ajung 250 de m de fir pe un tambur???

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: ajunge 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de pharaoh » 23 Mar 2011, 21:51

Si argumentele care ar fi?
I Fish. Therefore I am.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ajunge 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de gor965 » 23 Mar 2011, 21:59

craparulsef scrie:
jonny_23 scrie:salutare...noi folosim exact 250 m fir plus umplutura aferenta...
Măi fraților ... de nu am mai citit aici despre umpluturi că aproape mă şi imaginam într-o cîrnățărie ... cei aia 250 metri de fir la orice tip de mulinetă şi restul umplutură? Păi ce aruncați toți la 133,45 metri distanță?
Linia trebuie să fie una ... de la un capăt la altul, tamburul trebuie încărcat cu linie continuă de la început pînă la capăt!
Indiferent de grosimea de fir mono aleasă ... umple frate tamburul, indiferent de mulinetă ... vrei long cast bagă maxim, vrei sa te joci cu mulinetuţe bagă la fel maxim ... indiferent de capacitate bagă maxim ... vei avea 100-200-300 ... 600 metri funcție de diametrul, adîncimea tamburului sau grosimea firului. Băgați maxim!
Şi nu vreau variante!
Nea Crapu' , una e sa bagi 250 m de fir cu grosimea de 0.25 pe un tambur de 50 si alta e sa bagi 800 m de acelasi fir pe-o mulineta de 90 ! Asezarea perfecta a firului pe tambur se face fara a folosi buraj, asta e clar...dar cand pescuiesti preponderent cu 250 m de fir , si-l mai si schimbi des , n-are nici un rost sa bagi maxim cat scrie pe tambur ! Hai sa fim rezonabili...capacitatea mare la tambur e facuta ptr. linia cat mai groasa , nu cat mai lunga ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: ajung 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de darius123 » 23 Mar 2011, 22:10

Daca erau doar 300 metrii ...nu era problemea.Dar la un 700-800 metrii de 0.25, pentru 3 tamburi, e ceva problema....si material si de facut scurta la mana.Ce rost are sa pui sute de metrii de fir bun, cand folosesti maxim 150-200 metrii.Pentru tamburi de rezerva, unde pun un fir gros pentru plantat, dunare sau alte situatii si eu umplu tamburul ca s-ar putea sa am nevoie de mai mult fir.Daca nu se folosesc diametre cu mult diferite, intre umplutura si principal, cu putina atentie, se aseaza perfect si firul principal, pana in buza, in forma conica.Daca urmaresti distanta si tot ai o mulineta pentru asa ceva, este pacat sa nu ai tot timpul tamburul umplut corespunzator.Repet, daca ai 800 m de 0.25 dintr-o bucata si ai o ruptura de 100 metrii, tamburul nu mai este umplut corespunzator.....ce faci?Scoti restul de 700 metrii si pui din nou 800 metrii 0.25?Pana acum nu am patit sa nu imi fie de ajuns cei 250 metrii, dar si daca aveam o situatie neasteptata de un running mai lung, intram pe umplutura si nu era problema, un nod bine facut, face fatza lejer.Umplutura o folosesc tot aia in fiecare sezon si schimb numai ultimii 250 metrii.Eficient, ieftin, rapid.Nu ma complic cu intorsul firului, cu mii de metrii.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: ajunge 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de craparulsef » 23 Mar 2011, 22:13

pharaoh scrie:Si argumentele care ar fi?
Pe cine întrebi?
Dacă mă întrebi pe mine ... e foarte simplu răspunsul ... ca să ai de unde pierde!
Dacă ai o mulinetă BBRLC ... căci în marea noastră majoritate de astea avem şi dacă pierzi 10 sau 20 metri nici măcar nu se cunoaște. Mulţumit?
Dacă ai o naşpetă de mulinetă tot la fel ... umple frate tamburul!
Şi să nu-mi vorbești de economie că-s mai bătrîn ca tine şi mai pățit! Tot timpul ai nevoie de cît mai mult fir indiferent dacă pescuiești pe lac sau pe Dunăre!
Bazinul Mare unde mi-am făcut stagiatura acum 25 de ani are aproximativ 650 pe 550 metri, crapii sunt unii dintre ei staţionaţi de puţină vreme, au muşchi de dunăreni şi un sprint care te poate uimi nu de puţine ori. Dar şi în bălţile ălea de merg marea majoritate a celor de pe forum unde se bagă bombonele colorate si unde costă distracţia pe zi cât nu face, poţi avea şansa să dai de un ten nebun şi să te uiţi după el ca la o amendă penală!
Cred că am răspuns aici şi pentru nea Gor! Cei aia preponderent cu 250 m de fir ... bre sunteţi toţi copiaţi la indigo? Ce pe un BBRLC trebuie să pun numai 0.25 sau numai 0.28 sau numai 0.473 ... hai bre lăsaţi-o mai moale sau îmi văd de treaba mea. Cine naiba face regulile astea de la care nu mă pot abate şi trebuie să mă conformez cum e scris în manualu lu peşte?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ajunge 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de gor965 » 23 Mar 2011, 22:29

