Raul PO

Moderator: vali003

Avatar utilizator
super-pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 13 Dec 2008, 15:10

Raul PO

Mesaj de super-pescarul » 14 Dec 2008, 22:35

Acest rau se afla in Italia, o tara foarte frumoasa.Daca doriti sa pescuiti acolo, in primul rand un spray foarte bun de tantari !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu glumesc, am simtit-o pe pielea mea!
Locurile de pescuit sunt foarte stramte, si cu foarte mare vegetetie. Se prind capturi extrem de mari: 10-39 de kg .Se pescuieste cu niste plumbi de 120-150 de g., deoarece curentiii sunt foarte puternici !
Nu se poate nadi !!!!!!!
Am folosit pe firul de par boilesuri cu diferite arome!
Mananca cel mai bine dimineata!
O REGULA FOARTE IMPORTANTA ESTE:
DACA AI PRINS UN SOMN SI NU IL VEI LUA ACASA TREBUIE SA IL LASI PE MAL.
DAR IN PRIMUL RAND TREBUIE SA AI PERMIS !
Cam atat am avut de spus .Pentru alte informatii puteti sa-mi scrieti. Va multumesc ! :D :-h

Avatar utilizator
alexu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 16 Dec 2008, 18:35

Re: Raul PO

Mesaj de alexu » 17 Dec 2008, 15:19

Este intradevar un rau mare, bogat in peste si foarte generos in capturi (daca stii sa-l "citesti"). Trebuie insa sa te contrazic la partea cu nada! Dimpotriva, daca nu nadesti cum se cuvine, uneori chiar trebuie exagerat, ai toate sansele sa nu vezi decat ceva ciortanica la 3-4kg. Iar capturile "capitale" se prind in putine locuri, putini le stiu, unde se nadeste constant tot timpul anului. Un mare avantaj este ca si iarna crapii sunt destul de activi si daca stii unde sa-i cauti poti avea surprize placute.

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Raul PO

Mesaj de miska » 17 Dec 2008, 16:45

am citit topicurile voasre si as vrea sa va contrazic pe cate unu din voi raul po este cel mai mare rau din italia ca lungime eu locuiesc unde face delata poului se uneste po cu raul ticino in nord in lombardia nu este adevarat ca minca cel mai bine dimineta eu ii prind toate soiurile de pesti la orice ora din zi sau noapte este adevarat ca este super populat cu peste asta depinde unde ai pescuit tu pe po si chestia cu locurile stramte si multa vegetatie la fel depinde unde ai pescuit strabatel o distanta mai lunga si dupa aia spune despre el fire intinse si sarbatori fericite :)
always think like a fish

Avatar utilizator
FishMano
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 29 Noi 2009, 18:58

Re: Raul PO

Mesaj de FishMano » 21 Ian 2010, 11:04

Ma da de unde sunteti voi de prin Italia si stiti asa de multe despre PO. **==
Ca as veni si io mai ales la Crap :D
S-ami dati si mie de stire daca sunteti dispusi sa facem un pescuit.Ieu locuiesc an provincia de Verona merg de obicei pe Mincio la pescuit.PO sa fiu sincer nu-l cunosc dar tare as vrea sa fac o partida de Carpfishing.Va salut si va respect Daniel :-c

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Raul PO

Mesaj de victoricarpteam » 02 Noi 2010, 00:04

parerea mea ca nici un loc nu seamana cu altul , eu locuesc aproape de po in provincia de mantova, aici treburile sunt putin mai diferite. se prinde bine si capturi mari doar noaptea, iar cu momitul si aici depinde. asta e doar parerea mea si povestesc doar din experientele mele
no kill&catch&release

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Raul PO

Mesaj de victoricarpteam » 02 Noi 2010, 00:06

FishMano scrie:Ma da de unde sunteti voi de prin Italia si stiti asa de multe despre PO. **==
Ca as veni si io mai ales la Crap :D
S-ami dati si mie de stire daca sunteti dispusi sa facem un pescuit.Ieu locuiesc an provincia de Verona merg de obicei pe Mincio la pescuit.PO sa fiu sincer nu-l cunosc dar tare as vrea sa fac o partida de Carpfishing.Va salut si va respect Daniel :-c
daca ai chef de un carpfishing per po sau la mantova cauta-ma, eu nu prea am cu cine sa merg asa ca as iesi cu tine cu placere.pana una alta fir intins
no kill&catch&release

