Spod- fir

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Spod- fir

Mesaj de zfcristian » 12 Mar 2011, 16:20

Se da urmatorul ansamblu: Spod Carp expert de 5 lb si mulineta Shimano navi 8000 xta, intrebarea de 1000 de puncte este ce dimensiune folosim pentru fir si ce dimensiune la inaintas avand in vedere ca o sa nadesc aproape exclusiv cu spomb-ul .

Ce nod recomandati pentru a lega inaintasul de linia prinipala ?
Multumesc
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de stefan_kwr » 12 Mar 2011, 19:21

zfcristian scrie:Se da urmatorul ansamblu: Spod Carp expert de 5 lb si mulineta Shimano navi 8000 xta, intrebarea de 1000 de puncte este ce dimensiune folosim pentru fir si ce dimensiune la inaintas avand in vedere ca o sa nadesc aproape exclusiv cu spomb-ul .

Ce nod recomandati pentru a lega inaintasul de linia prinipala ?
Multumesc
Pune un inaintas textil minim 25 lb si un monofilament de 0,25 legate cu un nod albright. Treaba cu nadirea aproape sau departe, nu se stie niciodata la ce distanta trebuie sa nadesti.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de zfcristian » 12 Mar 2011, 20:10

Aproape exclusiv cu spomb-ul inseamna ca o sa folosesc ca unealta de nadire spomb-ul nu ca intentionez sa nadesc aproape, trebuie sa ajung undeva la 90-100 m cu nadirea .
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de zaky » 12 Mar 2011, 20:51


Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de stefan_kwr » 12 Mar 2011, 21:35

zfcristian scrie:Aproape exclusiv cu spomb-ul inseamna ca o sa folosesc ca unealta de nadire spomb-ul nu ca intentionez sa nadesc aproape, trebuie sa ajung undeva la 90-100 m cu nadirea .
Te-am inteles ca nadesti cu spomb-ul, dar odata spui ca vrei sa nadesti aproape, odata spui ca nu intentionezi sa nadesti aproape, ia mai citeste-ti odata postul:
zfcristian scrie:intrebarea de 1000 de puncte este ce dimensiune folosim pentru fir si ce dimensiune la inaintas avand in vedere ca o sa nadesc aproape exclusiv cu spomb-ul .
Multumesc
Si nu cred ca trebuie schimbate obligatoriu dimensiunile firelor, in functie de distanta unde vrei sa nadesti.Pui unele pe care le folosesti in toate situatiile.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de zfcristian » 12 Mar 2011, 21:50

Tot nu ai inteles si am sa reformulez pentru tine :
Ce fir si ce inaintas sa pun pe acest ansamblu avand in vedere ca il voi folosi la nadit folosind doar SPOMB-ul !
Practic ma intereseaza o recomandare de fir pentru linia principala si o recomandare de fir pentru inaintas.
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Spod- fir

Mesaj de Alexandru Mihai » 12 Mar 2011, 21:58

zfcristian scrie:Tot nu ai inteles si am sa reformulez pentru tine :
Ce fir si ce inaintas sa pun pe acest ansamblu avand in vedere ca il voi folosi la nadit folosind doar SPOMB-ul !
Practic ma intereseaza o recomandare de fir pentru linia principala si o recomandare de fir pentru inaintas.
Cristian,

Si eu folosesc spombul la nadit ( în special cu boiles ), mulineta este încărcata total cu fir textil de 0,30.
Poți sa pui liniștit un fir de 0,26 ( Ultima ) + înaintaș de 0,30 ( eu folosesc FL )ca și răspuns la întrebarea ta.

Multumesc,
Maxx

Avatar utilizator
marrone
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 13 Sep 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de marrone » 12 Mar 2011, 22:00

Salut,
Varianta castigatoare este linie principala whiplash de 0.10 (30lb) si inaintas Trakko de 0.28 (nodul de legatura "four-turn water knot").
Pentru spod folositi intotdeauna fir textil ca sa fiti siguri ca aterizeaza in acelasi loc de fiecare data (elongatie zero).
Plus ca firul textil tine ani de zile fara sa se deterioreze si la diametrul 0.10 bate orice monofilament la capitolul distanta (cu conditia sa nu supraincarcati tamburul si sa udati linia inainte de lansare).

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Spod- fir

Mesaj de Alexandru Mihai » 12 Mar 2011, 22:02

marrone scrie:Salut,
Varianta castigatoare este linie principala whiplash de 0.10 (30lb) si inaintas Trakko de 0.28 (nodul de legatura "four-turn water knot").
Pentru spod folositi intotdeauna fir textil ca sa fiti siguri ca aterizeaza in acelasi loc de fiecare data (elongatie zero).
Plus ca firul textil tine ani de zile fara sa se deterioreze si la diametrul 0.10 bate orice monofilament la capitolul distanta (cu conditia sa nu supraincarcati tamburul si sa udati linia inainte de lansare).

Nu înțeleg ceva...0,10 ?????...nu e o greseala?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de gor965 » 12 Mar 2011, 22:06

Alexandru Mihai scrie:

Nu înțeleg ceva...0,10 ?????...nu e o greseala?
Pai e 0.10... TEXTIL ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Spod- fir

Mesaj de Alexandru Mihai » 12 Mar 2011, 22:15

gor965 scrie:
Alexandru Mihai scrie:

Nu înțeleg ceva...0,10 ?????...nu e o greseala?
Pai e 0.10... TEXTIL ! :)
George, 0,10 cam subțire...pleznește...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de gor965 » 12 Mar 2011, 22:22

La 0.10 (Berkley) are rezistenta in camp de 14 kg...sa zicem 7 kg la nod...echivalentul in mono e undeva pe la 0.30-0.35...n-are cum sa pocneasca !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
nimitz
membru activ
membru activ
Mesaje: 119
Membru din: 14 Iul 2008, 23:15

Re: Spod- fir

Mesaj de nimitz » 12 Mar 2011, 23:04

doar fir textil daca vrei sa-l si clipsezi pentru precizie
power braid teflon 150 m 0,20 sau 0,25 de la energo ieftin si bun

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de stefan_kwr » 13 Mar 2011, 12:05

zfcristian scrie:Tot nu ai inteles si am sa reformulez pentru tine :
Ce fir si ce inaintas sa pun pe acest ansamblu avand in vedere ca il voi folosi la nadit folosind doar SPOMB-ul !
Practic ma intereseaza o recomandare de fir pentru linia principala si o recomandare de fir pentru inaintas.
Pe lansetele de pescuit am un mono de la carp expert uv fluo de 0,30 si inaintas am spiderwire stealth de 0,25 mm, pentru ansamblul de nadire am doar mulineta, mai imi trebuie batul :D
PS: Cristian din primul post al tau de la inceputul acestui topic nu reiese ca te-ai referi la o marca, firma de fir, ai intrebat doar de dimesiune, eu am inteles destul de bine.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de Costel Jambu » 18 Mar 2011, 01:06

Salut.
Ma bag si eu cu o intrebare pentru acelasi tip de spod si spomb.Eu le am deja cumparate: spodul si firele(atat mono cat si textilul).Urmeaza spombul,...poate.Vreau sa va intreb daca firele sunt potrivite din acelasi punct de vedere ca cel expus de Cristian.Fir mono Ultima Power Steel 0.29 si textil Tuff Line 0.31.Ce spuneti?
Si inca o intrebare.Care e diferenta dintre spomb si racheta?Adica,ce avantaje are spombul in fata rachetei?
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”