bulgari pt nadit

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
pescarusul
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 25 Mai 2009, 20:29

bulgari pt nadit

Mesaj de pescarusul » 08 Iul 2009, 01:53

Fratilor impartasiti va rog si incepatorilor,o reteta de bulagari pt nadit,am realizat fel de fel de retete dupa mintea mea,dar ori se desfac in apa ori resping pesti multumesc anticipat

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de gor965 » 08 Iul 2009, 14:56

pescarusul scrie:..................dar ori se desfac in apa ori resping pesti......
Daca se desfac in apa ,nu-i o problema ...daca se desfac in aer ,in timpul lansarii ,atunci este o problema ! :D
Ce pui in nada de iti respinge pestele ? :-?
Ca sa nu te mai "aglomerezi" in informatii si retete , mai bine foloseste direct un mix ptr. bulagri gata preparat ,cu un plus poate de seminte si ceva lichide nutritive ! Uite, Benzar e la moda acum ,mai gasesti Maros-Mix ,Tinmar,Van den Eyde ,Sensas...sunt destule ... si cred ca ptr. inceput e bine sa te folosesti de experienta altora ,mai priceputi in a fabrica nada de bulgari !!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
carpp80
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 07 Iul 2009, 10:49

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de carpp80 » 09 Iul 2009, 20:09

pescarusul scrie:Fratilor impartasiti va rog si incepatorilor,o reteta de bulagari pt nadit,am realizat fel de fel de retete dupa mintea mea,dar ori se desfac in apa ori resping pesti multumesc anticipat
reteta proprie.
o mamaliga facuta din pasat
o mamaliga facuta din strot, faina de soia, seminte macinate,..... (se gaseste la tarabe in piete)
Preparare: se fac mamaligile cu o zi inainte, se lasa la racit pe un ziar, cand ajungi pe balta le faramitezi , adaugi o cutie porumb dulce, niste lapte de porumb si arome daca vrei,amestei cu parte lichida si pui nada benzar pana se leaga cat sa faci bile nici moi -nici tari atat cat sa pot fi aruncate.


Atept pareri sau inbunatatiri!

Avatar utilizator
pescarusul
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 25 Mai 2009, 20:29

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de pescarusul » 09 Iul 2009, 23:54

SI nada BENZAL se poate pune si pe arcul momitor nu????aaaa si trebuie sa cer benzal special pt bulgar sau aleg cu ce aroma vreau eu si mere??

Avatar utilizator
radu610
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 07 Dec 2008, 00:35

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de radu610 » 10 Iul 2009, 13:36

Alegi ce aroma vreti de acolo... si se numeste BENZAR ma scuzati ca va corectez ... fir intins

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de mosharu » 11 Iul 2009, 21:03

pescarusul scrie:Fratilor impartasiti va rog si incepatorilor,o reteta de bulagari pt nadit,am realizat fel de fel de retete dupa mintea mea,dar ori se desfac in apa ori resping pesti multumesc anticipat
uite si aici: spartura de porumb + uruiala + pesmet din paine ( asta leaga foarte bine orice )
si vezi aici SI cum nadesti cu bulgari http://www.youtube.com/watch?v=OH_2mjTOK8Y
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Madalin Dirla » 11 Iul 2009, 23:00

mosharu scrie:
pescarusul scrie:Fratilor impartasiti va rog si incepatorilor,o reteta de bulagari pt nadit,am realizat fel de fel de retete dupa mintea mea,dar ori se desfac in apa ori resping pesti multumesc anticipat
uite si aici: spartura de porumb + uruiala + pesmet din paine ( asta leaga foarte bine orice )
si vezi aici SI cum nadesti cu bulgari http://www.youtube.com/watch?v=OH_2mjTOK8Y
Catapulta este marca "Mosharu" :D

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de mosharu » 12 Iul 2009, 10:09

Madaline, poate-mi iau vreun ban pt reclama :-t #-o
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2009, 10:45

carpp80 scrie:
pescarusul scrie:Fratilor impartasiti va rog si incepatorilor,o reteta de bulagari pt nadit,am realizat fel de fel de retete dupa mintea mea,dar ori se desfac in apa ori resping pesti multumesc anticipat
reteta proprie.
o mamaliga facuta din pasat
o mamaliga facuta din strot, faina de soia, seminte macinate,..... (se gaseste la tarabe in piete)
Preparare: se fac mamaligile cu o zi inainte, se lasa la racit pe un ziar, cand ajungi pe balta le faramitezi , adaugi o cutie porumb dulce, niste lapte de porumb si arome daca vrei,amestei cu parte lichida si pui nada benzar pana se leaga cat sa faci bile nici moi -nici tari atat cat sa pot fi aruncate.


