Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
colega
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 24 Oct 2008, 18:03

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de colega » 22 Feb 2009, 14:58

Va rog sa considerati 'finanatare' ca -finantare- . Scuze pentru ortografie.

Post editat-> Gor965
Am corectat eu greseala ,ca sa dea bine din prima (erata dvs.nu mai era in aceiasi pagina cu postul in cauza)

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de gogu steriade » 23 Feb 2009, 18:48

pai cum domle sa ramana sculan magazin pan la achitat..!cam inselati clienti.asta e. :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de costelino » 23 Feb 2009, 19:06

Gogule,inclin sa cred ca tu esti in avatar.

Avatar utilizator
Balajan Paul
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 06 Feb 2009, 15:50

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de Balajan Paul » 23 Feb 2009, 19:20

colega scrie:In urma cu ceva vreme un amic ce e director la o firma care se ocupa cu finantari orientate cu precadere spre electrocasnice a incercat sa stabileasca o colaborare si cu cateva firma din domeniul articolelor de pescuit; raspunsurile primite au fost in marea majoritate de genul 'multumim dar avem deja firma finanatatoare pentru clientul final' ,iar o mica parte nu au fost deloc interesati .
Rezulta ca daca nu soliciti o finanatare la achizitie, sigur nu o vei primi...

Nu se pune problema ca nu se cere finantare la achizitie...cele mai multe magazine raspund ca nu au sau se lucreaza la asta(un fel de "nu am nevoie de complicatii"),problema e de ce nu adopta majoritatea magazinelor o astfel de modalitate de plata...pana la urma stai sa te gandesti ca aceste magazine iti acorda tie,clientului lor de profil adica pescarului din tine,increderea care o acorda celui mai flamand si batut de soarta om din boscheti(scuzati expresia),adica deloc...eu cel putin asta inteleg...din pacate asta se pare ca e conceptia cu privire la cei care au ca pasiune pescuitul in romania-HOTI SI OAMENI DE NIMIC.Se generalizeaza doua trei cazuri in care intradevar se intampla si astfel de lucruri(ca in orice pe lumea asta) si ne eticheteaza pe toti...mai grav ca si cei care sunt pescari si au magazine le e frica de "necinstea pescarilor"

TRIST

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de Driscu Radu » 23 Feb 2009, 22:11

Problema e putin mai "anapoda" pusa, comerciantul vrea sa vanda produse, pescarii nu au banii lichizi prea multi, ce am scris mai devreme in acest topic este adevarat si sunt firme mari ma refer aici din cate stiu eu la ( Zepter, care nu livreaza marfa decat la achitarea integrala, pe baza unui contract cu rate fixe fara dobanda la cursul euro), problema e ca sunt comercianti care sau fript cu astfel de vanzari, si de aceea nu prea se fac.Cele mai multe magazine in ziua de azi ma refer la magazine de cartier sau medii nu prea au 3-4 lansete, mulinete pe stoc, de aeelasi tip la pastrare sa le ia un singur pescar, si aduc cu bucata si cand te gandesti ca "epurasul" sare de la o zii la alta, e posibil sa ajungi sa dai mult mai mult decat ti-ai propus.

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de dragan claudiu » 26 Feb 2009, 22:52

phantom23ovy scrie:
LARY scrie:Incearca sa-ti achizitionezi cite una la o luna sau la doua luni, eu asa am facut. Acum nu stiu eu dece tu vrei sa sari calul atit de mult, 3000 roni 3 mulinete frate.
Adevarul e ca si eu vreau BMW (seria 7 ) dar nu-mi permit nici logan.
Asa ca e bine sa te limitezi la ce iti permiti si sa iti faci o configuratie dupa buget si cu cap.
Eu nu consider ca am exagerat 2500/3=830 Ron in bani astia as putea sa imi iau un BBLC si fir pt el deci ce e exagerat???? Sumele puse sunt pur fictive fiind vorba in primul rand de sondarea celor prezenti pe forum.
Trebuie sa fim realisti intradevar, dar nu in fiecare an ne schimbam sculele(cel putin eu nu intentionez) asa ca mai bine imi iau ceva de calitate (mai scumpe) care ingrijite corespunzator te pot tine cativa ani buni. Nu cunosti situatia mea financiara deci nu imi poti sugera la ce configuratie sa ma limitez(cap am) fara nici o suparare :P
Cred ca important este sa revenim la topic si sa aflam daca exista posibilitatea de achizitionare in rate a articolelor de pescuit si daca da indrumari spre acele magazine.
Multumesc si sper ca nu am deranjat pe nimeni
daca esti client fidel la un anume magazin iti da si-n rate pe incredere,eu de unde iau,am luat si-n 3-4-5 rate,dar cum am spus trebuie sa fi client fidel.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de Neamtul » 09 Mar 2009, 00:58

Sustin si eu idea cu ratele.Ce bine mi-ar pica sa gasesc un magazin care sa-mi vanda un BBLC in 5-6-7 rate. 8-> >:)

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de eugen » 09 Mar 2009, 09:36

Cum a spus-o si Claudiu, totul se leaga de faptul de a fi client fidel, pentru ca nu o sa-mi dea mie la GIPO ce-mi doresc sau ce am nevoie, in rate, daca nu m-ar cunoaste ca vin zilnic pe acolo si cumpar mereu cate ceva. Trebuie, vorba unui prieten, pe langa increderea de care sa te bucuri sa mai fi si "solvabil" :)
Si pana la urma urmei, chiar daca se lasa mai greu convinsi de faptul ca suntem de incredere, ar trebui sa se gandeasca, pana la urma, ca nu o sa vina "Marinica de la Poplaca", chiar daca ar fi pescar de cand se stie, din tata in fiu, sa cumpere nu stiu ce lansete si mulinete de marca, daca el toata viata a dat la peste cu firul prins pe nuiaua de alun de pe marginea baltii.

