Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Balajan Paul
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 06 Feb 2009, 15:50

Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de Balajan Paul » 20 Feb 2009, 21:41

Buna seara,

Haideti sa deschidem un subiect delicat...poate il citesc si dragii nostrii importatori si distribuitori :)

Cine stie vre-un magazin on-line care sa permita posibilitatea achizitionarii sculelor in rate? Intr-un an atat de greu cred ca 80 % dintre noi pescarii de rand ar investii mai unsor in niste scule mai perfomante daca ni s-ar acorda posibilitea de a plati in rate(6-12 sa zicem) o suma de genu 3000 lei.

Rog moderatorii sa transfere subiectul la o rubrica mai adecvata daca considera necesar.Am deschis-o aici cu gandul la niste mulinete mai de doamne'ajuta(nu dau nume ca sunt multe)

Sunt curios cati dintre voi mai gandesc ca mine

Numai bine

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de costelino » 20 Feb 2009, 21:48

Multi, batrane marinar,dar pe criza asta crezi ca se incumeta vreun distribuitor?

Avatar utilizator
phantom23ovy
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 20 Ian 2009, 13:41

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de phantom23ovy » 20 Feb 2009, 21:50

Seara buna,
Ce pot spune ca si eu ma interesez de ceva vreme de treaba asta. Ar fi o treaba foarte buna daca ar exista aceasta posibilitate. Personal as prefera sa-mi iau niste scule bune ,dar care au si preturi pe masura decat sa merg pe balta cu frica ca ma lasa batu sau mulineta, insa cu banii jos mai greu nefiind genul de persoana strangatoare.
Sper ca acest topic sa-si atinga tinta si sa auzim ceva vesti incurajatoare.

Salutari la toata lumea

Pai pe vremea asta chiar ar prinde treaba asta.In felul asta poate scapa si ei de stocuri, astfel aduc si produsele noi care inca intarzie sa apara.
…mereu am fost adeptul mesajelor cu subinteles…

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de LARY » 20 Feb 2009, 22:19

[quote="Balajan Paul"]Buna seara,

Haideti sa deschidem un subiect delicat...poate il citesc si dragii nostrii importatori si distribuitori :)

Cine stie vre-un magazin on-line care sa permita posibilitatea achizitionarii sculelor in rate? Intr-un an atat de greu cred ca 80 % dintre noi pescarii de rand ar investii mai unsor in niste scule mai perfomante daca ni s-ar acorda posibilitea de a plati in rate(6-12 sa zicem) o suma de genu 3000 lei.

E destul de sinplu sa iti achizitionezi scule de pescuit in rate.
Rtele se fac la banca, bine inteles. Asta e regula in romania, eu personal am reusit iarna asta sa-mi fac echipamentul de crap (+accesori consumabile) tot in rate, dar fara datorii si sunt fericit :D :D .
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de costelino » 20 Feb 2009, 22:25

Tot in rate ,dar fara datorii.

Cum vine asta,mi se pare un nonsens!

Avatar utilizator
Balajan Paul
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 06 Feb 2009, 15:50

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de Balajan Paul » 20 Feb 2009, 22:35

LARY scrie:
Balajan Paul scrie:Buna seara,

Haideti sa deschidem un subiect delicat...poate il citesc si dragii nostrii importatori si distribuitori :)

Cine stie vre-un magazin on-line care sa permita posibilitatea achizitionarii sculelor in rate? Intr-un an atat de greu cred ca 80 % dintre noi pescarii de rand ar investii mai unsor in niste scule mai perfomante daca ni s-ar acorda posibilitea de a plati in rate(6-12 sa zicem) o suma de genu 3000 lei.

E destul de sinplu sa iti achizitionezi scule de pescuit in rate.
Rtele se fac la banca, bine inteles. Asta e regula in romania, eu personal am reusit iarna asta sa-mi fac echipamentul de crap (+accesori consumabile) tot in rate, dar fara datorii si sunt fericit :D :D .

ideea era un fel de sistem de rate direct in magazin si nu rate la banca ca te jupoaie aia de viu...

prefer un 6 rate cu o dobanda de bun simt pusa de un pescar decat ratele de la banci

Avatar utilizator
phantom23ovy
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 20 Ian 2009, 13:41

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de phantom23ovy » 20 Feb 2009, 22:59

LARY scrie:
Balajan Paul scrie:Buna seara,

Haideti sa deschidem un subiect delicat...poate il citesc si dragii nostrii importatori si distribuitori :)

Cine stie vre-un magazin on-line care sa permita posibilitatea achizitionarii sculelor in rate? Intr-un an atat de greu cred ca 80 % dintre noi pescarii de rand ar investii mai unsor in niste scule mai perfomante daca ni s-ar acorda posibilitea de a plati in rate(6-12 sa zicem) o suma de genu 3000 lei.

E destul de sinplu sa iti achizitionezi scule de pescuit in rate.
Rtele se fac la banca, bine inteles. Asta e regula in romania, eu personal am reusit iarna asta sa-mi fac echipamentul de crap (+accesori consumabile) tot in rate, dar fara datorii si sunt fericit :D :D .
Eu personal pentru 2500-3000 Ron cat m-ar duce 3 mulinete nu doresc sa ma incurc cu banca si in plus o firma poate obtine solutii de finantare mult mai avantajoase decat o persoana fizica. Cred ca e posibil sa se faca ceva gen contract intre magazinul de pescuit si client in care ratele sa fie stipulate sub forma unor conditii de plata in transe. Deci mult mai usor dupa parerea mea insa trebuie sa recunosc ca poate insemna bataie de cap pentru magazin in cazul celor rau platnici.
…mereu am fost adeptul mesajelor cu subinteles…

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de LARY » 20 Feb 2009, 23:23

