Porumb conservat

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Avatar utilizator
teacher64
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 20 Ian 2008, 20:32
Localitate: Timisoara

Porumb conservat

Mesaj de teacher64 » 20 Ian 2008, 21:55

Cu toate ca porumbul de carlig de toate felurile se gaseste in mai toate magazinele si e destul de ieftin, de multe ori prefer sa mi-l fabric singur, asa am control la toate ingredientele.
Cum? Simplu: desfaci boabele in lapte de pe stiulete ( cu atentie, si cu un cutit cu varf). Le bagi in borcanele cu capac metalic ( de preferinta insurubabil, gen CUKK sau mancare de bebe, dar merg si capacele presate), pui apa cat sa le acopere, putina sare, si evident, aromele dorite ( vanilie, GLM, palinka, usturoi, etc). Se inchid borcanele, se baga in Kukta ( oala sub presiune), se pune apa in oala pana la 2/3, se pune capacul si... pe foc cu tot ansamblul! Dupa ce incepe sa fiarba ( fasaie... :wink: ), se mai lasa o ora. Opresti focul si lasi sa se raceasca 1/2 zi ( nu deschizi cat e fierbinte, bubuie borcanele!!). Puse pe raft, tin si 10 ani, fara conservanti. Se mai intampla sa pun si in borcane mari, de 800 ml, pun porumb verde tocat, pentru nadit primavara. Functioneaza, si e mai ieftin decat sa ocupi congelatorul toata iarna cu porumb, spre disperarea nevestei :D :D :D

Avatar utilizator
Laviniu
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 04 Dec 2007, 01:45
Localitate: Timisoara

Mesaj de Laviniu » 21 Ian 2008, 22:55

salut , imi poti spune te rog ce parere ai despre porumbul la conserva gen Cukk , maros mix , carp expert sau de la alte firme daca mai vreau sa ii adaug eu glm , betaina , spirulina etc --- mai are putere sa absoarba toti nutrientii ?

Avatar utilizator
teacher64
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 20 Ian 2008, 20:32
Localitate: Timisoara

Mesaj de teacher64 » 22 Ian 2008, 10:51

Laviniu scrie:salut , imi poti spune te rog ce parere ai despre porumbul la conserva gen Cukk , maros mix , carp expert sau de la alte firme daca mai vreau sa ii adaug eu glm , betaina , spirulina etc --- mai are putere sa absoarba toti nutrientii ?
Folosesc de ani de zile Cukk, si sunt multumit. Nu am incercat sa adaug nimic la aromele lor, mi se pare ca au de toate felurile.
Exceptie: la cel "natur" si "mez" (miere) am pus palinka de prune si e ok. Nu vad insa de ce nu ar absorbi si alte arome, e greu "sa saturezi" o structura macromoleculara cu alte macromolecule, cum sunt cele "aromatice". In schimb... cu nutrientii e alta poveste. :roll:

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Porumb conservat

Mesaj de mircea13 » 13 Mar 2008, 18:51

Salut. Dece trebuie sa munceşti aşa de greu cu ştiuletii de porumb ? Pune toamna intr-un ceaun caţi ştiuleti pot incapea in ceaun la fundul ceaunului şi deasupra pune mătase de purumb şi panuşele de la porumb. Toarna apă cât trebuie şi pune la fiert. Fierbe porumbul in aşa fel ca sa-l poţi mânca tu,In acest stadiu se desface uşor de pe ştiulete. Pune boabele intr-un borcan iar peste ele toarnă apă din apa ramasă in ceaun dupa fierbere pană umpli borcanul. Deşarta apa intr-un ibric şi pune in ea o pastila de aspirină tamponată( se dizolva mai uşor)apoi pune ibricul pe flacara aragazului pană se topeste pastila si apa dă in clocot. Toarnă apa firbinte peste boabele de porumb in borcan. Inchide borcanul cu capace care se inşurubează şi pune borcanul in frigider. Păstrandu-l la rece
poţi să-l păsterzi un an de zile şi mai mult. Inainte de a inchide ermetic capacul poţi să adaugi in apă ce vrei tu, aditivi, atractanţi etc. etc. Dar dacă vrei poţi să faci boabele colorate adăugând in borcan colorant alimentar galben, roşu, etc. Nu ştiu dacă merită să munceşti să faci tu porumb când se poate cumpăra din supermarket cutii care costă 2,5o--3,oo lei buc. Iţi opreşti o parte din boabe ca să le pui in cârlig iar restul le dai ca nadă in apă.
Succes. Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
trca
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 19 Noi 2008, 18:45
Localitate: RM-VALCEA

