vrei sa le folosesti dar trebuie sa intelegi ca nu de nebuni,toti pescarii mari de crap din lume folosesc lansete din bucati in dauna celor telescopice.Personal folosesc "EXTREME CARP" de la Baracuda 390 3 bucati stranse 130 si spun ca fac fata la orice situatie fara nici o problema.Chiar si aruncari la distant,sar 110 metri(nu am masurat niciodata) cu fir de 0.36 pe ele.Daca pun un 0.25 cu siguranta mai castig cateva zeci de metri.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Telescopice de crap

Mesaj de gor965 » 04 Mai 2009, 16:38

Mai dragilor ,eu am avut niste experiente in trecut cu unele bete telescopice incat nici n-as vrea sa mai aud ca se fabrica genul asta de lansete ! Imi sareau pastilele la inele ,inelele la fel ,ieseau singure (cat superglue le-am bagat... ~x( ) uneori nu mai puteam sa starng lanseta , trosneau si paraiau la imbinari ,se toceau dupa aceia si imi sareau tronsoanele ,etc. etc. Ce mai ,alea din 2 buc. sunt sfinte !
Eu plec la balta la ora 4 dimineata si ajung la balta in 20 min ,mergand pe bicicleta. :D Cand pescuiesc in scurt iau betele de dunare ,3.00 m din 2 buc , 4 la numar ,echipate complet si bagate in husa (mulineta pe lanseta ,firul tras prin inele , plumb ori momitor pe tub antitangle ori inline ,forfac si porumbul pus pe firul de par de cu seara :)) ) In 10 min. am pus rodpodul pe pozitie (cu swingeri ,avertizori si suportii spate) in urmatoarele 10 min pun nada pe momitoare si lansez 3 bete la apa ! a 4-a lanseta o dau izolata (pe pozitie viitoare cum ai spun eu ) .De mentionat ca : husa care tine betele gata de atac e de baza in pescuitul fulger pe care-l practic ,nada de dimineata o fac in prima faza acasa ,moment ce coincide uneori si cu taierea si pregatirea patrateleleor de mamailiga ,pestele trage in zona aia intre ora 6-8 AM , mai pierd ceva timp hranind o haita de caini care pana m-au cunoascut au facut taraboi si-au speriat pestii ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Telescopice de crap

Mesaj de Butaru Gabriel » 04 Mai 2009, 19:07

M-am obisnuit cu ale mele telescopice Trabucco Daytan 140-150g de 3,5m si Ron Thompson 80-150g,3,5m.Stiu ca daca ma iau dupa gura lumii trebuia sa le arunc de mult pe telescopice, dar la ce pestisori' am scos cu ele multi si-ar schimba parerea.Eu cred ca-i numai un moft asta cand zice cineva ca vezi doamne telescopicele nu isi au locul si rostul la Dunare.Daca dai cu un bat de alun sau trestie si tu te simti bine asa nu vad care-i problema lui x sau y.Mai sare cate unul si zice ca mulineta aia nu-i buna sau lanseta aia nu trebuia sa o cumperi pentru ca era mai buna cealalta,pana aici totul ar fi ok daca sfaturile ar fi de la persoane care s-au lovit de acele probleme.Din pacate multe sugestii si sfaturi le primesti de la persoane care n-au fost de foarte mult timp sau chiar deloc la o balta,in aceasta iarna am cumparat cateva bete de 3 m din 2 bucati dar tot telescopicele imi fac cu ochiul. Fir intins la toata lumea.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Telescopice de crap

