FAINA DE PORUMB

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
bogdan_84
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 14 Sep 2008, 21:22
Localitate: Bucuresti

FAINA DE PORUMB

Mesaj de bogdan_84 » 22 Feb 2009, 21:58

VA SALUT DRAGI PESCARI, AM VAZUT MAI SUS CA ATI DISCUTAT DESPRE FAINA DE OREZ.
TOT IN EMISIUNEA DOMNULUI FLORENTIN AM VAZUT CA A FOLOSIT FAINA DE PORUMB , SI NU AM GASIT NICAIERI.
AS VREA SA INCERC SA IMI PREPAR PENTRU PRIMA DATA NISTE BOILESURI SINGUR DAR NU AM MASA SI PISTOL , AM VAZUT CA SE POT FACE SI MANUAL , BANUIESC CA O CANTITATE MAI MICA PENTRU CARLIG .

UNDE AS PUTEA RULA CANTITATI MAI MARI?
AM VAZUT INTR-O EMISIUNE A DOMNULUI FLORENTIN CA SUNT NISTE ATELIERE SPECIALIZATE, PE UNDE , EVENTUAL UN NR DE CONACT SE POATE?

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de Madalin Dirla » 22 Feb 2009, 22:03

bogdan_84 scrie:VA SALUT DRAGI PESCARI, AM VAZUT MAI SUS CA ATI DISCUTAT DESPRE FAINA DE OREZ.
TOT IN EMISIUNEA DOMNULUI FLORENTIN AM VAZUT CA A FOLOSIT FAINA DE PORUMB , SI NU AM GASIT NICAIERI.
AS VREA SA INCERC SA IMI PREPAR PENTRU PRIMA DATA NISTE BOILESURI SINGUR DAR NU AM MASA SI PISTOL , AM VAZUT CA SE POT FACE SI MANUAL , BANUIESC CA O CANTITATE MAI MICA PENTRU CARLIG .

UNDE AS PUTEA RULA CANTITATI MAI MARI?
AM VAZUT INTR-O EMISIUNE A DOMNULUI FLORENTIN CA SUNT NISTE ATELIERE SPECIALIZATE, PE UNDE , EVENTUAL UN NR DE CONACT SE POATE?
1.Faina de porumb gasesti la plafar.
2.De rulat bile e cineva care ia in jur de 10 lei/ kg .

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de LARY » 22 Feb 2009, 22:25

Nu stim de unde esti, sa te trimetem la loc sigur pentru faina de porumb, in bucuresti eu am loat din obor de la tarani dupa taraba (din piata).
De asemenea poti folosi SUPERGOLD 60. Prezentat in ultimele emisiuni si referitor la rulat, poti rula cu mina cam doua kg suficient pentru 24h (zic eu)
Supergold gasesti la sponsorul emisiuni 14 Lei kg. :-h
Fişiere ataşate
1424-supergold-60[1].jpg
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
vladdooo
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 22 Apr 2008, 08:39

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de vladdooo » 23 Feb 2009, 00:14

oare se poate face mamaliga din Supergold?
stiu ca nu prea merita, fiind prea scump...dar poate isi scoate banii...

Avatar utilizator
bogdan_84
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 14 Sep 2008, 21:22
Localitate: Bucuresti

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de bogdan_84 » 23 Feb 2009, 00:50

SANT DIN BUCURESTI , LOCUIESC IN DRUMUL TABEREI.
SUPERGOLD AR FI MAI BUN DE CAT FAINA DE PORUMB IN COMBINAREA MIXULUI PT BOILES? , CE ESTE DE FAPT ACEST SUPERGOLD? DACA STITI...

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de gogu steriade » 23 Feb 2009, 10:51

bogdan_84 scrie:SANT DIN BUCURESTI , LOCUIESC IN DRUMUL TABEREI.
SUPERGOLD AR FI MAI BUN DE CAT FAINA DE PORUMB IN COMBINAREA MIXULUI PT BOILES? , CE ESTE DE FAPT ACEST SUPERGOLD? DACA STITI...
bai hai sa schimbam tastele ca a mea uneorii nu bate liniuta aia care despart cuvintele .tu imi dai aia cu liniuta si eu iti dau aia cu caps luc ca vad ca si la tine sa blocat.schimb pa schimb...bara bara ...mantelegi ? ;)
pss
cre ca daca faci mamaliga din faina daia galbena iese budinca nu mamaliga.
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de costelino » 23 Feb 2009, 11:58

Gogule,tu nu prea ai treaba cu acest forum.Nu vrei tu sa vezi despre ce este vorba in propozitie,si dupa ceea sa faci comentarii?Incercam cu totii sa aflam tainele cele mai ascunse ale acestui sport si tu ii dai inainte cu "capslock-ul.

