Moara Vlasiei

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Închis
Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Teddy » 14 Iul 2009, 09:39

Frate pescar, felicitari pentru noul record, ma bucur pentru tine ,si imi pare rau ca nu am fost si eu acolo. Dar se pare ca tocmai plecarea mea ti-a adus norocul, fapt pentru care... nu mai mai prinzi pe balta cand esti si tu :D
Acum lasand gluma la o parte, super captura, faci tu ce faci si ne uimesti pe toti. Si cand ma gandeam ca aveam in geanta bilele la care ai prins tu, proaspete, dipuite de asta iarna....

Apropo, @Madalin, nu am prins la ce mi-ai spus tu :D . Iulian stie :))
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de sdaniel » 15 Iul 2009, 10:44

Baieti , ce-ati facut ieri la moara ? ;;)
Dan Serban

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Nowatiny » 15 Iul 2009, 11:41

Inca o zi pe moara fara nici un rezultat , am stat si pe "locul meu" , dar parca eram intr'o groapa fara peste.Stanga mea Madalin si prietenii l'au innebunit , in dreapta au prins si vecinii , iar la mine doar 2 trasaturi toata ziua dintre care 1 novac de 5kg ...
Am folosit :
BFM Somon,Caviar,Black Pepper 20mm
Solubile Planet Impact 20mm
Porumb cu usturoi si dipuit in S&O
Porumb cu capsuna

Ca mix am folosit Benzar cu betaina + Dual Mix ... am nadit si cu vre'o 15 bulgari in 2 partide ...
Pana acum am avut rezultate la toate ... de 2 partide incoa , fara nici un rezultat.

Care sa fie problema ?
As avea rugamintea la Madalin si Iulian daca pot sa ne dezvaluie si noua nada lor pt MV2 ..

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 15 Iul 2009, 11:44

Nowatiny scrie:Inca o zi pe moara fara nici un rezultat , am stat si pe "locul meu" , dar parca eram intr'o groapa fara peste.Stanga mea Madalin si prietenii l'au innebunit , in dreapta au prins si vecinii , iar la mine doar 2 trasaturi toata ziua dintre care 1 novac de 5kg ...
Am folosit :
BFM Somon,Caviar,Black Pepper 20mm
Solubile Planet Impact 20mm
Porumb cu usturoi si dipuit in S&O
Porumb cu capsuna

Ca mix am folosit Benzar cu betaina + Dual Mix ... am nadit si cu vre'o 15 bulgari in 2 partide ...
Pana acum am avut rezultate la toate ... de 2 partide incoa , fara nici un rezultat.

Care sa fie problema ?
As avea rugamintea la Madalin si Iulian daca pot sa ne dezvaluie si noua nada lor pt MV2 ..
Care Iulian,eu?
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Nowatiny » 15 Iul 2009, 11:51

Da , alt iulian nu cunosc pe aici pe forum (nu ca te'as cunoaste pe tine ) , dar stiu ca esti printre cei din capu listei pe moara :)

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 15 Iul 2009, 12:32

Nowatiny scrie:Da , alt iulian nu cunosc pe aici pe forum (nu ca te'as cunoaste pe tine ) , dar stiu ca esti printre cei din capu listei pe moara :)
Pai...uite cam cum sta treaba:
eu avand destul de mult timp petrecut acolo,cand ma duc ma informeaza paznicii atat la ce s-a luat in ultimele ore cat si ce a mers...dar nu e asta un secret...
merg de obicei pe bile solubile,ceva cu faina de peste,sau mai bine zis s&o e baza!
Acum,ultima partida este prima in care am insistat cu naditul,nu am cu ce da bulgari si nici cobra,nici spod sau alte dotari...am luat cu mine o telescopica baracuda storm,am dat 8 ron pe o racheta de 25 cm cu diametrul de 28,am bagat in ea cate 8 bile(impact ,sbs,unele asemanatoare de la guguianu ...toate beton de uscate...de anu' trecut) si dat fiind ca batea vantul din stanga mea,o aruncam in stanga lansetelor,tinand cont ca bate vantul,ca bilele mai fac ceva timp pana se scufunda,curentii...sa mi le "aseze" la fix...in zona lansetelor!
am dat si cu momitor,dar nu benzaruri si alte minuni,ca ce am avut pe acasa...adica amix scoica ,mhlm tot de la ei,am mai bagat eu faina de secara,multe seminte de susan,dar asta cu momitorul amdat-o mai departe de celelalte 3,ca astia mai micii ii cam jeneaza pe tatici!
Ce sfat iti dau eu?
nimeni nu ma ia in seama...mai ales pe balta asta:-nu te lua dupa mania tuturor cu pescuitul la 150 metri,ca chipurile sta in malul opus....cel putin nu in parttida de relaxare!
Eu,anul trecut aveam o singura tactica....ce sa dovedit plina de reusita:Aruncam plumbul cat puteam in fata...70-80 max,apoi trageam usor de el pana se lasa in vreo adancitura....riscul nu era decat somnul...ce am si prins,de altfel,dar in general nu conta nici cate vaporase nici ploi nici vant nici soare....prindeam,prindeam dest de multi,dest de mare....dar mai important...cu balta plina in conditiile in care se prindea in 2-3 standuri!

