NADIREA-operatiune de la A la Z

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Costel Jambu » 26 Dec 2009, 15:31

@Madalin
Astept cu nerabdare sa-mi zici de balta aia,ca sincer de prin zona aia nu am auzit de ce spui tu dar te cred pe cuvant ,ca pana acum ai fost promt si la obiect la toate intrebarile de pe forum ,atat ale mele cat si ale celorlalti forumisti.Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de danipa » 15 Noi 2010, 22:21

sincer sa fiu nu prea gasesc nimic concret...
pescuiesc pe o balta mica undeva in cipru si nu reusesc sub nici o forma sa bat recordul de 6kg. stiu ca balta este foarte veche cca 20 ani. ce e drept ca nu am incercat sa-l dau pe bile pt ca nu se prea gasesc ingredientele necesare pe aici. bun... are namol mult,vegetatie in maluri. merg pe lac,nadesc aprox 2-3 rachete de boabe inmuiate si fierte pt fiecare lanseta.( repet balta este mica aprox 3000mp)
nu am reusit la vreo partida de 12-24ore sa am mai mult de maxim 5 prezentari si chiar daca prelungesc partida pana la 48 de ore ceea ce se intampla mai rar sunt constient ca nu mai prind. de ce? unde gresesc? nu continui nadirea dupa o anumita perioada de timp?

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Costi P » 15 Noi 2010, 22:29

danipa scrie:sincer sa fiu nu prea gasesc nimic concret...
pescuiesc pe o balta mica undeva in cipru si nu reusesc sub nici o forma sa bat recordul de 6kg. stiu ca balta este foarte veche cca 20 ani. ce e drept ca nu am incercat sa-l dau pe bile pt ca nu se prea gasesc ingredientele necesare pe aici. bun... are namol mult,vegetatie in maluri. merg pe lac,nadesc aprox 2-3 rachete de boabe inmuiate si fierte pt fiecare lanseta.( repet balta este mica aprox 3000mp)
nu am reusit la vreo partida de 12-24ore sa am mai mult de maxim 5 prezentari si chiar daca prelungesc partida pana la 48 de ore ceea ce se intampla mai rar sunt constient ca nu mai prind. de ce? unde gresesc? nu continui nadirea dupa o anumita perioada de timp?


de pe 24 dec. sunt si eu in Cypru....poate iti aduc ceva bile :))
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Ion Mironov » 15 Noi 2010, 22:31

costi poate scoti si cati-va crapi....de cipru....poate sunt mai frumosi decat astia de la noi...
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Costi P » 15 Noi 2010, 22:33

jonny_23 scrie:costi poate scoti si cati-va crapi....de cipru....poate sunt mai frumosi decat astia de la noi...
n'ai vazut ?...cica e namol si vegetatie...cine stie ce monstrii or fi ascunsi pe acolo ....monstri mari si multi :D
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Madalin Dirla » 15 Noi 2010, 22:36

Costi P scrie:
jonny_23 scrie:costi poate scoti si cati-va crapi....de cipru....poate sunt mai frumosi decat astia de la noi...
n'ai vazut ?...cica e namol si vegetatie...cine stie ce monstrii or fi ascunsi pe acolo ....monstri mari si multi :D
Ai grija Costi,am auzit ca cipriotele sunt foarte bataioase in drill :)) =)) asa ca ai grija ce intepi :D !!

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Costi P » 15 Noi 2010, 22:42

Madalin007 scrie:
Costi P scrie:
jonny_23 scrie:costi poate scoti si cati-va crapi....de cipru....poate sunt mai frumosi decat astia de la noi...
n'ai vazut ?...cica e namol si vegetatie...cine stie ce monstrii or fi ascunsi pe acolo ....monstri mari si multi :D
Ai grija Costi,am auzit ca cipriotele sunt foarte bataioase in drill :)) =)) asa ca ai grija ce intepi :D !!

sunt bataioase Madaline...ca la cat de urate sunt, cred si eu ca se bat pe " hrana " :))

PS. Danipa, scuze de off topic...acum pe bune, daca vrei iti aduc ceva bile din Romania...poate scoatem si ceva crapi impreuna ;)
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Madalin Dirla » 15 Noi 2010, 23:20

Ai grija Costi,am auzit ca cipriotele sunt foarte bataioase in drill :)) =)) asa ca ai grija ce intepi :D !![/quote]


sunt bataioase Madaline...ca la cat de urate sunt, cred si eu ca se bat pe " hrana " :))

PS. Danipa, scuze de off topic...acum pe bune, daca vrei iti aduc ceva bile din Romania...poate scoatem si ceva crapi impreuna ;)[/quote]

Nici de Craciun nu te potolesti????e clar,nu te mai faci bine niciodata :)) !!!

