Semnati aici

cine esti si ce vrei..........de la pescuit

Moderatori: mini_mic, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MIKEGABI
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 28 Noi 2008, 01:53
Localitate: focsani
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de MIKEGABI » 27 Ian 2009, 23:47

Salutari la toata lumea.Ma numesc Dulgheru Vali,sint din Focsani,32 de ani.Cu ajutorul vostru sper sa ajung si eu cit mai sus in acest stil de pescuit (C&R).Fir intins la toata lumea in anii ce urmeaza si cit mai multe emisiuni INFOPESCAR

Avatar utilizator
vioreldulamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 19 Ian 2009, 21:43
Localitate: DEJ str CRINGULUI nr.22 bl.L13 ap.38

Re: Semnati aici

Mesaj de vioreldulamita » 28 Ian 2009, 01:21

Viorel Dulamita, 54ani, ing. el-tehnica,pescuiesc de f multi ani. In ultimul timp i-mi dedic putinul timp liber numai pescuitului la crap.Cea mai frumoasa captura-2008,04aprilie o ...nepotica.
Pescuiesc in baltile din zona Dejului:Taga,Geaca,Brateni,Zau de cimpie.
Sunt un impatimit al monturilor de crap.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de gor965 » 28 Ian 2009, 01:27

Bine a-ti venit printre noi ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: Semnati aici

Mesaj de Closcutz » 28 Ian 2009, 15:51

Va salut. Ma numesc Closca Mihai-Marinel, am 24 de ani si pescuiesc de la varsta de 6 ani. Locuiesc In Oltina, jud Constanta. In afara de pescuit sunt interesat de istorie, sport, lectura, motoare,gastronomie,etc.Am inceput pescuitul cu trestia de stuf, am trecut la varga de ,,bambus" si in clasa a -6a am participat la un concurs organizat de Gipo. M-am clasat pe locul trei pt ca locul 1 si 2 si-au suplimentat capturile cu ajutorul unor pescari angajati(ce dadusera cu prostovolul): tot atunci m-am ales cu o varga de 4 m Diana Super. Prima mulineta a fost un Delfin nr 10 rusesc pe care l-am imperecheat cu un bat Cormoran Travel tele spin de 2,4 m. Mi-am imbogatit arsenalul cu doua lansete de 3m si mulinete Mitchel Full runner si Okuma Coronado, mi-am mai luat si o varga Saltora de 5 m cu care am facut ravagii in anul cu inundatiile, mai ales la caras. Anul trecut mi-am cumparat o barca Laguna 480 si un motor Yamaha de 4 Cp de la Calarasi. Am venit cu barca pe Dunare 38 de km, a fost o mini croaziera de neuitat. Desi am inceput pescuitul in lacul Otina acum merg aproape numai la Dunare si sunt interesat de tot ceea ce are legatura cu pescuitul la Dunare: tehnici, monturi, ustensile, legislatie, protejarea apelor, ecologizare. Nu ma pot lauda cu capturi impresionante, si nu am inca un aparat digital cu care sa imortalizez capturile. Ca fapt divers intre capturi pot mentiona: un crap de 4kg la varga, Stiuca de 4,5 kg, salau 3kg, avat 3,5 kg, mreana 3,5 kg, caras 2,2kg si cea mai mare captura un crap salbatic de 6,5 kg. Mi-am propus sa-mi fac cat mai multi prieteni, sa strang din deseurile de la mal de Dunare, sa incerc sa lupt impotriva pescuitului electric. Ma gandeam chiar sa fiu un ghid in ale pescuitului celor ce sunt doritori de o partida in apele batranului fluviu, iar celor ce strang din sticlele adunate sa le fac reducere( de ex pot duce 2 insi pt ca nu prea sunt locuri de unde sa se pescuiasca in mai multi) contra sumei de 60 ron in care sa fie inclusa si momirea locului de catre mine cu porumb si grau, iar celor care strang un sac de sticle de plastic sa le acord reducere minim 10 ron, sticle fiind din plin. Daca nu voi avea niciun doritor, de stransul sticlelor si de pus afise ma voi ocupa personal! Ii apreciez pe Dl Florentin Iuga si pe Dl Gor de o rara amabilitate. Sper sa mai adunati si ce arunca pe mal de ape alti confrati ce nu ne prea fac cinste. Fire intinse tuturor!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de Qnyx » 28 Ian 2009, 16:19