Re: Porumb conservat

Mesaj de trca » 19 Noi 2008, 19:19

Se ia un stiulete s-au[druga] aceasta fiind cruda in lapte se curata de boabe fara a le sparge,se pun in pungulita de plastic c-am cate se folosesc la o sedinta de pescuit si se baga in congelator.[Bineinteles ca faceti mai multe pungulite].ODATA DESFACUTA PUNGULITA A DOUA OARA NU MAI SUNT BUNE.Acestiea se pastreaza in conditii foarte bune sunt testate de mine,,,,,,,,,,,,,,FIR INTINS,,,,,,,,,,

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Porumb conservat

Mesaj de miska » 20 Noi 2008, 14:28

eu il prefer sal cumpar pe cel cukk este facut de profesionisti si parererea mea este ca este cel mai bun porumb care da rezultate fff bune il cumperi proaspat si cat tine tine eu unu nu mas complica sa le fac sa le conservez.....fir intins :-h
always think like a fish

Avatar utilizator
calota
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 06 Oct 2008, 16:41

Re: Porumb conservat

Mesaj de calota » 10 Dec 2008, 11:59

vreau si eu sa imi pun la borcane porumb se pune si palink ?

Avatar utilizator
calota
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 06 Oct 2008, 16:41

Re: Porumb conservat

Mesaj de calota » 10 Dec 2008, 12:03

cine poate sa-mi lase si mie o reteta buna pt porumb ce sa pun chiar nu stiu va rog ca vreau sa-mi fac si nu stiu este prima data va rog mult

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: Porumb conservat

Mesaj de Marinita » 12 Dec 2008, 09:51

calota scrie:vreau si eu sa imi pun la borcane porumb se pune si palink ?

fierbe porumbul scurge apa si asa fierbinte pune 2lingurite de miere la aprox.50gporumb.
dupa ce sa racit adauga si palink cam 20-30g .Fir intins
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
calota
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 06 Oct 2008, 16:41

Re: Porumb conservat

Mesaj de calota » 17 Dec 2008, 22:29

vreu si eu sa stiu dupa ce fac cateva borcane de porumb cu atractanti trebuie sa le bag bemari sau le pun capacele si le las asa??/??? multumes mult

Avatar utilizator
calota
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 06 Oct 2008, 16:41

Re: Porumb conservat

Mesaj de calota » 17 Dec 2008, 23:05

vreu sa stiu daca se pune conservanti sau aspirina tamponata am facut borcanele si nu am pus nimic si nu le-am pus nici la benmari vreu sa stiu

Avatar utilizator
maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 02 Dec 2008, 16:07

Re: Porumb conservat

Mesaj de maryus » 25 Dec 2008, 13:33

dau si eu o reteta cu care eu am rezultate ffff bune si nu o tin secreta :D
PT nada se foloseste porumb bonduele la punga de ala congelet si un kg de nada big carp de la sensas sau benzar mix special crap : se pune 5 kg de porumb bonduele intr-o galeata destul de incapatoare si dupa ce sa decongelat se pune peste el continutul pungi de nada si se amesteca.
are un miros deosebit .

iar pt carlig folosesc porumb carp expert cu aroma de capsuni ( in general arome de fructe ) sau anason si am rezultate ffff bune
incercati si voi va zic ca merita
FIR IN DRIL:P

Avatar utilizator
valentyn
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 17 Ian 2009, 21:56
Localitate: timisoara

Re: Porumb conservat

Mesaj de valentyn » 19 Mar 2009, 13:33

asta cu aromele de fructe este cu dus si intors,eu unul am avut intradevar rezultate bunisoare insa pe apa rece , vara cand se incalzeste si vreau sa dau cu porumb , folosesc alte arome decat cele de fructe si am avut rezultate bune... **==
pastrati apele curate...

Avatar utilizator
ursu_brun3791
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 06 Oct 2008, 19:49

Re: Porumb conservat

Mesaj de ursu_brun3791 » 16 Mai 2009, 22:19

valentyn scrie:asta cu aromele de fructe este cu dus si intors,eu unul am avut intradevar rezultate bunisoare insa pe apa rece , vara cand se incalzeste si vreau sa dau cu porumb , folosesc alte arome decat cele de fructe si am avut rezultate bune... **==
CE FEL DE AROME? :-/

Avatar utilizator
valentyn
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 17 Ian 2009, 21:56
Localitate: timisoara

Re: Porumb conservat

Mesaj de valentyn » 20 Mai 2009, 19:53

Depinde si de balta pe care pescuiesti la momentul respectiv...predominant insascoica sau usturoi... :)
pastrati apele curate...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”