STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 12 Noi 2010, 18:36

Continuare ...

Am mai testat tot în această perioada şi modelul Rapala Clackin Rap CNR06 SB (Silver Blue) şi modelul Rapala Clackin Rap CNR06 YP (Yellow Perch), asamblate în Estonia ... excelente, foarte rezistente, destul de grele pentru dimensiunea lor relativ mică, 13 grame, produc vibraţii chiar mai evidente decăt cele prezentate anterior dar, căci există şi un dar ... au nevoie de un spaţiu de evoluţie cuprins aproximativ între 2-3 metri adâncime în condiţii de folosire cumva improprie, în stil jerking pe un echipament de baitcasting. În rest, dacă le-am folosi cu un echipament de spining şi dacă am orienta vârful lansetei ceva mai sus, cred de asemeni, că am putea să le folosim şi pe adâncimi mai mici în condiţiile în care dorim să le evoluăm cât mai lent. Acum în sezonul rece după cum bine ştiţi nălucile de orice fel ar fi ele, e necesar a fi prezentate într-o evoluţie cât mai lentă ... mai pot adăuga faptul ,că mi-ar fi plăcut să am şi modelul Rapala Clackin Rap GGH06 care după părerea mea ar fi fost cel mai bun! Nu lipsit de importanţă e şi sistemul cilindric cu bile ce produce un zgomot aparte! Ca şi in caz nălucilor anterior prezentate, de preferat e o recuperare constantă a acestora ... dar se mai pot face şi mici excepţii, le puteţi încerca acele mişcări sacadate, smucituri fine la intervale neregulate, sau pauze de 1-2 secunde, după parcurgerea în linie dreaptă a câţiva metri ... veţi avea sigur rezultate!
P.S. După cum bine se vede din imagini cele pe care le-am folosit in mod implicit au ataşate fiecare câte un inel şi un vârtej suplimentar care nu se regăsesc in pachetul iniţial !!!
În continuare ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 15 Noi 2010, 20:10

Colegii un mic ajutor ... cumpar urgent !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de pharaoh » 15 Noi 2010, 20:33

S-ar putea sa le gasesti la www.fishshop.ro .
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de dani » 16 Noi 2010, 02:13

pharaoh scrie:S-ar putea sa le gasesti la http://www.fishshop.ro .
Corect...si sunt si pe stoc...http://www.fishshop.ro/Products/customview.aspx?id=2

Salutare "stucari"...si bine v-am gasit!!!

O intrebare...legata de 3D Flat-ul de mai sus...este pe placul cumetrei? Pe site la Yo-Zuri il recomanda la salau, avat...
Multumesc!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
bogdan25
membru activ
membru activ
Mesaje: 83
Membru din: 22 Feb 2010, 00:56

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de bogdan25 » 16 Noi 2010, 17:59

este pe placul cumetrei dar NU este pe stoc [-x

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 17 Noi 2010, 09:51

Mulțumesc celor ce au încercat ... dacă era pe undeva pe un site, magazin online, îl aveam deja din nou în dotare ... în continuare apelez la dvs., în idea ca aveți cel puțin unul în plus prin trusă și vă puteți lipsi de el!
Vă rog să fiți atenți la denumire și la imagine ... 3D FLAT CRANK TM şi nicidecum altul asemănător !!!
Folosit cu un echipament de baitcasting întradevăr dă rezultate bune la știucă ... cei ce au fost probabil atenți au observat că am postat repararea a 3 voblere ... unul din ele era acesta cu mici modificări realizate de mine.
Aștept în continuare şi mulțumesc anticipat !!!
P.S. După părerea mea nu tot ce este scris pe site-urile magazinelor online e bătut în cuie ... e suficient să ai un vobler în mână ca să apreciezi dacă va fi bun sau nu pentru prinderea cumetrei ... iar la pagina 10 parcă, era o imagine cu titlul "Dedicata lui ... sorprodan!" ... după cum se observă, știuca e prinsă cu acest vobler pe care din nefericire l-am pierdut! X-(
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 17 Noi 2010, 14:15

Ieri dimineață am mai testat un vobler - Rapala Shallow Shad Rap 7cm YP - face parte din ultimul pachet, despre care am mai vorbit anterior, l-am verificat în Bazinul Mare din Sulina, aproximativ 20-25 lansări pe sub mal (de-a lungul malului), la intersecția laturii de vest cu cea de sud, chiar pe colț, rezultatul fiind 5 știuculițe din care 2 la aproximativ 700 gr. E drept că locația nu e una consacrată pentru știucă, însă a fost pur şi simplu o ieșire la aer, în dorința de a mai verifica ce se mai prinde prin zona menționată. Cu această ocazie am constatat că se prinde la fixă de 5 m. foarte mult ciortănaș, care din nefericire nu era eliberat X-( (am avut şi niște discuții pe tema eliberării nu tocmai ortodoxe).

