Temperatura minima pentru lansete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Temperatura minima pentru lansete

Mesaj de corsaru » 30 Ian 2013, 22:50

Salut,
Unora poate li se pare banala postarea mea, altii poate vor rade, altii ma vor sfatui sa folosesc functia ''cautare'' dar eu ma incapatanez si va adresez urmatoarea intrebare:
Sub ce valori de temperaturi nu este bine sa aruncam cu lansetele? Ma refer, bineinteles, la casting!
Astept parerile voastre pentru care va multumesc anticipat!
Daca nu am postat bine aici rog un moderator sa corecteze.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Temperatura minima pentru lansete

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Ian 2013, 22:59

corsaru scrie:Salut,
Unora poate li se pare banala postarea mea, altii poate vor rade, altii ma vor sfatui sa folosesc functia ''cautare'' dar eu ma incapatanez si va adresez urmatoarea intrebare:
Sub ce valori de temperaturi nu este bine sa aruncam cu lansetele? Ma refer, bineinteles, la casting!
Astept parerile voastre pentru care va multumesc anticipat!
Daca nu am postat bine aici rog un moderator sa corecteze.
O intrebare buna. Exista aceasta "teama" de frig in folosirea lansetelor la multi pescari .

Am folosit lansetele la -7 grade . Solicitate la maxim. Nu a fost nici cea mai mica problema.
La temperaturi mai scazute nu am pescuit ... si nici nu cred ca sunt atat de des intalnite aceste conditii ...

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: Temperatura minima pentru lansete

Mesaj de corsaru » 30 Ian 2013, 23:15

Domnule Mitranescu va salut,
Nu ma asteptam sa raspundeti chiar dumneavoastra la aceasta intrebare, despre care aveam multe indoieli sa o pun, motivele le-am enumerat in prima postare. Banuiam ca nu este bine sa arunc cu ele la temperaturi scazute dar nu eram sigur.
In aceasta iarna am aruncat de cateva ori, in limita timpului, una pentru a ma mentine in forma, a doua pentru a-mi imbunatati tehnica ( sunt totusi incepator ) si nu in ultimul rand pentru a uita de dorul unei partide de pescuit.
Multumesc mult pentru raspuns si multa sanatate!

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Temperatura minima pentru lansete

Mesaj de REMUSGL » 31 Ian 2013, 15:49

Am "depajit" eu cele -7 grade si la fel fara probleme la MTX-uri, doar eu inghetam :D

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: Temperatura minima pentru lansete

Mesaj de corsaru » 31 Ian 2013, 21:15

Cele doua raspunsuri la dilema mea sunt de la posesori de MTX. Eu am Sonik SK 3 si recunosc ca nu am aruncat cu ele la temperaturi negative.
Mai poate cineva sa ne impartaseasca din experienta lui referitor la titlul topicului?
Multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”