De ce ... ???

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

De ce ... ???

Mesaj de Alexandru Mihai » 04 Apr 2012, 21:00

De ce am vazut cateva topicuri cu "ieftin si bun" ???

Sa o luam cu inceputul...

1. Fir ieftin si bunicel - ca sa se rupa in drill si sa injurati de toti sfinti ??? ... nu incercati sa imi spuneti ca nu aveti bani...nu exista asa ceva cand te apuci de pescuit ( nici eu nu am bani ) .... decat ieftin si bunicel mai bine scump si bun.
2. Carlige ieftine da bune...ca sa se indoaie sau sa se rupa in drill...corect...sunt de acord cu voi...eu folosesc un carlig relativ ieftin dar bun pe o balta unde nu am structuri ... si un carlig scump pe balti mai grele sa le zic asa...folosesc aceste tipuri de carlige si in concursuri si la liber.
3. Mulineta ieftina...aici problema este relativa...bani sunt un impediment mare...dar...putem sa ne luam cate o mulineta la o anumita perioada de timp si in timp sa facem 4 bucati ... bune ...
4. Lansetele...idem ca la mulinete...
5. Senzori, cortul, scaunul sau lanterna de cap sunt o necesitate dar nu neaparat trebuie sa fie si scumpe...toate isi fac treaba la fel de bine...si alea ieftine si alea scumpe...

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: De ce ... ???

Mesaj de pharaoh » 04 Apr 2012, 21:10

Adica la o mulineta, un senzor, mai merge sa facem rabat. Dar la fire si carlige...nu.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: De ce ... ???

Mesaj de Alexandru Mihai » 04 Apr 2012, 21:21

pharaoh scrie:Adica la o mulineta, un senzor, mai merge sa facem rabat. Dar la fire si carlige...nu.
Nu baga mulineta in propozitie....nu am zis asa ceva...mai citeste odata...

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: De ce ... ???

Mesaj de pharaoh » 04 Apr 2012, 21:30

Eu zic ca problema in toate cazurile o reprezinta banii. Dar, diferenta e prea mica la fire, carlige sau alte accesorii ca sa merite un compromis. La mulinete, lansete...esti nevoit sa faci compromisuri pana la achizitionarea unui echipament complet mai potent.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: De ce ... ???

Mesaj de Alexandru Mihai » 04 Apr 2012, 21:34

pharaoh scrie:Eu zic ca problema in toate cazurile o reprezinta banii. Dar, diferenta e prea mica la fire, carlige sau alte accesorii ca sa merite un compromis. La mulinete, lansete...esti nevoit sa faci compromisuri pana la achizitionarea unui echipament complet mai potent.
Pai si atunci de ce sa luam ieftin si prost?...cand mai punem cativa banutzi si luam scump si bun...

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: De ce ... ???

Mesaj de pharaoh » 04 Apr 2012, 21:36

Ca sa ai totusi cu ce pescui pana una alta :)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: De ce ... ???

Mesaj de Alexandru Mihai » 04 Apr 2012, 21:41

pharaoh scrie:Ca sa ai totusi cu ce pescui pana una alta :)
...inteles...luam ieftin si prost doar ca sa avem cu ce pescui pana una alta...

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: De ce ... ???

Mesaj de pharaoh » 04 Apr 2012, 21:50

Vorbind de cazul meu, n-as zice chiar prost, dar compromisul trebuia facut. Mai concret, am luat Okuma, nu Shimano.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: De ce ... ???

Mesaj de Driscu Radu » 04 Apr 2012, 21:51

Daca as incepe pescuitul azi dar cu experienta pe care o am in prezent, as lua mai intai partea de protectie la care nui bine sa faci rabat la calitate ca de exemplu( cort foarte bun sac de dormit, pat o impermiabila de vara si una de toamna-iarna, una doua perechi de ochelari polarizanti, incaltari etc), si apoi as lua celelalte sa le zic necesare pescuitului dar as investi din start in macar una sau doau variante de cursa lunga gen 4 mulinete foarte bune sau 4 lansete sau macar un set de avertizori foarte buni de genul prologic polifonic si un rod pod sa zic asa macar la 500-600 lei.

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: De ce ... ???

Mesaj de Siledoctorul » 04 Apr 2012, 22:26

Alexandru Mihai scrie: 3. Mulineta ieftina...aici problema este relativa...bani sunt un impediment mare...dar...putem sa ne luam cate o mulineta la o anumita perioada de timp si in timp sa facem 4 bucati ...
Ca de exemplu..? :-/

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: De ce ... ???

Mesaj de Madalin Dirla » 04 Apr 2012, 23:02

Tineti minte vorba asta : Ieftin nu rezista,gratis nu exista ;) !!!

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: De ce ... ???