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de danipa » 17 Noi 2010, 22:39

de bile nu stiu daca e cazul pt ca aici nu este invatat dupa cum am zis.multumesc pt ajutor dar mi-am adus de curand echipamentul pt boilies din tara si am sa ma apuc sa fac cateva. oricum sa stii ca e nevoie mare de un ajutor aici. de pescari nu prea dai pe aici,vin pe balta decat sa plece de acasa. te astept sa prindem niste crapi in noaptea de revelion. app cu ce ocazie prin cipru? pana una alta da-mi un pm cu adresa ta de mess. salutari si numai bine !
P.S. madalin007 sa stii ca ciprioatelor le place sa faca 'pipa' sunt innebunite dupa treaba asta...daca nu stii ce inseamna il poti intreba pe yorgos

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Madalin Dirla » 18 Noi 2010, 00:07

P.S. madalin007 sa stii ca ciprioatelor le place sa faca 'pipa' sunt innebunite dupa treaba asta...daca nu stii ce inseamna il poti intreba pe yorgos[/quote]

Presupun ce inseamna "pipa" dar o sa-l intreb pe Iorgos :))

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de danipa » 18 Noi 2010, 00:22

mai bine sa nu-l intrebi,eventual transimite-i din partea unui forumist: kalo psarima !

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Madalin Dirla » 18 Noi 2010, 00:46

danipa scrie:mai bine sa nu-l intrebi,eventual transimite-i din partea unui forumist: kalo psarima !
:)) :)) :)) :))

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Costi P » 18 Noi 2010, 12:31

danipa scrie:de bile nu stiu daca e cazul pt ca aici nu este invatat dupa cum am zis.multumesc pt ajutor dar mi-am adus de curand echipamentul pt boilies din tara si am sa ma apuc sa fac cateva. oricum sa stii ca e nevoie mare de un ajutor aici. de pescari nu prea dai pe aici,vin pe balta decat sa plece de acasa. te astept sa prindem niste crapi in noaptea de revelion. app cu ce ocazie prin cipru? pana una alta da-mi un pm cu adresa ta de mess. salutari si numai bine !
P.S. madalin007 sa stii ca ciprioatelor le place sa faca 'pipa' sunt innebunite dupa treaba asta...daca nu stii ce inseamna il poti intreba pe yorgos

belea.....o sampanie la 12 noaptea...si crapul in drill...vis nu alta <:-P

poate dezvolti mai mult ce e cu pipa aia ;)
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
ionut222
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 14 Oct 2008, 20:52

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de ionut222 » 06 Dec 2010, 22:55

in ce oras este balta cunva la baraj la limasol?

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de danipa » 10 Ian 2011, 21:15

Buuun...
Sa incepem cu inceputul !
,Ciprioatele’ nu au muscat... :D
Partida a esuat ca sa zic asa,ea s-a tinut dar nu ne-am tinut noi de ea...glumesc,ne-am imbolnavit grav si eu si Costi dupa ce am mancat niste sandwich-uri cu maioneza.
Peste nu am prins fiind si timp scurt aprox 14 ore, in schimb am invatat niste lucruri extraordinare de care sunt constient ca nu le remarcam fara ajutorul lui Costi !
Sa incep sa vi le spun,apoi sa le dezvolt putin:
Nada,monturi,finite, sondarea urmata de o strategie de localizarea pestelui si modul in care se nadeste corespunzator.
Cand spun nada,sa nu va ganditi la cine stie ce. Este vorba de binecunoscuta mamaliga,care cu putina atentie se prepara foarte usor si face minuni ! Am testat-o la ceva timp pe 8-9 ianuarie si pot sa spun ca am inceput anul bine.
De monturi nu va mai spun ce diferenta este intre cele vechi si cele care mi le-a aratat Costi si cata finite au capatat acum. Ale mele erau labartate,neechilibrate,uneori aveam peste intepat superficial !
Fara sondarea locului de pescuit nu poti avea prea multe satisfactii. Cred ca este cel mai important factor care face din partida 50%,restul e can can !
Strategia, despre strategia de nadire se poate vorbi in functie de mai multi factori: structura fundului baltii,anotimp,tabieturile crapului in balta respesctiva,durata partiedei,etc... nu vreau sa va plictisesc dar e bine sa stiti ceea ce eu nu am stiut pana acum. le aveam pe toate dar nici una din ele nu era pusa la punct si din acesta cauza am avut mai multe partide esuate. Trebuia sa invat sa aplic la balta potrivita, strategia corespunzatoare dupa factorii de mai sus.
Multumesc in primul rand forumului infopescar ca l-am cunoscut pe Costi,apoi lui Costi ca m-a invatat atatea lucruri si mai are o gramada sa ma invete(nu scapi tu de mine...vin eu la Bucuresti sa facem partida aia promisa,,,, sa mancam un sandwich cu maioneza’’’)si in acelasi timp felicitari CLUBULUI CARP ZONE deoarece reuseste sa-si selecteze membrii in asa fel incat nu doar clubul sa aiba asemena satisfactii ! inca o data multumesc si fir intins tuturor !
Concluzie: sa reusiti sa gasiti prieteni precum Costi Pascu, sa va doriti sa pescuiti la crap cand in Romania e zapada de 2m,iar pentru cei mari de pe forum...luati exemplu...invatati-i pe cei mici si dornici de a practica acest minunat sport(virus fara antidote).SECRETUL ,UNDE E SECRETUL ?
p.s. madalin,joni aveti un supercoleg si felicitari si voua ca formati o echipa de invidiat !
FIR INTINS SI UN AN NOU MAI BUN PENTRU TOTI PESCARII !
**== **== **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”