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Raul PO

Mesaj de zamfi » 03 Noi 2010, 21:09

Frumos cu adevarat!Am pescuit anul asta de doua ori in zona de varsare a raului Tanaro in Po (provincia Alessandria).Peste la greu ! Mare si ...mult! Merita excursia din Romanica **==

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Raul PO

Mesaj de miska » 03 Noi 2010, 22:22

cel mai bun moment e azi la pescuit pe po,poti sa pescuiesti din bloc in po,glumesc dar a facut mari ravagii poul a iesit prin orase,dar un pescuit pe el din februarie merita la crap,iaar pasionatii de somn recomand zona mantova,piacenza la baraje :)
always think like a fish

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Raul PO

Mesaj de victoricarpteam » 17 Feb 2011, 15:45

ati iesit la pescuit in aceste zile pe po?noutati?
no kill&catch&release

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Raul PO

Mesaj de zamfi » 20 Mar 2011, 20:20

victoricarpteam scrie:ati iesit la pescuit in aceste zile pe po?noutati?
Am un prieten bun care la noapte ajunge din Delta Po-ului ,asa ca stati pe aproape! :)

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Raul PO

Mesaj de victoricarpteam » 20 Mar 2011, 20:58

te asteptam cu noutati(detaliate)
no kill&catch&release

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Raul PO

Mesaj de zamfi » 20 Mar 2011, 22:44

Hai ca au ajuns noutatile! :D

Deci: prietenul a stat cam 5 zile la ceva nemti (e plin de ei in zona aia). A prins un singur somn de cca 1 m el ,inca unul cam tot asa 1,2 m prietenul cu care a fost si a avut o ruptura la spinning.Somnii i-au prins la anghila si la platica. Rezultatele au fost slabe deoarece apa a crescut cu 4 m!!!! :O Insa cu o saptamana inainte ,niste nemti au luat trei somni de peste 2 m! La peste viu ,din barca. Acum umblau somnii prin padure! Insa le-a placut si o sa mai mearga.Eu le-am spus ca sezonul e destul de riscant.Cica nu au fost chiar in Delta ca acolo e plin de unguri care baga plasele,fileteaza somnii si vand fileurile in Austria...Si totusi cica nu-s romani !

Luna viitoare eu o sa incerc la varsarea raului Tanaro in Po ,in provincia Alessandria parca. La Felinzzano am pescuit in toamna si am luat bucati pana la 1,75 m la mreana si la ficat. Dau dimensiunile in m ca nu i-am putut cantarii :)) Asta dupa ce in iunie anul trecut ,tot pe zona aia ,am avut trei rupturi la rand...In toamna am dat cu textile de 50-60 lbs si deocamdata e ok.

O seara buna.

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Raul PO

Mesaj de victoricarpteam » 21 Mar 2011, 09:36

da , intradevar apa e mare , e umflat po pana la maxim.cat priveste pescuitul iti spuneam si ieri ca se prinde mai bine din barca p vremea asta.cat despre vecini nostri e adevarul gol golut , fac ravagii cu somnii, au fost prinxi carand somni cu tirul spre ungaria.. ar fi bine sa urci p po in sus , spre adda , la varsarea afluentir in po, poate ai maimue sanse.
no kill&catch&release

Avatar utilizator
kyru0407
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 07 Dec 2011, 19:49
Localitate: München

Re: Raul PO

Mesaj de kyru0407 » 07 Mar 2012, 00:10

Am si eu Permis de pescuit de Italia insa am auzit ca sa schimbat ceva anul acesta cine poate sä-mi spuna de ce am acuma nevoie pt cä al meu are acuma 5 ani si tra sä-l inoiesc Provincia Emilia Romagna ?!! Ultima data l-am fäcut la Politie si am avun nevoie de : 2 Timbre care se gasesc la tabacherie si de 2 poze + licenta care costa 25 € cu totului tot am plätit c.a 50 € sa schimbat ceva sau e tot asa ?

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Raul PO

Mesaj de victoricarpteam » 24 Mai 2012, 14:06

nu s-a schimbat nimic, trebuie doarsa iti reinoiesti licenta
no kill&catch&release

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”