După părerea mea voblerul evoluează undeva în spațiul de 1,00 - 1,50 m, nu aș putea spune deocamdată cât este de rezistent la tăvăleală, la fel i-am pus o triplă, mai mare pe spate de bună calitate şi a suportat bine şi vârtejul cam mare ce e drept pe față! Are o mișcare interesantă, e destul de jucăuș, cred că ar trebui să-şi facă loc prin trusa fiecăruia dintre noi.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de dani » 18 Noi 2010, 20:24

craparulsef scrie:Colegii un mic ajutor ... cumpar urgent !!!
Salut!

L-am gasit pe e-bay...
http://cgi.ebay.com/Yo-Zuri-Duel-3D-Fla ... 106wt_1139
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 19 Noi 2010, 09:22

dani scrie:...
Salut!
L-am gasit pe e-bay......
Mulțumesc, Dani, din nefericire nu dispun de "logistica necesară", pentru achiziționare online în valută ... sper să găsesc la noi în țară, sper să se mai aducă așa ceva, sau poate din 2015 ... când vom avea salariile în euro! :D
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de timer » 19 Noi 2010, 12:17

Salut,crapare!Ce parere ai,e mai bine sa folosesti la prinsu' stiucii momeli artificiale sau pestisor viu?S-ar parea ca dintoasa prefera mai mult obletele, decat caraselul....Asta-i o constatare personala,probabil e mai lucitor si mai jucaus... Am observat, ca si in locurile unde din abundenta este carasel si e prezenta si cumatra,este totusi activa..Explicatia ,zic eu,e in faptul ca pestele prins in ancora are o miscare dezordonata,de peste ranit,ceea ce o atrage (pe dansa) si devine "curioasa" :)

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 19 Noi 2010, 13:13

timer scrie:...Ce parere ai,e mai bine sa folosesti la prinsu' stiucii momeli artificiale sau pestisor viu?S-ar parea ca dintoasa prefera mai mult obletele, ...
Da mai ales în perioada când e mai inactivă! Iarna. E ca și cum l-ai întreba pe unul la pat, ce preferi doza de glucoză sau un cârnat! :)) Hrană artificială sau naturală?
Referitor obleț viu ... după umila mea părere, e cea mai bună momeală pentru orice răpitor de talie mare, de pe la noi. De ani de zile îl folosesc mai ales la șalău şi mai nou, zilele astea mă străduiesc, pentru că am promis pe forum, să pun o imagine cu un șalău mare ... prins cu oblete...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de dani » 19 Noi 2010, 14:40

:D ...Am intrat pe ultima suta cu pregatirile.... Vinerea viitoare ajung in Delta...!!!
Cazarea o sa fie la Uzlina...si pestele vizat o sa fie, bineineles, STIUCA... =P~
Problema este ca nu am pescuit la stiuca in zona asta...asa ca v-as ruga...pe cei care cunosc zona...ceva recomandari...sau sfaturi...orice e bine venit...
Am la dispozitie o barca cu motor de 40Cp...asa ca nu sunt limitat doar la zonele imediat invecinate...
Barca...este....benzina...este....dorinta =P~ ...nu mai spun!!!

Multumesc!

AMR - 7 zile...
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 19 Noi 2010, 14:50

dani scrie:...Am intrat pe ultima suta cu pregatirile.... Vinerea viitoare ajung in Delta...!!!
Cazarea o sa fie la Uzlina...si pestele vizat o sa fie, bineineles, STIUCA...v-as ruga...pe cei care cunosc zona...ceva recomandari...sau sfaturi...orice e bine venit...
Înafară de zona Uzlina mai încearcă în Iacub, Chiril, Lebedea şi Gorgoştel ... în jurul sau în apropierea lor multe japşe. Stress în fire!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de dani » 19 Noi 2010, 15:30

Multumesc craparulsef...
Nu am pescuit niciodata pe aceste lacuri...sper sa le cunoasca bine barcagiul...!!!
Cele mai bune rezultate le-am avut pe Lumina, Tataru si Holbina...
Despre incintele de vis-a-vis de hotelul Cormoran...stie cineva cum sta treaba?
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 19 Noi 2010, 16:41

dani scrie:...Nu am pescuit niciodata pe aceste lacuri...sper sa le cunoasca bine barcagiul...!!!
...Despre incintele de vis-a-vis de hotelul Cormoran...stie cineva cum sta treaba?
Cu un barcagiu corect, rezolvi toate problemele ... caută eventual unul care să-i placă pescuitul la știucă, deci unul motivat, acesta sigur te va duce în locurile unde știe că a mai prins şi totodată te va sfătui cu ce anume să încerci față de ce ai în trusă ... eu în zona noastră așa am procedat şi acum chiar am mulți prieteni din țară, cu care merg la știucă în Lumina, Roșu, Roşuleţ, Tătaru, Balanova, Potcoava ... şi aș putea înșirui multe locații din zonă. Oamenii mă caută aproape în fiecare an, ținem legătura, stabilim perioadele şi mergem împreună în căutarea cumetrei. Stress în fire !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”