Mesaj de Neamtul » 05 Mai 2009, 01:42

Nu o sa renunt la telescopice niciodata.Am avut ~50 telescoape si numai doua am reusit sa le rup.Una avea defect de fabricatie si una am fortat-o la maxim(am fost si foarte nervos)ca sa se rupa.Amandoua au fost "chinezarii" de 20-30lei.Am mai avut probleme cu inelele telescopicelor dar si aici e vorba de betze china.Nu am vazut pana in prezent lanseta tele de firma care sa aibe problemele mentionate de mine.Am mai multe telescopice de care sunt foarte multumit si nu am dat multi bani pe ele si intentionez sa mai cumpar cateva.Betele din doua bucati de 3,90m o sa le folosesc anul acesta de maxim 20 ori fiind incomod de transportat iar in rest telescopicele vor fi de baza.Nici nu ma gandesc sa car dupa mine la Mures betele de crap(din 2 buc.)de 3,90m,daca stiu ca am in raft acasa(langa cele din bucati)o gramada de "telescoape"practice si bune.Inca nu am vazut lanseta tele(de firma)rupta in lanseu sau drill si nici nu cred c-o sa vad vre-odata.Eu mai merg ocazional pe niste balti care au cateva hectare si exista bancuri si gropi cate vrei dar pe localnici ii doare-n...p--a de faptul ca toti strainii se inghesuiesc sa lanseze monturile pe mijlocul baltii.Localnicii pescuiesc cu lansete tele,atat la grund cat si la pluta si prind mai mult si mai repede decat craparii profesionisti cu lansete jmechere din bucati.De unde putem sa stim noi pescarii ca pestele sta acolo unde lansam noi?Noi presupunem ca stim unde sta...si la sfarsitul partidei ne miram ca n-am prins,cu toate ca am lansat fix in locul nadit la 140m de mal. :))
Mai,oameni buni,in pescuitul crapului(si pescuitului in general)nu e nevoie neaparata de "din bucati",e un moft.O necesitate devine numai atunci cand chiar avem ambitii mari,vrem sa tinem pas cu moda si...vrem sa ne invidieze pescarii vecini. :
Sa fiim seriosi,majoritatea pescarilor de pe acest forum folosesc sau au acasa si lansete telescopice si nu ar renunta la ele niciodata. [-(
Eu betele mele de crap din 2 buc le-am luat ptr. simplul fapt ca toti au si am vrut si eu.Acum le am de trei luni si nici macar nu le-am scos din huse. :) Nu prea se merita investitia in echipament sofisticat/specializat decat daca participati la concursuri,aveti bani de-i puteti intoarce cu furca sau locurile frecventate de voi cer un anumit tip de scule.In rest lansetele smechere se cumpara mai mult din pasiune,nu din necesitate.
Recomand lansetele Tele de la Lineaeffe,Cormoran,Daiwa,Maver si Shimano.Credeti ca aceste firme isi pot permite sa se faca de ras?Lansetele tele exista pentru ca exista o piata(destul de mare)pentru acest tip lansete si fi-ti convinsi ca va exista inca multa vreme de-acum in colo. L-)
Ce ar fi pescuitul fara lansetele Telescopice? #-o ...90%din pescarii romani le folosesc,nu invers cum cred unii. ;)

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Telescopice de crap

Mesaj de Qnyx » 05 Mai 2009, 03:41

Permiteti-mi sa nu fiu de acord in totalitate cu postul dumneavoastra. Ati afirmat ca pescuitul cu lansete din bucati este un "moft"; pai de ce sa fie un moft ? Eu dupa mine daca as avea posibilitatea cred ca as pescui cu lansete de 3,90 dintr-o bucata. Aici e vorba de actiunea blank-ului; cu cat este mai "fragmentat" cu atat se comporta mai ciudat in drill si in aruncare. Daca punem problema din punct de vedere al gusturilor, fiecare e liber sa isi ia ce doreste; exista o multitudine de produse in magazine. Faptul ca Shimano, Daiwa, etc... fabrica lansete din bucati, asta nu inseamna ca si sunt extraordinar de bune; da sunt bune, dar nu fenomenale. Daca vrei cel mai bun bat, atunci cu siguranta iti iei unul dintr-o bucata. Ca sa fac o analogie, drumul Bucuresti - Ploiesti poate fi parcurs si cu o Dacie si cu un Opel Astra, dar si cu un Mercedes S Klasse. Asa e si la scule de pescuit; sunt convins ca se prinde peste si cu un bat de trestie mufat cu tuberman, dar si cu bolognese de 3000 de euro bucata.
Ce ar fi pescuitul fara lansetele Telescopice? #-o ...90%din pescarii romani le folosesc,nu invers cum cred unii.
Pai pescarii romani le folosesc din obisnuinta, datorita costurilor si datorita faptului ca nu prea pun asa mare pret pe pescuit; in momentul cand incepi sa consideri pescuitul mai mult decat un banal hobby, respectiv o arta, atunci cu siguranta te intereseaza calitatea sculelor de pescuit si incepi sa te informezi temeinic inainte de a achizitiona ceva, intrand de exemplu pe forumul infopescar.tv :">
Nu prea se merita investitia in echipament sofisticat/specializat decat daca participati la concursuri
Oare ? Investitiile le fac fiecare dupa buget, pasiune, etc... Abatandu-ma un pic de la subiect, imi aduc aminte de tineretele mele, cand intr-o vara, in vacanta de vara fiind, am muncit ca barman intr-un restaurant 3 luni si am strans toti banii castigati; la sfarsitul job-ului meu temporar cu banii stransi mi-am petrecut o saptamana de vis in delta la pescuit. Toata lumea se uita la mine si avea impresia ca cine stie ce "barosan" sunt, dar nimeni nu si-a inchipuit de fapt ca eu am muncit 3 luni pt. banii aia ca sa pot sa ma distrez 1 saptamana. Acum apare intrebarea: cati ar da salariul pe 3 luni pe placerea pescuitului ? Foarte putini probabil. la fel e si cu sculele; nu toti sunt "barosani" daca au vreo lanseta mai buna sau un cort mai destept; poate ca respectivii au strans din dinti ca sa achizitioneze ceva de calitate. Si in ceea ce ma priveste, chit ca nu am bani, dar daca am nevoie de ceva, in nici un caz nu dau banii pe toate gunoaiele; cand ai un punct de referinta si ai pescuit cu lansete de tipuri diferite (telescopice si din bucati), ai sa observi ca lansetele din bucati sunt net superioare si cu greu te intorci la telescopice. Eu merg pe principiul ca lansetele le cumperi ca sa le ai toata viata (eventual sa le lasi mostenire), asa ca avand in vedere ca nu cumpar in fiecare zi asa ceva, de ce sa nu cumpar ceva deosebit ?
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Telescopice de crap

