Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Butaru Gabriel » 06 Noi 2008, 09:32

Salutari la toti .Vin cu-o intrebare legata de monturile de somn si intreb daca vizioneaza cineva postul TV Fishing and Hunting ,si ce parere are despre monturile de somn prezentate acolo,a incercat cineva ,eu am incercat cateva ,au iesit destul de bine,unele le-am luat din Ungaria,dar rezultate zero,la vecini probabil ca nu se foloseste curentul asa des ca la noi la braconaj :-? ,dar totusi astept pareri din partea dumneavoastra.si aici ma refer numai la pescuitul pe dunare,caci mare parte din reportaje sunt facute la dunare,si eu pescuesc 99% pe dunare.FIR INTINS LA TOTI

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cristea radu » 06 Noi 2008, 13:25

Eu sincer nu prea am incredere in acele monturi.Pe langa gramada de bani care ii dai pe ele nu am auzit sa prinda cei care au dat cu ele.Poti sa le adaptezi foarte bine, nu neaparat sa fie cu doua carlige ca sa prinzi pestisorul .Eu am prins pe Dunare la tipar agatand firul de o crenguta din salca si am lasat tiparul (bineinteles cu pluta de 45-50gr.) la suprafata(30 cm. distanta de la carlig la pluta).Am mai avut intrari la tipar si caras si cu plumb iar intre carlig si plumb punem pluta si dupa ce aruncam ii dadeam fir repede si pluta cu pestele urca la suprafata.NUMAI BINE SI FIR INTINS

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 14 Noi 2008, 11:51

ati mai prins somn pe undeva in perioada aceasta? as incerca o iesire pe somes la carasel sau tipar ,presupun ca rimele sau lipitorile nu prea au succes acuma.am inteles ca se prinde acuma mai aproape de mal in gropane si la radacini unde se retrage pt iernat.oare sa folosesc feromoni acuma? :-?

Avatar utilizator
mariusika
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 04 Oct 2008, 01:58
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mariusika » 17 Noi 2008, 22:42

Salutare as avea 2 intrebari : de unde pot sa fac rost de coropisnita???? si tiparul trebuie sa fie viu??
Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 18 Noi 2008, 09:01

cu coropisnita sa cam terminat ,daca ai posibilitatea in bucuresti la obor sau in tulcea la mag din sensul giratoriu,iar daca vrei sa le cauti singur adika sa nu dai bani pe ele incearca in balegar vechi de cal ,desi acuma decind sa lasat frigul asta ,ma indoiesc ca ai sa mai gasesti ceva.tiparul number one , :D evident ca trebuie sa fie viu ,astai toata smecheria la el+rezistenta in cirlig.fir intins si daca ai ceva rezulate acuma la mustacios anuntane si pe noi sa ne mai treaca dorul :P

Avatar utilizator
mariusika
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 04 Oct 2008, 01:58
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mariusika » 19 Noi 2008, 18:58

sa vad ce zice babacu :)) daca ma scoate cu masina la un pescuit 8-> va zic cu placere ca doar e cam mult de mers .. apropo eu stau in brasov nu stie careva daca se gasesc coropisnite in gara mare ??
Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 19 Noi 2008, 19:09

iti sugerez sa incerci mai bine la pestisor ideal ar fi tipar dar merge bine si carasul sau platica iar daca mai gasesti pe undeva feromoni de somn-pacat ca nu se mai fabrica-incearca sa picuri pe momeala.fir intins

