DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adyadryan1992
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 29 Mar 2011, 14:14

Re: DUNAREA

Mesaj de adyadryan1992 » 12 Iun 2012, 18:47

Eu lam facut la AGVPS pentru ca se vor alia cu cei de la ANPA anul acesta prin august (asa am auzit) si arata asa :
Fişiere ataşate
120620121411.jpg
120620121410.jpg

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: DUNAREA

Mesaj de sorin1362 » 12 Iun 2012, 19:51

Deci cate bordeie, atatea obiceie ... Mie (la Politia Tulcea) nici nu mi-au cerut permisul de pescuit, ci doar copiile dupa CI si ANPA. Apoi mi-au eliberat Avizul de pescuit in apele de frontiera ( PG - ul ).
Fişiere ataşate
DSCF2904.JPG
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
nikalai
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 15 Feb 2009, 19:00

Re: DUNAREA

Mesaj de nikalai » 12 Iun 2012, 20:42

nea sorine pg til da pe loc sau pot sa trimit actele prin curierat :-?

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: DUNAREA

Mesaj de sorin1362 » 12 Iun 2012, 20:55

nikalai scrie:nea sorine pg til da pe loc sau pot sa trimit actele prin curierat :-?
Pe loc ... totul dureaza vreo 10 minute. Completezi o cerere, te inregistreaza si iti inmaneaza PG - ul. Baietii sunt foarte operativi.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
nikalai
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 15 Feb 2009, 19:00

Re: DUNAREA

Mesaj de nikalai » 12 Iun 2012, 20:56

>:D< =D>

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: DUNAREA

Mesaj de intef » 12 Iun 2012, 21:36

ei,asa da.Numai de ar fi asa si la oltenita si Giurgiu,adica sa-l dea pe loc...

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: DUNAREA

Mesaj de intef » 12 Iun 2012, 21:51

Sper sa fie doar un zvon,desi nu cred ca m-ar afecta aceasta fuziune.Din cate am inteles,permisul obtinut anul acesta este valabil 8 ani,deci 8 ani cel putin nu voi cotiza la asociatii.Si cum e greu de crezut ca politia de frontiera ar impune pescarilor sa fie membrii ai asociatiilor,voi pescui mai linistit,fara grija cotizatiei,a banilor aruncati in vant.Membru AGVPS am fost si eu,pana in 2008.Atunci,fiind la pescuit pe canalul Dorobantu,vad ca se aduna o gloata de oameni si incep ceva ce semana a concurs.Intreb si eu ce se desfasoara si aflu ca intr-adevar este un concurs organizat de ajvps Oltenita(unde platisem si eu cotizatia,fara a capata permis asa cum ar fi trebuit),dar numai pentru riverani.Bun zic,cine este seful aici? Iete ala cu ochelari de colo.Aia doi? Nu,e unul singur,mai grasut asa.Grasut din banii mei zic.Ma duc frumusel,iau carnetul de membru si i-l arunc alauia pe masa.Ia frate zic,si vezi ca de la anu' poti conta pe 80 de lei mai putin.Astia de erau cu mine,pac si ei la fel.Grasanu' incepe sa guite ca porcu' caruia i se ia troaca,ca ce atitudine e asta,ca nu stiu ce.Pai ba mocofane,ce ai facut tu cu banii mei 3 ani de zile ? Mi-ai dat o rama,un vierme ceva,am vreo reducere pe vreo balta?Nu.Atunci hai sictir si la revedere LATIMEA Voastra... Si atunci am jurat ca mai bine ma duc la Dunare la Braila si banii ALUIA NU-I MAI DAU.Apoi a venit hotararea asta ca e gratuit la politia de frontiera si poate oricine sa-si ia PG.Cica si pana atunci fusese la fel,dar godacu' ne-a zis ca noi nu putem merge la politia de frontiera,numai ei,AJVPS-ul pot sa intre acolo si sa ia PG.Am pus botu',ma gandeam ca e totusi politie,nu se plimba toata lumea pe acolo dupa bunul plac.Se vede treaba ca godacu' si cu baba aia de probabil e complicea lui,traiesc bine si acum si inca trag sfori daca fac alianta cu ANPA.Ma rog,nu ca institutia in cauza ar fi condusa de fete bisericesti neprihanite...Stie el Gheorghe Stefan...

