primavara in delta

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: primavara in delta

Mesaj de gogu steriade » 01 Apr 2010, 20:59

nea Paune am vazut si io cand ai facut pestele ala sa inoate =D> da vreau sa te intreb matale care esti . ala cu chelia aia mai putin stufoasa :-? sau ala mai slabut si cu burta mai mare ? #:-S
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 01 Apr 2010, 21:02

Pai doar omul a zis ca a postit,mai nea Ioane siiiii acum suntem in Saptamana Mare,asa ca lasati-l in pace o:-)
MERCEDES S

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 01 Apr 2010, 22:20

gogu steriade scrie:nea Paune am vazut si io cand ai facut pestele ala sa inoate =D> da vreau sa te intreb matale care esti . ala cu chelia aia mai putin stufoasa :-? sau ala mai slabut si cu burta mai mare ? #:-S
Sa traiesti nea Gogule,mai nea Gogule, in apa intra un roman si un tigan,eu sint ala mai albu,allantu , tiganu ,e un prieten foarte bun al meu care iese cu mine la pescuit de vreo 25 de ani, pa timpuri m-ia rupt vreo 2 mobre, ca ne urcam amindoi sa ne ducem pe girla si avea si atunci vreo suta de kile, de vreo 10 ani nu il mai ia nimeni la peste ca a facut 150 de kg si il iau eu, de cite ori pot ,fac o paranteza , asta nu mai bea deloc ca ia zis doctoru ca moare la cite kile are ,,nu bea el nu beau nici eu si atunci prindem si peste .
Sa traiesti nenicule

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: primavara in delta

Mesaj de zamfi » 01 Apr 2010, 22:37

Paun Ion scrie:
zamfi scrie:Habar nu am! :))
Dar stiu ca AMR-ul este de 60 ...
Pai cit sta bre asta ?,sa angajat la politia de frontiera,de nu mai vine
Nu ...amr-ul e al meu ...Pana la plecare in zona :D Conform topicului!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 02 Apr 2010, 20:25

Tu cand o tai in Delta zamfi ?
MERCEDES S

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 02 Apr 2010, 20:50

In seara asta pleaca fimiu tot pe Sfintu Ghe.o trupa mai mare, fac pastele pe girla ,asa iam invatat ,de vreo 4 ani ,ani trecuti am fost si eu cu ei ,poate la anu ,sa vedem,face poze ,ne mai alimentam damblaua

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: primavara in delta

Mesaj de zamfi » 02 Apr 2010, 21:51

cosmin mihut scrie:Tu cand o tai in Delta zamfi ?
Daca Dumnezeu ajuta , la ...deschidere! :D Acum e vremea scrumbiei si asta nu ma intereseaza .Decat marinata! :))
Oricum ,pentru gusturile mele , Dunarea trebuie sa scada cel putin 1 metru! Pana atunci ...pe langa casa , la salau :D

Sarbatori fericite la toata lumea! **==

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 02 Apr 2010, 23:46

Sarbatori fericite pentru toata lumea!!!

Am fost si... m-am intors. :)) Nimic.
De joi pana duminica (saptamana trecuta) un ciortanel la 1 kg, un caras si o babusca. :)) Atat. Ce poze si povesti ca... tristete mare pe balta!! Apa foarte crescuta, nici un loc mai elegant de campare, doar apa, multa apa.
Pescari multi,(bucuresti-constanta-ploiesti) nadeau ca nebunii cu cate 3-4 saci de porumb. Nu am vazut la nimeni peste. Localnici pescari erau toti la carciuma din sat. Am fost in zona Crisan - unde am si stat noaptea la o pensiune. In schimb vremea, spritul si ciorba de peste de la pensiune au fost super.

Am sa ies din nou pe 5 mai! :))

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 03 Apr 2010, 00:16

De incercat (ca nu se poate spune pescuit), am aruncat betele pe Ingusta la cioate si pe bogdaproste(aci a muscat ciortanelul). La 6.30 eram pe locatie, pe la 11 eram deja obosit de atata drill, trageam un pui de somn in barca cu fata la soare (sunt ars rau de tot), pe la 1-2 schimbam locatia, iar de la 5 pana se intuneca stateam de vorba cu ceilalti pescari din barci. Eram tare curios daca ei au luat ceva. NIMIC. Toti erau dotati cu rabdare si multa tuica.
Sambata am luat la rand Iacub, Vatafu, Lumina, (pe rosu nu am reusit sa intru de plauri), in cautare de vreo stiuca, biban, avat ceva... La fel. Doamna de la pensiune ne spunea razand ca daca pescarii din sat sunt in carciuma, .... clar nu trage pestele.

Si cum spuneam, mai stau un pic sa treaca pastele, dupa care incep pregatirile pentru iesirea din mai.

