Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Tehnici si momeli !

Mesaj de mini_mic » 22 Noi 2007, 02:26

Intrucat sunt impatimit al pescuitului la somn deschid acest topic pt. incepatorii care au nevoie de informatii. Este bine de stiut ca somnul este pestele care va poate aduce cele mai mari satisfactii din punctul de vedere al marimii exemplarelor, fiind cel mai mare peste de apa dulce de la noi din tara si unul dintre cei mai mari din lume.
Sper sa nu va dati inapoi de la prinderea mustaciosilor cand o sa aflati ce trebuie sa bagati in acele dumneavoastra ca momeala :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Mesaj de cornel » 22 Noi 2007, 15:21

la somn ce-a mai mare captura e 5kg [sper sa nu radeti dar asta e captura la somn ] rama neagra ia placut :)))) despre celelalte momeli nu vreu s acomentez :))

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 22 Noi 2007, 20:58

e o captura frumusica un somn de 5 kg :). Rama neagrea, serpeasca dupa cum ii mai spun unii pescari, este cea mai folosita momeala in delta. Am pescuit si eu la asa ceva dar nu am avut rezultate notabile. Ce am remarcat este faptul ca pe Dunare rama obisnuita este mult mai eficace ca rama neagra.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 22 Noi 2007, 21:08

ce parere aveti de : scoici, lipitori, coropisnita, calmar...?
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 22 Noi 2007, 21:18

kamasan scrie:ce parere aveti de : scoici, lipitori, coropisnita, calmar...?
Calamarul este o momeala folosita cu precadere de englezi in pescuitul somnului. Nu am incercat asa ceva dar m-am gandit sa o fac de multe ori. Am incercat in schimb peste oceanic (macro/intestine macro ) cu rezultate desult de slabe, insa in zona Galati am inteles ca e momeala campioana la somnii mari.
Scoica....tot vad pe la tancabesti ca e momeala nr 1, unde dau eu nu sunt scoici deci nu cred ca as avea rezultate. Am incercat pe dunare la scoica, dar fara rezultate.
Lipitorile dupa mine fac parte dintre momelile de top la somn, dar in depinde de locul in care se pescuieste.Cert este ca e o momeala care se preteaza atat la lacuri cat si pe Dunare.
Coropisnita ....hmm e momeala campion dupa cei mai multi. Intradevar se prinde bine pe Dunare si in unele lacuri.
Pt mine momeala nr 1 in pescuitul somnului este broasca, urmata de caraselul viu in diferite monturi.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 22 Noi 2007, 22:05

Aici te cam inseli. Momeala campion absolut la somn e tiparul. Are proprietati "electrice", emite semnale la care somnul e deosebit de sensibil.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 22 Noi 2007, 22:55

florentiniuga scrie:Aici te cam inseli. Momeala campion absolut la somn e tiparul. Are proprietati "electrice", emite semnale la care somnul e deosebit de sensibil.
daca nu e tipar in balta respectiva sunt slabe sansele ca sa fie preferat de somn

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 22 Noi 2007, 23:05

din cite stiu eu, tiparul traieste in zone mlastinoase si canale, mai rar in lacuri si foarte rar in riuri.
Cu citiva ani in urma am prins pe Mures in zona Bodrog, somn de 17kg la tipar.
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 22 Noi 2007, 23:38

kamasan scrie:din cite stiu eu, tiparul traieste in zone mlastinoase si canale, mai rar in lacuri si foarte rar in riuri.
Cu citiva ani in urma am prins pe Mures in zona Bodrog, somn de 17kg la tipar.
Cu precadere se gaseste in canale si lacuri namoloase cu mult stufaris dar totusi se afla si in unele zone de pe Dunare si rauri. Normal ca somnul manaca si tipar chiar daca nu are in zona, dar nu este la fel de eficace ca intr-o apa in care constituie una din sursele de hrana.
Unii sustin ca somnul este atras de impulsurile "electrice" pe care le-ar emite tiparul, altii spun ca este atras de sunetele pe care le produce ( chitaie ). Si eu am prins somni la tipari dar majoritatea pe lacuri :)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 23 Noi 2007, 12:45

Parerea mea este ca somnul mananca tot ce ii ajunge la bot. Diferenta intre momeli o reprezinta miscarea pe care o fac(vibratiile), mirosul si cum spunea florentin impulsurile electrice. Dintre acestea eu zic ca cea mai importanta este miscarea de aici si somnii capturati la mamaliga. Am vazut cu ochii mei somni prinsi la mamaliga imediat ce montura ajungea in apa si pot sa zic ca chiar am prins unul (mic ce-i drept) in timp ce pescuiam cu cocolos de mamaliga la caras. Unde locul, apa, adancimea apei, fundul apei, permite folosirea nalucilor fara prea mari riscuri sunt de parere ca acestea sunt superioare in capturarea somnului fata de momelile comventionale deoarece acoperi o suprafata foarte mare si nu mai esti nevoit sa astepti nenumarate ore ca somnul sa iti gaseasca momeala. Desigur sunt unele cazuri cand il poti vedea repezindu-se dupa prada si arunci o umila rama sau lipitoare sau...etc in locul respectiv si dupa 2 minute ai somnul in carlig. Ce-i sigur in pescuitul somnului este ca iti trebuie lansete puternice si fire si carlige pe masura. Monturile zic eu ca trebuie sa fie simple si daca se poate carligul legat pe direct fara forfac. Unii zic ca e bine sa pui fir textil la forfac ca din cauza dintilor iti freaca firul si rupe insa eu personal nu am vazut/auzit la nimeni sa se intample asa ceva. Ce am observat, si zic eu ca aduce un plus de eficienta, este ca , desi somnul este un peste de fund, daca momeala noastra este semiflotanta (o putem face cu o bila mica de polistiren sau altceva ce aveti la-ndemana) avem sanse mult mai bune, somnul dupa cum ati observat are gura un pic orientata in sus deci isi gaseste prada mai mult in substratul apei de aici si atacurile pe care le observam uneori la suprafata apei. Numai bine fir intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 24 Noi 2007, 02:35