Avatar utilizator
vladdooo
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 22 Apr 2008, 08:39

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de vladdooo » 23 Feb 2009, 12:20

Daca nu ai un raspuns decent pentru o intrebare pertinenta te rog sa nu te mai bagi in seama aiurea.
Suntem satui de d-astia ca tine.
Rog un administrator sa ia atitudine. Multumesc!

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de Gabriel » 23 Feb 2009, 12:28

Salutare.
La atelierele de rulat boiles ,daca tin eu minte cel putin cu 10 kg de mix(plus partea lichida) trebuie sa ai ,sa poata lucra oamneii la ele.Asa ca mai bine investesti bani intr-o masa de rulat de 18 sau 16 pentru inceput si un pistol(un cirnatar este foarte bun ;) ) si nu mai trebuie sa umbli dupa nimeni sa iti faca boilesuri...
Atelierele is bune cind esti presat de timp sau ai o cantitate mare de boilesuri de facut.... pentru noi cei mai mici ii mai recomandat pistolul si masa de rulat, unde daca vrei rulezi 1kg de mix ,2,3...etc
Salutare.
Fir intins!

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de gogu steriade » 23 Feb 2009, 17:24

Ce sunteti ma asa rai ? Repede m-ati parat ...sta acum ala cu ochii pe mine ca sa nu zic aia ,ca sa am grija cum scriu , sa nu mai postez aiurea ca ma baneaza .. e frumos? eu doar am vrut sa nu mai scrie baiatul ala cu Caps ca ai da astia avertisment. Nu va mai zic nimic ...da vreau sa stiu ,astea ce sunt aci in poza sunt boilisuri dalea ? cu faina daia galbena ? ca vreau si eu asa .
Fişiere ataşate
gg.JPG
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
RazvanR
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 08 Oct 2008, 14:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de RazvanR » 23 Feb 2009, 17:30

Din cate stiu eu , este o poza dintr-un articol al domnului Ken Townley , si sunt boiliesuri "normale" , doar ca sunt taiate asa ( ca si peletele ) . :D

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de gogu steriade » 23 Feb 2009, 18:42

Iauzi faina la plafar? doamne mai sintetimultii cu asa intrebari?
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de gor965 » 23 Feb 2009, 18:55

gogu steriade scrie:Iauzi faina la plafar? doamne mai sintetimultii cu asa intrebari?
De cand n-ai mai intrat intr-un plafar ? O sa vezi ca nu mai e ca pe vremuri cu 3 fire de menta si 2 cozi de musetel. Se gasesc fainuri de soia ,de grau , de porumb ... ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de LARY » 23 Feb 2009, 19:32

bogdan_84 scrie:SANT DIN BUCURESTI , LOCUIESC IN DRUMUL TABEREI.
SUPERGOLD AR FI MAI BUN DE CAT FAINA DE PORUMB IN COMBINAREA MIXULUI PT BOILES? , CE ESTE DE FAPT ACEST SUPERGOLD? DACA STITI...
Supergold 60 este o faina foarte fina produsa din partea proteica a porumbului. Este o sursa de proteina extrem de usor digerabila si este folosita din ce in ce mai mult in industria nadelor si in acvacultura, ca inlocuitor al fainii de peste.
Avand un continut proteic de 60% si unul energetic cu aproximativ 20% mai mare decat al fainii de peste, Supergold 60 ofera o valoare nutritiva utila in nada. Prezinta, de asemenea, o serie de avantaje la nivel functional si ca aspect.
Fiind o faina galben deschisa, stralucitoare, da nadei mici pete de culoare, ca si o textura nisipoasa si o aroma atragatoare de porumb.
Doza recomandata: pana la 350g pe kilogramul de mix.
Unde o poti gasi team spus, la sponsorul emisiuni. :-h
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: FAINA DE PORUMB

Mesaj de LARY » 23 Feb 2009, 19:42

vladdooo scrie:oare se poate face mamaliga din Supergold?
stiu ca nu prea merita, fiind prea scump...dar poate isi scoate banii...
Daca il fierbi 30----40 de minute, cu siguranta nu mai va avea aceleasi calitati.
Granulatiea fina e recomandata la patratica.
Tel0762.865.274

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”