Sf. Gheorghe, Mahmudia

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de madmanwr » 05 Sep 2010, 12:08

Asa am sa fac Nea ioane :) totul este aranjat, Maine de dimineata la prima ora acolo sunt ...totul este pregatit de la ata la palinca si in functie de rezultate stau minim 3 zile maxim 6 :) o sa postez poze si filmulete cand ma intorc.. ca tot mi-am adus aminte sa incarc aparatul :D

Avatar utilizator
Nitler
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 11 Iul 2010, 19:57
Localitate: Slatina

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Nitler » 05 Sep 2010, 18:05

Va salut........sambata 11 sep plec si eu pe Sf. Gheorghe...stau o saptamana sper sa fac ceva.....de 4 ani merg numai in Crisan si anul asta m-am hotarat sa schimb locul.....am intelesc ca sunt locuri frumoase pe Sf. gheorghe....sper sa-mi placa si sa am si ceva reusite

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Alex ps » 05 Sep 2010, 23:28

Din pacate nu am avut cu ce sa fac poze .Va dau un sfat oricum.. cautati copacii cazuti in apa ,si insistati cu o undita cu patratica in ac dar mica ....sa vedeti ce se intampla :D ....sa aveti minciogu langa voi @-) ...
NU se posteaza pentru ca se ocupa tot bratul cu pescari :D
La oblete prindeam numai biban frumos la 200 gr,strapazan si marlita mai rar ,dar este rapitor pe zona.....Somotei la kg se prinde numai la coropisnita,la broscuta mica intra numai moace ...

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Alex ps » 24 Sep 2010, 09:53

Am fost la pescuit in bucla pe Dunarea Veche ,mi-am depasit recordul ,am stat de miercuri pana miercuri.....EU nu am prins nimic dar in schimb prietenii mei din Focsani , Oli si Valy au fost campioni :) ....UNUL de 13 kg si unu de 5 kg scosi pe mal.....Inca unu care era mai mare de 13 kg a scuipat acu ` din gura exact in mal ,pacat ca a fost adus din larg si a fost o lupta aproape castigata ,plus inca 4 pesti trasaturi dar nu au fost intepati bine ....Toti au venit pe patul de porumb facut de Valy ,a nadit cu 70 kg de porumb la o distanta de 30 m de mal.....El cu 3 lansete a avut recital,noi cu 10 lansete am avut o singura trasatura puternica cand dormeam toti.O sa incarc cateva poze ....Monturile au fost toate pe fir de par cu 4 boabe de porumb ......
ps:Nu a fost setata bine data de la aparatul foto:(
Fişiere ataşate
SI Campioniii din Focsani...respect !
SI Campioniii din Focsani...respect !
Meritam o poza in grup si eu cu pestele monstru`
Meritam o poza in grup si eu cu pestele monstru`
Noaptea :)
Noaptea :)
Atatea lansete si nimic :(
Atatea lansete si nimic :(
....si campionul Valy cu unu` mic :)
....si campionul Valy cu unu` mic :)
5 kg crap romanesc
5 kg crap romanesc
Dimineata pe racoare:)
Dimineata pe racoare:)

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Alex ps » 05 Sep 2011, 10:06

Salut ! Am fost la la pescuit pe celebra Bucla din Mahmudia .A trebuit sa imi dau demisia de la locul de munca ca sa ajung anul acesta acolo :)) ....S-a prins foarte mult ciortan,a fost foarte frumos .S-a pescuit la sheffield unde cu un fir de 0,14 s-au scos din apa peste 30 de ciortani.Ce era mai mare a scapat din pacate din cauza firului prea subtire.Tatal meu a reusit sa prinda un crap oglinda salbatic :) (eliberat ) .
Fişiere ataşate
Irinel cel mai iscusit pescar
Irinel cel mai iscusit pescar
crap oglinda salbatic
crap oglinda salbatic

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de pharaoh » 05 Sep 2011, 11:38

Alex, in ce zona ai pescuit? Cum era "densitatea" de pescari? Controale au fost?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Alex ps » 05 Sep 2011, 12:33

pharaoh scrie:Alex, in ce zona ai pescuit? Cum era "densitatea" de pescari? Controale au fost?
Am avut noroc pentru ca niste prieteni au ajuns la prima ora si ne-au pastrat un loc ,noi am plecat din Bucuresti mai tarziu pe la 10 dim si am ajuns dupa-amiaza....Am gasit mai sus pe bucla locuri de pescuit unde apa era foarte adanca ....Densitate mareee de pescari si tot mai veneau masini ....Nu au fost controale deloc ,am stat de Luni pana Vineri ,asta saptamana trecuta .
In ultima zi am descoperit ceva foarte interesant ,am pus o bambina la o lanseta si surprizaaa ,statea ca pe lac :))
Fişiere ataşate
DSC03699.JPG
Locul de pescuit
Locul de pescuit

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de pharaoh » 05 Sep 2011, 12:39

Pai pe bucla curentul este foarte slab, conditiile de pescuit sunt foarte asemanatoare cu cele de pe balta. Poti da si cu momitor fara probleme.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Tibi30 » 06 Sep 2011, 09:48

La sheffield la ce ai dat Alex?la mamaliga(patrat)?la,lansetele cu care dadeai nu a intrat nimic mai mare?ati nadit cu ceva?apa e tot asa scazuta(se vede primul prag,la 1 m de mal?)?

