bulgari pt nadit

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Dan Mitranescu » 13 Iul 2009, 16:48

Gogule,

Nu este o reteta anume sau o metoda batuta in cuie ...

Taria bulgarilor nu o adaptez la substrat ci la ce fel de pesti sunt in lac , la ritmul lor de hranire , la cat este de nadita balta ....

In aceiasi partida (sau concurs) se trece de la bulgari tari la moi si invers in functie de ce cere balta .

Sunt multe variante in acest sens si din acest motiv pescuitul este frumos.

Ca in sah : nu exista combinatia imbatabila si nici scheme clare de castig , cu toate acestea exista campioni . De ce ? Pentru ca gasesc strategia optima pentru momentul respectiv . Si asta nu se poate redacta !

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de marian_popescu » 14 Iul 2009, 23:05

pe o balta populat cu ciortani de la 1,5 la 5 kg, intr-o partida scurta, de duminica, are vreun rost nadirea usoara cu bulgari?...sau merg doar pe naditori? (mentionez ca balta e aglomerata in weekend si majoritatea...se uita cam ciudat la monturile pe fir de par). cel mai bine am prins in conditiile astea doar cu naditori masivi, lansand mlt in fata celorlalti, catusi de cat grupat. dar ma gandesc ca rezultatele mai slabe din partidele cand am nadit le pot pune si pe seama apetitului mai scazut al pestelui in acele perioade sau altele
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
cezar100
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 14 Noi 2009, 23:06

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de cezar100 » 20 Dec 2009, 19:14

Revin si eu cu o intrebare :Totusi cum se fac bulgarii sa reziste la aruncarea cu catapulta la peste 100 metri iar la impactul cu apa sa se sparga ?? astept un raspuns si de la campionii Mitranescu,George,Iulian ,Florentin etc.... multumesc anticipat.

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de danipa » 13 Apr 2010, 21:18

pescarusule ti-ai gasit mixul cautat?

Avatar utilizator
iser
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 17 Mai 2009, 23:10

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de iser » 31 Mai 2010, 16:41

RETETA BENZAR MIX
1. TTX + 1,5 – 2 L APA (Galeata separate)Asteptare aproximativ 20 minute

2. Adaugarea TTX- ului umed la nada uscata Asteptare aproximativ 20 minute

3. Seminte prajite de canepa si macinate 500 g la 3 kg de nada (canepa prajita macinata)
Adaugata in nada amestecata cu TTX

4 . 2-3 cuti de conserve de porumb

5. 0,5 Kg grau

6. 800 g pellete Sensas 4-8 mm ( tinut 10 minute in apa cu attractant dulce ) pelete faina de peste.

7. 300 g Sensas Carpix.

8. Viermisori albi cu rosi

VARA

Nada cu seminte uleioase cu arome naturale
ANASON
FAINA DE PESTE
SCOICA
CRAP EXTRA

=======================================================

In general Vara nadesc cu racheta seminte si uleiuri

Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de GhostVision » 01 Iun 2010, 11:22

iser scrie:RETETA BENZAR MIX
1. TTX + 1,5 – 2 L APA (Galeata separate)Asteptare aproximativ 20 minute

2. Adaugarea TTX- ului umed la nada uscata Asteptare aproximativ 20 minute

3. Seminte prajite de canepa si macinate 500 g la 3 kg de nada (canepa prajita macinata)
Adaugata in nada amestecata cu TTX

4 . 2-3 cuti de conserve de porumb

5. 0,5 Kg grau

6. 800 g pellete Sensas 4-8 mm ( tinut 10 minute in apa cu attractant dulce ) pelete faina de peste.

7. 300 g Sensas Carpix.

8. Viermisori albi cu rosi

VARA

Nada cu seminte uleioase cu arome naturale
ANASON
FAINA DE PESTE
SCOICA
CRAP EXTRA

=======================================================

In general Vara nadesc cu racheta seminte si uleiuri
Merge si pe momitor ?
De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa :)

Avatar utilizator
iser
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 17 Mai 2009, 23:10

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de iser » 01 Iun 2010, 17:45

Da merge. Eu momesc cu catapulta.

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Desideiu Bogdan » 01 Iun 2010, 21:47

pescarusul scrie:Fratilor impartasiti va rog si incepatorilor,o reteta de bulagari pt nadit,am realizat fel de fel de retete dupa mintea mea,dar ori se desfac in apa ori resping pesti multumesc anticipat
salut ..uite aici o reteta testata ...mixul este gata preparat , se face doar cu apa din balta pana la consistenta dorita.

