faina de peste

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

faina de peste

Mesaj de sky_sergiu » 08 Sep 2008, 17:02

faina de peste cumparata de la o farmacie veterinara oarecare merge folosita intr`un amestec de tipul : mix din comert + graunte + faina? sau este doar pt amestecuri complexe de tip boiles? nu am reusit sa gasesc betaina sau aditivi proteici si m`am gandit sa incerc sa folosesc faina de peste ca sursa de proteine.

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: faina de peste

Mesaj de sky_sergiu » 08 Sep 2008, 18:08

am uitat sa va intreb si daca faina de peste "e una si aceeasi peste tot" cum mi s-a spus la magazin sau exista faina de peste speciala pentru pescari si faina de peste pt gospodarie? pe pachetu meu sunt desenate cam toate animalele de curte dar nu e nimic mentionat de pesti :))

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: faina de peste

Mesaj de ceangau alexandru » 08 Sep 2008, 21:18

NU....calitatea difera...faina de peste vitaminizata...pt animale are mai multa umplutura ,substanta uscata...hrana uscata pt pisici la fel ,un pic mai bun....cauta pe internet-fisela-sipcarp-carpio-senzor..si cumpara ceva de calitate....proteina lactica..lapte praf pt sugari..sau ceva de calitate-caseinat de calciu (PLASTAVITA E )cu o concentratie de 93 % ..900 gr ..70-80 roni...gasesti in magazinele speciale pt FORTOSI..culturisti ...contine proteine 93 %..carbohidrati..grasimi..minerale ..si foarte important aminoacizi...acid glutamic..prolina.. leucina..lizina..valina..smd..NU UITA BOILESURILE DE CALITATE SUNT BOMBE DE PROTEINA...PROTEINA fiind principala sursa energetica...sanatate..

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: faina de peste

Mesaj de ceangau alexandru » 08 Sep 2008, 21:20

BETAINA...la fel cauta pe internet...

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: faina de peste

Mesaj de sky_sergiu » 08 Sep 2008, 21:40

si pe punga acesteia scrie vitaminizita si medicul care era la farmacie mi`a zis ca este folosita si pentru piscultura :-?? eu nu o sa o folosesc la boiles vreau sa-mi imbunatatesc groundbaitul cu ea

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: faina de peste

Mesaj de ceangau alexandru » 08 Sep 2008, 21:51

...ar treb sa scrie pe punga ...compozitia...procentul intre faina de peste si umplutura substanta uscata este in favoarea umpluturii...mai bine atunci hrana uscata pt pisici..macinata...atat pt nada cat si pentru bile...

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: faina de peste

Mesaj de ceangau alexandru » 08 Sep 2008, 22:04

..daca vrei sa faci diferenta fata de vecini treb sa faci un grundbait...cu o valoare proteica mai mare ....proteinele sunt de origine vegetala ...animala ..si sintetice...nu uita crapul maninca foarte multe vietuitoare acvatice..deci principala sursa de energie este de origine animala...poti include in grundbait bucati de rame rosii care este la indemana oricui..viermi...larve de libelula..daca balta are scoici...bucati din carnea de scoica...eu am folosit si raci tocati ...

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: faina de peste

Mesaj de sky_sergiu » 08 Sep 2008, 22:08

nu sunt la concurs nu vizez neaparat sa prind mai mult ca vecinii, scopul meu ca un mare incepator in nade si arome ce sunt este sa incep sa invat :oops: thx pt sfaturi dar partida e maine daca nu ma va amana ploaia deci cred ca voi folosi ce am eu dar cu retinere.eu planific un groundbait de tipul mix din comert + grau+ceva porumb+canepa

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: faina de peste

Mesaj de sky_sergiu » 08 Sep 2008, 23:31

nu scrie absolut nimic despre procentele componente scrie doar a se utiliza 500gr la 15kg de amestec pentru animale, ca are adaos de fosfor ca stimuleaza apetitul cresterea (si productia de oua) :-??

Avatar utilizator
Rosky
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 09 Aug 2008, 19:42
Localitate: Tgv .Casa Crapului

Re: faina de peste

Mesaj de Rosky » 09 Sep 2008, 08:15

Merge si faina aia de peste dar poti cauta alta mai buna tot furajera dar mai buna .Daca vrei sa o folosestii in mix cauta una predigerata ceea de care vorbesti este slabuta .Betaina ,aditivii si faina de peste de calitate le gasesti la magazinele cu profil de pescuit.

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: faina de peste

Mesaj de sky_sergiu » 09 Sep 2008, 21:22

am folosit`o cu rezultate intr`adevar medii. intre timp un prieten de`al meu a gasit si faina de peste speciala pentru pescari si o sa trec pe aceea :) oricum thx pt sfaturi

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: faina de peste

Mesaj de iulian petre » 10 Sep 2008, 17:18

mai bine fa o lista cu ce nu gasesti la BUZAU .si promit ca-ti trimit eu GRATUIT....(in limitele mele financiare) ca sunt un simplu angajat cu salariu ....mediu.!..

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: faina de peste

Mesaj de sky_sergiu » 10 Sep 2008, 21:25

multumesc mult pt oferta iulian dar stai linistit ca nu te las fara sa platesc :) deocamdata trebuie sa vad cum cum stau cu fondurile, ca sunt pe finantare parentala :))

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: faina de peste

Mesaj de Gabriel » 13 Sep 2008, 09:33

Salutare.
Cu mare incredere foloseste faina de la magazinele cu profil veterinar ,eu is incepator in pescuitul crapului cu boiles si am folosit in mix de bile : faina de peste ,lapte pentru vitei , seminte etc din magazinele veterinare ,am facut solubile si tari ,rezultatele au fost mai mult decit multumitoare pentru mine.... :wink: Cu siguranta cele destinate special mixurilor(boilesurilor)) sunt mult mai bune dar si costa mai mult,am fost tare multumit deoarece chiar cu primele mele boilesuri am reusit sa prind... :mrgreen:
Fir intins!

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: faina de peste

Mesaj de iulian petre » 14 Sep 2008, 14:00

ma bucur sa aud ca esti multumit de mixul facut de tine...si eu incepusem sa adun informatii despre ce contin mixurile de bile dar ideea e ca nu am aflat procentajul de la fiecare produs.... :D ..asta pot afla numai prin teste de bile dar trebuie si timp....asa ca am renuntat... :roll: :roll: ..poate la anul daca nu mai particip la competitii o sa am timp pt. teste si sper sa fac un mix de calitate la bani putini.. :D .....! FIR intins si nu uita apa se raceste si trebuie sa mai umblii la reteta. :wink:

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”