Incearca sa-ti achizitionezi cite una la o luna sau la doua luni, eu asa am facut. Acum nu stiu eu dece tu vrei sa sari calul atit de mult, 3000 roni 3 mulinete frate.
Adevarul e ca si eu vreau BMW (seria 7 ) dar nu-mi permit nici logan.
Asa ca e bine sa te limitezi la ce iti permiti si sa iti faci o configuratie dupa buget si cu cap.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
phantom23ovy
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 20 Ian 2009, 13:41

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de phantom23ovy » 20 Feb 2009, 23:40

LARY scrie:Incearca sa-ti achizitionezi cite una la o luna sau la doua luni, eu asa am facut. Acum nu stiu eu dece tu vrei sa sari calul atit de mult, 3000 roni 3 mulinete frate.
Adevarul e ca si eu vreau BMW (seria 7 ) dar nu-mi permit nici logan.
Asa ca e bine sa te limitezi la ce iti permiti si sa iti faci o configuratie dupa buget si cu cap.
Eu nu consider ca am exagerat 2500/3=830 Ron in bani astia as putea sa imi iau un BBLC si fir pt el deci ce e exagerat???? Sumele puse sunt pur fictive fiind vorba in primul rand de sondarea celor prezenti pe forum.
Trebuie sa fim realisti intradevar, dar nu in fiecare an ne schimbam sculele(cel putin eu nu intentionez) asa ca mai bine imi iau ceva de calitate (mai scumpe) care ingrijite corespunzator te pot tine cativa ani buni. Nu cunosti situatia mea financiara deci nu imi poti sugera la ce configuratie sa ma limitez(cap am) fara nici o suparare :P
Cred ca important este sa revenim la topic si sa aflam daca exista posibilitatea de achizitionare in rate a articolelor de pescuit si daca da indrumari spre acele magazine.
Multumesc si sper ca nu am deranjat pe nimeni
…mereu am fost adeptul mesajelor cu subinteles…

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de gor965 » 20 Feb 2009, 23:50

Nu cred ca e posibil ! Financiar vorbind ,daca firma vinde stocul pe datorie (ocolind sistemul de rate pe care-l propun bancile) ramane fara disponibil in cont necesar aprovizionarii cu marfa ! Tot un fel de rate platesc si eu ptr. niste lansete cumparate pe baza unui card de credit...dezavantaj : dobanda mare ...avantaj: sistemul flexibil de rambursare al datoriei (esti obligat sa returnezi lunar 5% din suma indatorata + dobanda ptr. suma respectiva ) ,dar te poti lungii cu ratele pana te plictisesti ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Balajan Paul
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 06 Feb 2009, 15:50

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de Balajan Paul » 21 Feb 2009, 00:04

Tinand cont de conditile actuale consider ca e mai avantajos un cash flow constant asigurat din diferite rate decat un stoc mare ce reprezinta bani blocati(sunt sigur ca ,raportand totul la anul trecut, majoritatea distribuitorilor inca au marfa pe stoc de valoare considerabila).Astfel un avans de 15 - 30% si un numar de rate fixe si relativ putine ar debloca acei bani. Sper doar ca acest gand sa il impartaseasca si unii dintre distribuitori :)

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de LARY » 21 Feb 2009, 00:07

Nici-o suparare stai linistit. Eu stiam un magazin care vindea in rate e adevarat ca tot prin banca cu factura proforma daca cineva e interesat pot sa vad daca mai e de actualitate treaba cu ratele (stiam ca acum un an faceau rate da cind am aflat ca e si banca inplicata ma-m lasat de rate si am luat cu chesi).
Scuze nu o lua in nume de rau treaba de mai sus, si cind am zis configuratie cu cap ma refeream ca daca iei 3 mulinete de 2500 lei iti trebuie 3 lansete de 1500----2000 lei ( sa pui BBRLC-ul de 650 lei pe un FL trhopi de 80 lei ca de altceva nu mai ai bani si la peste e greu sa nu te duci =)) =)) )
fir intins.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de Driscu Radu » 21 Feb 2009, 11:31

Am facut acest sistem cu rate platite in magazin dar scula ramanea pana la achitare la comerciant, cu sume relativ mici pana 1000 roni in total cu specificatia cand era achitat un produs il luam acasa.Specific un lucru comerciantul ma cunostea foarte bine.

Avatar utilizator
lynear
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 01 Mar 2008, 16:27

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de lynear » 21 Feb 2009, 20:36

Sistemul cu rate in magazine , nu este o noutate pe piata romaneasca, acesta fiind implementat in foarte multe magazine de electronice si casnice. Consider de bun augur initiativa si din partea magazinelor de pescuit sa preia acest model , cauza fiind si aceasta criza actuala de care se plange toata lumea.
@ Driscu Radu- nu mi se pare firesc ca odata intocmit un contract intre magazin si cumparator, sa nu poti beneficia de marfa decat la finalizarea platii, sau probabil d-voastra nu a-ti platit rate pe baza unui cantract de ati luat produsul la final (pe prietenie nu se fac afaceri domnule Driscu). [-x

Avatar utilizator
colega
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 24 Oct 2008, 18:03

Re: Achizitie mulinete-posibil RATE ?????

Mesaj de colega » 22 Feb 2009, 14:55

In urma cu ceva vreme un amic ce e director la o firma care se ocupa cu finantari orientate cu precadere spre electrocasnice a incercat sa stabileasca o colaborare si cu cateva firma din domeniul articolelor de pescuit; raspunsurile primite au fost in marea majoritate de genul 'multumim dar avem deja firma finanatatoare pentru clientul final' ,iar o mica parte nu au fost deloc interesati .
Rezulta ca daca nu soliciti o finanatare la achizitie, sigur nu o vei primi...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”