sunt multe puncte de vedere interesante expuse de catre dl. stefanflorin. In primul rand aveti dreptate in legatura cu nalucile pe care le putem folosi intr-o zona de actiune a somnului cu mai mare succes decat o momeala, din cauza faptului ca putem tatona mai bine zona, insa tin sa va spun ca somnul nu este un peste cu o precizie de atac asemenea salaului, el ratand foarte mult ( sunt si niste filmari in acest sens ).
Ati observat foarte bine felul in care somnul are dispusa gura si faptul ca el ataca si intre ape, chiar la suprafata uneori. Tin sa va dau dreptate intru totul aici, rezultate foarte bune ( exemplare mari ) se obtin cu diferite monturi in care se foloseste pestele viu (caras/ciortan ) la intalnirea firului cu apa ( monturi de tipul "teleferic" sau "vesela" )

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 24 Noi 2007, 04:38

@mini_mic

Dezvolta te rog cu telefericul si vesela sa mai invat si eu ceva.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 24 Noi 2007, 13:06

florentiniuga scrie:Dezvolta te rog cu telefericul si vesela sa mai invat si eu ceva.
Ma faceti sa spun secrete cu greu insusite ! :lol: :lol: :lol:
Montura tip teleferic :se foloseste in general noaptea cand somnul este activ si il auzim cum atataca la suprafata; pe firul principal se pune in capat un plumb mare ( 80/100 g ) fara nici un fel de ac sau ancora. Se arunca cat de departe putem cu plumbul si se aseaza lanseta pe un crecan intr-o pozitie perpendiculara pe sol. Ulterior pe firul care este in apa se introduce cu ajutorul unei agrafe sa zicem (carabine, ceva teapan ) un forfac de 40-50cm din fir textil cu o ancora in care se afla carasul viu sau broscuta vie. Pestele o sa evolueze la intalnirea firului cu apa. Pe lacuri este de preferat ca forfacul in care se afla caraselul sa fie pus cu barca acolo unde firul se intalneste cu apa, datorita faptului ca nu avem maluri inalte fata de nivelu apei care sa permita alunecarea carasului pe fir pana la intalnirea lui cu apa.
Montura tip vesela : se foloseste exclusiv pe Dunare si vizeaza monstrii; ca sa fim sportivi o sa va recomand fir de pescuit insa ma tem ca nu este suficient. Se practica acolo unde sunt malurile abrupte si apa fte adanca inca de la mal. Folosim o varga telescopica de 7 m pe care o ancoram deasupra apei iar in varful ei o sa avem o bucata de fir cu o ancora mare si caras /ciortan ( minim 200 gr). Firul trebuie reglat in asa fel in cat carasul sa stea jumate in apa jumate in afara ei, incercand cu disperare sa intre la fund. Varga telescopica nu are decat rolul de a sustine firul cu carasul, fir care nu este pur si simplu o bucata de 50 cm din varful vergii pana la apa, ci se continua pe langa aceasta catre ansamblul nostru ( lanseta/mulineta ) . In conditiile in care nu avem maluri abrupte putem folosi cioatele din apa pt realizarea acestei monturi, insa in cazul unei capturi trebuie tras fara mila pt a-l departa din cioatele din apropiere, iar daca vbim de exemplare de peste 30 kg o sa fie greu cu un fir obisnuit :shock: Se recomanda liniste totala in zona respectiva.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 25 Noi 2007, 02:41

Am vazut pescarii dunareni legand sfoara cu pestisorul direct de salciile care erau aplecate pe apa in asa fel incat sfoara/firul nu permitea pestisorului momeala sa se scufunde mai mult de o jumatate de metru, poate nici atat.
si ca sa fiu un pic offtopic: @mini_mic: ce zici la vara/toamna, ca tot suntem consateni :D dam un pescuit impreuna tu la somn eu la crap pe Dunare sau Jiu ? ca o sa vin in tara pentru cateva luni si caut inca un coechipier (am fi 3 cu tine) pentru niste partide de 3-4 zile, vreau sa fie ceva memorabil :twisted:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 25 Noi 2007, 16:35

stefanflorin scrie:mini_mic: ce zici la vara/toamna, ca tot suntem consateni :D dam un pescuit impreuna tu la somn eu la crap pe Dunare sau Jiu ? ca o sa vin in tara pentru cateva luni si caut inca un coechipier (am fi 3 cu tine) pentru niste partide de 3-4 zile, vreau sa fie ceva memorabil :twisted:
Cu siguranta ma bag :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”