Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de coool_marius » 30 Mar 2010, 11:55

Deschid acest topic pentru pescarii din Mehedinti si nunumai .
Balta/ferma de la Rotunda se afla in judetul Mehedinti , in raza comunei Izvoarele . Distanta este de aprox 50 km de DrTrSeverin , drumul fiind destul de bun pe ruta Severin-Simian-Hinova-Rogova-Vanjulet-Cioroboreni-Petulele-Gruia-Izvoarele.
Exista si variante mai scurte , insa drumul nu este asa bun.
Duminica am fost la o partida de stiuca . Apa este inca rece si venind si dupa prohibitie , nu a fost asa activa . Totusi , am prins una la pestisor viu , dupa amiaza , avand undeva peste 3 kg . Au fost niste pescari din Craiova care au facut treaba bunicica la voblere de suprafata , dar care au avut barci si au intrat pe balta , pe langa stuf .

Am discutat azi cu patronul de acolo si i-am cerut cateva detalii .. peste , este foarte mult si suficient de mare incat sa satisfaca toate visele pescarilor .. stiuca pana in 18 kg ( s-a prins anul trecut in toamna ) , caras la 1 ..1,5 kg , destul de mult , crap ( in balta speciala de crap ) de la 5 kg in sus . Balta este alimentata de un parau , Blahnita . Din pricina asta , apa este ceva mai rece decat in alte parti si se incalzeste putin mai greu. Va merge foarte bine dupa jumatatea lui Aprilie . Anul trecut , am inteles ca s-a prins tot anul stiuca ( recomandate voblere de suprafata , foarte usoare , din lemn de balsa ptr a evita vegetatia suacvatica - care am inteles ca oricum , urmeaza sa fie taiata in scurt timp ) . De jur imprejur se afla stuf in cantitati impresionante , sunt pomi pe margine , pontoane de lemn ( bunicele ) , gratare ... deci loc bun si de iesit la iarba verde . Se poate sta si 2..3 zile , daca aveti cort .
Intrucat se inchide pescuitul pe Dunare curand , pentru cei care vor sa faca o zi..doua de pescuit pe balta asta dupa jumatatea lunii aprilie , este minunat deoarece va incepe si scrumbia in dreptul localitatii Pristol , pe Dunare ( singura care se poate pescui pe Dunare in timpul prohibitiei ) si distanta dintre ele este de max 15 km .. deci aveti posibilitatea sa mergeti si la scrumbie .
Mai jos am pus si cateva foto . Daca mai doriti si alte info , va stau la dispozitie .
Fişiere ataşate
DSC05943.JPG
DSC05944.JPG
DSC05940.JPG
Ultima oară modificat 30 Mar 2010, 12:08 de către coool_marius, modificat 1 dată în total.
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de cosmake » 30 Mar 2010, 12:03

care sint conditiile legat de taxa , monturi, etc.

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de coool_marius » 30 Mar 2010, 12:10

Pentru cei care nu sunt din Mehedinti , atasez 3 foto si cu localizarea .
Sincer , merita iesit pe aceasta balta , atat prin prisma peisajului cat si a faptului ca este foarte bogata in peste .
Fişiere ataşate
1.JPG
1.JPG (51.94 KiB) Vizualizat de 17065 ori
3.JPG
3.JPG (34.57 KiB) Vizualizat de 17065 ori
2.JPG
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de coool_marius » 30 Mar 2010, 12:19

cosmake scrie:care sint conditiile legat de taxa , monturi, etc.

Din cate stiu eu , taxele ar fi urmatoarele :
-- 20 RON pe balta de crap / zi ... pestele prins urmand sa fie ori eliberat , ori platit la iesire , daca se retine ( nu stiu cat este cotat kilugramul ) ... ptr ca nu a fost nimeni la crap , intrucat nu a inceput sa mearga .
-- 50 RON pe celalalte balti / zi ( pestele care/cat se prinde nu se plateste , indiferent de specie )
-- 20 RON inchiriatul de barca / zi .

Peste se prinde , iar taxele consider ca sunt de bun simt si oricum le acopri prin pestele prins .

Referitor la monturi , stiu ca nu sunt restrictii , atata timp cat nu dai la japca si alte chestii care intra in domeniul braconajului sau atata tip cat nu vii cu 50 lansete si ocupi jumatate de dig .