Atept pareri sau inbunatatiri!
Sunt situatii in care bulgarii trebuie sa se desfaca si situatii in care nu .

Este cel mai important criteriu legat de nadire !Chiar mai important decat calitatea nadei !

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Madalin Dirla » 12 Iul 2009, 12:13

Dan Mitranescu scrie:
carpp80 scrie:
pescarusul scrie:Fratilor impartasiti va rog si incepatorilor,o reteta de bulagari pt nadit,am realizat fel de fel de retete dupa mintea mea,dar ori se desfac in apa ori resping pesti multumesc anticipat
reteta proprie.
o mamaliga facuta din pasat
o mamaliga facuta din strot, faina de soia, seminte macinate,..... (se gaseste la tarabe in piete)
Preparare: se fac mamaligile cu o zi inainte, se lasa la racit pe un ziar, cand ajungi pe balta le faramitezi , adaugi o cutie porumb dulce, niste lapte de porumb si arome daca vrei,amestei cu parte lichida si pui nada benzar pana se leaga cat sa faci bile nici moi -nici tari atat cat sa pot fi aruncate.


Atept pareri sau inbunatatiri!
Sunt situatii in care bulgarii trebuie sa se desfaca si situatii in care nu .

Este cel mai important criteriu legat de nadire !Chiar mai important decat calitatea nadei !
Poate ne spuneti si noua care sunt acele situatii :D !

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2009, 17:08

Madalin007 scrie:
Poate ne spuneti si noua care sunt acele situatii :D !
Aceste situatii ,domnul Madalin , sunt : L-)

Situatia A

Situatia B

Situatia C si

Situatia X

Aceasta din urma pot sa o explic in amanunt si se refera la faptul in care pescarii de pe malul opus comenteaza prea mult. In aceasta situatie bulgarii trebuie sa fie amestecati cu pamant , sa fie de maxim 50mm si sa fie foarte tari . :D

P.S. A,B si C nu se pot explica ... doar se simt ! :D

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Madalin Dirla » 12 Iul 2009, 18:44

Dan Mitranescu scrie:
Madalin007 scrie:
Poate ne spuneti si noua care sunt acele situatii :D !

Aceste situatii ,domnul Madalin , sunt : L-)

Situatia A

Situatia B

Situatia C si

Situatia X

Aceasta din urma pot sa o explic in amanunt si se refera la faptul in care pescarii de pe malul opus comenteaza prea mult. In aceasta situatie bulgarii trebuie sa fie amestecati cu pamant , sa fie de maxim 50mm si sa fie foarte tari . :D

O mica nelamurire am ,pamantul trebuie sa fie dala galben (lutos) sau merge si ala de flori................ma gandesc ca dispersile lor sunt diferinte la contactul cu apa :D .............pt. apa calda ce pamant recomanzi :-S ?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Dan Mitranescu » 12 Iul 2009, 20:10

Da' cine a luat in calcul contactul cu apa ...? :-/

Eu ma refeream la pescarii galagiosi de pe malul opus ! :))

Dupa "contact" chiar nu ma mai intereseaza dispersia ! :D


Scuze , mai glumim si noi , sper ca ati inteles ce era mai important .

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de Madalin Dirla » 12 Iul 2009, 21:05

Scuze , mai glumim si noi , sper ca ati inteles ce era mai important .[/quote]


Au inteles baietii Dane,bile de 50 mm fierte(tari) cu aroma de argila :)) :)) :)) .................

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: bulgari pt nadit

Mesaj de gogu steriade » 13 Iul 2009, 15:37

auarde chiparoshilor ,da da ce nu ziceti la copii cum ie cu bulgari ceia .ca una e sa fie tari si alta e sa fie moale daca are fundu la balta namol sou e curat ca curu la bebelusi (:| ...si daca mai are si albitura daia si fitofag e nasol iar, ca sa sti cum sa faci bulgaru sa sa dispereze sau sa nu sa disperzese ? :-?? mie mi sa sparge :"> ,la impact si dupa aia ales bules ca sa da novacu n barci ,da ce ie mai mari boabe cade mai bine pa namol decat daca era tare bulagu ca sa infigea in suprastrat si nul mai gasea crapu nici daca sa sfatuia cu mama omida unde sa caute mangeala ! :-w
senor Dan spune coane tot nu mai zice pa seriale ca timpu ie scurt si ne loveste sedentarismu pana afla copii cum e cu mamaliga aia minune ! <:-P
ciao a tuti ! :-*
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”