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Alex ps » 07 Sep 2011, 11:32

Tibi30 scrie:La sheffield la ce ai dat Alex?la mamaliga(patrat)?la,lansetele cu care dadeai nu a intrat nimic mai mare?ati nadit cu ceva?apa e tot asa scazuta(se vede primul prag,la 1 m de mal?)?
Salut tibi30! La sheffield numai la patratica faceai legea :)) .....La lansete am avut drilluri cu niste crapi capitali ,dar doar pt cateva minute sau cateva secunde :-S ...In total 6 trasaturi si puternice ,unde lansetele mele de pe pozitie verticala ajungeau cu varful in apaaa la ce forta avea pestele .....Ce am reusit sa prind au fost doar niste ciortani mici ...Motivul pt care am reusit sa scap toti pestii mari a fost acul foarte mic pe care l-am folosit la toate monturile mele .A m primit un sfat de la un prieten sa folosesc ace mici ,deci fineteeee...Mi-am luat o maree teapaaaa pt ca toti crapiii mari aveau buzele groasee si nu se agatau .......Am nadit zona cu porumb uscat iar rezultateeee au venit din a 2 zi de nadireee. Apa tot era in scadere ...DUpa 2 zile pe Bucla apa a scazut cam de-o palma si tot scadea ....
Data viitoare o sa ma duc pregatit si sigur o sa imi prind un crap salbatic mareeee :P
Fişiere ataşate
Acul cel mic care prinde doar pesti mici  :))
Acul cel mic care prinde doar pesti mici :))

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Tibi30 » 07 Sep 2011, 21:13

eu prin octombrie mai fac o iesire acolo...multumesc pt. info Alex..
PS-Mai sant tantari noaptea??cand am fost eu acum vre-o luna jumate,te omorau tantarii seara,si toata noaptea..

Avatar utilizator
Flavius28
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 08 Iul 2011, 15:30
Localitate: Constanta

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Flavius28 » 09 Sep 2011, 17:35

Salutare tuturor!
Pozele dumneavoastra m-au determinat sa dau si eu o fuga la Mahmudia si de aceea am nevoie de niste informatii: cum pot ajunge la bucla, se trece pe undeva cu bacul ? Si inca ceva, in ce stare este drumul ? se poate ajunge cu un megane ?
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Butaru Gabriel » 10 Sep 2011, 22:43

Este nevoie de viza PG de Tulcea ? De unde se obtine, daca stie cineva va rog sa raspundeti.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de costelino » 11 Sep 2011, 11:18

Salut,
Depinde unde vrei sa pescuiesti.La Mahmudia nu iti trebuie viza.
Mergi la Tulcea pe faleza si vei lua toate actele necesare pentru intrarea in Delta,bineinteles fara PG.
Daca pot sa te mai ajut cu ceva...
Acum 2 saptamani am venit si eu din zona Nufarul

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de marian_popescu » 13 Sep 2011, 10:47

aseara m-am intors de la mahmudia
ne-a dus un localnic cu barca la un loc pe bucla (unul din putinele pe care le-am gasit libere
am luat un somn la 7-8 kg si un crap la 5 kg, pe langa ciortani intre 1-2,5 kg, cativa somotei (1-2 kg), platica si caras
zona are potential mai mare, dar am facut greseala sa ne luam dupa unii care spuneau ca zona a fost intens nadita de cei care au pescuit acolo inaintea noastra, iar noi am nadit doar foarte putin. in ultimele 3 zile i-am dat sa manance mai mult si a inceput sa intre mai bine la carlig
somnul o lua foarte bine pe tipar. la coropijnita si rama intra foarte mic, tipari am avut doar 10, in doi pescari, pentru 5 zile
asta e, omul cat traieste invata, e deabia a doua oara in delta pentru mine
ne-au spart tantarii, apa scazuta si scade in continuare, deabia am, intrat cu barca
am fost controlati de cei de la arbdd, ne-au atras atentia sa pastram curatenia
mamaligi, bors, saramura etc...una peste alta, foarte frumos sper sa revin chiar anul asta
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”