Fire Intinse
Fişiere ataşate
vanilie.jpg
scoica.jpg
porumb.jpg
miere.jpg
capsuna.jpg

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de eden » 17 Feb 2011, 02:07

cezar100 scrie:Revin si eu cu o intrebare :Totusi cum se fac bulgarii sa reziste la aruncarea cu catapulta la peste 100 metri iar la impactul cu apa sa se sparga ?? astept un raspuns si de la campionii Mitranescu,George,Iulian ,Florentin etc.... multumesc anticipat.
daca faci bulgarele sa se rupa in mana fara sa fie elastic ca si consistenta, si ajunge pana la tinta fara sa-l rupa centrigufa, impactul cu apa la viteza aia e destul de ,,devastator'' respectiv se va sparge la impact...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de stefan_kwr » 17 Feb 2011, 11:45

Cum se face nadirea cu bulgari pe o balta cu o latime de 500-700 m sau chiar mai lata, daca nu avem marker, asfel incat bulgarii sa cada cat mai aproape de locul unde avem monturile?
Daca substratul are peste 20 cm de namol cum ar trebui sa fie bulagarii, sa se desfaca la contactul cu apa sau mai tarziu (sa fie mai tari)?

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Lazar Mihai » 17 Feb 2011, 13:07

1. Cu multa indemanare daca nu ai marker , sau imediat dupa ce lansezi dai 2,3 bulgari exact pe locul unde a aterizat plumbul , smecheria este sa nu bata vantul , ca daca bate vantul nu prea mai lasa urme in apa plumbul cand soseste
2. De obicei moale pentru namol dar, daca balta are mult puiet , multa rosioara , caras , oblete , platica uneori dai cu bulgari tari chiar si pe namol fiindca mustaciosul scormoneste adanc in namol 8->
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de stefan_kwr » 17 Feb 2011, 15:06

Ok mersi mult.Treaba cu aruncatul bulgarilor imediat dupa ce aruncam montura, mi se pare prea de tot. Adica valurile vor disparea foarte repede si nu voi avea timp sa las lanseta jos (nu se mai pune problema sa o fixez pe suport si sa prind si swingerul ) si apoi sa iau spodul sa arunc. Cred ca singura varianta ne ramane sa aruncam apreciind distanta dupa ochi...
Ce parere aveti de floarea soarelui prajita, apoi data prin uruitoare si amestecata cu spartura de porumb, grau, orz etc?

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Lazar Mihai » 18 Feb 2011, 13:02

Nu e deloc exagerata chiar daca pescuiesti singur , daca ai un partener e ideal , dar si daca esti singur nu trebuie sa pui imediat lanseta pe cracan ca nu cred ca ii dai boilesul direct in frunte :) si 3 bulgari ii arunci in 30 secunde lejer deci nu dispare , numai sa nu bata vantul . Dar nu mai bine iti iei un marker ?(am gasit la gipo pachet de 2 markere la 10 lei , plus ca il poti confectiona foarte usor din pluta daca iti place sa le faci singur
Uruiala e mereu buna dar sa ai si granulatie mare sa mai ramana ceva si pt "ciortani" si niste lapte praf pt norisor poate dai si in ten =((
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de stefan_kwr » 18 Feb 2011, 15:23

Lazar Mihai scrie:Nu e deloc exagerata chiar daca pescuiesti singur , daca ai un partener e ideal , dar si daca esti singur nu trebuie sa pui imediat lanseta pe cracan ca nu cred ca ii dai boilesul direct in frunte :) si 3 bulgari ii arunci in 30 secunde lejer deci nu dispare , numai sa nu bata vantul . Dar nu mai bine iti iei un marker ?(am gasit la gipo pachet de 2 markere la 10 lei , plus ca il poti confectiona foarte usor din pluta daca iti place sa le faci singur
Pe langa marker mai trebuie si o lanseta si o mulineta. Pana o sa le iau si pe astea cred ca o sa fac un semn pe fir cu un marker c-am la ce distanta as vrea sa pescuiesc.
Lazar Mihai scrie: Uruiala e mereu buna dar sa ai si granulatie mare sa mai ramana ceva si pt "ciortani" si niste lapte praf pt norisor poate dai si in ten =((
Am mai multe site la uruitoare, asa ca am de unde alege cat sa fie granulatia de mare :D

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de mih_IL » 18 Mar 2011, 12:23

Pe mulineta ai si un clip de prindere al firului, dar iti trebuie ceva indemanare cand arunci pentru ca altfel vei rupe firul. Ca solutie ar fi, ca, dupa ce lansezi prima data, pui firul dupa clip, recuperezi 1-2 ture de manivela(sau mai mult), si dai semn pe fir cu un marker special. Dupa ce termini nadirea, nu mai ai decat sa lansezi si apoi recuperezi pana la semnul de pe fir.
I love carp!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”