Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de pangarici » 13 Dec 2011, 23:59

Salut,
Ma intereseaza parerea voastra referitor doar la aromele DE FRUCTE de la CC More sau Nutrabaits (cele pe baza de glicerol sau EA) sau Solar (cele pe baza de esteri). Vreau sa le folosesc in producerea de boiliesuri solubile sau fierte...
As vrea sa stiu din punct de vedere al calitatii care ar fi mai bune, avand in vedere ca la preturi sunt la fel.
Stiu de asemenea ca cele pe baza de glicerol sunt recomandate a fi folosite mai bine vara iar cele pe baza de alchool primavara/toamna.
Care ar fi mai bune de folosit vara, care ar fi mai bune de folosit primavara/toamna (cand apa e mai rece)... etc...
Pe mine ma intereseaza arome de fructe care sa le folosesc primavara, pe apa rece... vara mai putin (vara prefer arome de carne sau peste...)

Multumesc.

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de pangarici » 16 Dec 2011, 18:05

NIci o parere pana acuma???
Chiar nimeni nu a folosit astfel de arome? Sau... toti au devenit atat de secretosi incat nimeni nu mai spune nimic???

Avatar utilizator
Jodr_pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 04 Noi 2011, 19:39

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de Jodr_pescarul » 17 Dec 2011, 19:36

Poate nu ma crezi dar eu am prins caras la boilies care avea aroma puternica de vanilie si scortisoara, si banuiesc ca merge si la crap. Fir intins!

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de pangarici » 17 Dec 2011, 19:39

Jodr_pescarul scrie:Poate nu ma crezi dar eu am prins caras la boilies care avea aroma puternica de vanilie si scortisoara, si banuiesc ca merge si la crap. Fir intins!
Eu ma referea la cele trei marci de produse... nu la arome in sine :)

Avatar utilizator
Jodr_pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 04 Noi 2011, 19:39

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de Jodr_pescarul » 17 Dec 2011, 19:57

ok .Scuze! Fir intins!

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de florian serban » 06 Ian 2012, 22:14

toate cele trei firme pe care le-ai enumerat mai sus produc arome de calitate..aromele de apa rece sunt cele pe baza de alcool care au o dispersie mai buna in apa iar cele pe baza de glicerol sunt mai bune vara deoarece au o dispersie mai lenta.ca si arome pentru apa rece ..capsuna,pruna,ananas,piersica si fructe de padure....pe baza de alcool....
ca si firma Nutrabaits dar asta este o preferinta personala...

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de davidnicolaie » 06 Ian 2012, 23:04

Boilies Dynamite Baits Fresh Squid-Octopus & Black Pepper 20mm :D
dupa parerea mea sunt unele dintre cele mai reusite bile tari :-$

Avatar utilizator
Pilbak Levente
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 30 Mar 2009, 15:14
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de Pilbak Levente » 14 Ian 2012, 21:00

Da sunt bile bune dar din pacate nu se mai fac.....

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de davidnicolaie » 27 Ian 2012, 18:56

Pilbak Levente scrie:Da sunt bile bune dar din pacate nu se mai fac.....
nu imi place sa contrazic, dar cred ca nu ai dreptate .si astept martie sa vad care bate campii.te anunt ,cum stau lucrurile,atunci

Avatar utilizator
taflan
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 04 Feb 2012, 16:54

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de taflan » 04 Feb 2012, 17:12

Salut! Sunt nou pe aici si pentru faptul ca nu mai este mult pina la primavara ,am si eu intrebari.Doresc sa pescuiesc la feeder intr-o balta care are si exemplare mari de crap 10-15kg. La acest tip de pescuit sunt incepator.Pot prinde acesti pesti?In ce conditii?..Nada, momeala ,trebuie sa fie adecvate apelor reci.Aici astept ajutor!Boiles?Vermusi?Rame?Porumb?Poate ma puteti ajuta! MULTUMESC!

Avatar utilizator
Bestie
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 16 Mar 2011, 23:39

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de Bestie » 15 Feb 2012, 12:32

Am si eu o intrebare daca bag boilesul din carlig in dip dupa aruncare dipul de pe boiles nu se evapora inaite ca boilesul sa ajunga la fund? Nu ar fi mai bine sa tin boilesurile in dip cu 24 de ore inainte de partida?

