Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 06 Apr 2011, 22:18

Eu cred ca va imbatati cu apa rece privind carasul de 500-1000 grame. Acolo predomina carasul brichetar. A prins cineva unul sau doi carasi mai imbracati de 4-500grame si dupa ce ca l-ati facut de kil acum credeti ca predomina in toata balta...sa nu aveti surprize neplacute.

Avatar utilizator
BogdanDorobantu
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 19 Feb 2010, 15:15

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de BogdanDorobantu » 06 Apr 2011, 22:36

si totusi anul trecut era mult somn african . stiu ca nu rezista peste iarna si a fost scos. dar nu a bagat iarasi ?

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de PsiHo » 06 Apr 2011, 22:39

Laurentiu scrie:Eu cred ca va imbatati cu apa rece privind carasul de 500-1000 grame. Acolo predomina carasul brichetar. A prins cineva unul sau doi carasi mai imbracati de 4-500grame si dupa ce ca l-ati facut de kil acum credeti ca predomina in toata balta...sa nu aveti surprize neplacute.
laurentiu ai fost de curand? intradevar anul trecut avea caras foarte mic,dar a bagat somn african sa-l mai rareasca.
in toamna a populat balta cu caras 500-1kg (sa aiba lumea ce sa prinda la copca)
acum in primavara pe langa 1 tona de crap a bagat si 500kg de caras printre care si 4-5bucati de 2kg

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de PsiHo » 06 Apr 2011, 22:39

BogdanDorobantu scrie:si totusi anul trecut era mult somn african . stiu ca nu rezista peste iarna si a fost scos. dar nu a bagat iarasi ?
inca nu, e apa rece

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de meo_mdc » 06 Apr 2011, 23:11

Laurentiu, ne imbatam cu orice fel de apa..tocmai de aceea a fost creat acest forum : sa auzim cat mai multe pareri
MLDD

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 07 Apr 2011, 19:52

Deci eu bat baltile alea de cand au fost concesionate de americanu' si subinchiriate la administratorii actuali.
Fundulea 7 are cel mai mic caras, o fi bagat in toamna vreo 500 kg mai rasarit, nu stiu.
Somnul african nu-l baga sa rareasca carasul mic, asta e cea mai tare gluma! :)) :))
E asa de prost ca peste (aficanul), ca daca baga azi o tona , in 24 de ore se prinde tot, trage si la carpa muiata in mortaciune. O sa-l bage cand o sa creasca temperaura apei peste 16 grade, altfel, cum se spunea mai sus, moare, nu rezista, e somn de Nil.
Si sa stiti de la mine: cand anunta orice patron ca baga sa zicem o tona de crap ( si vb de cei cu balti pt retinere, nu de cei C&R, patronii aia or fi mai seriosi), de fapt e doar jumate. E treaba verificata de mine, am asistat de multe ori la populare si stiu cate kg are un cos si cate cosuri baga in balta, etc...

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 12 Apr 2011, 11:08

pescuit la fundulea 8
Fişiere ataşate
Image0123.jpg
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de meo_mdc » 12 Apr 2011, 11:25

Felicitari ! Frumosi carasei
MLDD

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 12 Apr 2011, 11:55

bine v am gasit prieteni pescari.dupa f mult timp de gandire si spun asta ptr ca am stat si am analizat tot ce sa spus despre baltile de la fundulea (exclus gostilele-balta mea de suflet=nu am vazut niciun comentariu despre ea)...ieri 11.04 am ajuns in fundulea,aici iar dilema mare si ca sa vezi:am oprit la un mag in fundulea sa iau paine,in fata mea ''la coada'' trei insi vorbeau intre ei -eu nu merg ma pe 2,a fost X si nu a luat decat 4carasi...si sincer m am hotarat cu prietenul meu sa intram pe fundulea 8 (la steaguri,la terenul de fotbal am fac stanga),fiind luni nu ma asteptam sa fie cineva pe balta la ora 5:20 cand am aj uns eu dar nu a fost asa...era cineva vis a vis de casa americanului si cred ca erau de noaptea acolo dar nu stiu daca au facut ceva.eu am mai stat pana la 6:15 in masina ptr ca era intuneric fiind foarte inorat...vantul nu batea cand am ajuns dar dupa ce am terminat de pus toate lansetele in pozitia de atac inamicul ''vantul'' a inceput ofensiva...pana la ora 9 nu am avut decat un rac si ca sa vezi ironia sortii vantul ma obligat sa atac de pe malul opus (initial am dat pe partea cu casa americanului cum intri de la sosea)...si am inceput sa prind...pana seara la 19:30 cand am plecat am luat 12,3kg de caras ''am luat si la 800gr-2buc''...pozele sunt facute pe la ora 15 cand se apropia un nor de ploaie si am zis sa le fac asta in cazul in care ploaia ne obliga sa plecam...am dat la vierme cu porumb bonduelle(vierme-boaba-vierme)...dupa acesta partida nu stiu daca pot recomanda aceasta balta,,fiecare face cum crede,,eu dupa un rac pana la 9 am vrut sa plec dar vantul si speranta pescarului pe care cred ca o avem toti am zis ca poate poate si uite ca a fost...va salut cu respect si va doresc FIR INTINS **==
Fişiere ataşate
Image0124.jpg
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de meo_mdc » 12 Apr 2011, 12:12

