Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de florinalin » 17 Dec 2012, 20:00

si zici ca e si ceva crap pe-acolo?
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
radu c.
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 11 Dec 2011, 17:17
Localitate: Targu Jiu

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de radu c. » 23 Mai 2013, 13:46

se mai pescuieste crap in 2013 in aceasta balta?

Avatar utilizator
mitos
senior
senior
Mesaje: 157
Membru din: 10 Dec 2007, 22:19
Localitate: Tg-Jiu

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de mitos » 08 Iul 2013, 07:05

Da...100 lei 24 ore...am fost de 2 ori cate 24 ore si nu s-a prins crap pe balta..e iarba multa pe balta 1 si nu mananca...sincer nici nu am vazut sa sara su ceva! poate daca ai barca sa gasesti un loc fara iarba prinzi ceva altfel....

Avatar utilizator
mihnea2013
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 19 Aug 2013, 11:39

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de mihnea2013 » 19 Aug 2013, 12:02

Am fost la aceasta balta vineri, 16 august, dar nu aveti ce cauta acolo la pescuit. Peisajul este superb, daca asta cautati. Este o ferma piscicola si zona este o rezervatie, Blahnita. Am stat de la 10 al 14. In privinta pescuitului, acolo unde dorea administratorul sa pescuim ( 50 lei) era o balta, salbatica, neoxigenata si plina de vegetatie, cu apa mica. Practic nu aveai cum sa pescuiesti, monturile se scufundau in vegetatia foarte deasa. Am dat de cateva ori si cu blinkerul si am tras de la suprafata numai bradis. Ne-am mutat intr-una apropiata care era mai adanca, fara vegetatie. Intr-o ora am prins cam 5 ciortanei de 200 - 300 gr dar a venit administratorul si ne spus sa plecam de acolo si sa pescuim in ghiolul ala de langa, unde nu aveai ce si cum sa pescuiesti. Acolo crestea puiet de crap si evident ca nu dorea ca noi sa pescuim ci doar sa ne ia banii. Am aflat ca, cu ceva timp in urma, se sufocase ceva stiuca acolo, clar din moment ce apa era mica si probabil ca nu alimenta balta cu apa, ca de, e scump curentul. Peste mare o fi, dar in povestile celor de acolo.
Ideea e ca acolo se creste peste, nu e locatie pentru pescari. Concluzia mea. pentru cei care cauta balta asta, e sa uitati si sa mergeti in alta parte. Daca e sa ma contrazica cineva nu are decat sa experimenteze. Conditii sunt dar trebuie si interes, ori acolo interesul este altul.

Avatar utilizator
smg
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 04 Apr 2011, 09:49

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de smg » 18 Aug 2014, 19:50

Aceasta balta si-a schimbat propietarul ,care deocamdata o tine inchisa....cica pt reamenajari !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”