Pentru cei care doresc sa vina , imi pot lasa mesaj in perioada in care vor si le pot da detalii la momentul respectiv despre activitatea pestelui .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
BigBOY
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 30 Mar 2010, 13:32

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de BigBOY » 31 Mar 2010, 09:45

Salutare , sunt nou pe acest forum si vreau sa va zic cteva cuvinte legat de Ferma Piscicola de la Rotunda.
Este superba , mai ales vara fiind multa umbra pe diguri,din cate stiu e destul de bine populata
(Stiuca , Crap peste 5 Kg) si taxa nu mi se pare extrem de mare. Merita incercat mai ales ca sunt si locuri
special amenajate pentru gratare.
Fişiere ataşate
acum o saptamana,dar e inca rece apa !
acum o saptamana,dar e inca rece apa !

Avatar utilizator
gabos81
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 03 Feb 2010, 21:01

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de gabos81 » 31 Mar 2010, 15:25

aveti idee daca a inceput carasul poate dau o fuga a doua zi de paste

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de coool_marius » 31 Mar 2010, 23:21

gabos81 scrie:aveti idee daca a inceput carasul poate dau o fuga a doua zi de paste
A inceput sa umble , dar e cam ametit .. nu prea pune gura ... peste vreo 2 saptamani , cred ca-si da drumu .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de coool_marius » 16 Apr 2010, 10:01

coool_marius scrie:
gabos81 scrie:aveti idee daca a inceput carasul poate dau o fuga a doua zi de paste
A inceput sa umble , dar e cam ametit .. nu prea pune gura ... peste vreo 2 saptamani , cred ca-si da drumu .

Bibani frumoshi , se prind la rama rosie groasa la fund si la carasei foarte mici ... pe balta 1. Se prinde si rosiara mare la pluta , tot la rama . Intr-o sapt va iesi si marele caras din stuf .. cu foamea-n gat.
Pe balta 2 unde a mai crescut iarba in apa , vestitele stiuci stau la panda printre nuferi .. Un skinner de 12 g de la Salmo face ravagii ( spun din exp proprie de sapt trecuta ).
Fişiere ataşate
DSC05957.JPG
DSC05954.JPG
DSC05952.JPG
11042010919.jpg
11042010915.jpg
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
pescarrr
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 19 Mai 2010, 23:45

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de pescarrr » 19 Mai 2010, 23:59

In prima balta de la intrare este crap? Cat e taxa pe zi?Se poate pescui acum s-a dat drumu?

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de coool_marius » 21 Mai 2010, 11:08

pescarrr scrie:In prima balta de la intrare este crap? Cat e taxa pe zi?Se poate pescui acum s-a dat drumu?


Pe langa caras (pana la 1,5 kg ) , biban , rosioara , stiuca , in balta 1 am inteles ca este si crap de toate felurile. Undeva la 70 tone de peste in total .. patronul imi este bun prieten , neavand nici un interes sa ma minta .
A fost cineva , tot de pe aici de pe forum , acum vreo 3 saptamani si a prins vreo 3..4 crapi la 3 kg - bucata , plus cateva rateuri ... banuiesc ca daca atunci a mers , acum sigur merge si e f probabil sa fi inceput bine si carasul la pluta si pe fund - asta pe balta 1 , dar exista si balta dedicata de crap .
Iti pot da numarul patronului de acolo si ii poti cere lui informatii mai actuale - daca si-a dat drumu klumea, taxa ..etc .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
xxxxxx
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 23 Iun 2010, 11:17

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de xxxxxx » 23 Iun 2010, 11:51

salutare, as dori si eu un numar de telefon de la crescatorie , pentru ca vreau sa merg in weekend, dar am auzit de niste taxe mult mai mari, undeva la 100ron / zi si pestele care il prinzi il platesti.
merci.

Avatar utilizator
mitos
senior
senior
Mesaje: 157
Membru din: 10 Dec 2007, 22:19
Localitate: Tg-Jiu

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de mitos » 14 Sep 2010, 07:09