Mesaj de Neamtul » 05 Mai 2009, 11:53

Pai..,lanseta telescopica nu inseamna neaparat lanseta proasta.Sunt rare situatile in care folosesc exclusiv lansetele din buc(si crede-ma ca am multe)...imi sant..peste mana,mai mult incurca decat sa ma avantajeze.La achizitionarea unei lansete trebuie sa ti cont si de locul de pescuit si de modalitatea de transport si de multi alti factori.Am vazut crap de 7kg prins pe balta,la pluta,cu lanseta Apollo 3,60 30-60gr. si lanseta s-a comportat excelent,nu a scartait deloc.Diferentele reale intre Tele si Bucati le vezi numai in conditile extreme,cu care un pescar de rand nu prea se intalneste la pescuit.La mine in localitate lansetele de crap din bucati sant o raritate.Din cate stiu nu sant mai mult de 5-7 persoane care au asa ceva,restul pescuieste cu china :) ..si culmea prind si peste.
Sant bune si telescopicele dar trebuie alese cu atentie. ;)

PS:Nu ma lua cu Dumneavostra ca sunt tanar :)) ,luna asta fac 22 ani. :)

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Telescopice de crap

Mesaj de toader nicolae » 05 Mai 2009, 12:22

Nu aspus nimeni ca lansetele telescopice sunt proaste sau ca nu prind peste.Trebuie sa sti tu in primul rand ce vrei de la lansetele tale.Daca vrei o lanseta mai rezistenta in timp,mai subtire,mai usoara apeelezi la o lanseta din 2 bucati(eu folosesc din 3 si are 130cm stransa).Daca vrei o lanseta mai comoda pe care poti tine in permanenta mulineta si cu montura si la balta doar o desfaci si arunci atunci te indrepti spre telescopica.Dar trebuie sa intelegi ca nici macar nu sufera comparatie lansetele din bucati fata de cele telescopice.
Preturile corecte la lansete trebuie sa fie undeva la maxim 500-700 ron si in opinia mea cam tot ce platesti peste aceasta suma este doar firma.
Sun convins ca vei gasi si lansete de 200 de ron care sa se apropie foarte mult de alea foarte scumpe dar sunt mult prea putine si pana le descoperi ai sa platesti cat ai plati pe cele scumpe la care ai garantia numelui.
Chiar am vazut o emisiune in care George Alexandru impreuna cu niste prieteni au facut niste teste de aruncare cu 3 tipuri de lansete printre care si una de 200 ron si spunea ca nu a sesizat diferente foarte mari in aruncare.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Telescopice de crap