Ieri am terminat mai repede munca si am decis sa fac niste lanseuri pe Grivita,in cautarea(timpului pierdut :) ) vreunui strapazan pofticios de plastice :P Strapazanul nu a fost de gasit, in schimb 2 "doamne" dolofane nu s-au putut abtine. Mentionez ca au facut cale intoarsa dupa sedinta foto pentru ca aveau burtile umflate de icre si era pacat de ele sa se prapadeasca.
Fişiere ataşate
IMAG0010.jpg
IMAG0014.jpg
MLDD

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 12 Apr 2011, 12:20

si sincer sa fiu nu am prins si nu am vazut caras mic sau brichetar,tot ce am prins a fost peste palma,cred ca in poze el arata mai mic dar asa au fost scoase cu tel,si ca idee spre seara langa mine a stat un cioban cu cateva oi si am mai vorbit una alta si va poate confirma 2 sarituri de monstri in fata noastra adica vis a vis de casa americanului,cine ajunge pe acolo poate intreba ciobanul care este mereu prin zona si chir va mai poate ajuta cu detalii(inainte sa vedem sariturile alea el tot o tinea ca e peste mare in balta,eu ca nu cred si uite ca ceva ceva sa vazut)...pareri si comentarii pur personale...cu respect ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
frostyrca
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 25 Mar 2009, 18:32

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de frostyrca » 12 Apr 2011, 14:14

Daca sunteti amabil sa aratati si ce montura ati folosit , sa ne spuneti cu ce ati nadit am aprecia si noi astia mai amatori ( banuiesc ca ati pus direct pe ac momeala).

Va multumesc .

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 12 Apr 2011, 15:44

va salut.scuze,dar dar am uitat sa precizez si revin cu urmatoarele ''lamuriri'':am nadit dar asta numai pe arcul forfacului cu mamaliga amestecata cu TTX...dar atentie...mamaliga nu era o mamaliga in adevaratul sens al cuvantului,era mai mult un terci pe care l am facut inainte sa plec la peste.pe balta am amestecat ttx-ul cu mamaliga pana la consistenta dorita de mine...acest amestec are un miros fenomenal (incercati si nu veti avea parere de rau)dar ar fi recomandat malaiul de tara ala brut cu miros de porumb nu asta ambalat.despre montura ce sa va zic,folosesc montura clasica cu 2ace,arc culisant fara plumb,confectionata de mine in intregime cu fir textil...momeala am puso direct pe ac...vierme-bob-vierme dar regret ca nu am avut pufulete de miere in loc de bob,momeala care face prapad atunci cand pestele mananca,irezistibila si pentru crap...azi sau maine va promit ca am sa postez foto cu monturile mele...fir intins
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 12 Apr 2011, 20:23

De fapt ii zice Fundulea piscicola sau balta lui Rosca. Dupa parerea si experienta mea este balta cu cel mai mult peste, mai mare si cel mai diversificat, dar are o foarte mare problema: RACII!! care te mananca de viu. Inchipuiti-va ca dadeam cu shad la salau si la 10 recuperari luam un rac, la spining!! Va dati seama ce se intampla la stationar. Omu care a prins carasii a nimerit o zi sau nu e perioada cand toaca racul. Parerea mea e ca trebuia sa incerce si sa insiste la crap, poate il lovea rau.

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 12 Apr 2011, 20:49

merci pentru ideea cu insistatul la crap,si dupa c am vazut spre seara doua sarituri de ''monstri'' am gandit si eu asta pe moment.sper sa ajung saptamana viitoare din nou pe balta si voi incerca si dupa crap...sper sa se schimbe si timpul sa pot sta 24 ore.voi reveni cu rezultatele viitoare
niciodata nu spun NICIODATA...

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”