Deci....nimic complicat!recunosc ca am av mare succes cu planet impact,dar si cu sbs-uri,acum l-am luat cum ti-am zis la dynamite
ideea e urmatoarea:nu cauta distanta si malul....a facut-o Teddy si prietenul si zero pesti....cauta pestele!
Cea mai buna strategie e una extrem de simpla:
bila pe carlig insotita de 3-4 chiar 5 de acelasi gen...eu nu prea pun fir solubil sau meltex,ci tub din-acela solubil(plasa) ca stransa bine..."explodeaza" si misca bilele,atragand atentia...facandu-l curios pe mustacios!
In afara de asta,m-ar bate Dumnezeu de as ascunde...iti mai trebuie si..."bulan"!
De exemplu:acolo nunde stai tu de obicei,fara marker am realizat ca e un canal-ceva cred la vreo 60-70 m,ca de cate ori am dat acolo am av succes si as enumera captura de anul trecut,cei mai mari prinsi in concursul din toamna cu Florentin care au fost si vedete in revista....deci asta mi-a dat de gandit ca acolo e traseul sau cuibusorul lor...daca ma insel....deocamdata nu stiu!
Ultimul aspect ar fi....mergi pe o nada,daca stai mai mult maxim a 2-a,ca daca dai cu diverse si felurite...nu prea cred ca prinzi
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de sdaniel » 15 Iul 2009, 12:51

Diseara sunt acolo ... revin maine seara cu detalii si poate poze :D
Dan Serban

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 15 Iul 2009, 13:16

sdaniel scrie:Diseara sunt acolo ... revin maine seara cu detalii si poate poze :D
Dani,tata...pai ce faci...imi furi loc,strategie....etc si apoi cu lectia invatata te duci sa ma depasesti asa...."moca"???
Nu scapi tu asa usor....ce zici de o partida acolo intr-un concurs amical?
miza sa fie sa zicem....un pachet/galeata de nada cu care se pescueste....ce zici...???
Da....nu in week-end ca...stii tu!!!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de sdaniel » 15 Iul 2009, 13:35

IULIAN C scrie:
sdaniel scrie:Diseara sunt acolo ... revin maine seara cu detalii si poate poze :D
Dani,tata...pai ce faci...imi furi loc,strategie....etc si apoi cu lectia invatata te duci sa ma depasesti asa...."moca"???
Nu scapi tu asa usor....ce zici de o partida acolo intr-un concurs amical?
miza sa fie sa zicem....un pachet/galeata de nada cu care se pescueste....ce zici...???
Da....nu in week-end ca...stii tu!!!

Concurs amical sa fie ! :D ... exclud partida de pescuit pe moara in weekend =))

O sa fie greu de ales o data pentru ca eu in timpu saptamanii cam muncesc :) , dar ne descurcam noi ... pastram legatura oricum .
Dan Serban

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Nowatiny » 15 Iul 2009, 13:37

Multumesc pt raspunsuri si informatii ...
Tocmai ma pregateam sa te intreb daca sambata vrei sa mergi la o partida scurta de 12h ...