Mesaj de gor965 » 05 Mai 2009, 12:28

Eu am vazut crap de 9 kg scos cu o lanseta telescopica de 2.10 m care cu tot cu mulineta (marimea 20) a costat 4,8 ron (48.000 lei vechi) . Manerul mulinetei s-a rupt in timpul drilului ...dar lanseta n-a cedat ! ;) ...pret/calitate Excelent !!! >:)
Hai sa fim seriosi ,cel putin in pescuitul crapului ,lanseta potrivita are anumite caracteristici pe care o telescopica nu le poate indeplinii in totalitate ! In rest ,fiecare stie cand pune mana pe un bat (orice tip de bat) ,daca e bun ptr. el sau nu !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
huma ionut
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2009, 21:22

Re: Telescopice de crap

Mesaj de huma ionut » 05 Mai 2009, 23:13

buna seara..un amic de al meu a facu un imprumut la banca sa isi ia masina..ramanindu-i cam 100 de milioane se duce si isi ia 6 lansete cu mulinete cu tot..jonson si star sau atack....parca asa erau firmele...in jur de 18 milioane fiteshacare...niste minunatii..am pus mina pe ele si eu..puteai sa arunci cu sine de tren la 150 de metrii..si frumoase foc..cu husa cu tot..intrebindu-l daca da cu ele..ce imi spune!!!! ESTI NEBUN???DACA MI LE FURA NOAPTEA CIND DAU LA CRAP...pai si cu ce dai nene??pai...zice amicu..am ''topoare'' din obor..cam 3-4 sute bucata cu tot cu mulineta...am vreo 24 de bucati ...de se strica una..nu-i bai..la cit costa..de mi-o fura una..iar nu-i bai...dar de scapat vreun crap nu am scapat din cauza batului...la ceva timp amicu ma anuntat ca vinde betele cu tot cu mulinete si husa...cere 200 de euro ca sa lase la 1600...
vedeti dumneavoastra?telescopicele sunt clar mai practice...mai ieftine..si doar un pic mai slabe ca cele din 2 sau 3 bucati...si inca ceva..cu o husa mica pot fi tinute cam tot timpu in portbagaj..fara sa deranjeze...pleci la tara..ai sculele cu tine..mergi la iarba verde....ai sculele cu tine..
va spun sincer ca daca loganu meu ar fii un NISSAN PATHFINDER...si nu asi fi un functionar cu statut special al statului...astfel incat sa imi permit sa stau cite 3 zile pe balta..si eu mi-asi lua din 2 bucati de ...pentru ca nu asi fii presat nici de timp nici de spatiu....asa ca telescopica este o alternativa ieftina si buna..
in curind o sa-mi achizitionez niste bete telescopice pe care le ochesc in europa de la revelion...puteti sa rideti cit vreti...ca eu de acolo imi iau betele....o sa le fac niste poze si o sa vi le arat...apoi o sa le testez sa vad cum se comporta....

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: Telescopice de crap

Mesaj de Closcutz » 06 Mai 2009, 00:40

Pescuitul e o arta si nu cred ca un pescar poate fi catalogat bun sau rau numai dupa tipul de lansete pe care le foloseste. Maiestria si cunoasterea locului, a pestilor, utilizarea momelii potrivite fac diferenta pana la urma. Avand in vedere ca am si lansete din 2 bucati si telescopice pot spune cu siguranta ca cele din 2 bucati sunt clar mult mai rezistente. Cele telescopice au de obicei o sensibilitate mai mare ce imi este de folos cand pescuiesc dupa caras, platica sau la salau cu bucatica de peste. Cred ca o lanseta nu se cumpara numai in functie de performantele ei teoretice, ci trebuie avut in vedere dc ea se potriveste stilului abordat. Cand merg cu bicicleta si cu rucsacul la Dunare e clar ce car dupa mine(am scos crap de 5,3 kg cu o lanseta Cormoran tele spin cu actiune 20-40 si lungime de 2,4 m si de atunci, anii au trecut peste ea iar lanseta se prezinta ca noua!). Cand merg cu barca dupa crap in agatatura ma bazez in totalitate pe cele din 2 bucati. Un alt fapt demn de retinut este ca si la mine in zona 90% dintre pescari folosesc telescopice, iar unii dintre ei sunt pescari din tata in fiu, cu crapi capturati aproape zilnic la Dunare! Sunt multe coordonate in joc atunci cand cumperi o lanseta. In ceea ce priveste concursurile si situatiile dificile e clar ce lansete trebuie sa folosim: din 2 bucati; problema lor cea mai dureroasa fiind numai transportul la locul faptei!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”