craparulsef scrie: Cred că am răspuns aici şi pentru nea Gor! Cei aia preponderent cu 250 m de fir ... bre sunteţi toţi copiaţi la indigo? Ce pe un BBRLC trebuie să pun numai 0.25 sau numai 0.28 sau numai 0.473 ... hai bre lăsaţi-o mai moale sau îmi văd de treaba mea.
Eu nu te inteleg, de ce esti asa virulent ? Nu te face ca nu intelegi la ce m-am referit cand am spus ca unii pescuiesc preponderent cu doar 250 m ....sunt pescari care dau pe balti de 100 m latime si fara agataturi...aia nu vor avea in veci nevoie sa umple tamburul unui BBRLC indiferent de grosimea firului...ca nu le fuge crapul pe autostrada ! Ce, pe tambur iti scrie capacitatea in mod crescator la lungimea firului ?...ai vazut sa scrie undeva ca X mulineta incarca 1500 m de fir de 0.10 ? Te-am rugat sa fii rezonabil, nu ti-am impus sa accepti ceva cu care nu esti de acord...nu toti pescuim pe aceleasi ape , cu aceleasi mulinete si acelasi fir cu al matale ! Sa vii sa spui : baga maxim , fara sa sti cum, unde si in ce conditii pescuieste X-ulescu , nu e ok !...parerea mea ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: ajung 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de craparulsef » 23 Mar 2011, 22:40

Nea Gore, am vorbit numai ce la telefon cu Ken Townley ... mi-a spus că şi el umple tamburii cu un singur tip de fir şi la capăt are un înaintaș textil dintr-un material secret.
Eu fac ca el, bre ... matale n-ai decât să faci cum vrei, cu cei 250 de metri fix! Şi nu te supăra pe mine ... căci eu nici măcar nu mă pricep ... da mă bag şi eu în seamă!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ajung 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de gor965 » 23 Mar 2011, 23:21

craparulsef scrie:Nea Gore, am vorbit numai ce la telefon cu Ken Townley ... mi-a spus că şi el umple tamburii cu un singur tip de fir şi la capăt are un înaintaș textil dintr-un material secret.
Eu fac ca el, bre ... matale n-ai decât să faci cum vrei, cu cei 250 de metri fix! Şi nu te supăra pe mine ... căci eu nici măcar nu mă pricep ... da mă bag şi eu în seamă!
Nici eu nu ma pricep...da' am doar 330m de fir de 0.35 pe tambur si pierd cam 10 m per partida de 6-8 ore !...si n-as pune in veci textil pe tot tamburul ptr. ca pescuiesc in 40 de metrii, printre crengi si bolovani plini de scoici ! :P
p.s.
salutari lui dl. Ken si fir intins dumintale...acuma, pana intra prohibitia ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajung 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de cristian505ro » 23 Mar 2011, 23:41

Eu pescuiesc cu BBRLC. Deocamdata am doar 6 buc. si 8 tamburi de rezerva. Tamburii ii tin cam 50-75%( depinde de grosimea firului) plini cu ata textila foarte moale,gen lanica,trasa foarte strans. Fire groase de marca si calitate( 0.35-0.40) pun cam 200-250 M. Desi am metraj garla,de la diverse firme,la inceput de sezon le sterg si le sucesc pe tambur. Dau cu ele cam 2 ani. Anul trecut am avut pe 7 tamburi 0.38 de la 2 firme mari. Am fost cu ele in 7 concursuri. Anul acesta le-am sters si sucit si le folosesc iar. La firele subtiri(0.20-0.25) procedez altfel: pun 300M ,o marca mai ieftina, dar foarte buna, pe care le schimb dupa fiecare concurs. Daca pescuiesti din mana ajung 200 M, daca plantez la distanta mare atunci stiu asta dinainte si imi pun 300-400 M.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: ajung 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de craparulsef » 23 Mar 2011, 23:46

gor965 scrie: ... am doar 330m de fir de 0.35 pe tambur si pierd cam 10 m per partida de 6-8 ore !...si n-as pune in veci textil pe tot tamburul ptr. ca pescuiesc in 40 de metrii, printre crengi si bolovani plini de scoici ! :P
p.s.
salutari lui dl. Ken si fir intins dumintale...acuma, pana intra prohibitia ! :D
Era un topic ... prin Deltă parca ... unde se cereau lămuriri dacă e bine să avem textil pe tambur în deltă sau dacă nu e tocmai bine ... că bîzîie firul, ceva de genul ăsta ... transmit urările de bine prietenului nostru comun ... cât despre fire stresate o să le am sper de mâine căci stau o zi întreagă pe Dunărea Veche, iar în prohibiție putem merge la știucă căci şi așa am oftică pe ea că ne halește puietul de crap!
---<><
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: ajung 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de craparulsef » 23 Mar 2011, 23:52