Bine ai venit si ma bucur ca si la noi (in Constanta) exista asemenea initiative. Sper sa ne impartasesti pe viitor din trairile tale vis' a vis' de mirifica lume a pescuitului.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
cat2007
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 17 Ian 2009, 14:22

Re: Semnati aici

Mesaj de cat2007 » 30 Ian 2009, 20:06

salut!!ma numesc Catalin si pescuiesc de aproximativ 5 ani atat pe dunare cat si prin Insula Mare a Brailei.Am 22 de ani si pot spune ca practic aproape orice tip de pescuit,mai putin la musca si plasa(braconaj)

Avatar utilizator
Tovi
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 05 Feb 2009, 10:50

Re: Semnati aici

Mesaj de Tovi » 05 Feb 2009, 22:02

Ma numesc Morariu Mihai,sunt din Tg-Mures , imi place sa pescuiesc la crap si caras (in special la Iernut),dar si pe Mures , la mreana,scobar,clean.
Am 30 ani .

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: Semnati aici

Mesaj de bmjean » 08 Feb 2009, 00:02

Ma numesc Berinde Mircea Jean, am 44 de ani, sunt din Oradea. Sunt pescar amator de pe la 4 ani pe raul Crisul Alb, din vacantele la bunici (sat Rapsig, com. Bocsig, jud.Arad) unde am inceput Abc-ul pescuitului la clean, scobar, mreana, etc...cu o nuia din "bata de sange", fir din ata de "macrame" de la baba (bunica) si carlig din ac de "bold" (gamalie) si muste din...grajd. Si erau pesti pe vremea aceea....Apoi cu anii mi-am facut lanseta cu inele din sarma de cupru, "mulineta" :)) ....doua cuie in L, dar prindeam scobari "cat cotul", cleni "cat mana sau cat piciorul", apoi vergi din bambus alb, apoi rosu, lanseta ruseasca din fibra de sticla...mai peste ani prima lanseta Germina 1.95 tot din fibra de sticla cu care am prins la rotative, zeci de cleni, mulinete Delta, Avat, etc...ce vremuri...si pana in ziua de azi le-am tot schimbat, pana la Shimano, Spro, etc...acum pescuiesc aproape cu orice : varga 6.35 - 8 m, bolognese 6 m, spinning 2.7 m, feeder 3.9 m, match 4.2 m, surf cast (Dam, Cormoran - merci mimozapescaru) 4.5m si la orice fel de pesti (de prin zona) de la oblete, scobar, mreana, batca, clean, babusca, rosioara, caras, crap, salau, stiuca, somn. Deci pentru mine pescuitul este si un hobby si o relaxare. Pestii nu prea ma intereseaza, in ideea de a prinde cei mai multi sau cei mai mari, deoarece in final ori practic C&R, ori le dau altor pescari mai putin norocosi sau le impart pe la familie, prieteni sau chiar vecini. Deci nefacand parte din categoria "fomistilor" (ptr. mine merg la mall-uri si cumpar file fara oase) mai mult ma distreaza pescuitul in sine, adica "pacalirea" pestilor si nu valoarea lor (in kg sau in bani-scosi-recuperati). La fel ma distrez prinzand cca. 50 de obleti ca si cum as prinde un crap, de ex. Microbul e bine ancorat si nu o sa scap de el niciodata, nu exista tratament.
Am intrat pe site pentru ca am gasit lucruri interesante (niciodata sa spui ca stii totul, totdeuna mai ramane multe de invatat) precum si moderatori si useri cu bun simt, care vor sa-ti impartaseasca din experientele lor, asa cum le-au trait. Asa cum in tinerete citeam din scoarta in scoarta orice carte legata de pescuit (desi erau rare), asa acum intru pe net pe forumuri si aflu noutati; asa am ajuns sa practic foarte multe stiluri de pescuit, ramanand tot mai putine de exploarat, ca de ex: rubensiana, muscarit, etc...dar mai este timp.
Asta sunt eu, un om simplu, care are o pasiune foarte frumoasa! Fir intins tuturor!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de gor965 » 08 Feb 2009, 01:41