Cu stima.

Avatar utilizator
seller
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 27 Mai 2010, 20:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de seller » 27 Mai 2010, 21:32

Va salut !
Vreu sa va spun ca vorbesc din punctul de vedere al unui proaspat proprietar d emagazin cu produse de pescuit . Am deschis magasinul d eo luna in Sebastian la Razoare . Ca la inceput nu prea sunt clienti , mai alesc ca si vremurile sunt cum sunt .din aceasta cauza avem promotie 10 % reducere pentru prima comanda .
Dar ce vreu sa va spun este ca acest tip de vanzare " in rate " este destul de dificil pentru un magazin . De obicei magazinul plateste cash la depozit si asta ar inseman o suma d ebani blocata .Pentru acest lucru se apeleaza la o banca cu care se fac toate diligentele pentru credit de consum.
Ma gandesc ca pentru a reusi sa facem ceva d egenul asta se poate lucra si in "sistem roata". Pentru cei care nu stiu despre ce e vorba va spun doar atat ca se aduna un nr de persoane 10 care vor plati lunar sa spunem 100 lei si prin tragere la sorti se decide cine cumpara primul . si intr-un final toti vor lua marfa pentru ca vor primi 1000 lei in cazul de fata.
Ar mai fi varianta cu garantie - dar destul de greoaie . Sau varianta cu amanetul altui lucru -dar ciudata.
Totusi subiectul merita discutat incontinuaredar cu mai multe propuneri clare , cum ati vre dumneavoastra sa se faca !!!

Cu stima !
Gabi
V a astept la magazin! www.pescarul.cabanova.ro

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de zfcristian » 27 Mai 2010, 22:26

Cu tzeparii ce faceti ???
O astfel de metoda de vanzare poate aduce foarte usor falimentul pe praful asta!
Romanii si-ar lua numai scule de top si-ar bate joc de ele dupa care le-ar aduce inapoi in magazin ca nu le plac sau ca nu li se potrivesc , tipic romanesc >:) >:) >:)
CE faci dupa aceea te transformi in magazin de scule SH ???

Cine dracu credeti ca o sa stea sa alege dupa zeci de rau platnici sau sa faca plangeri in instanta ca sa incerce sa isi recupereze banii si cand ii va recupera nu vor mai valora mare lucru.
In ziua de azi nu cred k sunt multi cei care mai au un job sigur iar cei care au isi pot cumpara cu cash sculele dorite ceilalti trebuie sa cumpere si sculele de clasa medie sau slaba ca pana la urma si astea au cautare, nu ?

Cati dintre voi aveti curaj sa dati imprumut maine unui om pe care l-ai cunoscut de 30 minute 2-3000 de roni , cu mama actelor si contractelor daca nu are de unde sa ti-i dea ce faci ???
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de Driscu Radu » 27 Mai 2010, 22:48

Raman la ideea ca cel mai bun instrument de siguranta pentru ambele parti este ramanerea sculei respective la comerciant pana aproape de achitarea integrala sau aproape integrala a produsului, daca cumparatorul i-a mai multe produse de aceelasi tip, sau pe o perioada mai lunga 6-12 luni, cu conditia stipulata in contract sa ti se returneze banii dati daca nu ai beneficiat de acel produs(conditi deosebite).In felu acesta comerciantul se asigura ca marfa lui este rulata,(are rulaj la bani)iar cumparatorul ca ii este adus un produs sau mai multe la aceelasi pret si nu va plati nimic in plus la achitarea sumei integrale.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de zfcristian » 27 Mai 2010, 22:59

Pai nu e nicio smecherie asa ca la fel de bine poti strange tu banii acasa. Tu ai da banii cuiva pe ceva si l-ai lasa la el ?
Daca dispare ?!?!?!?
CE te faci daca Euro o ia razna si trebuie sa maresti preturile ca daca esti importator si platesti in Euro sau $ ....
Ce te faci daca Tva-ul sare cu 6% ?!?!?! nu mai mira pe nimeni in zilele astea !!!
Cand facturezi la prima rata sau la ultima ?
Complicatii inutile!!!!
Luati-va gandul si nu mai dati banii pe prostii si luati-va sculele pe care vi le permiteti , la ce bun sa iti iei FMJ daca nu stii ce sa faci cu ele doar sa te dai rotund ?!?!?!
NU MERITA !!!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de PsiHo » 10 Iul 2010, 20:12

incercati pe ok-shop cu card avantaj, si eu am cautat si e singurul care l-am gasit, dar nu am facut pt ca e prin banca,si pe fratimiu l-a stresat 1 luna de zile cu telefoane ca mai avea o restanta de 3 lei...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”