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanb » 13 Iun 2012, 00:06

viorelb73 scrie:Nici eu nu l-am primit si l-am depus pe 13 mai! Dar daca ai chitanta este acelasi lucru!
Respect
chitanta la politia de frontiera sa iti elibereze pgul nu este tot una cu permisul :(
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanb » 13 Iun 2012, 00:15

sorin1362 scrie:Deci cate bordeie, atatea obiceie ... Mie (la Politia Tulcea) nici nu mi-au cerut permisul de pescuit, ci doar copiile dupa CI si ANPA. Apoi mi-au eliberat Avizul de pescuit in apele de frontiera ( PG - ul ).
Sorine .. ai grija cu anpa la Tulcea.
De anul acesta ARBDD(administratia rezerbatiei biosferei deltei dunarii) este IN CHARGE cu pescuitul de aproape de galati pana la varsarea in mare pe Dunare.
Ai nevoie de PG si permis de la ARBDD (pg=acces in rezervatie si permis=permis de pescuit).
ANPA nu mai are intrare in aceasta zona.
Acum 2 saptamani am fost la ISACCEA(de acolo sunt) si un unchi care lucreaza la frontiera a zis ca anpa nu mai are treaba si trebuie ARBDD(30 lei permisul, se elibereaza pe loc) in plus jandarmeria care umbla cu ARBDD-ul nu se uita la ANPA.
Poti sa pui o intrebare sa nu te trezesti cu surprize.
Comisarii de la ARBDD ... daca nu ai macar permis ARBDD se iau de tine din orice(cort, gunoaie, foc deschis, masina pe malul dunarii, tigara aprinsa, etc.) asa ca te trezesti cu amenzi de la ei de nu te stii. Partea buna e ca platesti o data si un an de zilenu mai ai treaba cu acel tip de amenzi. Daca iei o amenda pentru cort nu mai poti primi inca o data amenda pentru cort in acelasi an.
Iar dupa ce anpa isi face treaba cu amenzile trece si jandarmeria la amenzi .. ca sa te linisteasca :(
Scapare e cu vorba buna. NU VA CERTATI CU EI CA SUNT FOARTE JEGOSI (scuzati limbajul).
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: DUNAREA

Mesaj de sorin1362 » 13 Iun 2012, 01:37

sorin1362 scrie:
Am cautat pe net si am gasit o modificare, comparativ cu anii trecuti :
Pentru eliberarea avizului de activitate pentru pescuitul sportiv (PG),persoanele interesate trebuie sa depuna urmatoarele documente:
-Copie act de identitate
-Copie permis de pescuit sportiv emis de ARBDD
Stefane, sunt oarecum in tema cu problema. :D Iti vine sa crezi sau nu, citatul de mai sus este extras din reclama pe care si-o face o asociatie nou constituita in Periprava !!! Tocmai acolo am gasit informatia ... la ultima frontiera ...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 13 Iun 2012, 19:45

In Constanta de unde luati PG-ul? Ca dupa ce o veni si permisul meu sa merg sa iau si eu un PG!
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanb » 15 Iun 2012, 19:56

tocmai am aflat ca permisele sunt venite de mult numai ca nu au timp sa sune ca cica suntem foarte multi.
asa ca cine a mai fost si este in situatia mea sa consulte tabelul de la linkul urmator http://www.anpa.ro/images/stories/tabel ... sosite.pdf si daca se gaseste pe lista se poate duce la sediul anpa sa isi ridice permisul.
weekendul viitor o sa merg si eu la o pescuiala poate prin zona la calarasi.
stie cineva cum e prin zona pe acolo ?
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 15 Iun 2012, 22:35

Mersi de info, nici pe lista nu sunt... sper sa vina in curand, ca s-a dat drumul la pescuit.
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanb » 16 Iun 2012, 00:00

viorelb73 scrie:Mersi de info, nici pe lista nu sunt... sper sa vina in curand, ca s-a dat drumul la pescuit.
Respect
da stiu si eu tot de aia mam tot strofocat sa il iau .. sa iau si pg-ul si sa merg la dunare.. a inceput sezonul de mult si nu am putut merge sa nu ma cert cu aia pe acolo.
sper sa iti vina si tie.
sa consulti documentul ala frecvent ca cica se actualizeaza permanent.
Am vorbit la acvila si ziceau ca permisele sunt tiparite in Polonia... :O de ce?
noi nu avem destule tipografii sau ce?
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: DUNAREA

Mesaj de darius123 » 17 Iun 2012, 14:21

Firma care a castigat licitatia, este din Polonia.Singurii care au de suferit si de asteptat, sunt pescarii.Si eu astept permisul ANPA de ceva vreme si inca nici un semn.Vreau sa merg in Iulie la Dunare si nu stiu daca primesc pana atunci permisul si nu stiu cum o sa rezolv cu PG-ul pe judetul Caras.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”