Mda...foarte frumoasa balta...foarte bune locurile de pescuit....foarte bun pretul(50 ron/24 ore)...DAR...am fost sambata cu 2 prieteni...am dat cu de toate incepand de la porumb pana la boiles...toate aromele si marimile..au fost 6 pescari pe balta cu app 30 lansete in apa..!!!! nu s-a prins nimic de nimeni..si asta din cauza ca administratorii au bagat 300 m de plasa...la ora 20 seara cand s-a inserat au intrat dupa plase...pur si simplu era bariera de plasa ..nu exagerez dar cand au miscat plasa am zis ca a iesit 1 tona de crap din balta..nu am vazut nimic din cauza ca era intuneric..dar ce am auzit a fost spectaculos!!!...bineinteles ca am strans lansetele si dupa ce m-am dus si i-am zis la administrator ca are plase in apa ..(el negand acest lucru) am plecat cu un gust amar si 1000 de draci....am mai fost pe aceasta balta si am avut de fiecare data capturi frumoase...media de 4 kg...dar nu o sa ma mai duc niciodata acolo...pacat de locatie este superba..:(
PS daca mergeti si nu prindeti nimic ..nu dati vina pe nada, vreme, loc de pescuit, nevasta, prietena, etc..nu prindeti pentru ca sunt sute de metri de plase in apa la 200 m de mal pe toata lungimea baltii..:(

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de coool_marius » 20 Sep 2010, 10:20

Salut ,

1. No offence , dar locatia este defapt o ferma piscicola - iar la o ferma piscicola , primul scop este cresterea si vanzarea pestelui . Omul are magazin deschis in oras , unde vinde peste plus ca mai vinde la diferite alte ferme .
2. Intr-adevar , si cand am fost eu , a avut plase bagate , insa bagate destul de departe de locul unde pescuiam ... pe balta 1 , de la intrare , dar bagate in spate de tot , probabil la peste 600 - 700 m de mal . La cele 70 t de crap cat stiu ca sunt acolo , nu cred ca toti pestii erau dincolo de plase , si nu au mai putut trece de ele ... sunt zile si zile , cand se prinde f bine , zile cand efectiv nu merge . Trebuie avut in vedere faptul ca balta are izvoare subterane din care se alimenteaza si poate ca si temperatura apei are un rol in "bunastarea" partidelor de pescuit .

Personal , mie unul imi place sa merg acolo , in primul rand pentru relaxare , prin prisma frumusetii peisajului , cum spui si tu , un gratar , imi place sa merg acolo pentru exemplarele FOARTE frumoase de stiuca si biban care le ascund acele balti . Tot timpul cand am fost nu am plecat fara sa prind ceva frumos , chiar si crap . Nu mai socotesc rosioara , care nici pe Dunare n-am prins exemplare asa frumoase ... atat la viermusi cat si la rotativa .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
mitos
senior
senior
Mesaje: 157
Membru din: 10 Dec 2007, 22:19
Localitate: Tg-Jiu

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de mitos » 20 Sep 2010, 20:30

De acord total cu tine....ca locatie si ca balta e extraodinara..si iti multumesc ca m-ai indrumat acolo am avut partide bune :)..dar putea macar sa spuna ca are zi de recoltat si nu mai pierdeam timpul aiurea..eu si inca 10 pescari..app plasele erau cand am fost eu la 170-200m distanta...poate daca erau mai departe se mai putea plimba dar asa...s-a prins caras si stiuca(3-4 buc de pana la kg pe toata balta toata ziua)...dar eu nu m-am dus pt asta..ma asteptam totusi sa-mi zica ceva avand in vedere ca am fost de 7-8 ori acolo..aducand cu mine 2-3 persoane de fiecare data!!
PS m-am simtit bine de fiecare data...dar ultima data m-am simtit ''prostit'' si nu am fost singurul..:D

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Mehedinti - Balta Rotunda , com Izvoarele

Mesaj de coool_marius » 21 Sep 2010, 08:49

:(
eu am numarul de tel . il sun pe om si-l intreb ... vreau sa vin in cutare zi - cum e ? merge ? se poate pescui ? ai barca disponibila ? si uneori imi zice ca nu prea ..ca nush ce ... probabil in zilele cu recoltare .
cat despre stiuci , in balta 2 ( cea din spate de tot , de langa punctul de transformare/irigare ) este paradisul lor ... acolo nu sunt asa multe ca-n balta 1 , insa sunt animale, efectiv animale .
acolo nici nu prrea lasa asa , pe toata lumea , deoarece spre iarna recolteaza ceva stiuci ptr vanzare si icre , care is vreo 200 ron / kg ...

Ce sa zic , daca mai doresti sa mergi , iti pot lasa nr de tel si vb dinainte cu omu . Este totusi o balta buna , cu potential , si din pricina unei partide nereusite din diverse motive , zic ca nu e bine sa o scoti din lista :)
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”