cristian505ro scrie:Eu pescuiesc cu BBRLC. ...
Iar eu mai cred, că nu există pescar de crap care .... fie a avut, fie le are, fie își dorește să le aibe !!!
E de belea jucăriile astea ! Sunt prezente peste tot în lume !
Spre exemplu ... exact astea din imagine, au ajuns toate patru la Sulina, cred in primavara lui 2004, le-am luat de la Vlăduţ, el le-a cumpărat din Anglia, funcţionează şi azi ireproșabil doar una a părăsit grupul fiind făcută cadou unui prieten ... au rămas doar trei ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ajung 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de gor965 » 24 Mar 2011, 00:53

craparulsef scrie: Era un topic ... prin Deltă parca ... unde se cereau lămuriri dacă e bine să avem textil pe tambur în deltă sau dacă nu e tocmai bine ... că bîzîie firul, ceva de genul ăsta ...
Stiu topicul ala, dar ptr. ca nu pescuiesc in Delta nu mi-am dat cu parerea despre treaba aia ! Eu nu folosesc textil ptr. ca e multa agatatura combinata cu scoici ...firul textil face priza tare pe tipul asta de obstacol si cand s-a ''sudat'' nu mai scoti nici inaintas (partea din fata care se agata),nici montura , nici peste ,de-acolo !Cunosc insa pescari care folosesc textilul la pescuitul in agatatura ,din barca ...si cred ca e altceva cand poti sa te pozitionezi mai bine fata de curentul apei si fata de agataturi !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: ajunge 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de pharaoh » 24 Mar 2011, 01:24

craparulsef scrie:
pharaoh scrie:Si argumentele care ar fi?
Pe cine întrebi?
Dacă mă întrebi pe mine ... e foarte simplu răspunsul ... ca să ai de unde pierde!
Nea Marius, argumentul asta nu sta in picioare, si o sa-ti explic si de ce. Mai intai sa stabilim ca aici se discuta de pescuitul la crap la distanta, pe balti. Majoritatea celor care practica acest stil de pescuit poseda mulinete cu tambur long cast si le tin incarcate la maxim cu fir. Evident, pentru o aruncare cat mai lunga la nevoie. Daca am pierdut 50-60 m de fir la o partida...cum compensez aceasta pierdere, avand in vedere ca nu mai am un tabur umplut corect? Ba, cu fiecare partida, pierderea se adanceste. Am pierdut atunci una din ratiunile pentru care umplu taburul cu fir pana-n buza. Daca il tin cu 250-300 m fir principal, atunci il inlocuiesc cu alti 250-300 si gata. Bineinteles, ratiunea pentru care facem acest lucru este economia. Pentru amicul dumitale Ken 5-10-15 lire ca sa-si schimbe tot firul de pe o mulineta e o nimica toata. Pentru mine conteaza daca dau cateva zeci de lei ca sa umplu un tambur sau sa umplu 3 si sa am si fir de rezerva pentru cazurile mai sus mentionate. Si o fac o data pe an. Pentru mine intoarcerea firului nu reprezinta o solutie, si nici sa-l tin mai mult de un an. Oricat ar fi el de fir de firma, se invecheste, se intareste, se intinde, prinde memorie...etc.... Nu zic ca nu se poate pescui si asa. Ba inca cum. Doar ca asa prefer, in cazul asta am mereu un fir cu toate calitatile pe care ar trebui sa le aiba atunci cand e nou. De cand am patit ce am povestit intr-un post anterior, recunosc ca pun mai mult de 250 m. La ochi, cam jumatate de tambur. Firul vechi e numai bun pentru umplutura.
PS: Nu a decretat nimeni nici o regula si nici 250 m musai. Chiar si intrebarea initiatorului acestui topic a fost lesne de inteles ca s-a nascut tot din ratiuni economice. Intr-un final am ajuns sa discutam despre bbrlc-uri...
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: ajunge 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de craparulsef » 24 Mar 2011, 01:40

pharaoh scrie:... Intr-un final am ajuns sa discutam despre bbrlc-uri...
Dacă pierzi 50-60 metri de fir la o partidă deja ai o mare problemă ... la care trebuie să-ţi răspunzi singur !!!

Da frate ... discutăm aici de toate .... de exemplu: Dobricean spune ...ajunge 250 de m de fir pe un tambur??? sau e prea putin :?: Eu spun ce cred ... nu ajunge !!!
Tu spui: ... am ajuns sa discutam despre bbrlc-uri... eu spun că nu-i nimic rău în asta !
Tu mă întrebi: unde mergi :?:
Eu răspund: ... la pescuit :!:
Tu mă întrebi: la ce dai :?:
Eu răspund: ... la mișto =)) ... trece noaptea şi mâine sunt pe Dunărea Veche ... poate prind doi crapi ... fir intins şi ţie !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: ajung 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de pharaoh » 24 Mar 2011, 01:45

Nea Marius, iti urez un sincer fir intins. Sa ne povestesti cum a fost.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: ajung 250 de m de fir pe un tambur???

Mesaj de craparulsef » 24 Mar 2011, 01:47

pharaoh scrie:Nea Marius, iti urez un sincer fir intins. Sa ne povestesti cum a fost.
Dau pă goarnă tot !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”