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 22 Noi 2008, 21:36

Multa Bafta scrie:Salutari la toti .Vin cu-o intrebare legata de monturile de somn si intreb daca vizioneaza cineva postul TV Fishing and Hunting ,si ce parere are despre monturile de somn prezentate acolo,a incercat cineva ,eu am incercat cateva ,au iesit destul de bine,unele le-am luat din Ungaria,dar rezultate zero,la vecini probabil ca nu se foloseste curentul asa des ca la noi la braconaj :-? ,dar totusi astept pareri din partea dumneavoastra.si aici ma refer numai la pescuitul pe dunare,caci mare parte din reportaje sunt facute la dunare,si eu pescuesc 99% pe dunare.FIR INTINS LA TOTI
Eu ma uit pe F&H.Ma "omoara"ungurii cu monturile lor!Si sa stii ca noaptea chiar asa umbla somnul cum zic "aia" :D Si montura cu peste viu ,la pluta, e beton!De fapt, este un fel de pripon sportiv @-) pe mijlocul baltii...Sunt convins ca are succes!Acum imi storc creierii cum sa imit montura,ca la ce constructie a facut "ala" ...e de belea! :-?

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 23 Noi 2008, 10:55

am urmarit si eu metoda de fabricatie a acelor monturi si am ramas impresionat doar ca consider ca sunt valabile pe ape statoare si eventual pe coturi cu apa lina sau brate moarte .eu dau la somn pe dunare unde e alta mincare de peste si monturile prezentate de unguri in emisiune nar avea nici o sansa-stabilitate,fixare+dril din cauza obstacolelor si a pragurilor.chiar anu acesta am observat mai mult decit oricind vanatoarea la suprafata noaptea a somnului,efectiv mam cutremurat de ce izbituri si pleoscaieli am auzit .era un mostru care venea la5m de malin fiecare seara .am tot incercat sal prind dar din pacate fara succes.sper sal prind la anu pina atunci ma tot framint cum as putea si prin ce metoda sa plasez tiparul sau orice pestisor in raza lui de vanatoare si cat mai la suprafata :-?

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cristea radu » 24 Noi 2008, 10:12

vezi postarea mea de mai sus

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 24 Noi 2008, 11:17

cam vaga postarea ta,dar banuiesc despre cei vorba si sincer am incercat asa ceva,adica aproximativ la fel ,dar datorita conformatiei malului a malului si a curentilor nu mia dat nici un rezultat.adica chiar daca sta bine pestisorul si am avut atacuri in timpul drilului am pierdut somnul . ~x( ;)

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cristea radu » 24 Noi 2008, 16:51

Se mai intimpla.Si eu am avut rateuri dar eu am incredere in monturile mele daca am avut intrari.NUMAI BINE

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 24 Noi 2008, 17:07

multumesc.idem.apropo chiar in weekendul acesta mia intrat un client in magazin care a folosit montura aceea pt somn cu antena deasupra apei exact ca si monturile acelea unguresti,pescuia pe raul somes intrun gropan stiut de el unde a mai prins somn.spre surprinderea lui a avut efect dar nu la ce se astepta adica la somn ci la o cumatra stiuca care la lasat cu buzele umflate dupa ce ia retezat firul inaintas de o,60si ia rupt antena plutei ce sustinea pestisorul la suprafata.mai avea doua monturi pe care inciudat a vrut sa mi le daruiasca :)) am spus multumesc .ramin la ce mia dat mie rezultate in special pe dunare :) ps .a prins si somn,cei drept mic plasindusi lipitorile la baza unui copac rasturnat in apa cu plumb de capat100gr.se pare ca sa cam pus pe hibernare.offf ca mult mai este..... :-<

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de kataucv » 04 Dec 2008, 16:45

Acum ca a venit iarna,numai am de unde sa fac rost de lipitori, dupa parerea mea ce-a mai buna cale de a prinde somn sunt lipitorile.Cine e din craiova il rog sa imi zica si mie pe unde se ai gasesc lipitori, ca am cautat tot orasu si nu am gasit nicaeri!!!!

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de kataucv » 04 Dec 2008, 16:49

VA rog frumos sa imi mai ziceti si mie niste locuri pe unde trage pestele in timpu asta (in dolj mai ales).In ultima vreme ma duc pe canalu de apa calda de la termo ca sa dau la somn.AM incercat la la bucatica de peste,la carasel,la brotacel,la mate de peste , dar pan' acuma n-am luat nimic.




CU RESPECT!!! FIRE INTINSE

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”