sfirsit de sezon

Moderator: vali003

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de gor965 » 01 Dec 2008, 17:11

Fiti atenti aici :

Initial am zis...frate, ce bulan pe asta ...dar cred ca locul e de vina ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de vali003 » 01 Dec 2008, 22:05

Super , dupa cum arata pestele nu m-as mira daca ar fi filmat pe fluviul St.Lawrence in Canada , am patit in iunie de doua ori , am aruncat si cind puneam lansta pe rod pod , a dat in ea sa mi-o smulga din mina , nu deschisesem inca bait runnerul , sint perioade in iunie , cind poti sa ai o prezentare la 3-4 minute , nu mai ai timp de nimic , sa bei o bere trebuie sa scoti lanseta afara din apa :)) .

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 01 Dec 2008, 22:11

o singura data am patit si eu la fel ,am plantat cu barcutza atunci ,in momentul cand am intors barca sa o aduc inapoi a inceput varful lansetei sa se indoaie ,initial am crezut ca am uitat sa las montura :D ,am oprit barcutza sa vad care e treaba si in momentul ala mi-a luat lanseta de pe rod pod =)) ,cea mai rapida trasatura din istoria mea de pescar ,nu a durat nici 10 sec :D ,parca ma astepta sa-i pun bila in bot :)) ,sant raritati astfel de intamplari

Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de danp » 02 Dec 2008, 05:06

Vali, dupa accent as zice ca sunt britanici, iar daca te uiti la "montura" inclin spre 100%, oricum nu e neobisnuit sa-ti traga imediat cum arunci, a doua zi dupa concursul din iulie am patit chestia asta frecvent sub brazii aia, cum aruncam la 10 m, ridicam bait-runnerul nici nu apucam sa o pun pe suport si gata ...pleca dihania cu fir serios, ii invatasem obiceiurile, daca se ducea lateral era sub 7 kg, daca o lua spre adanc era mai mare, partide super in locatia aia, ne vedem pe 18 mai acolo
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de gor965 » 02 Dec 2008, 17:29

vali003 scrie:Super , dupa cum arata pestele nu m-as mira daca ar fi filmat pe fluviul St.Lawrence in Canada , .
Pai asa se cheama filmuletul pe Youtube : Instant St Lawrence float!...si tinand cont ca dadea la pluta ,locul tine peste foarte mult !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de Nelutu » 02 Dec 2008, 18:26

George, ca sa-ti dai seama ce crap este in acest fluviu, am vazut odata un filmulet pe xxx sau youtube, nu mai retin exact, a unui roman plecat acolo ce a filmat prin gheata transparenta o adevarata armata de crapi uriasi! Te treceau fiori cand vedeai numai namile ce se plimbau pe sub gheata, impasibili si in numar f. f. mare! :D **== **==

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de gor965 » 02 Dec 2008, 18:53

Nelutu scrie:George, ca sa-ti dai seama ce crap este in acest fluviu, am vazut odata un filmulet pe xxx sau youtube, nu mai retin exact, a unui roman plecat acolo ce a filmat prin gheata transparenta o adevarata armata de crapi uriasi! Te treceau fiori cand vedeai numai namile ce se plimbau pe sub gheata, impasibili si in numar f. f. mare! :D **== **==
Stiu ,Nelutu ,l-am vazut mai demult...dar nu stiam ca de St. Lawrence era vorba !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de vali003 » 02 Dec 2008, 19:45

Doar sa aveti o idee , mergind cu un prieten , cu barca , pe care avea montat sonar , am intilnit un banc urias de crapi , pe o lungime de 3,4 km , tipul este ghid de pescuit la crap si a zis ca este cea mai mare aglomerare de crap pe care a vazuto vreodata . Se gaseau la o adincime de 25-30 m . pe mijlocul fluviului , in curent destul de puternic . Bineinteles pe St.Lawrence .

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de timer » 02 Dec 2008, 19:59

vali003 scrie:Doar sa aveti o idee , mergind cu un prieten , cu barca , pe care avea montat sonar , am intilnit un banc urias de crapi , pe o lungime de 3,4 km , tipul este ghid de pescuit la crap si a zis ca este cea mai mare aglomerare de crap pe care a vazuto vreodata . Se gaseau la o adincime de 25-30 m . pe mijlocul fluviului , in curent destul de puternic . Bineinteles pe St.Lawrence .
Sunteti niste fericiti,din punctul asta de vedere..Pe cand si la noi o asemenea densitate? :-??

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de mirceaognean » 02 Dec 2008, 20:03

Sunteti niste fericiti,din punctul asta de vedere..Pe cand si la noi o asemenea densitate? :-??[/quote]
cand se va termina pescuitul de foame si braconajul ! :-t

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de gor965 » 02 Dec 2008, 20:59

timer scrie: Pe cand si la noi o asemenea densitate? :-??
5 ani pescuitul (si sportiv si industrial) interzis ,ori 10 ani pescuitul industrial interzis pe Dunare si-o sa fie exact la fel ! :D
Am un exemplu ,nu chiar la aceiasi scara ,dar destul de graitor ptr. zona noastra.
In 2006 ,dupa inundatii ,canalul pe care pescuiesc a fost invadat de ciortani (500 gr). In anul urmator (2007) ,datorita unui litigiu ,nimeni nu a mai avut dreptul sa bage plase pe canal...intr-un an ciortanii crescusera in medie cu 1,5 kg si erau in numar mare...in urmatorul an (2008) ,chiar si in prohibitie s-au bagat plase si totul s-a facut praf si s-a dus pe garla mare. Crapii sunt mai mari dar mult mai putini...in ritmul asta o sa ajung sa vanez unul singur in toata balta ...zice lumea ca e mare dar fiind orb nu nimereste in plase ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”