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de pangarici » 15 Feb 2012, 14:22

Bestie scrie:Am si eu o intrebare daca bag boilesul din carlig in dip dupa aruncare dipul de pe boiles nu se evapora inaite ca boilesul sa ajunga la fund? Nu ar fi mai bine sa tin boilesurile in dip cu 24 de ore inainte de partida?
Salut,

Eu am pus boiliesurile in dip de 6 luni si nu au nimic (cele ready made). Cele facute de mine acasa, le pastrez in congelator intr-o punga in care am pus putin dip inainte sa se congeleze. Cand le voi folosi, le pun la decongelat si atrunci ele vor absorbi din dip. Asa si trebuie sa le pui in dip. Daca le pui in dip inainte sa le arunci in apa nu faci nimic, pentru ca bila pana ajunge la fundul lacului se "spala" de dip. Recomandat este sa le pui in dip cat poti de mult, nu au nimic si mai cu seama se si imprima lichidul respectiv in bila.
Ultima oară modificat 15 Feb 2012, 14:26 de către pangarici, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de pangarici » 15 Feb 2012, 14:24

taflan scrie:Salut! Sunt nou pe aici si pentru faptul ca nu mai este mult pina la primavara ,am si eu intrebari.Doresc sa pescuiesc la feeder intr-o balta care are si exemplare mari de crap 10-15kg. La acest tip de pescuit sunt incepator.Pot prinde acesti pesti?In ce conditii?..Nada, momeala ,trebuie sa fie adecvate apelor reci.Aici astept ajutor!Boiles?Vermusi?Rame?Porumb?Poate ma puteti ajuta! MULTUMESC!
Salut,
Primavara este recomandat sa pescuiesti cu viermusi sau rame sau cu boiliesuri birdfood dar mici, cu diametru de maxim 15mm. Cand apa se mai incalzeste, poti sa pui si porumb si boiliesuri fishmeal.

Avatar utilizator
Bestie
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 16 Mar 2011, 23:39

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de Bestie » 15 Feb 2012, 18:41

ce dip pot sa fac ca sa pun bilele la inmuiat in el? Ma gandeam la 90 ml CSL si 10 ml de aroma.Sau pun cantitati duble daca am mai multe bile( bilele tr sa pluteasca in dip nu??:D ) Astept o reteta pt dip ...ms

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de pangarici » 15 Feb 2012, 19:21

Bestie scrie:ce dip pot sa fac ca sa pun bilele la inmuiat in el? Ma gandeam la 90 ml CSL si 10 ml de aroma.Sau pun cantitati duble daca am mai multe bile( bilele tr sa pluteasca in dip nu??:D ) Astept o reteta pt dip ...ms
Ca sa fac o gluma, boiliesurile nu sunt muraturi sa stea toate in dip. Dip, trebuie pus putin; cam un deget pe fundul borcanului, si la un interval de o saptamana, doua saptamani mai agiti borcanul (practic, culci borcanul si-l rulezi cam de 20 ori incet) astfel incat sa acoperi toate bilele cu dip. Din ce ai scris tu mai sus... 100 ml este foarte mult... poate sa pui 100 ml la 1 kg de boiliesuri (si asa, 100 ml dip imi pare mult). Eu asa pun si e suficient, cam un deget de dip pe fundul borcanului. In timp, boiliesurile vor incepe sa absoarba dip si vei vedea ca s-ar putea sa mai fie nevoie sa mai completezi cu dip, asta e la libera ta alegere, dar nici nu trebuie sa le imbibi cu dip ca pe burete.

Acuma, referitor la retete de dip. La inceput, cand nu prea stiam cu ce se mananca treaba, ma agitam cu fel de fel de prostii, gen glicerina si alte chestii (cascam si eu gura la unii si altii) care erau pescari cu adevarat si credeam in ceea ce spun, uitand ca pescarii sunt cei mai mari mincinosi, crede-ma. De exemplu, am auzit un pescar cu multe trofee expuse si care se procepe cu adevarat la facut boiliesuri... spunandu-mi niste prostii, incat mie mi s-a facut jena de prostiile care de spunea si am fost nevoit sa plec. Altii in schimb, pentru care am toata stima, m-au invatat cu adevarat; jos palaria in fata lor.
OK acuma...deci, ca reteta de dip, e foarte simplu; daca boiliesurile sunt facute de tine acasa, dip poti folosi partea lichida de la boiliesuri (CSL, lichid nutritiv, de preferat ceva amino... aroma mai putina, chiar foarte putina.) Daca sunt boiliesuri de cumparat, amesteci niste CSL cu putina aroma (10 ml cat ai spus tu e foarte mult). Unii spun ca la dip se foloseste dublu cantitatii de aroma, fata de cat ai folosit la partea lichida de la boiliesuri (ai grija, spun asta cei care au magazine de pescuit si vor sa vanda marfa). De exemplu, amesteci 10ml CSL cu 5ml-10ml lichid nutritiv si 1ml aroma.
Un ultim sfat, testat pe propria-mi piele... nu te agita sa bagi multi bani in prostii de lichide nutritive fel de fel. Parerea mea... eu folosesc de la CC Moore, sunt scumpe si bune (in jur de 60 Ron sticla de 500ml). Dar nu pun mult in nada care o folosesc, ca nu ma apuc acuma sa hranesc pestii cu delicatese pe banii mei si nici pestii din lacuri nu s-au nascut mancand boiliesuri scumpe. Parerea mea... Am vazut pescari, prinzand crap de 5 kg cu porumb cumparat din piata si cu niste panarame de lansete de 3 metri, de-ti era jena sa te uiti la ele...

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”