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: primavara in delta

Mesaj de cosmin mihut » 03 Apr 2010, 20:49

Si eu o tai tot la deschidere,deci mai avem un pic.Si nu vreau sa ratez ocazia sa va urez PASTE FERICIT la toti.
MERCEDES S

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: primavara in delta

Mesaj de dunareanu » 05 Apr 2010, 23:05

Hristos a inviat oameni buni,e iata ca tot am fost in delta,cu toate ca era unu p'aci care il durea ca de ce nu merg 'io' in delta :D ,am fost la Jurilovca,avand in vedere apele mari,stiam ca nu sant sanse pe dunare si atunci am zis sa incerc lacul,buna idee am avut,distractie la greu,caras si babusca de cea mai buna calitate intre 500 gr si 1 kil,in trei ore strangeai peste 30 de kile,am dat peste la toti amaratii din sat,a picat la fix acum de Inviere,am facut bors,saramura alea ,alea,stiti voi =P~ ,a fost bine!!sa vad daca ma pricep sa pun ceva poze




Imagine







Imagine











Imagine








Imagine










ce sa mai,distractie pe cinste!!!

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: primavara in delta

Mesaj de zamfi » 06 Apr 2010, 09:29

Adevarat A Inviat !
La restul ...prefer sa nu comentez. [-x

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 06 Apr 2010, 11:46

Mai nea Dunarene ,bre eu am inteles ca esti un pescar informat ,(m-am si convins ,pentru ca m-am intilnit cu pescari din Iasi de care ai pomenit) ,dar matale ai intrat aici intrun cerc de pescari care nu prea mai baga in seama pescari de maruntis (eu ,Sorin ,Sebastian).(astea sint copilari pentru noi) Eu cred ca aparatul foto e inventat de mult .Matale chiar nu ai niste poze cu pesti mai seriosi prinsi la viata matale ? daca ai, punele bre,ce dracu.Pai una e sa intru in dialog cu un pescar adevarat de Dunare ,si alta e sa vad maruntis dasta prins, Eu unu nu mai dau dupa maruntis de 20 de ani. Prind , nu prind , dau doar dupa crap si ocazional dupa somn, ( somnul mare stiu ca nu pot sa il scot, dar, dau asa, doar pentru adrenalina)
Sau deschide bre un,, topic special,, ,al pescarului de maruntis in Delta Dunari.
Sau baga poze grele.
Sau macar povestestene si noua despre capturile mari avute pe Dunare.(aburestene cu ceva)

Apropo : vad multe postari ale pescarilor (poze ioc) cum ca prind caras la kg ,la greu, in multe zone. (si matale ai aici una,pai un caras la kil e ceva rar trebuia o poza facuta,macar la unu ,ca matale zici ca ai prins la iesirea asta mai multi asa) Eu unu nu am mai vazut asa ceva de vreo 25 de ani ,cind intradevar se prindea asa ceva, foarte des pe Zatonu Mare in Insula Mare a Brailei


Uite aici parerea mea despre maruntis dinasta ,,prins ocazional,,nu ca vezi doamne omul ar fi dat dupa asa ceva.

Link : http://www.youtube.com/watch?v=tS0Y9phQEKI

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: primavara in delta

Mesaj de dunareanu » 06 Apr 2010, 12:29

nea Paune,imi place bre de dta.esti mucalit,le arunci asa printre randuri, =P~ nu ma supara deloc,dar sa stii ca nu-mi sta in caracter sa aburesc lumea,chiar deloc [-x ,si eu am fost de multe ori la peste si n-am prins,ca orice pescar,dar nu m-am apucat sa bag vrajeli ca l-am omorat,acum ce sa fac daca vroiam sa ies in delta si stiam ca nu se ia pe nicaieri?am zis sa fac Pastele la Jurilovca si sa mai si pescuiesc ceva,mare, mic asta e,m-am distrat si scuza-ma.topicul e primavara in delta,nu recorduri,asa-i?despre marime e adevarat ca n-am stat sa cantaresc da bucatile alea din lighean,cam cat crezi c-au avut,oricum sa stii ca l-am cautat ceva pana am dat de el,nu statea decat in canalele care aveau directa legatura cu lacul si erau perpendiculare pe el,pe cele paralele sau cele de centura nu intra deloc,despre poze cu capturi nu prea-mi sta in caracter sa pun dar am sa caut de anul trecut la Cernovca:





Imagine









Imagine










Imagine
















cativa purcei de 10,12 si respectiv 15 kile,TOTI ELIBERATI,desi labatrista de Raduta n-ar merita

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: primavara in delta

Mesaj de dunareanu » 06 Apr 2010, 12:50

mentionez ca pescuitul pe Cernovca mie personal nu prea-mi place,acolo crapul e invatat la bile si ca sa iei bucati mari trebuie sa dai cu bile,altfel la porumb pica pana-n 6 kile,de anul asta Raduta a concesionat totul pana la Pardina,din pacate,in cativa ani o sa dam numai cu bile pe Chilia ~x(

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”