faina de peste

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: faina de peste

Mesaj de Gabriel » 20 Sep 2008, 17:56

Salutare.
Stiti de mixul promovat si creat de Senzor si anume Planet... daca tot este vorba de faina de peste...dupa o discutie nu tocmai amicala intre Bogdan Dragan si Vladut Mateianu reiese ca faina de peste folosita la acest mix este o faina furajera.... :mrgreen:
Acesta este o parte din afirmatia lui Bogdan :
Ma deranjeaza ca ridici in slavi un mix care il consideri superior altor mixuri de la alte firme (cand tu nici nu sti retetele lor), un mix care contine faina de peste furajera, cea mai ieftina faina de peste care se gaseste. Pai cum poate acest mix sa fie superior? Un mix care are ingrediente de volum peste 60% ti se pare superior altor mixuri? Ok...e un mix bun, prinde peste dar de aici si pana a spune ca este superior e cale lunga. Eu zic sa te mai gandesti
Deci (sa vedem partea BUNA)de aici reiese ca puteti folosi cu incredere faina furajera de peste ....daca vestitul mix contine asa ceva, atunci de ce nu ar putea si un mix home-made??? :mrgreen:
Numai bine si sper sa va ajute :mrgreen: .
Fir intins!

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: faina de peste

Mesaj de sky_sergiu » 20 Sep 2008, 23:51

poanta e ca nu o folosesc pt bile :)) am folosit si una zice-se mai de calitate dar n-am avut rezultate mult mai bune, conditiile climaterice au fost aproape la fel cu cele knd am folosit faina furajera, doar lacul a diferit.eu sunt interesat cum sa aduc un adaos consistent de proteine unor groundbaituri simpliste de tipul 3 feluri de seminte si-un mix din comert.

Avatar utilizator
ursu_brun3791
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 06 Oct 2008, 19:49

Re: faina de peste

Mesaj de ursu_brun3791 » 06 Dec 2008, 22:43

sky_sergiu scrie:am folosit`o cu rezultate intr`adevar medii. intre timp un prieten de`al meu a gasit si faina de peste speciala pentru pescari si o sa trec pe aceea :) oricum thx pt sfaturi
Unde ai gasit faina speciala de care vorbesti?

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: faina de peste

Mesaj de mihai001 » 07 Dec 2008, 18:13

Baieti nu inteleg de ce va chinuiti sa fabricati niste bombe pline de proteine pe care crapul nu reuseste sa le asimileze.Crapul nu are stomac si timpul de trecere a hranei prin matul pe care il are este destul de scurt timp in care el nu reuseste sa asimileze decit 30-40% din proteine.Pescuiesc de 18 ani la crap si am testat si am incercat multe mixuri si fel de fel de fainii si pot sa va spun ca cam toate fainurile furajere sint bune.Credeti ca daca scrie pe ele Nash,SBS,Nutrabaits nu tot de acolo iau si ei materialul de facut mixuri ca cei ce fac faine furajere?Eu pescuiesc de ani de zile cu un mix facut din 50% micropeleti furajeri pentru puieti 20% gris si 20% soja si 10% lapte pentru vitei(contine intre 40-50 % proteina lactica).Daca mixul nu ar fi fost bun atunci nu as fi avut rezultatele bune pina acum.Mixul pentru boilies trebuie sa fie usor digerabil.Eu folosesc mai repede la un mix simplu atractanti pentru ca ei sint de baza degeaba ai o bomba de proteina si crapul nu este atras de ea.Incercati mai repede sa integrati atractanti ca betaina,amino, GLM,faina de ficat si spirulina(are cel mai mare spectru de amino).Ca baza inafara de faina furajera puteti folosi mincarea de caini si pisici care sint calitativ cu mult mai bune ca orice faina de la firmele de pescuit(cam toate mincarurile uscate de caini si pisici macinate dar nu mai mult de 30-40% ca sar putea sa faceti citeva kile de popups).Pentru groundbait iau orice nada de pescuit(praf) nu asa tare aromata si amestec 50% nada si 50% peleti furajeri si dupa aia porumb,cinepa,soia si alune tigrate fierte.

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: faina de peste

Mesaj de romelian » 02 Feb 2009, 01:30

Faina de peste "alba",neprajita, doar fiarta si macinata, cu 70% proteina, este superioara calitativ , obtinuta din peste proaspat.Grasime maxim 10%, sare 5%.Mai contine metionina,lizina, trionina,cistina ,fosfor,vitaminele A si D, plus intreaga gama de B-uri.Pretul este putin mai ridicat.Nu are miros pronuntat de peste , mai degraba de mix vegetal.Eu am produs 6 ani furaje pentru animale cu aceste fainuri si pot sa va spun ca cele mai de calitate sunt Artabra din Spania si Agroprodex din Polonia.De experimentat am experimentat mult mai multe, dar rezultatele nu au fost intotdeauna pe masura .Celelalte, care se mai gasesc in farmaciile veterinare, sunt fainuri inferioare,maro,din resturi de peste, cu un mare procent de sare si nisip.si cu pronuntat miros de peste altert, de obicei respins de animale.
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
faraon tudor
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2008, 21:38
Localitate: bucuresti

Re: faina de peste

Mesaj de faraon tudor » 02 Feb 2009, 13:23

http://www.bigfish.ro/produse/faina-de-hering.html cu rezultate foarte bune in boiles si nu cu mult mai scumpa decit cea furajata

Avatar utilizator
faraon tudor
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2008, 21:38
Localitate: bucuresti

Re: faina de peste

Mesaj de faraon tudor » 02 Feb 2009, 13:27

furajera,scuze :">

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: faina de peste

Mesaj de carprom » 02 Feb 2009, 13:35

faraon tudor scrie:http://www.bigfish.ro/produse/faina-de-hering.html cu rezultate foarte bune in boiles si nu cu mult mai scumpa decit cea furajata
E si normal, aceasta faina ma gindesc ca este LT, iar ceea furajera, nu :D
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”