Mesaj de Neamtul » 04 Apr 2012, 23:49

Alexandru Mihai scrie:
pharaoh scrie:Eu zic ca problema in toate cazurile o reprezinta banii. Dar, diferenta e prea mica la fire, carlige sau alte accesorii ca sa merite un compromis. La mulinete, lansete...esti nevoit sa faci compromisuri pana la achizitionarea unui echipament complet mai potent.
Pai si atunci de ce sa luam ieftin si prost?...cand mai punem cativa banutzi si luam scump si bun...
Nu trebuie sa iei scump si bun ca sa-ti faci treaba 2-3-4 ani.
Asta cu "mai punem cativa banuti" nu e valabila. Multi nu au de unde si nici nu vor sa investeasca mai mult.
Ce rost are sa-ti iei 1-2 bete si mulinete si peste 6 luni sau 1 an sa mai iei inca doua ? In alea 6 luni cand ai 1-2 bete de fitze nu vrei sa pescuiesti ? Pai imagineaza-ti ca te duci la o balta care e sa zicem la 100km de tine, deci deplasare scumpa si te mai costa ceva si nada, bile, mancare, apa, bere, etc. + taxa l balta si vrei sa stai macar 2-3 zile ca altfel nu merita sa bati drumul. Ce faci daca se strica o parte din echipament si tu trebuie sa strangi din buci juma' de an ca sa-l repari / inlocuiesti ?
Acum te intreb, tie iti convine sa dai o caruta de bani pe o partida de pescuit si sa dai numai cu 1-2 bete ?
Eu nu as face acest compromis pentru a avea bete de fitze. De fapt, am bete de fitze dar le-am luat toate 4 odata. Problema e alta -> Daca se rupe una ce fac ? Cred ca mi-ar lua vre-o 2-3 luni sa strang banii sa schimb lanseta. Atunci te intreb, nu mai bine dau eu cu ce imi permit sa cumpar si ce imi permit sa intretin/folosesc ?

Mai e un aspect pe care nu l-ai luat in calcul. Nu tot ce-i ieftin e si prost! La fire exemple sunt multe. Am fire care stau zeci de zile pe anin Mures si cred ca le am deja de 3 ani si le folosesc si in acest an, nu au nici pe dracu. La mulinete la fel, exista marfa excelenta la 150-300lei, nu trebuie sa fie neaparat Daiwa sau Shimano.
Exemplele pot continua si pntru carlige si pentru bete si ce mai vrei tu.

Oricum, in 99% din cazuri banii sunt cei care dicteaza ce cumperi. Daca castigi 4-5000lei / luna e usor sa-ti iei echipament de top dar daca din doua salarii abia ai un venit de sa zicem 1800-2000lei sigur n-o sa te bata gandul sa-ti iei echipament sofisticat asa "pe rand" cum zici tu.
Tu nu intelegi acest fenomen de "caut ieftin si bun" pentru ca probabil stai destul de bine dpdv financiar dar 90% dintre pescarii din tara nu isi permit lansete de peste 200lei/buc.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: De ce ... ???

Mesaj de Madalin Dirla » 05 Apr 2012, 00:24

Nu trebuie sa iei scump si bun ca sa-ti faci treaba 2-3-4 ani.
Asta cu "mai punem cativa banuti" nu e valabila. Multi nu au de unde si nici nu vor sa investeasca mai mult.
Ce rost are sa-ti iei 1-2 bete si mulinete si peste 6 luni sau 1 an sa mai iei inca doua ? In alea 6 luni cand ai 1-2 bete de fitze nu vrei sa pescuiesti ? Pai imagineaza-ti ca te duci la o balta care e sa zicem la 100km de tine, deci deplasare scumpa si te mai costa ceva si nada, bile, mancare, apa, bere, etc. + taxa l balta si vrei sa stai macar 2-3 zile ca altfel nu merita sa bati drumul. Ce faci daca se strica o parte din echipament si tu trebuie sa strangi din buci juma' de an ca sa-l repari / inlocuiesti ?
Acum te intreb, tie iti convine sa dai o caruta de bani pe o partida de pescuit si sa dai numai cu 1-2 bete ?
Eu nu as face acest compromis pentru a avea bete de fitze. De fapt, am bete de fitze dar le-am luat toate 4 odata. Problema e alta -> Daca se rupe una ce fac ? Cred ca mi-ar lua vre-o 2-3 luni sa strang banii sa schimb lanseta. Atunci te intreb, nu mai bine dau eu cu ce imi permit sa cumpar si ce imi permit sa intretin/folosesc ?
Daca pui problema asa trebuie sa te apuci de alt sport ;)

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: De ce ... ???

Mesaj de dinamita » 05 Apr 2012, 02:05

Pescuitul este un mod de ma relaxa in timpul liber...........si pot sa ma relaxez si cu bete de 200 lei........daca pentru tine sa stai cu ochii pe lanseta e sport atunci e nasoala treaba..........

Avatar utilizator
onu_eckou3
Veteran
Veteran
Mesaje: 687
Membru din: 29 Sep 2010, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: De ce ... ???

Mesaj de onu_eckou3 » 05 Apr 2012, 12:51

:))
consider ca la ce piata de scule de pescuit exista astazi orice om poate sa isi faca un set ieftin sau scump. dar nu asta conteaza.. toata lumea stie ca poti sa iti iei mtx cu oryx, axeon sau century c2 cu basia, aerotehnium si in afara de faptul ca la mijloc exista o nebunie, de a avea cel mai bun echipament, sa stii ca ai totul la maxim, ce mai este? nimic. conteaza sa pescuiesti. toti o facem realativ la fel. facem monturi care functioneaza ca doar de aia prindem pesti. nadim cat putem, cum putem, aruncam cu lansetele la anumite distante etc. nu conteaza cu ce o faci insa trebuie sa incerci sa iti cumperi echipament care sa echivaleze cu stilul tau de pescuit..

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”