@bmjean
Foarte frumoasa prezentarea ...bine a-ti venit printre noi ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Saviuc Constantin
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 02 Feb 2009, 20:15

Re: Semnati aici

Mesaj de Saviuc Constantin » 08 Feb 2009, 10:29

florentiniuga scrie:Cateva cuvinte despre fiecare, in loc de semnatura, ar fi binevenite. Ne intereseaza varsta, daca se poate si numele real, ce fel de pescuit practicati, in ce zona, de cati ani... si tot ce credeti ca va intereseaza si pe voi despre altii.
ma numesc saviuc constantin din tm am 33 ani, si pescuesc de la 6 ani,practic pescuitul mai mult la crap,mar interesa monturile si nada,va multumesc,sifir antins..

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Semnati aici

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Feb 2009, 10:39

bine ai venit printre noi Costele <:-P !!!

Avatar utilizator
freeman2008
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 14 Iul 2008, 00:01
Localitate: bucuresti

Re: Semnati aici

Mesaj de freeman2008 » 09 Feb 2009, 00:22

Buna ziua...numele meu este Bogdan...sunt din bucuresti si tre sa recunosc ca nu mai am nici o sansa de vindecare....sunt foarte bolnav...virusul pescuitului a pus stapanire pe mine de ceva vreme...sunt interesat si pasionat , ba chiar obsedat in tot ce tine de pescuit ...de ceva vreme tot citesc si citesc pe acest forum si de multe ori am dorit sa intervin cu o remarca sau vreo corectare dar am zis ca mai bine e sa stau low profile si sa observ , sa ascult si sa bag la cap ceea ce altii MULT mai experimentati ca mine spun , discuta sau dezbat....tre sa recunosc ca forumul vostru este cat se poate de explicit si fac pariu ca un om care nu are nici o legatura cu pescuitul ( in afara faptului ca este consumator ) daca s ar apuca in secunda asta sa pescuiasca , pe acest forum ar gasi tot ceea ce ar avea nevoie , ba chiar mai mult de atat...ar gasi sfaturile si parerile celor care au multe concursuri in background , celor care sunt deja campioni si care au castigat foarte multe concursuri ...
In concluzie vreau sa felicit realizatorii si utilizatorii acestui forum pt toate informatiile pe care le postati ;-)

Fir Intins la toata lumea

Avatar utilizator
danigrosu
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 03 Noi 2008, 13:29
Localitate: galati
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de danigrosu » 09 Feb 2009, 01:11

Buna ziua . Trebuia la inceput sa trec prin topicul asta dar ,niciodata nu e prea tarziu :) .Sunt un tanar din galati pescar la crap cu experienta grea de 1 an jumate dornic de noi cunostinte si nerabdator pentru marea captura :D .Salutare tuturor de pe forum , felicitari pentru emisiune si site.

Avatar utilizator
vlad eugen
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 17 Dec 2008, 11:40
Localitate: Brasov

Re: Semnati aici

Mesaj de vlad eugen » 16 Feb 2009, 16:26

Buna ziua.
M-a numesc Vlad Eugen, sunt din Brasov, am 39 de ani si ca majoritatea celor care sant pe acest forum imi dedic timpul liber pescuitului, in special pescuitul crapului salbatic, Delta Dunarii fiind in topul locurilor de pescuit dar nu refuz o partida de crap pe balta. De altfel cel mai mare crap pe care l-am prins a fost la Darvari. Refuz sa cred ca exista ceva mai placut decat pescuitul, indiferent de imprejurari.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Semnati aici

Mesaj de mini_mic » 17 Feb 2009, 11:54

vlad eugen scrie:. Refuz sa cred ca exista ceva mai placut decat pescuitul, indiferent de imprejurari.

Bine ai venit ! Iti dau dreptate in totalitate !

Scrie răspuns

Înapoi la “Cateva cuvinte despre fiecare”