Multumesc Iulian!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 15 Iul 2009, 13:46

Nowatiny scrie:Multumesc pt raspunsuri si informatii ...
Tocmai ma pregateam sa te intreb daca sambata vrei sa mergi la o partida scurta de 12h ...

Multumesc Iulian!
Nu pot chiar acum,sambata lucrez,si nu prea mai am bani,am cam ramas si fara innaintas,plumbi....etc....tre' sa-mi remediez inrtai problema asta!
O precizare atat pt tine cat si pt cine mai citeste aici:
Detaliile de mai sus sunt doar detalii folosite de mine...atata tot,deci nu le luati ca pe ceva universal valabil,sa veniti si sa ma injurati apoi,ca v-am invatat gresit!
Lasati intuitia voastra sa actioneze,informatiile de lamine sa fie doar niste aspecte de care sa tineti oarecum cont,ok?
Fire-ntinse oricum si ....retineti ca pe balta asta nadirea excesiva e cam cu semnul intrebarii....cam cu dus-intors...
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Madalin Dirla » 15 Iul 2009, 18:19

Nowatiny scrie:Inca o zi pe moara fara nici un rezultat , am stat si pe "locul meu" , dar parca eram intr'o groapa fara peste.Stanga mea Madalin si prietenii l'au innebunit , in dreapta au prins si vecinii , iar la mine doar 2 trasaturi toata ziua dintre care 1 novac de 5kg ...

Pana acum am avut rezultate la toate ... de 2 partide incoa , fara nici un rezultat.

Care sa fie problema ?
As avea rugamintea la Madalin si Iulian daca pot sa ne dezvaluie si noua nada lor pt MV2 ..
Eu am pescuit cu bile s&o si porumb,mentionez ca am prins numai la bile ............pe momitor am folosit benzar miere+spartura+canepa+bonduell+lapte de porumb+aroma de capsuna.
Nowatiny,sa sti ca naditul la partidele scurte este cu 2 taisuri,adica,poti prinde bine daca iti intra pe nada sau poti pleca acasa fara sa ii vezi culoarea,asta ramane la aprecierea fiecaruia de strategia pe care vrea sa o abordeze!
Fir intins!!

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Nowatiny » 15 Iul 2009, 20:51

Am inteles , o sa incerc sa o las mai moale cu naditul excesiv de acum , o sa incerc numai cu momitoare , desi am prins foarte bine si fara.
Folositi bile solubile pt partidele de 12h ? Ce dimensiuni au bilele folosite?
Eu am folosit doar de 20mm , solubile si tari , nu am prins decat la solubile.
Le folosesc simple , snowman sau jumatate de bila + pop-up.

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Costi P » 15 Iul 2009, 22:02

Nowatiny scrie:Am inteles , o sa incerc sa o las mai moale cu naditul excesiv de acum , o sa incerc numai cu momitoare , desi am prins foarte bine si fara.
Folositi bile solubile pt partidele de 12h ? Ce dimensiuni au bilele folosite?
Eu am folosit doar de 20mm , solubile si tari , nu am prins decat la solubile.
Le folosesc simple , snowman sau jumatate de bila + pop-up.
Deci pana la urma tu erai baiatul din partea dreapta, vb cu Madalin dar nu eram siguri. Dc nu ai venit pe la noi ?
Eu am dat la porum de capsuna si miere si la solubile de la Senzor, pe care le-am dipuit cu squid si capsuna, pe naditor am folosit nada facuta de Madalin, rezultatele le-ai vazut......
Poate facem sambata o iesire, ce zici?
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Madalin Dirla » 15 Iul 2009, 22:20

Nowatiny scrie:Am inteles , o sa incerc sa o las mai moale cu naditul excesiv de acum , o sa incerc numai cu momitoare , desi am prins foarte bine si fara.
Folositi bile solubile pt partidele de 12h ? Ce dimensiuni au bilele folosite?
Eu am folosit doar de 20mm , solubile si tari , nu am prins decat la solubile.
Le folosesc simple , snowman sau jumatate de bila + pop-up.

In partidele scurte cel mai indicat este sa folosesti bile solubile(16-18-20) .............si sa ai un avantaj si mai mare "imbraca " bilele de pe firul de par in pasta .
Incearca la prima partida pe MV2 varianta asta ;) !

Închis

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”